Gönderen Konu: Bal akımına yetişmek için ne yapabilirim?  (Okunma sayısı 1553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
Ynt: Bal akımına yetişmek için ne yapabilirim?
« Yanıtla #15 : Mayıs 21, 2018, 12:28:05 »
Almanya'da arıcılık yapanlara ait videolarda ana arı ızgarası hem alt hem üst çerçevelere değiyor.

Ama onlar üst katta hiç erkek bırakmıyorlar ve üst katı 9 çerçeve yapıyorlar daha aralıklı yani hava akımı ve geçiş için. Bizde ana ızgarası konulduktan sonra üstte unutulan erkek arılar tıkanma yapıyor.

Ayrıca ızgara konulduktan sonra bizde üst kata yarım şurupluk konuluyor. Almanlar bunun yerine tamb boy şurupluk yada kek koyuyor.

Bizim arıcılar ızgara koyduktan sonra bile şurupla besleme devam edebiliyor ve arılar bu şurupluğun altına dalak atıp erkek gözü yapabiliyor. Sonra bi bakıyosun ızgara üstündeki bu dalaktaki erkek gözünde yumurta var. Nerden geldi bu yumurtalar  ;D ;D ;D

Bizde mesela, adam öyle bir ızgara atıp alt katı öyle bir düzenleme yapıyor ki; nedense ana alt katta yumurtlamaya yer bulamadığı için, işçi arılar alt kattaki yumurtaları üst katlara taşımak zorunda kalıyorlar. Adam alt kata duvar yapmamış, ana yavru atmış, bal kemerli çerçevleri üst kata koymuş, işçi arı bu yavruyu besleyebilmek için üst kata taşımak zorunda kalabiliyor. Ana yukarıya geçemiyor, ızgara olmasa geçecek üst kata yumurtlayacak, o kadar yanlış kuluçkalık dizilmiş yani.

Var böyleleri de,

Yani bizim arıcılarımız, Alman kovanlarla çalışmaya uygun değil. Almanlar da bizim kovanlarla çalışmaya uygun değil.

Her arıcının alışkanlığı, Mevsimsel etkilere ve doğal yaşam koşullarına göre arı bakmada farklılıklar arzedebiliyor bu gayet doğal.

Almanı getirsen buraya burada bal alamaz, biz de gitsek oraya zorluk çekeriz yani.

Arılar farklı, arıcılık farklı, doğal ortam ve iklim koşulları farklı. bunları değerlendirmek gerekir
Bereketli olsun.

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #16 : Mayıs 21, 2018, 14:11:43 »
Herşeyden önce arılarınız hayırlı olsun yılmadan gayret göstermeye devam edin inşallah ...

Arılarınızın çok hırcın olduğundan şikayetcisiniz ilk önce bunun nedenlerini bulun bulunki arıyla daha rahat bir şekilde çalışabilesiniz.

Kovanlarınızı birbirine yaklastırarak hiç gelişmiyor dedğiniz arıyı gunde gunde cerceveleri kokulayarak bala çalışacak kovanınıza aktarabilirsiniz.

Genç analı kovanınız da toparlayacaktır onada arılı cerceve takviyesi yapıp 6+9 la bala çalıştirabilirsiniz.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İstanbul/Beykoz
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 100-200
« Yanıtla #17 : Mayıs 21, 2018, 16:17:48 »

Arıyı gunde gunde cerceveleri kokulayarak bala çalışacak kovanınıza aktarabilirsiniz.

Emrah bey şu kısmı tam anlayamadım ?

Bu arada güçlüyü ortaya çekip 3 kovanıda yanyana bitişik yapıp, gülsuyu veya sarımsakla 3 kovanında kokusunu aynı yapsam sonra güçsüzleri sağa ve sola alsam tarlacıların anayı kırma veya öldürülme durumu olur mu ?

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #18 : Mayıs 21, 2018, 17:03:31 »
Bunu bal akım zamanında yaparsınız pek sıkıntı olacağını zannetmem ama riskede almayın begenmediginiz kovan bir iki gunde bir gul suyu puskurterek birer cerceve  bala calısacak kovanınıza takviyeleyin.

Gelişmeyen kovanın mevcudu 3 cerceveye ne dusunce anasını oldurup begendiğiniz kovandan ana yaptırabilirsiniz ve seneye genc ve saglıklı bir kovanınız olmuş olur.

Murat abimizinde dediği gibi birlestirmeden arıda hastalık varmı cercevelerde sıkıntı varmı kontrol ettikten sonra birleştirme işlemi yapınız...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #19 : Mayıs 21, 2018, 21:30:16 »

Almanya'da arıcılık yapanlara ait videolarda ana arı ızgarası hem alt hem üst çerçevelere değiyor.

Çerçeveler alttan ve üstten ana arı ızgarasına deyiyorsa: havalandırmanın 3/2 si kapalı demektir.

Ülkemiz Almanyaya göre güneşin ısıtma gücünün daha çok olduğu yerdir.

Bizde arıların kovan iç sıcaklığını dengelenmesi gerekiyor.

Kovan iç havandırması ve bal özü akımında arı trafiğinin kolay olması bakımından her iki tarafta boşluklar olmalı.

Almanyada yapılan her işin bize göre doğru olduğu gözle bakmayınız, iklime göre farklılıklar olabilir.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #20 : Mayıs 24, 2018, 21:23:37 »
Bugün yaptığım ballık kontrolünde yeni kabarmış petekte neredeyse tamamı 1-2-3 günlük yumurta atmış ana.

Demekki ızgarayı koyduktan sonra yukardaki çerçeveleri kontrolümde anayı gözden kaçırmışım ballıkta kalmış. Ben anayı göremeyince kuluçkalıktadır demiştim.

Kontrolü bugün geç saatte yapabildim. 7.30-8 arası. Arılarım çok saldırgan kontrolde zorlanıyorum. Çerçeveyi çekip kontrole başlıyorum hemen eldiveni üstümü sarmaya başlıyorlar. Çok can sıkıcı bir durum.

Yarın daha erken saatlerde yapabilicem. Anayı inşallah görebilirsem. Tüm çerçeveyi silkerekmi indireyim yoksa usulca elime alıp mı ızgaranın altına yerleştirmeliyim ?

Acaba kuluçkalığa meme yapma durumu olmuşmudur ? Çok acemi olduğumdan biraz kabarık gözleride bozdum. Erkek gözleri olabilir.

Yumurta basılmış yeni kabarmış peteği aşağıyamı indireyim kalsınmı bilemedim. Meme kontrolünde kapanmış meme olunca geçmi kalmış oluyoruz.

Bu arada arıların saldırganlığından karniyol f1 ana almayı ciddi biçimde düşünmeye başladım.3 tanecik koloniyi rahatça kontrol edemiyorum :(

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #21 : Mayıs 24, 2018, 21:45:55 »
Arılarının saldırganlığının ırkla ilgisi yok onlar ticari abartılı haberler.

Sizin yaptığınız uygulama zamanı hatalı öğleden önce yapın aynı olmadığını göreceksiniz.

Bugünlerde hava genel olarak poyrazdan ve serin esiyor.

Kovan kapağını yavaş açınız ve çok açık tutmayınız ki saldırganlık azalsın..

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #22 : Haziran 12, 2018, 18:48:35 »
Şuan beykozda kestane ve mis kokulu ıhlamurlar açtı. Arılarım kestane ve ıhlamur dışında kovan önünde ak üçgüllerede uğruyorlar. Nektarları kurumuş gibi ama onlar işini bilir uyanıklar.

2 zayıf dediğim kovan vardı her biri yaklaşık 8-9 çerçeve arılı şekilde olduğundan kat verememiştim Kattaki kovanımı aldığım abinin tavsiyesiyle bu 2 kovanı birleştirdim.

Ballık kısma alacağım kovanın anasını bir türlü bulamadığımdan ötekinin anasını görünce kuluçkadan 3 çerçeve arılı bir şekilde alıp 4-5 metre mesafedeki başka boş kovana aldım.

Kuluçkada 9 çerçeve vardı 3 tanesini alınca 6 çerçeve arılı olarak kaldı.

Üzerlerine bol bol gül suyu döktükten sonra 3 kat gazete kağıdını ballığı koymadan gergin bir şekilde koyup ballığı ekledim ve gazete kağıdı üstüne yine bolca gül suyu döktüm.

Arkasından hemen yandaki kovandaki 10 çerçeveyide olduğu gibi gibi ballık kısma aktardım. Sonra tamamen boşalan kovandaki yan taraflarda ense yapan arıları silkelemeye çalıştım ama öyle bir yapışmışlarki üstüne silkeleyemedim. Tabi ortalıkta baya karışınca uzatmadan kapattım. Boş kovanı 2-3 metre civarı başka yere çektim.

Bu işlemi yapalı yaklaşık 2 saat oldu. Biraz önce baktım ortalık sakinleşmiş ama kovanın giriş kısmının altında bir miktar arı salkım gibi tutunmuş birbirine buna anlam veremedim. Acaba düşüpte yukarı tırmanmaya çalışan genç arılar mı ? Birşey yapmak gerekir mi bunlara ?

Anasıyla ayırmış olduğum 3 çerçeve arının anasını değiştirip başka ırk denemek istiyorum aslında. Tarlacılarıda birleştirdim yere gideceğinden aç kalırmı bu arılar ? Besleme yapmak lazım olur mu ?

Birde ballığa aktardığım arıların kovanında sakal yapan arılardanda 1 çerçeve rahat çıkar. Belki 2 çerçeve zorlasan çıkabilir. Bunlarıda telef etmek istemiyorum. Bir tane yeni kabarmış petek vardı sadece onu verdim. Bu arılarıda yarın silkelemek mi daha mantıklı olur yoksa yarın silkelersem bugünkü kardeşleri öldürür mü ? 

Birde yanlışım oldu sanırım. Gazete kağıdına çizik yada delme işlemini unuttum. 3 katlı ama bol bol gül suyu ile ıslatmıştım. Arılar 2 günde delip kavga gürültü olmadan birleşirler mi ?

Birde kuluçkalıktaki anayı aldığımdan meme yaparlarmı kuluçkalığa üst katta ana olmasına rağmen ?

Çok soru sordum ama yardımcı olursanız sevinirim.

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
« Yanıtla #23 : Haziran 12, 2018, 21:12:28 »
Bu zamanda hele de kestaneden nektar gelmeye başladığında kovanları istediğin gibi birlestirebilirsin gazete kağıdına gerek yok birlestirecegin kovanın anasını alıp birleşecek kovanin üzerine ballık olarak verin bir hafta sonra meme kontrolü yapın birleşecek kovanlar yan yana olması gerek.
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
« Yanıtla #24 : Haziran 12, 2018, 21:23:13 »
3 kovanınız var ise 1 tanesini destek kovanı olarak düşünün.
3 gün ara ile bu destek kovanının yerini değiştirin.
önce sıranın en sağına alın, (3 kovanınız yan saya sıralı ise).
3 gün sonra en sola alın
bu şekilde bu kovanınızın tüm tarlacıları diğer iki kovanınıza girecektir.
kovan birleştirmeden daha etkilidir çünkü sadece tarlacıları diğer kovanlara aktarmış olacaksınız.
kovanın yerini nektar akışının en yoğun olduğu saatte yapın.
Saat 10 -11 gibi bizim buralarda en güzel çalışma saati oluyor. Öğlen rüzgar çıkıyor biraz.

Ayrıca bu destek kovanını besleyebilirsiniz. bu kovandan bal almayacaksınız.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #25 : Haziran 12, 2018, 21:27:22 »
Cevap için teşekkür ederim.

Ben 3 kat gazete koydum sonradan 3-4 kısımdan kalemle deldim. Gazeteyi alırsam sıkıntı olmaz değil mi ?

Şimdi kuluçkadaki anayı almıştım diğer kovanın anasını ballığa koydum. Arada gazete var. Yukardaki ananın kokusu kuluçkadaki arıların meme yapmasını engeller değil mi ?

Ama her ihtimale karşı sonra komple kontrol yapmalıyım sanırım.
Acemi olduğumdan yüksükleri gözden kaçırmaktan korkuyorum.

Bir soru daha sorayım. Tahminlerime göre 1 hafta oldu yaklaşık bal akımı başlayalı. Öteki kattaki kovanımda 6 petek var ama şuan 2-3 tanesinde arı var kapalılar çıkmak üzere.

Arılar hep çıkan arıların gözlerine bal koymuş. Katta 2 çerçevede %70-80 inde bal depolanmış. Ama bunlar hep eski petekler.

Acaba diyorum benim kabarttırmış olduğum yeni çerçevelere arılar bal depolayacak mı yoksa eski kirlilere mi bal koymaya devam edecek ?

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #26 : Haziran 12, 2018, 21:34:55 »
Osman bey bu yöntemin benzerini İzzet bey söylemişti. Aslında uygulayacaktım ama tarlacılar diğer kovandaki anayı keserlermi acaba diye şüpheye düştüm arıyı aldığım kişide bence macera arama riskli deyince vazgeçtim.

Şuan 2 kovan katlı olmuş oldu. 1 tanede 3 çerçevelik anasıyla ve genç arılarla 4-5 metre uzağa aldım. (Bu 3 çerçevenin tarlacılarıda birleştirdiğim kovana akıcak.

Şuan yeni birleştirdiğim kovanda kuluçkada 6 çerçeve ballıkta 9 çerçeve var. Gazeteyi kaldırınca ballıktan 4 tane çerçeveyi kuluçkalığa alayım mı ? 

Havalarda iyi gidiyor gibi kestane ıhlamur haziran sonuna kadar devam eder sanıyorum. Sizler daha tecrübelisiniz tabi. Cevaplar için çok teşekkürler.

• Ana Arı
« Yanıtla #27 : Haziran 12, 2018, 21:50:21 »
6+9 zaten bir sistem. kestanede de iyi iş yapıyor. ben 2 yıldır kullanıyorum.
kuluçkalığa bölme tahtası koy.6 çerçevede kalsın.
katta eğer açık yavrulu varsa aşağı alır yer değiştirirsin.
kapalı yavrular zaten 10 güne boşalacak.
Ancak araya ızgara girmiş oman lazım.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı bmatban

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #28 : Haziran 12, 2018, 22:03:56 »
Osman bey elimde ana ızgarası var. Öteki kattaki kovanda da ana ızgarası var zaten. Bu saatten sonra koysam geç kalırmıyım sizce 15 gün daha bal akımı sürer dimi kestanede hava iyi giderse?

• Ana Arı
« Yanıtla #29 : Haziran 12, 2018, 22:40:23 »
ızgarayı koy. Sağım yapacağın çerçevelerde yavru kalmamış olur.
bal akımı bir dağın iki yüzünde bile 1 hafta oynuyor.
Rakım da etkiliyor.
Genel olarak bizde haziran sonuna doğru kestane biter.
en az 10 günü daha var.