Gönderen Konu: Turan SARACOĞLU Arılığı  (Okunma sayısı 5198 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TuranSaracoglu

• Larva
  • **
  • Yer: Bayburt
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Turan SARACOĞLU Arılığı
« Yanıtla #30 : Mayıs 10, 2018, 19:00:23 »

bence uygun bir zaman değil.

çünkü anayı öldürdüğünüzde yeni ana verdiğinizde yada başka bişey yaptiğinizda tutmama veya kabul etmeme riski yüksek. nektar ve polen devam ettikce anayla ilgilenme azalır, tarlacı sayisi yuksek oldugundan anayi kesme riski artar, ananın az beslenme yada aclıktan olme durumu yasayanlar var. en uygun zaman bal sonrasi kışa kadar olan dönem.

bence en uygun dönem agustosta acik yavru alarak kendin rusette yeni anayi yapman. yada eylul basi hazir na vermen. eski anayi da öldürmeden aralığa kadar ruşette yavru attirip kapalilarini zayif kovanlara takviye yaptirman. ana zaten kişi cikaramayacak mantigiyla.

nanin kafasını sıkmak bana göre değil. 7 yıl yavru atan analar var, 2 sene de kafasını koparmak mntıkli degil bence.  3 yıldır yeni ana g ibi yavru atan kovanları görünce vicdanım elvermiyor

Çok teşekkür ederim Muammer Bey. Ruşette ana arı yetiştirmeyi sıfırdan anlayan bir kaynak tavsiye edebilir misiniz? Ana arılarımı kendim üretmek istiyorum ama bu konuda hiç bilgim yok. Baktığım yerler ise acemiler için anlatmıyor sanki, birşey anlayamadım.
Arıları yaratıp, onlara bal yapmalarını ve türlü türlü şeyler öğreten Allah'tan başka hiç birşey ve hiçbir kimse kendisine ibadet edilmeye ve kendisine yalvarılıp dua edilmeye layık değildir. Yalnızca O'na yalvarıp O'ndan isteriz. Nebîlere, velîlere, kabirlere vs YALVARMAYIZ.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Mayıs 10, 2018, 22:51:15 »
Çok teşekkür ederim Muammer Bey. Ruşette ana arı yetiştirmeyi sıfırdan anlayan bir kaynak tavsiye edebilir misiniz? Ana arılarımı kendim üretmek istiyorum ama bu konuda hiç bilgim yok. Baktığım yerler ise acemiler için anlatmıyor sanki, birşey anlayamadım.

Kitaptan zor.

Deneye deneye en güzeli. Ruşette bi tane dene. Cesaret patlaması yaşarsın.

Unutma, arıcılık basit olanı kolay olanı yapabilmektir.

Basit olanı herkes yapamıyor arı başındayken, zaman baskısı, malzeme eksikliği, tecrübe eksikliği, görebilme anlayabilme eksikliği, yağma tedirginliği, cep telefonu susmaması, sokulma, körük sönmesi, rüzgar, yağmur, eleman yetersizliği v.s.

Ne zor bizim meslek. UYGULAMALI SINAV gibi

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Mayıs 10, 2018, 22:58:48 »
Bayburtta Gümüşhane yolundaki Eski Tokilerde K1 blokta Fahri amca diye git sor, selamımı söyle. Sana anlatır pratiğini, yardımcı olur. köydeki arılıkta.

Saathane meydandan Zahit yolundaki balcıya bi bakıver yerindemi hala. En son 2011 de ordaydı.

• Larva
  • **
« Yanıtla #33 : Mayıs 11, 2018, 15:38:21 »
Saathane ile zahit çok ayrı yerler tam olarak anlayamadım mevkiyi.

Kat verdiğim kovanlara kat verdikten sonra şerbet vermeyi kesecek miyiz?
Kestiğimiz takdirde alt kata 2 ve 9’a koyduğumuz ham petekler nasıl kabartılacak?
Haftalık meme kontrolü dışında kat verilen kovanlara yapılması gereken işlemler nelerdir?

Allah yardımcı olanlara hayırlar versin
Arıları yaratıp, onlara bal yapmalarını ve türlü türlü şeyler öğreten Allah'tan başka hiç birşey ve hiçbir kimse kendisine ibadet edilmeye ve kendisine yalvarılıp dua edilmeye layık değildir. Yalnızca O'na yalvarıp O'ndan isteriz. Nebîlere, velîlere, kabirlere vs YALVARMAYIZ.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Mayıs 11, 2018, 18:16:07 »

Kat verdiğim kovanlara kat verdikten sonra şerbet vermeyi kesecek miyiz?
Kestiğimiz takdirde alt kata 2 ve 9’a koyduğumuz ham petekler nasıl kabartılacak?
Haftalık meme kontrolü dışında kat verilen kovanlara yapılması gereken işlemler nelerdir?

Kat verdiğim kovanlara kat verdikten sonrha şerbet vermeyi kesecek miyiz?

saathaneden kale ye çıkan yolda, şok'a gelmeden. aygaz bayisine yakın arada.

kat verdikten sonra şerbetliği üste al dediklerini yaptıktan sonra. şerbete devam et. gece soğuk olur orası. iyice kapat ki üst naylonuyla, gece soğuk gelen yere dalak atmasın diye, diğer işlere baksın diye. şurup mitarını biraz arttır. ısınmak için daha çok ihtuyaç duyar, yoka alt katta tüm çerçevelere açılma ve çalışma zayıflar, yavrulu alan dışına çalışma zayıflar yani. şerbetin suyunu mümkün oldukça ordaki kireç miktarı az olan çeşmelerden doldurmaya çalış merkezden dolduruyosan. kireçli su sıkıntı yapıyor arıda

kalenin hemen arka tarafındaki Coruk soağa yakın olan çeşmeden alıyordum ben. kireç oranı düşüktür

• Larva
  • **
« Yanıtla #35 : Mayıs 11, 2018, 20:37:13 »
Allah razı olsun Muammer Abi. Peki kat verdikten sonra şerbete devam etmek ballığa koyduğumuz çerçevelere şerbet bulaştırmaz mı? Dolayısıyla bala karışmaz mı?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #36 : Mayıs 11, 2018, 21:39:32 »

gece soğuk gelen yere dalak atmasın diye,

Neden?

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Mayıs 11, 2018, 21:58:26 »
Allah razı olsun Muammer Abi. Peki kat verdikten sonra şerbete devam etmek ballığa koyduğumuz çerçevelere şerbet bulaştırmaz mı? Dolayısıyla bala karışmaz mı?

kovanı takip edeceksin. bakacaksın. temel petek şişirterek giitiğin sürece kovan kontrolün kolay olur. şuna bak: verdiğin śurucu çekip napıyor arı?

surubu temel peteğe harcayip şişirtiyprsa vermeye devam et çektiği kadar ölçü. mum şişirmeyip depoluyorsa yada petek beyazlatıyorsa yada sırlıyorsa şurubu kesmek gerekir. demekki meradan da geliyor ve yetiyor. bekle biraz, depoladığı çerçevelerin kemerin ortadan altında şurup çekip yavru atmaya başladiğinda tekrar başla ve temel petek ver. şişiriyorsa sorun yok. şuruba devam.

kontrol ayarı temel petek şişirme, beyazlık ve sırlama.

çünkü meradan ne getirdiğini ve getireceğini bilme imkani yok. bizim verdiğimiz 3 litre şurup 2 tane duvar çeeçevesi bile etmez göze koyunca. 2 katlı arı 3 litre şurup dişinin kovuğuna yetmez 3 günde. şurubu akşam verirsen sorun olmaz. sabah verirsen gunduz bala çalişmak yerine surup depolar. akşam verirsen tarlacilar ve bakicilar yer. 2 si birden yardımlaşirlar gece. akşam verdiğin saatten 8 saat sonra mum örerler sabaha kadar. sabah depolayacak şurup ya kalmaz yada kalan yavru bakiminda ve anaya süt vernede kullanilir. tarlacilar da sabah kahvaltisini yaparak şurupla tarlaya polen bal su getirmeye giderler dolu mideyle. gece kovan ısıtmaya da harcarlar. dolu mideyle  çalışan arı kovana yayılarak daha kolay işleri görürler.

suçu lisan ettiysek affola

• Larva
  • **
« Yanıtla #38 : Mayıs 11, 2018, 22:02:07 »
Çok teşekkür ederim Muammer Abi.

• Larva
  • **
« Yanıtla #39 : Mayıs 14, 2018, 09:36:44 »

Bu sabah böyle birşey ile karşılaştım. Bu bir hastalık mı? Sebebi ve çözümü nedir?

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Mayıs 14, 2018, 10:25:10 »
kovanı bakman gerekiyor öğle sıcağında, yavrular üşümesin diye orada. Çerçevelerin resmini çekip atarmısın. bi de kovan içini üstten.

yağmurlu günlerin gecesinde hava sıcaklığı 2 dereceye kadar düşmüştü Bayburt meteoroloji sabah 08:00 ölçümü.
yani gece sıfırın altına düşmüş hava sıcaklığı kovan dışında. yağmurla birlikte nem oranı da yükselince hissedilen hava sıcaklığı  daha da düşüyor.

hem don vurması, yani soğuğan kovan içi hava nedeniyle, arıların yavrulu alana daha da toplanmaya başlaması ve kenarlarda dış kısım çerçevlerde kalan açık yavruların üşümesi, sonrasında kovan içi nemle birlikte küflenmesi.
 hem de kovan dibinde ve çerçevelerde küflenme olarak tahmin ediyorum.

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #41 : Mayıs 14, 2018, 11:00:39 »

Bu sabah böyle birşey ile karşılaştım. Bu bir hastalık mı? Sebebi ve çözümü nedir?

Kireç  hastalığı
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

• Larva
  • **
« Yanıtla #42 : Mayıs 14, 2018, 16:43:53 »
Kovanı açayım dedim ama çok aşırı derecede saldırgandılar. Bakamadım. Ama bu fotolarını gönderdiğimden başka çıkmamıştı.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Mayıs 14, 2018, 18:35:27 »
kovanda bir olumsuz durum var ve müdahale yöntemini tespit sorunu tespit için açmak gerekir. şekerli su püskürterek fısfısla kovanı açmayı deneyebilirsiiz

• Larva
  • **
« Yanıtla #44 : Mayıs 23, 2018, 23:50:17 »
Katı verdikten sonra şerbetlik kuluçkada mı kalacak yoksa kata mı çıkaracağız?