Gönderen Konu: GÜNEŞ ENERJİSİ İLE PETEK YAPIŞTIRMAK  (Okunma sayısı 632 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustafacubuk

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: BURSA
  • mustafacubuk@mynet.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 200
GÜNEŞ ENERJİSİ İLE PETEK YAPIŞTIRMAK
« : Nisan 15, 2018, 10:28:10 »
Değerli üstatlar temel peteği mahmuz veya elektrik adaptörü ile evde yapıştırırken
yapıştırırken, koloni sayısının artışı sebebiyle artık Arılıkta  yapmak istiyorum.b

Bunun için güneş enerjisi paneli aklıma geldi. Bugüne kadar Güneş Enerji paneli kullanarak petek yapıştıran var mı.

Araç aküsünden faydalanmak mantıklı ancak arıların olduğu yere araç uzak kalıyor.

Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı Ufuk Bahar

• Larva
  • **
  • Yer: Kastamonu/Taşköprü
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 553 metre
Ynt: GÜNEŞ ENERJİSİ İLE PETEK YAPIŞTIRMAK
« Yanıtla #1 : Nisan 15, 2018, 10:51:38 »
Mustafa Bey; kovan sayınız doğruysa 50-55 liralık küçük bir motosiklet aküsü işinizi fazlasıyla görür. Bu işlem için lazım olan akım değerini güneş panelinden direkt olarak almazsınız.
Demir tava geldi kömür bitti,
Akıl başa geldi ömür bitti...

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #2 : Nisan 16, 2018, 08:36:10 »
Ufuk beye katılıyorum.
Bende motorsiklet aküsü kullanıyorum o bile fazla geliyor.
Ve telde çok gevşeme oluyor akım gelince.
Hele hele bir de arabanınkini yapınca petek erir, teller aşağı sarkar.
Ama siz işi bitmiş ikinci el bir motosiklet aküsü bulabilirseniz o sizin işinizi fazlasıyla görür.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı mustafacubuk

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: BURSA
  • mustafacubuk@mynet.com
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 200
« Yanıtla #3 : Nisan 20, 2018, 11:02:12 »
Ufuk Bey koloni sayısı Şu an için 65 70 kadar. ancak önümüzdeki günlerde oğul çıkması ile bu sayının artacağını düşünmekteyim. önceleri petekleri evde  güç kaynağı kullanarak  yapıştırıp ayrılığa götürüyordum ancak sayı arttığı için bunu yapamaz Oldum.  güneş enerjisi ile yapılabileceği aklıma geldi dediğiniz gibi motosiklet aküsünden yararlanmayı düşünüyorum ilginiz ve Verdiğiniz fikirler için teşekkür ederim

Yasin bey size de teşekkürler.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #4 : Nisan 20, 2018, 12:01:32 »
Değerli üstatlar temel peteği mahmuz veya elektrik adaptörü ile evde yapıştırırken
yapıştırırken, koloni sayısının artışı sebebiyle artık Arılıkta  yapmak istiyorum.b

Bunun için güneş enerjisi paneli aklıma geldi. Bugüne kadar Güneş Enerji paneli kullanarak petek yapıştıran var mı.

Araç aküsünden faydalanmak mantıklı ancak arıların olduğu yere araç uzak kalıyor.

Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

Arazide gün boyu kalıyorsanız: Güneş Enerjisi paneli olmadan yada akü olmadan da güneş enerjisinden faydalanarak yapıştırabilirsiniz.

Yatay vaziyette telin üzerine temel peteği koyunuz çimenlerin üzerine, güneş zaten eritip yapıştırır tele yarımsaat-1saat geçmeden. Güle güle kullanın.
Bereketli olsun.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Rakım: 800
« Yanıtla #5 : Nisan 20, 2018, 14:31:27 »
Arazide gün boyu kalıyorsanız: Güneş Enerjisi paneli olmadan yada akü olmadan da güneş enerjisinden faydalanarak yapıştırabilirsiniz.

Yatay vaziyette telin üzerine temel peteği koyunuz çimenlerin üzerine, güneş zaten eritip yapıştırır tele yarımsaat-1saat geçmeden. Güle güle kullanın.
Bu havada ne yarım saati 10 dakika dursa peteğin kullanılacak hali kalmaz.
Ve yapışmada olmaz bütün petek aşağı sarkar.
Yanılıyorsunuz Muammer bey.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı said_24

• Pupa
  • Yer: Erzincan
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #6 : Nisan 20, 2018, 15:48:30 »
Muhammer seninki laf olsun torba dolsun.
Ya boş konuşuyorsun yada dalga geçiyorsun.
Sen mumlarını çerçevelere direkt güneşin altında o şekilde mi takıyorsun?
Bilmediğin konularda yazmak zorunda hissetme kendini.
Burası ciddi bir form. Lüften yazarken ne yazdığını düşünerek yaz.
Merak İlmin Hocasidir

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #7 : Nisan 20, 2018, 16:25:11 »

Muammer Bey,

Yazmıyayım yazmıyayım dedim ama dayanamadım bende yazayım artık. ,
Arkadaşların size olan tepkisi şu bilmediğiniz konularda doğruymuş gibi yazılar yazıyorsunuz.
Tamam çevrenizde güvendiğiniz birilerine soruyor olabilirsiniz ama belki o güvendiğiniz kişiler de yanlış biliyordur.
Dikkat ettiyseniz bizler genel olarak ya uygulamalarımızı paylaşıyoruz yanlışımız varsa ustalarımız uyarsın bizi istiyoruz veya kafamıza takılanları soruyoruz ki bilgisi ve tecrübesi olanlar bizi aydınlatsın istiyoruz.
Yapmış olduğunuz yorumlarda doğru olan bilgi de var yanlış olan bilgi de var işte en tehlikelisi bu çünkü burayı takip eden birçok acemi yanlışı doğru diye yapabilir ve sonuç hüsran olabilir.
Onun için tecrube etmediğiniz ve doğruluğundan tam emin olmadığınız şeylere tercube sahibi gibi  yorum yapmasanız daha iyi olur.
Biçok arkadaşın yaptığın yorumlardan yakaladığı yanlış bilgiler olup bunlardan dolayı senin yorumlarına çekimser baktığı olmuştur oluyordur, mesala ben yaptığın yorumlarda "yemliğe petek parçaları koyulduğunda arılar ordan alıp kullanırlar dediğinde " yorumlarına mesafeli olmam gerektiğimi anladım.
Eminim iyi niyetle yapıyorsun bunları ama  bu forum ortamında insanların birbiri ile surekli uyarmaları açıkçası pek hoş olmuyor.
amacım kırmak değil asla Umarım anlatabilmişimdir.
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #8 : Nisan 20, 2018, 17:39:19 »
Muhammer seninki laf olsun torba dolsun.
Ya boş konuşuyorsun yada dalga geçiyorsun.
Sen mumlarını çerçevelere direkt güneşin altında o şekilde mi takıyorsun?
Bilmediğin konularda yazmak zorunda hissetme kendini.
Burası ciddi bir form. Lüften yazarken ne yazdığını düşünerek yaz.

arazide yani zor durumda kalındığında yapılabileceğini anlattım . anlamamışsınız. evet ben yaptım denedim v paylaştım. petekte dikey sarkma oldu yana doğru 2 yerden ancak arilar kabartırken ya fazla ya az kabartarak buralara bal ve şurup doldurup kullandı. diğer yerlere normal işlem yapip kullandı. denemediğiniz yöntemler hakkında insanları afaki olarak  sizin mantığınıza uymuyor diye fikren önyargılı reddetmenizin mantığı yok bence. bereketli olsun.
Bereketli olsun.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #9 : Nisan 20, 2018, 17:43:57 »
Muammer Bey,

Yazmıyayım yazmıyayım dedim ama dayanamadım bende yazayım artık. ,
Arkadaşların size olan tepkisi şu bilmediğiniz konularda doğruymuş gibi yazılar yazıyorsunuz.
Tamam çevrenizde güvendiğiniz birilerine soruyor olabilirsiniz ama belki o güvendiğiniz kişiler de yanlış biliyordur.
Dikkat ettiyseniz bizler genel olarak ya uygulamalarımızı paylaşıyoruz yanlışımız varsa ustalarımız uyarsın bizi istiyoruz veya kafamıza takılanları soruyoruz ki bilgisi ve tecrübesi olanlar bizi aydınlatsın istiyoruz.
Yapmış olduğunuz yorumlarda doğru olan bilgi de var yanlış olan bilgi de var işte en tehlikelisi bu çünkü burayı takip eden birçok acemi yanlışı doğru diye yapabilir ve sonuç hüsran olabilir.
Onun için tecrube etmediğiniz ve doğruluğundan tam emin olmadığınız şeylere tercube sahibi gibi  yorum yapmasanız daha iyi olur.
Biçok arkadaşın yaptığın yorumlardan yakaladığı yanlış bilgiler olup bunlardan dolayı senin yorumlarına çekimser baktığı olmuştur oluyordur, mesala ben yaptığın yorumlarda "yemliğe petek parçaları koyulduğunda arılar ordan alıp kullanırlar dediğinde " yorumlarına mesafeli olmam gerektiğimi anladım.
Eminim iyi niyetle yapıyorsun bunları ama  bu forum ortamında insanların birbiri ile surekli uyarmaları açıkçası pek hoş olmuyor.
amacım kırmak değil asla Umarım anlatabilmişimdir.

bu uygulamayı nasıl yaptığımı anlattım ayrıntılı, öncesini ve sonrasını. faydalı bir yöntem olarak arıyı kat açıp ballık bakmada uyguluyoruz. en son bal sağımında mumu sıyırıp alıyor uz. anlattık bunları. kendimi eşofmanlı şevki hoca gibi hissediyorum.

siz zayıf arıda yaparsanız almaz mesela. bunları da anlattık
Bereketli olsun.

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• Pupa
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 220
« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2018, 17:51:51 »
bu uygulamayı nasıl yaptığımı anlattım ayrıntılı, öncesini ve sonrasını. faydalı bir yöntem olarak arıyı kat açıp ballık bakmada uyguluyoruz. en son bal sağımında mumu sıyırıp alıyor uz. anlattık bunları. kendimi eşofmanlı şevki hoca gibi hissediyorum.

Muammer  bey her konunun altında çelişkili yorumlarınız var. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi biri gibi davranıyorsunuz.

Lütfen uzun uzadıya yazıp forum tadını da kaçırıyorsunuz.
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #11 : Nisan 20, 2018, 17:54:13 »
Teknik bir cevap verirseniz anlayabilirim sanırım. Gördüğünüz çelişki nedir?
Bereketli olsun.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #12 : Nisan 20, 2018, 18:10:21 »

Bal sağımında sıyırdığınız şeylerden arı sadece balı alır , peteki alıp napacak ? yutup  eritip tekrar mı kullanacak ? arılar kovandan alıp dışarı atıyordur sizde kullanıyor sanıyorsunuzdur. İlgi mesajda hatta petek kırpıntılarını yemliğe koy diye öneride bile bulunmuştun arkadaşım
arılara yemlikte petek verildiğine de şahit oldum sayenizde :)

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #13 : Nisan 20, 2018, 18:13:54 »
Bal sağımında sıyırdığınız şeylerden arı sadece balı alır , peteki alıp napacak ? yutup  eritip tekrar mı kullanacak ? arılar kovandan alıp dışarı atıyordur sizde kullanıyor sanıyorsunuzdur. İlgi mesajda hatta petek kırpıntılarını yemliğe koy diye öneride bile bulunmuştun arkadaşım
arılara yemlikte petek verildiğine de şahit oldum sayenizde :)

bigün glecek siz de yapacaksiniz. bu muhabbeti urda kapatiyorum. anlamamişsiniz. bildiginiz gibi yapin. fikrim ve uygulamamdan memnunum
Bereketli olsun.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #14 : Nisan 20, 2018, 18:16:14 »
bigün glecek siz de yapacaksiniz. bu muhabbeti urda kapatiyorum. anlamamişsiniz. bildiginiz gibi yapin. fikrim ve uygulamamdan memnunum
Bence kapatmayın her platformda sorun ve araştırın eğer arılara yemlikte kullanmaları için petek kırpıntısı veridiğine dair bir makale falan bulursanız  bizimle paylaşın bizde öğrenelim ve eksik etmeyelim yemliğimizden petek kırıntılarını