Gönderen Konu: Üstten çıtalı yatay kovanda petek yönetimi  (Okunma sayısı 1655 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Bucak
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 2 adet Üstten Çıtalı Yatay Kovan
  • Rakım: 420
Ynt: Üstten çıtalı yatay kovanda petek yönetimi
« Yanıtla #30 : Mayıs 31, 2018, 12:58:20 »
Teşekkür ederim Muammer Bey,

Aslında bal akımı konusunda hiç bir tecrübem yok. Etrafta konuşup sohbet edebileceğim bir arıcı da yok. Peteklerde kemer denilen bölgede bir ay öncesinde 1 parmak kalınlığında sırlanmış gözler görmüştüm, daha sonraki kontrollerde aynı bölgenin boşaltıldığını da gördüm, şu aralar peteklerde çoğunlukla nektar ya da su (ikisini ayırt edecek tecrübem de yok) görüyorum. Bazı peteklerde de (1-2 tane) kemer bölgesi tamamen boş.

Not: Murat Bey en az 1 ay başarısızlık ölçeği vermişti ama başarısız olmuş olma ihtimaline karşılık (bunu bu hafta sonu yapacağım kontrolde kesinleştireceğim) ben önceden yapacağım plan için hazırlık yapmam gerektiği için destek kolonisini iptal edip etmem konusunda sizden görüş istemiştim. Bal elde etmek gibi bir beklentim yok bu sene. Sonraki sezona hazır örülmüş peteklerle girebilmek için (en az 20 adet) ve elimde yedekte ana arı bulundurmak için destek kolonisi oluşturma fikrine devam etmeli miyim yoksa destek kolonisi oluşturmayla şimdilik uğraşmayıp ana koloniyi beslemeye mi başlamalıyım bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var.

arının oğul vermesi yada havaya-suya-ziraate ilaçlamadan dolayı tarlacı kaybetmiş olma ihtimali varmı acaba.

Ana kolonide bir nüfus azalması yok, dediğiniz gibi destek kolonisinde yaşlı arılar öldü ya da destek kolonisi yağmaya uğradı ya da arıların çoğunluğu tekrar ana koloniye geri döndü diye düşünüyorum.

eğer nektar gelmezse sırlatmak için sırlanmamış tüm çerçeveleri alıp kuvvetli bir kovana kat atarak bunları içine koyarsanız hepsi sırlanmış olur muhtemelen.

Yatak Üsten Çıtalı Kovan kullanıyorum.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #31 : Mayıs 31, 2018, 13:12:54 »
Teşekkür ederim Muammer Bey,

Aslında bal akımı konusunda hiç bir tecrübem yok. Etrafta konuşup sohbet edebileceğim bir arıcı da yok. Peteklerde kemer denilen bölgede bir ay öncesinde 1 parmak kalınlığında sırlanmış gözler görmüştüm, daha sonraki kontrollerde aynı bölgenin boşaltıldığını da gördüm, şu aralar peteklerde çoğunlukla nektar ya da su (ikisini ayırt edecek tecrübem de yok) görüyorum. Bazı peteklerde de (1-2 tane) kemer bölgesi tamamen boş.

Not: Murat Bey en az 1 ay başarısızlık ölçeği vermişti ama başarısız olmuş olma ihtimaline karşılık (bunu bu hafta sonu yapacağım kontrolde kesinleştireceğim) ben önceden yapacağım plan için hazırlık yapmam gerektiği için destek kolonisini iptal edip etmem konusunda sizden görüş istemiştim. Bal elde etmek gibi bir beklentim yok bu sene. Sonraki sezona hazır örülmüş peteklerle girebilmek için (en az 20 adet) ve elimde yedekte ana arı bulundurmak için destek kolonisi oluşturma fikrine devam etmeli miyim yoksa destek kolonisi oluşturmayla şimdilik uğraşmayıp ana koloniyi beslemeye mi başlamalıyım bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var.

Ana kolonide bir nüfus azalması yok, dediğiniz gibi destek kolonisinde yaşlı arılar öldü ya da destek kolonisi yağmaya uğradı ya da arıların çoğunluğu tekrar ana koloniye geri döndü diye düşünüyorum.

Yatak Üsten Çıtalı Kovan kullanıyorum.

sırlanmış kemerlerin tüketilmesi, kovanın açlık çektiğine işaret olabilir. tarlacı kaybı yada yavru nesli kesilmesini de açıklayabilir.

çerçevedekilerin bal mı su mu yada sulu balmı olduğunu anlamak için: çerçeveyi dik tutarak kovan içine silkeleyiniz, suyu uçurulmuş bal dolu ise çerçeveden akma yapmaz, bu balı sağabilirsiniz. çerçeveden akarsa ya sudur ya sulu baldır, tekrar kovana vermeniz icap eder arı kullanması için.

bal almaya niyetiniz yoksa, arının durumu kuvvetliyse bölme işlemi yapabilirsiniz.

bal almaya niyetiniz yoksa tarlacı ve bakıcı arı kaybı daha da fazla yaşamamak arıyı şuruplamalısınız, ki hem kendine hem yavruya baksın hem de şuruptan aldığı enerjiyle polene ve meraya çalışabilsin.

başka bir seçenek: destek kolonisini de destek kolonisi olmaktan çıkarıp, ana kovandan tekrar kapalı yada açık yavru vererek ve besleme yaparak destekleyebilirsiniz. bence önce destek kolonisi toparlayana kadar kendi tarlacısını oluşturana kadar beklemeniz iyi olur bu süre zarfında, kovanın devamı için. çünkü o kovan tarlacı kadro yaparak yaz sıcağına, kıtlığa, susuzluğa, kış öncesi meradan polen yetersizliğine uğradığında kovan sönüp gitmesin diye. kendi tarlacısını oluşturup kendi kendine bakabilir hale gelmesi lazım ilk önce.

destek koloni sistemi ana bal akımı öncesi yapılan bir sistem. tüm yıl boyunca yapılacak diye bir durum yok. ana nektar akımı bittiğinde destek koloni sistemi sonlandırılarak arının kış bakımları ve kışa hazırlama işlemlerine doğru kayar işlemler.

bence destek koloni sistemini yapmaktan ziyade, ilk bir yıl arı nasıl yürüyor, nasıl petek örüyor, nasıl gelişiyor, nasıl bölünüyor, nasıl birleştiriliyor, hastalıklarla nasıl mücadele ediliyor bunlara yoğunlaşarak uygulama tecrübesi ve alışkanlığı kazandırılırsa arıcılık daha kolay ve yapılabilir hale gelebilir. hem de arı kaybı az olur ve cesaretimiz kırılmaz.

destek koloni sistemi basit olmakla birlikte uygulama tecrübesi lazım alışmak lazım yani. çünkü her yıl mevsim aynı gitmiyor, zamanlama hatası yapabiliyoruz bu sistemde kolaylıkla. ana nektar akımı erken kestiği durumda beslemeyi ihmal edersek, yüksek mevcuttaki arı aç kalabiliyor kovanda, yada yağmaya uğrayabiliyor.

tecrübe olmuş. üzülmeyiniz.
Bereketli olsun.

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #32 : Haziran 11, 2018, 11:09:04 »
8.Kontrol (kovan aktarımından 2 ay sonra)

• Destek kolonisinde ana arı, yumurta ve larva görüldü, çok mutlu oldum görünce
  • Destek kolonisininin nüfusunun %90 azaldığı görüldü (sarıca arıdan 2 kat büyük kahverengi arıların saldırısı gözlemlendi, giriş deliğine saldırgan arı ibretlik olsun diye hapsedilmiş ve propolisle kaplanıp giriş deliği küçültülmüş (bknz: bu video ve soldaki foto)

• Destek kolonisinin azalan nüfusunu çoğaltmak için ana koloniden kapalı yavrulu bir adet petek arısız olarak destek kolonisine aktarıldı.
  • Destek kolonisi haftalık 1 litre 2/1 şerbet ile beslenmeye devam edildi.
  • Ana koloni sağlıklı ve nüfusu yerinde gözüküyor. Yalnız diğer kovanımdaki ana kolonide ana arıya ve yumurtaya rastlamadım :( , 9 adet kapalı ana arı memesi gözlemledim, destek kolonisinde de ana arı ve yumurta olmadığı için ilk ana arı üretim denememi başarısız olarak kabul edip peteklerini ana koloniye aktardım. Ana koloniden 3 adet kapalı memesi olan bir peteği ve açık kapalı yavrulu 2. peteği destek kolonisine aktarıp tekrar ana arı üretme denemesine başladım. Destek kolonisinin giriş deliğini( 1 adet) artık propolis ile sıvayarak yarıya indirdim.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #33 : Haziran 11, 2018, 12:23:07 »
8.Kontrol (kovan aktarımından 2 ay sonra)

• Destek kolonisinde ana arı, yumurta ve larva görüldü, çok mutlu oldum görünce
  • Destek kolonisininin nüfusunun %90 azaldığı görüldü (sarıca arıdan 2 kat büyük kahverengi arıların saldırısı gözlemlendi, giriş deliğine saldırgan arı ibretlik olsun diye hapsedilmiş ve propolisle kaplanıp giriş deliği küçültülmüş (bknz: bu video ve soldaki foto)

• Destek kolonisinin azalan nüfusunu çoğaltmak için ana koloniden kapalı yavrulu bir adet petek arısız olarak destek kolonisine aktarıldı.
  • Destek kolonisi haftalık 1 litre 2/1 şerbet ile beslenmeye devam edildi.
  • Ana koloni sağlıklı ve nüfusu yerinde gözüküyor. Yalnız diğer kovanımdaki ana kolonide ana arıya ve yumurtaya rastlamadım :( , 9 adet kapalı ana arı memesi gözlemledim, destek kolonisinde de ana arı ve yumurta olmadığı için ilk ana arı üretim denememi başarısız olarak kabul edip peteklerini ana koloniye aktardım. Ana koloniden 3 adet kapalı memesi olan bir peteği ve açık kapalı yavrulu 2. peteği destek kolonisine aktarıp tekrar ana arı üretme denemesine başladım. Destek kolonisinin giriş deliğini( 1 adet) artık propolis ile sıvayarak yarıya indirdim.

giriş deliğini küçülten arınızını ırkı nedir? eşek arısı problemini önlemek için giriş deliğini ön kısımda başka bir yerden 0,7 mm (matkap ucu) olarak açarsanız (büyük eşek arıları giremez), erkek arılar içerde sıkışabilir derseniz maksimum 0,9 mm (matkap ucu) (erkek arı genişliği) açarsanız ve daha büyük olan delikleri komple kapatırsanız, eşek arıları ve bombus arılarının saldırılarından korunmuş olursunuz. ayrıca bu ebattan büyük böcekler de kovana girememiş olurlar.
Bereketli olsun.

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #34 : Haziran 11, 2018, 12:38:48 »
giriş deliğini küçülten arınızını ırkı nedir?

Satıcı Karniyol olduğunu söyledi Muammer Bey. Videoyu izlediniz mi bilmiyorum ancak arıların savunma yöntemi beni hayrete düşürdü görünce. Giriş deliğini 2,5 cm açmıştım, siz sanırım 0,9 cm demek istediniz.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #35 : Haziran 11, 2018, 13:06:45 »
0,9 cm evet.

sarıl o arıya bırakma. seni yarı yolda bırakmaz yaz kış her coğrafyada.
Bereketli olsun.