Gönderen Konu: Üstten çıtalı yatay kovanda petek yönetimi  (Okunma sayısı 1169 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Bucak
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 2 adet Üstten Çıtalı Yatay Kovan
  • Rakım: 420
Ynt: Üstten çıtalı yatay kovanda petek yönetimi
« Yanıtla #15 : Mayıs 14, 2018, 12:24:46 »
Merhabalar,

Ana koloniden 2 petek ayırarak (ballı-polenli ve açık/kapalı/yumurtalı) böldüğüm (05.05.2018) ikinci koloninin 8 gün sonraki kontrolünde (13.05.2018) yüksükler yapıldığı ve bu yüksüklerin kapatılmış olduğu görüldü. AÇIK/KAPALI/YUMURTALI olarak koyduğum peteğin hem yumurtalı olan bölümünde (3 adet) hem de açık yavrulu olan bölümünde (3 adet) yüksükler olduğu görüldü.

Değerlendirme isteğim:

• Açık yavrulu bölüme yapılan yüksükler örülmeden önce içinde bulunan yavrularının 4 günlükten büyük olma ihtimali var mıdır?
  • Eğer varsa bu yüksüklerden çıkan analarının günlük yumurtalı bölümden 1 kaç gün geç çıkacak olan anaları imha etme ihtimali var mıdır? yani koloninin kalitesiz bir ana arı oluşturma ihtimali var mıdır?
  • Sizce daha vakit varken arılığa gidip açık yavrulu bölüme yapılan yüksükleri imha etmeli miyim? (45 km mesafe gidip gelinecek)

5. Kontrol (13.05.2018)-Kovan aktarımından 35 gün sonra

Petek gözlemleme düzeneği

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #16 : Mayıs 14, 2018, 15:48:05 »
Merhabalar,

Ana koloniden 2 petek ayırarak (ballı-polenli ve açık/kapalı/yumurtalı) böldüğüm (05.05.2018) ikinci koloninin 8 gün sonraki kontrolünde (13.05.2018) yüksükler yapıldığı ve bu yüksüklerin kapatılmış olduğu görüldü. AÇIK/KAPALI/YUMURTALI olarak koyduğum peteğin hem yumurtalı olan bölümünde (3 adet) hem de açık yavrulu olan bölümünde (3 adet) yüksükler olduğu görüldü.

Değerlendirme isteğim:

• Açık yavrulu bölüme yapılan yüksükler örülmeden önce içinde bulunan yavrularının 4 günlükten büyük olma ihtimali var mıdır?
  • Eğer varsa bu yüksüklerden çıkan analarının günlük yumurtalı bölümden 1 kaç gün geç çıkacak olan anaları imha etme ihtimali var mıdır? yani koloninin kalitesiz bir ana arı oluşturma ihtimali var mıdır?
  • Sizce daha vakit varken arılığa gidip açık yavrulu bölüme yapılan yüksükleri imha etmeli miyim? (45 km mesafe gidip gelinecek)

1. şık: vardır, hatta 5,
Merhabalar,

Değerlendirme isteğim:

1. şık: vardır, 5,5 gün ve devamı kalitesiz ana olacaktır hiçbir faydası olmaz kovana. C formunda olanlar işinizi görür.
2.şık: vardır,
3,şık: ben imha etmenizi tavsiye etmiyorum. arı zaten güçlü bir ana yaparsa o memeleri de ya güçlü ve sağlıklı ana kesecektir, yada işçiler bozacaktır.
Bereketli olsun.

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #17 : Mayıs 14, 2018, 16:19:48 »
1. şık: vardır, hatta 5,
1. şık: vardır, 5,5 gün ve devamı kalitesiz ana olacaktır hiçbir faydası olmaz kovana. C formunda olanlar işinizi görür.
2.şık: vardır,
3,şık: ben imha etmenizi tavsiye etmiyorum. arı zaten güçlü bir ana yaparsa o memeleri de ya güçlü ve sağlıklı ana kesecektir, yada işçiler bozacaktır.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Aslında Murat Akın Bey in 4 günlükten yaşlı yavruların ana arı olma ihtimalini sıfıra indirmek için bir iletisinde "bölmeden 5 gün sonra kapalı olan yüksükler bozulur" diye okumuştum (bakınız...) ancak arılığa 7 günde bir gitme fırsatı bulabildiğim için bu mümkün olamamıştı. Ancak ben yumurtaların nerede olduklarını iyi gözlemlemiştim. Hangilerinin yumurtadan hangilerinin 4 günlükten yaşlı olduklarını büyük bir olasılıkla belirleyebilirim. Çok ihtiyaç duyduğum yanıtınızdan sonra arılığa gidip bu yaşlı yüksükleri imha edip etmeme konusunda hala kararsızım. Çünkü cevap olarak 4 günden büyük yavrulardan çıkan anaların (kalitesiz) diğerlerini imha etme ihtimali var demişsiniz ama ben olsam imha etmezdim demişsiniz. Cevabınızı rica etsem tekrar gözden geçirebilir misiniz?

Düzeltme: Murat Bey aslında sorduğum soruların hepsinin cevabını detaylı bir biçimde yazsında zaten vermiş, bir kez daha okuyunca anladığım kadarıyla gidilip bozulması gerektiği sonucu çıkıyor :( Bu sonuç her zaman geçerli midir? Muammer Beyin dediği gibi bazı şeyleri de arılara bırakmak daha faydalı olabilir mi?

Arılar kovana konulduktan yarım saat sonra anasızlıklarını bilince bulabildikleri uygun yerdeki kurtçukların yaşına bakmadan ana arı için beslemeye başlarlar. yani bir gün bile olsa normal arı sütüyle beslenmemiş kurtçuktan ana arı üretmesini istemeyiz.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #18 : Mayıs 14, 2018, 18:47:48 »
Yanıtınız için teşekkür ederim. Aslında Murat Akın Bey in 4 günlükten yaşlı yavruların ana arı olma ihtimalini sıfıra indirmek için bir iletisinde "bölmeden 5 gün sonra kapalı olan yüksükler bozulur" diye okumuştum (bakınız...) ancak arılığa 7 günde bir gitme fırsatı bulabildiğim için bu mümkün olamamıştı. Ancak ben yumurtaların nerede olduklarını iyi gözlemlemiştim. Hangilerinin yumurtadan hangilerinin 4 günlükten yaşlı olduklarını büyük bir olasılıkla belirleyebilirim. Çok ihtiyaç duyduğum yanıtınızdan sonra arılığa gidip bu yaşlı yüksükleri imha edip etmeme konusunda hala kararsızım. Çünkü cevap olarak 4 günden büyük yavrulardan çıkan anaların (kalitesiz) diğerlerini imha etme ihtimali var demişsiniz ama ben olsam imha etmezdim demişsiniz. Cevabınızı rica etsem tekrar gözden geçirebilir misiniz?

Düzeltme: Murat Bey aslında sorduğum soruların hepsinin cevabını detaylı bir biçimde yazsında zaten vermiş, bir kez daha okuyunca anladığım kadarıyla gidilip bozulması gerektiği sonucu çıkıyor :( Bu sonuç her zaman geçerli midir? Muammer Beyin dediği gibi bazı şeyleri de arılara bırakmak daha faydalı olabilir mi?

bilmeniz gereken şudur. 5.5 günlük olmuş acik yavruyu ana yapmaya karar verirlerse ve süt bassalar bile geçit birey olur 6.5 güne kadar . yani kendini ana zanneden ama yumurtaliklari gelişmemiş ana olur.

5.5 güne kadar olan gözlere süt basarsa verimli bir ana olarak yetişiyor aman.

Murat hocanin 4 günlük dediği olayla benim söylediğim birbiriyle uyumlu.

artvin-ardahan-kars yöresinde mesela 3-4 günlüklerden sadece verimli ana oluyor. 5. gunluklerden bile olmuyor. 24 saatlik zaman sarkabilir mevsimsel sartlarda.

murat hocanin soyledigiyle kafaniz karismasin
5.5 gunden fazla yavru  iken sut basip ana yaptigina emin oldugunuzu bozabilirsiniz yani. geçit birey yada baka bi tuhaflık olacagi icin. 5.5 gunden taze ana yaptiklarinda karar sizde
Bereketli olsun.

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #19 : Mayıs 15, 2018, 09:14:37 »
bilmeniz gereken şudur. 5.5 günlük olmuş acik yavruyu ana yapmaya karar verirlerse ve süt bassalar bile geçit birey olur 6.5 güne kadar . yani kendini ana zanneden ama yumurtaliklari gelişmemiş ana olur.

5.5 güne kadar olan gözlere süt basarsa verimli bir ana olarak yetişiyor aman.

Murat hocanin 4 günlük dediği olayla benim söylediğim birbiriyle uyumlu.

artvin-ardahan-kars yöresinde mesela 3-4 günlüklerden sadece verimli ana oluyor. 5. gunluklerden bile olmuyor. 24 saatlik zaman sarkabilir mevsimsel sartlarda.

murat hocanin soyledigiyle kafaniz karismasin
5.5 gunden fazla yavru  iken sut basip ana yaptigina emin oldugunuzu bozabilirsiniz yani. geçit birey yada baka bi tuhaflık olacagi icin. 5.5 gunden taze ana yaptiklarinda karar sizde

ellemeyeceğim arılarıma güveniyorum :)

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #20 : Mayıs 21, 2018, 20:09:51 »
Merhabalar

05.05.2018 tarihinde kovanı ana arı yetiştirmek üzere 2 çıta olarak bölmüştüm. Ballı polenli ve yumurtalı-açık-kapalı yavrulu çerçevelerdi.

Eğer ana 1 günlük larvadan üretilmişse ayın 16 sında ilk ananın çıkmış olması ve teorik olarak diğer memeleri bozmuş olması gerekiyor. Ana çıktıktan sonra da aradan 5 gün geçmiş olmalı.

Cevap aradığım bir kaç soru var.

1-Bu durumda beslemek dışında benim yapabileceğim bir şey var mı?
2-Ana arı çıkmış ve hayatta mı acaba diye merak edip bakmamın bir sakıncası olur mu?
3-İlk yumurta kontrolünü ne zaman yapmamı önerirsiniz?
4-Ananın çiftleşme uçuşundan başarısız dönme olasılığına karşı bölmeye yumurtalı petek vermem gerekir mi?

iyi forumlar dilerim.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #21 : Mayıs 22, 2018, 07:15:02 »
Beslemeyi gece ve azar azar yapabilirsin.
Bakmanda sakinca yok hatta gerekiyor .çünkü doğan ana arı sakat olabilir.boşuna beklemis olursun .anayı gozunle görmen lazım.
Ananin dogdugu tarihi net biliyorsan 8ila 15 gun arasında bakabilirsin

Oyle bir hata yapım deme.icinde bakire ana ari olduğu icin tekrar meme yaparlar.yumurta atamayacağı icin bakire anayı sikistiracaklardir
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #22 : Mayıs 22, 2018, 11:30:56 »
Beslemeyi gece ve azar azar yapabilirsin.
Bakmanda sakinca yok hatta gerekiyor .çünkü doğan ana arı sakat olabilir.boşuna beklemis olursun .anayı gozunle görmen lazım.
Ananin dogdugu tarihi net biliyorsan 8ila 15 gun arasında bakabilirsin

Oyle bir hata yapım deme.icinde bakire ana ari olduğu icin tekrar meme yaparlar.yumurta atamayacağı icin bakire anayı sikistiracaklardir

Destek kolonisini haftalık 1 litre  1/1 şurup ile akşam vakti besliyorum. Güvenilir bal ve polenim olmadığı için kek yapamıyorum henüz.
Ana arıyı bulmaya niyetendim size sormadan önce ama normalden çok daha fazla öfkelendiler, bende rahatsız etmedim daha fazla. Ana arı ayın 16 sında doğmuş olmalı o halde ayın 26 sında yumurta kontrolü yapacağım. Umarım arı kuşları canını bağışlamıştır. Çok teşekkür ederim yanıtınız için :)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #23 : Mayıs 22, 2018, 21:13:05 »
Merhabalar

05.05.2018 tarihinde kovanı ana arı yetiştirmek üzere 2 çıta olarak bölmüştüm. Ballı polenli ve yumurtalı-açık-kapalı yavrulu çerçevelerdi.

Eğer ana 1 günlük larvadan üretilmişse ayın 16 sında ilk ananın çıkmış olması ve teorik olarak diğer memeleri bozmuş olması gerekiyor. Ana çıktıktan sonra da aradan 5 gün geçmiş olmalı.

Cevap aradığım bir kaç soru var.

1-Bu durumda beslemek dışında benim yapabileceğim bir şey var mı?
2-Ana arı çıkmış ve hayatta mı acaba diye merak edip bakmamın bir sakıncası olur mu?
3-İlk yumurta kontrolünü ne zaman yapmamı önerirsiniz?
4-Ananın çiftleşme uçuşundan başarısız dönme olasılığına karşı bölmeye yumurtalı petek vermem gerekir mi?

iyi forumlar dilerim.

Aslında biraz erken ama ana aramayı dikkatlice yapabilirsiniz, saklandığı için zor bulursunuz.  Aramakla bulunmaz meğer ki rastgele gibi olur.

İklime göre değişir ama ortalama olarak aybaşından önce yumurta görmeniz zordur.

Başarısızlığı ölçmek için işlemin başlamasından hiç olmazsa 1 geçmesi gerekiyor.
Erken yavrulu çerçeve verirseniz ana arı yumurtlamadığı için yeniden meme yapar bu sizi aldatır.

Çevrimdışı icgenc

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #24 : Mayıs 22, 2018, 21:36:17 »
Başarısızlığı ölçmek için işlemin başlamasından hiç olmazsa 1 geçmesi gerekiyor.

Sanırım 1 hafta demek istediniz. Yanıtınız için çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #25 : Mayıs 22, 2018, 21:49:40 »
1 ay geçmeli.