Gönderen Konu: Hakan Kayhan Arılığı  (Okunma sayısı 12895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: Hakan Kayhan Arılığı
« Yanıtla #15 : Nisan 10, 2018, 15:55:21 »
Malesef Hakan hocam kendi yapmış olduğum tabloya baktım  ve senini eğer bal akımın hazıran 5 ile temmuz 5 arasında ise bala yetişmez böldüğün kovanlar. Tarlacı sayında olması gerekenini 4 de

biri kadar olarak girersin sezona :(   Ciftleşmiş ana ile bölme yapmak gerek bölmelerden bal almak istersen benim fikrim ve matematiğim bunun söylüyor.
Hazır ana ile yapmak mantıklı bu bağlamda eğer bulabilir isek :)

Hakan bey;
Ben de aynı durumdayım. 9 çerçeve ile 24 çerçeve arasında 12 kovan arım var 14 tane de boş kovanım. Bu hafta sonu planım 12 kovana bölme yapıp (her ihtimale karşı iki yedek boş kovan bırakarak) hem kovanların çerçeve sayılarını mümkün olduğunca eşitlemek ve hem de oğul riskini azaltmak istiyorum. Bu yapacağım bölmeleri de bala yetiştirmek yerine bala gidecek arılara takviye vermek için kullanacağım. Bu senenin genç analarını da seneye kullanmayı düşünüyorum. Size de tavsiye ederim.
Yusuf bey tavsiyelerinize uyacağım , en az riskle hem bal alıp hem kovan çoğaltmayı dediğiniz gibi yapabiliriz bencede...

Hakan bey merhaba
resimde görülen plastik çerçevelerden memnunmusunuz.

Hemde çok memnunum kovanlarımda 10-15 tane ahşap kaldı bu sene oları da ıskartaya çıkarıp tamamen plastik kullanacağım . öyle rahat ki anlatamam. 1 dk içinde 2 -3 ham petek takabilirsiniz.
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #16 : Nisan 10, 2018, 17:08:51 »
Arkadaşlar fikirlerinize ihtiyacım var.

Malum bursa bölgesi bal akımı haziran ayında oluyor .
3 tane kovanıma 2. katı 17 martta attım 2. katlar dolmak üzere bu hafta sıkışma durumuna gelir .
bu üç arıyı bölsemmi diyorum ikinci katlarını alıp birer kovan daha mı yapsam ? bölmeler bala yetişir mi sizce ? anası olanlara yeniden ikinci kat atılmış olacak tabiki .

eğer böyle giderse 3-4 katlı olacaklar ve ben gibi acemi için kontrol zorlaşacak oğul riski artacak.

siz olsanız napardınız ? Analarını kendilerine yaptırırsam bu haftasonu bölsem 5-10 mayı gibi analar yavru atmaya başlar herşey yolunda giderse

hazır ana ile bölmeyi de düşünüyorum ama hazır ana verirken 2 çerçeveden fazla olmasın diyorlar ana kabulünde sıkıntı olmaması için böyle bir bölmeyi de sezona yetiştirmek zor olur anca kapalı takviyesi yaparak olabilir.

Hakan bey, Sabit arıcılık yapacaksanız 5 temmuz ile 5 ağustos arasında tarlacıya yetişecek kovanlarınızdan bal alamayacağınız anlamına gelmeyebilir.

Eğer bölgenizde yer çiçekleri ve eşek dikenleri gibi yabani dikenli bitkiler varsa bu kovanlarınızla da bal alma imkanı var. Arı bu tür bitkilerin yumuşak dallarından delerek özsuyunu toplayabiliyor, hatta bu bitkilerin yaprak Basra'sından da faydalanabiliyor. Ancak arının geri gitme ve mevcut balı yeme riski oluşuyor.

Baktınız olmadı, Temmuzda arının geri gitmemesi için o tarihte gezginci yanına da verebilirsiniz.
Bereketli olsun.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #17 : Nisan 11, 2018, 10:12:30 »
Belfast bir arım vardı geçen sen almıştım ana kaybı oldu kendileri meme dikip ana çıkardılar ama çok çelimsiz kendi yavrularından bile küçük bir ana arı bu. kışı atlattı ama gelişimi çok zayıf . ben bunun anasını değiştirmek istiyorum.
bir yerden karniyol f1 buldum en garantili şekilde değişim yapmak istiyorum.
bu ufakl anayı 1 çerçeve eski yerinde bırakacağım geriye kalan 3-4 çerçeveyi başka kovana alıp yeni ana arıyı kabul ettirmeye çalışacağım.
burdaki amaç tarlacıların hışmından korunmak malum tarlacılar eski kovana gidecekler.
kabul yöntemlerinden  hangi yolu izliyeyim ne tavsiye edersiniz ? ana arı gelmeden bölmeyi gerçekleştireyimmi ?

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 240
« Yanıtla #18 : Nisan 11, 2018, 10:26:22 »
Belfast bir arım vardı geçen sen almıştım ana kaybı oldu kendileri meme dikip ana çıkardılar ama çok çelimsiz kendi yavrularından bile küçük bir ana arı bu. kışı atlattı ama gelişimi çok zayıf . ben bunun anasını değiştirmek istiyorum.
bu ufakl anayı 1 çerçeve eski yerinde bırakacağım geriye kalan 3-4 çerçeveyi başka kovana alıp yeni ana arıyı kabul ettirmeye çalışacağım.
burdaki amaç tarlacıların hışmından korunmak malum tarlacılar eski kovana gidecekler.
kabul yöntemlerinden  hangi yolu izliyeyim ne tavsiye edersiniz ? ana arı gelmeden bölmeyi gerçekleştireyimmi ?
bölme yapmadanda kabul ettirebilirsiniz hakan bey,10 çerçevelek bir kovan için maximum 1 hafta süre bekleyin..

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #19 : Nisan 11, 2018, 10:44:16 »
bölme yapmadanda kabul ettirebilirsiniz hakan bey,10 çerçevelek bir kovan için maximum 1 hafta süre bekleyin..

Tarlacı riskini almak istemiyorum İsmail bey, bende uzun bekleme taraftarıyım. birde bu arı destek kovanında orada kabul ettirmemin bana faydası olmayacak kat atamıyorum çünkü oraya . besleme yapıyor muyuz bu zamanda ? bide gülsuyu falan sıkmak icab eder mi

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #20 : Nisan 11, 2018, 10:52:34 »
Hakan abi   gecen sene üç hazır ana aldım 1 cerceve kadar arı ile böldüm şu anda 7-8 cercevedeler.

Nacızane tavsiyem iyi düşünmüşün analar gelmeden bölmeni yap abi  tarlacılar kovana dönsün bence besleme yapma ilk etabda daha sonra  gelen hazır ana arıyı tüpde içine koya abi gülsuyuda iyi

olabilir. 3 gün önceden arıyı bölsen sonra tüpde anayı verip 3 günde o şekilde beklesen ve 7. gün tüm memeleri bozup anayı salsan bence net bir kabul edilme işi olur.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 240
« Yanıtla #21 : Nisan 11, 2018, 10:53:36 »
Tarlacı riskini almak istemiyorum İsmail bey, bende uzun bekleme taraftarıyım. birde bu arı destek kovanında orada kabul ettirmemin bana faydası olmayacak kat atamıyorum çünkü oraya . besleme yapıyor muyuz bu zamanda ? bide gülsuyu falan sıkmak icab eder mi
kabul ettireceğiniz ana besleme destek kovanıın bir bölmesi içinmi,normal kolonisi olan bir kovan içinmi?

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #22 : Nisan 11, 2018, 11:06:06 »
Hakan abi   gecen sene üç hazır ana aldım 1 cerceve kadar arı ile böldüm şu anda 7-8 cercevedeler.

Nacızane tavsiyem iyi düşünmüşün analar gelmeden bölmeni yap abi  tarlacılar kovana dönsün bence besleme yapma ilk etabda daha sonra  gelen hazır ana arıyı tüpde içine koya abi gülsuyuda iyi

olabilir. 3 gün önceden arıyı bölsen sonra tüpde anayı verip 3 günde o şekilde beklesen ve 7. gün tüm memeleri bozup anayı salsan bence net bir kabul edilme işi olur.
Sağolasın Faruk inşallah kazasız belasız yaparız bu işi :)

kabul ettireceğiniz ana besleme destek kovanıın bir bölmesi içinmi,normal kolonisi olan bir kovan içinmi?
eski anayı destek kovanında bırakacağım yeni anayı normal arılık içinde normal boş koyana koyacağim

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #23 : Nisan 11, 2018, 12:23:56 »

tarlacı riskini almamak için birleştireceğimiz her iki kovanın da yerini değiştirdikten sonra birleştirsek olmaz mı? eski kovanların yerine de birer çerçeve açık yavrulu bıraksak ne güzel meme diker ana yaparla.

zaten tarlacı da hazır, hem iki kovanı birleştirmiş oluruz, hem de 2 tane suni oğul almış oluruz. Birleştirtiğimiz kovanda da kıyım yaşanmamış olur.

Bu da bi fikir.  ;D ;D ;D

var mı deneyen?
Bereketli olsun.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #24 : Nisan 11, 2018, 14:34:17 »
tarlacı riskini almamak için birleştireceğimiz her iki kovanın da yerini değiştirdikten sonra birleştirsek olmaz mı? eski kovanların yerine de birer çerçeve açık yavrulu bıraksak ne güzel meme diker ana yaparla.

zaten tarlacı da hazır, hem iki kovanı birleştirmiş oluruz, hem de 2 tane suni oğul almış oluruz. Birleştirtiğimiz kovanda da kıyım yaşanmamış olur.

Bu da bi fikir.  ;D ;D ;D

var mı deneyen?

Muammer bey enteresan önerileriniz var gerçekten tebrik ediyorum sizi, Benim sorduğum soruya biraz uzak bir cevap vermişsiniz ama yinede sağolun :))

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #25 : Nisan 11, 2018, 14:44:33 »
Taradığım kaynaklarda dünya arıcılığında daha enteresan fikirlere ve uygulamalara da rastlıyorum ama, biraz olsun gülebilmeyi başarabiliyosak ne mutlu bize.

Kendi yaptığına gülecek kadar huzurlu ve neşeli, mutlu arıcılar olmayı nasip etsin Rab'bim.

Küçük arıcıların denememesi gereken riskli eğlencelik uygulamalar bunlar. Ancak 100-150 kovanın olacak ki böyle enteresan yöntemleri denemek nasip olsun.

Yoksa benim gibi çooook kovan boşa çıkar. ;D ;D

Siz doğru bildiğiniz yoldan şaşmayınız. Bi arıcımız yeni başladığı arıcılığa 3 yıl boyunca farklı fikirler denemekten en sonunda reset attı kendine. "Başlarım bu işe" dedi ve gitti, en son duyduğum "Lepistes" yetiştiriciliği yapıyomuş  ;D ;D

Benim de yüzüme karşı söyledikleri: Ya çok iyi bir arıcı olacaksın, ya çok iyi bir lepistes yetiştiricisi olacaksın ;D ;D ;D

Arkamdan ne söylüyolardır siz düşünün.

Saygılar Selamlar.., Önümüze bakalım, bal yiyelim, ağzımız tatlansın.
Bereketli olsun.

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
« Yanıtla #26 : Nisan 11, 2018, 16:49:41 »
Hakan bey merhaba;
Dediğiniz şekilde de olur doğrudan yeni anayı kabul ettirebilirsiniz de.
Ancak, ana kabulünü garantiye almak için kovanı 5 gün anasız bırakın. 5 günün sonunda memeleri temizleyin. Yeni anayı tüpte yavrulu çerçevelerin arasına koyup kekli kısmı açmadan 4-5 gün bekletin. 4-5 gün sonra arılar ana kafesini sarmış olmaları gerekiyor.(ana kafesinin etrafında yumak oluyorlar) bu durum kabul edileceğini gösterir. Tekrar meme kontrolü yapıp kekli kısmı açın ve bir hafta rahatsız etmeyin böylece kovan 10 çerçeve de olsa ana kabul edilecektir. Başarılar.
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #27 : Nisan 11, 2018, 17:08:57 »
Hakan bey merhaba;
Dediğiniz şekilde de olur doğrudan yeni anayı kabul ettirebilirsiniz de.
Ancak, ana kabulünü garantiye almak için kovanı 5 gün anasız bırakın. 5 günün sonunda memeleri temizleyin. Yeni anayı tüpte yavrulu çerçevelerin arasına koyup kekli kısmı açmadan 4-5 gün bekletin. 4-5 gün sonra arılar ana kafesini sarmış olmaları gerekiyor.(ana kafesinin etrafında yumak oluyorlar) bu durum kabul edileceğini gösterir. Tekrar meme kontrolü yapıp kekli kısmı açın ve bir hafta rahatsız etmeyin böylece kovan 10 çerçeve de olsa ana kabul edilecektir. Başarılar.

3 çerçeve arı yerine 1 çerçeve arı yı koysak daha kolay kabul ettirebilir miyiz? tarlacı sayısı az olacağı için kesme ihtimali azalır mesela.
Bereketli olsun.

Çevrimdışı htobi

• Pupa
  • Yer: İstanbul/Ağva
  • Mevlâ beni İNSAN eyleye...
  • Kovan Sayısı: 8
« Yanıtla #28 : Nisan 11, 2018, 17:12:03 »
3 çerçeve arı yerine 1 çerçeve arı yı koysak daha kolay kabul ettirebilir miyiz? tarlacı sayısı az olacağı için kesme ihtimali azalır mesela.

Geçen ağustosta üç ana alıp aynı gün bölünen üç kovana verdim. Bölmesi en güçlü olan şimdi de en güçlü kolonim. Belki de rast gelmiştir.
twitter.com: Hüseyin TOBİ @huseyintobi
Facebook.com: Hüseyin TOBİ

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #29 : Nisan 11, 2018, 18:10:30 »
Ana ari sali gelecekmiş  cumartesi veya pazar bölmeyi yapacağım hem verdiğim gün hemde 3 gun sonra tekrar mem kontrolü yaparim öyle açarım keki tutar insallah