Gönderen Konu: İbrahim ONAK Arılığı  (Okunma sayısı 5163 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
  • Yer: Balıkesir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 75
Ynt: İbrahim ONAK Arılığı
« Yanıtla #135 : Temmuz 22, 2018, 23:38:57 »
Arılıkta çok fazla sarıca arı var. 2 bölme kovanımı talan etmişler. İçinde ne arı kalmış ne bal. 3 çerçeve bölmeler geçen hafta çalışıyordu ve girişi 2 arı geçebilecek şekilde daraltmıştım. Bugün kontrolde kovan kapağını açınca yüzlerce sarıca arı havalandı. Fantadan tuzak koymuştum geçen hafta, baya dolmuş içi. İçini boşaltıp et attım tuzağın içine. Talan olan 2 kovan uçuş tahtasına da kıyma koydum zehirli. İyimi yaptım kötümü bilemedim. Sonuçta doğal bir eleme şekli diye de düşündüm. İyiler ayakta ve hayatta kalsın. Zayıflar beni seneye uğraştırmasın. Üzüldüm açıkçası. Arıcılık dünyasında tanınan birilerinden almıştım bu hazır anaları. En pahalı olanlar erken havlu attı. Üç çerçeve bölmüştüm ramazanda. Hala 3 çerçeveydi. Sonunda tırt.. Sağlık olsun.. Parasına değilde, insan harcadığı emeğe ve harcadığı zamana üzülüyor...

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #136 : Temmuz 23, 2018, 09:33:06 »
Arılıkta çok fazla sarıca arı var. 2 bölme kovanımı talan etmişler. İçinde ne arı kalmış ne bal. 3 çerçeve bölmeler geçen hafta çalışıyordu ve girişi 2 arı geçebilecek şekilde daraltmıştım. Bugün kontrolde kovan kapağını açınca yüzlerce sarıca arı havalandı. Fantadan tuzak koymuştum geçen hafta, baya dolmuş içi. İçini boşaltıp et attım tuzağın içine. Talan olan 2 kovan uçuş tahtasına da kıyma koydum zehirli. İyimi yaptım kötümü bilemedim. Sonuçta doğal bir eleme şekli diye de düşündüm. İyiler ayakta ve hayatta kalsın. Zayıflar beni seneye uğraştırmasın. Üzüldüm açıkçası. Arıcılık dünyasında tanınan birilerinden almıştım bu hazır anaları. En pahalı olanlar erken havlu attı. Üç çerçeve bölmüştüm ramazanda. Hala 3 çerçeveydi. Sonunda tırt.. Sağlık olsun.. Parasına değilde, insan harcadığı emeğe ve harcadığı zamana üzülüyor...

Çok geçmiş olsun İbrahim bey,

Bulunduğunuz bölgede sarıca arı neden çok oluyor acaba ?
O güzelim anaların heder olmasına bende inanın çok üzüldüm.
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Salih İşlek

• İşçi Arı
  • Yer: ANTALYA/DÖŞEMEALTI
  • Kovan Sayısı: 15 Civarında
  • Rakım: ÇOK YÜKSEK DEĞİL
« Yanıtla #137 : Temmuz 23, 2018, 13:57:49 »

Çok geçmiş olsun.Sizde diğer arkadaşlar gibi kendi ananızı üretirseniz hem paranız hemde emekleriniz zayi olmaz.
Hak ol ki hüda mertebeni eyleye ali

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #138 : Temmuz 23, 2018, 14:17:40 »

Çok geçmiş olsun.Sizde diğer arkadaşlar gibi kendi ananızı üretirseniz hem paranız hemde emekleriniz zayi olmaz.

Kendi ana arımızı üretmek için dışarıdan güvendiğimiz kaliteli üreticilerden kaliteli ana arılar elde etmek lazım , İbrahim bey de o yoldaydı ama bazı damızlık adaylarını kaybemiş sağlık olsun.

Ben bu sene güvendiğim ana arılardan  5-6 ana arı ürettim şu ana kadar da ürettiklerimden gayet memnunum tabi esas performansları seneye belli olacak.
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
« Yanıtla #139 : Temmuz 23, 2018, 14:47:55 »
Çok geçmiş olsun İbrahim bey,

Bulunduğunuz bölgede sarıca arı neden çok oluyor acaba ?
O güzelim anaların heder olmasına bende inanın çok üzüldüm.
Teşekkür ederim Hakan bey. Diğerlerinde sıkıntı yok çok şükür.

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
« Yanıtla #140 : Temmuz 23, 2018, 14:49:23 »

Teşekkür ederim Salih bey. Kendi ana arımızı üreteceğiz inşallah.

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• Pupa
  • Yer: Samsun
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #141 : Temmuz 23, 2018, 15:12:50 »
İbrahim Bey geçmiş olsun.
Bu aralar bizim arılıkta da çoğaldı sarıca. Bir tuzak yaptım ama, beklediğim kadar faydalı olmadı. Hayırlısı olsun bakalım.
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)

Çevrimdışı bbaysal

• Larva
  • **
« Yanıtla #142 : Temmuz 23, 2018, 17:27:39 »
İbrahim bey geçmiş olsun. Arılık çevresini bi araştırın benim arilarimda da çok illet olmuşlardı geçen sene. Toprağın altından futbol topu kadar basketbol topu kadar 3 tane sarıca yuvası çıkardık. Şimdilik sıkıntı yaratacak kadar yok. Ama sdiden sonra olur mu bilmiyorum. Not: arılar pamukçu tarafında.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
« Yanıtla #143 : Temmuz 23, 2018, 19:15:19 »
İbrahim Bey geçmiş olsun.
Bu aralar bizim arılıkta da çoğaldı sarıca. Bir tuzak yaptım ama, beklediğim kadar faydalı olmadı. Hayırlısı olsun bakalım.
Teşekkür ederim Sebahattin bey. Tuzakları doldukça yenilemeli. Faydası olur inşallah.

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
« Yanıtla #144 : Temmuz 23, 2018, 19:19:15 »
İbrahim bey geçmiş olsun. Arılık çevresini bi araştırın benim arilarimda da çok illet olmuşlardı geçen sene. Toprağın altından futbol topu kadar basketbol topu kadar 3 tane sarıca yuvası çıkardık. Şimdilik sıkıntı yaratacak kadar yok. Ama sdiden sonra olur mu bilmiyorum. Not: arılar pamukçu tarafında.

bbaysal bey teşekkür ederim. Arılık çevresi ormanlık çaltılık bi alan. Yuvalarını bulmam imkansız gibi birşey. Kovanlar Kepsut tarafında. Nasipten ötesi yok. Bal durumu nasıl sizde? Kovanlarda anca kendilerine yetecek kadar bal var.

Çevrimdışı bbaysal

• Larva
  • **
« Yanıtla #145 : Temmuz 23, 2018, 19:31:01 »
Kendilerine yetebilirse çok iyi. Ben anlamadım bu sene neden böyle oldu. 30 çerçeveye çıkan arilardan 1 çerçeve bile bal alamadım. Kovanlar kuru desem yeridir. İnşallah çam balı gelir diye dua ediyorum.
bbaysal bey teşekkür ederim. Arılık çevresi ormanlık çaltılık bi alan. Yuvalarını bulmam imkansız gibi birşey. Kovanlar Kepsut tarafında. Nasipten ötesi yok. Bal durumu nasıl sizde? Kovanlarda anca kendilerine yetecek kadar bal var.