Gönderen Konu: İbrahim ONAK Arılığı  (Okunma sayısı 4565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: İbrahim ONAK Arılığı
« Yanıtla #120 : Haziran 27, 2018, 11:10:48 »
Bu mevsimde bal alınacak koloniyi beslemek mantıklı gelmiyor kaça kaç verirsen ver  ka-rı-şır.

eğer çekebilirsem bazı kovanların durumunu foto çekeyim ondan sonra ka-rı-şır mı kara verin :)

üst kattan habire boşalan petek alıyorum bu boşalmalar alt kata kemer yapılması için değil alt katta kemerler sıfır resmen. bildiğin yiyorlar olan balı. sadece iki kovanda bal var oda cinsindenmidir nedir anlamadım diğerleri tam takır ve 1 hafta daha yağış var burada
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #121 : Haziran 27, 2018, 11:24:43 »
eğer çekebilirsem bazı kovanların durumunu foto çekeyim ondan sonra ka-rı-şır mı kara verin :)

üst kattan habire boşalan petek alıyorum bu boşalmalar alt kata kemer yapılması için değil alt katta kemerler sıfır resmen. bildiğin yiyorlar olan balı. sadece iki kovanda bal var oda cinsindenmidir nedir anlamadım diğerleri tam takır ve 1 hafta daha yağış var burada
Kovana özel durumlarda bişey demiyorum. Ama bütün kolonilere vermek doğru değil.
Bu arada o bal getirenlerin nesline sahip  çıkın.
Burdada bal alabilecek miyim diye düşünmeye başladım.

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı bbaysal

• Larva
  • **
  • Yer: Balıkesir
« Yanıtla #122 : Haziran 27, 2018, 11:57:09 »
Haziranın sonu gelmiş hâlâ bal akımı bekliyoruz. Ne zaman gelecek bu bal akımı daha? Sürekli yağmur yağıyor. Çiçekler kurudu Karaçalı geçti. Bundan sonra bal gelir mi?
Dahası gelmiş olan balları da yiyorlar. Üst katlarda yarım dolu petekler vardı üstten boşaltmaya başladılar. Her kontrolde de birkac petek boş alıyoruz.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #123 : Haziran 27, 2018, 12:52:25 »
Haziranın sonu gelmiş hâlâ bal akımı bekliyoruz. Ne zaman gelecek bu bal akımı daha? Sürekli yağmur yağıyor. Çiçekler kurudu Karaçalı geçti. Bundan sonra bal gelir mi?
Dahası gelmiş olan balları da yiyorlar. Üst katlarda yarım dolu petekler vardı üstten boşaltmaya başladılar. Her kontrolde de birkac petek boş alıyoruz.

bundan sonra nem oldukça bal gelir inşallah ağustos sonuna kadar (meşe balı, basra balı, çam balı, diken özü bitki özü) arı kendi yiyeceğini hazırlayacaktır. ancak bölgenizin mera durumundan umut yoksa arı bölme ve sonrasında besleme yapılabilir hiç bal umudu yoksa.

önceki mevsimlerde bu yılın kopyası bir yıl tecrübe edildiği üzere arı kendini ilkbahar çiçeği-karaçalı-kestane-ıhlamur ile bal stoklayamadan çevirmiş, akabinde yapabildiği kadro ile biraz temmuz biraz da ağustosta bal getirebilmiştir. arı hiç bir yerden bal bulamazsa sıcak v.s. bu defa da meyve özlerinden (kargaların kuzgunların serçelerin zarar verdiği yada aşırı sıcaktan patlayan meyveler) fruktoz çekebilmiş ve bal yapabilmiştir. içinizi ferah tutunuz.

en kötü sezonda yani bu mevsimden sonra hiç nem-sıcak-soğuk üçlüsünün bir arada olmadığı temmuz ve ağustos ayında ise arıcılarımız (bal yok diyebileceğimiz yıllırda) sağlı sollu duvar çerçevelerini sağabilmiş ve kendi rızgını çıkarabilmiştir.

bölgemizde tarihte yaşanmış en kötü yılda kovan başı 1 kg. bal alınabilmiştir sadece. o yılda da arıcılarımız kovan bölerek arı satarak bu günlere kadar gelmiştir.

Arının yaşam payı var mı yokmu kovanda onu kontrol etmeliyiz. yaşam payı sıkıntıdaysa yaşam payını kovana vermeliyiz (ya bal takviyesi ya başka türlü, bu konuda da tercihi arıcılarımız daha iyi yapacaktır) ki açlıktan kovan sönme yada açlık oğulu sıkıntıları olmasın.

bol bol dua ediyorum bal gelsin diye havalar iyi gitsin de meradan çiçek açsın diye.

Bölgemizde İlk bahar beslemesini 15 Nisanda kesen arıcılarımızın arıları geriye gitme riskiyle karşı karşıya hatta bir kısmının geriye gitmiş durumda. sebeplerinden bir tanesi de Muhsin Doğaroğlu hocamızın da kitabında belirttiği gibi "arının en kuvvetli olduğu dönemde" yani bal başlangıcından makul süreden çok önce meraya güvenip arının beslemesini kesmek ve meradan da bişey gelmemesi.

arının en kuvvetli olduğu kovanda yavrunun tavan yaptığı yada yükseldiği dönemde beslemeyi kesmiyorum ben.

Ana nektar akımı 5 haziran benim bölgemde, 5 haziranın olduğu hafta beslemeyi kesip bal sağımına kadar besleme yapmadığım zaman ve Ağustosun son haftası (2,5-3 ay sonra) bal sağımı yaptığımda bala şeker karışma sorunum olmuyor, ama 15 Temmuzda (1,5 ay sonra) mesela bal sağdığımda bala şeker karıştığını anlayabiliyorum.

Benim bölgemde 15 Nisanda beslemeyi kesen biri, Temmuz ayında bal sağımına Yer Çiçeği-Karaçalı-Kestane-Ihlamur sonrasına bal sağımı yapmak üzere ayarlamıştır kendisini. gayet makul.

Eylül Başı gibi sağım yapmayı düşünüyorsa benim de tecrübe ettiğim gibi benim bölgeme göre 5 Hazirana 1 hafta kalaya kadar beslemeyi devam ettirmeli ki, Ağustos ayında açlıktan kovan çökmesi, getirdiği balı arı yedi derdi, açlık oğulu, açlıktan yavru sökümü derdi-sıkıntısı olmasın. düşüncem budur.

arıcılarımızın her yıl alıştığı bir düzen var, amaca göre ve bölgeye göre zamanlara ve uygulama değişebiliyor.

kovanınızın durumunu en iyi siz biliyorsunuz, yaşam payını unutmayınız, yaşam payı eksikse iyice hesap edip makul çözüm yolu ile besleme takviyesi yapmalısınız ki, kovan kaybı yaşamayınız. yada artık bal umudu yoksa, arıyı bölmek ve böldükten sonra ağustos-eylül gibi arılı kovan yada arısını satmak iyi bir seçenek olabilir.

bal satarak gelmiyorsa, arı satarak gelsin rızgımız inşallah.

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 75
« Yanıtla #124 : Haziran 27, 2018, 13:44:00 »
İbrahim bey 1 su bardağı arının dişinin kavuğuna yetmez.

şekeri az suyu bol şekilde takviye yapabilirsiniz bala karışacağını sanmam. 1 şeker 3 su gibi oranda 1-2 litre verebilirsiniz sıkıntı olmaz
Önümüzdeki hafta sonu nasipse vereyim takviye :)

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı bbaysal

• Larva
  • **
« Yanıtla #125 : Haziran 27, 2018, 14:07:04 »
İnşallah Muammer bey. BekliyoruZ hepimiz.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #126 : Haziran 27, 2018, 14:13:04 »
Karışsın ne olacak yaaa ;)
Bal olmayınca nasıl olsa kaynamış şekerden yapılmış reçel yiyeceksiniz.
Reçel yiyesiye arının işlediği şekerli bal yersiniz ne var bunda.
Ben şahsen bu sene bal olmasaydı öyle yapmayı düşünüyordum, kahvaltıda tatlıyı sevdiğim için reçel yiyesiye şeker karışımlı bal yerdim.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #127 : Haziran 27, 2018, 14:37:38 »
Tabi sadece kendimiz yiyeceksek sıkıntı yok isterse tamamen şeker olsun. Ama azıcık bile satacak isek şeker değil zehir olur.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 27 kovan
« Yanıtla #128 : Haziran 27, 2018, 14:55:01 »
Muharrem meşe balı ne zaman oluyor?

Ağustos demişsinde.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #129 : Haziran 27, 2018, 14:56:36 »
Muharrem meşe balı ne zaman oluyor?

Ağustos demişsinde.

meşe balı haziranda da geldi bu seneye mahsus. meşe dediğim meşe yapraklarındaki basra balı. gündüz sıcak yapıp gece soğuk yapıp üstüne de sabah nem yaparsa oluyor burda. koyu kırmızı ile kahverengi arası tatlı bi rengi var balın içindeki karışımda.

buzdolabının kapağına koyup 1 hafta bekletildiğinde balın üst kısmına doğru toplanıyor güzel bir rengi var. ben seviyorum.

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
« Yanıtla #130 : Haziran 27, 2018, 14:58:37 »
Teknik arıcılık forumunda bal sezonunda olan kovanları şekerle besleme konusunun gündeme gelmesi bile utanç verici.10 kg bal alacagınıza 3 kg alın
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #131 : Haziran 27, 2018, 15:00:53 »
Teknik arıcılık forumunda bal sezonunda olan kovanları şekerle besleme konusunun gündeme gelmesi bile utanç verici.10 kg bal alacagınıza 3 kg alın

konuyu yanlış anladığınız açıkça belli. bu hafta diğer arılıklarla birlikte yapılan yorumları okumanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 27 kovan
« Yanıtla #132 : Haziran 27, 2018, 15:02:38 »
meşe balı haziranda da geldi bu seneye mahsus. meşe dediğim meşe yapraklarındaki basra balı. gündüz sıcak yapıp gece soğuk yapıp üstüne de sabah nem yaparsa oluyor burda. koyu kırmızı ile kahverengi arası tatlı bi rengi var balın içindeki karışımda.

Meşe Haziranda bal yapar. 5-10 Haziran arası bal gelir. Rengide siyah olur.

Meşe çiçek açar. sonra çiçekler pelit (palamut) olur.

Ağustosta tüm ağaçlarda genelde terleme olur. Eylül gibi kahrengi bir bal oluşur.

Arı bunuda genelde esmer peteklerde depolar. Kendisine kışlık. Sarı peteğe koymaz.

Çevrimdışı Murat YILDIRIM

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Nevşehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
« Yanıtla #133 : Haziran 27, 2018, 15:58:41 »
Konuya sonradan dahil olduğunuz için baş tarafını kaçırmışsınız sanırım. Şöyle bir soru sorarak konuyu ben başlatmıştım:
'Bu aylarda açlık sıkıntısı yaşanıyorsa ve şurubun bala karışmasından endişe ediyorsak kekle besleme yapsak olur mu?'
Arkadaşlar fikirlerini söylediler ama kimse direk şurup verin diye bir şey demedi.
Kendi adıma söyleyeyim aldığım balların önce şurup karışmamış olanlarını süzüp satmak için ayırırım, daha sonra şeker karışmış olma ihtimali olanları (oğuldan aldığım v.s) süzüp evde tüketmeye ayırırım. Vicdanı olan herkesin bu konuya dikkat ettiğini düşünüyorum..

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #134 : Haziran 27, 2018, 16:05:46 »
Meşe Haziranda bal yapar. 5-10 Haziran arası bal gelir. Rengide siyah olur.

Meşe çiçek açar. sonra çiçekler pelit (palamut) olur.

Ağustosta tüm ağaçlarda genelde terleme olur. Eylül gibi kahrengi bir bal oluşur.

Arı bunuda genelde esmer peteklerde depolar. Kendisine kışlık. Sarı peteğe koymaz.

benim kastettiğim yaprağından basra balı idi. özür dilerim. yanlış ifade ettim. siyah meşe çiçeğinden olan balı  kastetmemiştim.