Gönderen Konu: Arı ölümeri ile sahra tozu arasında ilişki var mı ?  (Okunma sayısı 984 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ladiklimetinşahin

• Larva
  • **
  • Yer: Ladik-Samsun
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60(altmış)
  • Rakım: Kış veilkbahar otuz,yaz ve sonbahar binbeşyüz
Ynt: Arı ölümeri ile sahra tozu arasında ilişki var mı ?
« Yanıtla #15 : Nisan 06, 2018, 07:37:36 »
Sayın Muammer Şahin, Özellikle senin yazılarını pkuyorum. Her soruya bir cevabın var. Arıcılık konusunda doktora yaptın herhalde. Forumda yüzlerce tecrübeli arıcı var.Bence sen arıcılıkla ilgili kendi sorunların için çözümler ara. Çok soğuk bölgeler dışında arılar on çerçeveye dayandı. benimkiler neden iki cerçevedeler diye düşün. Selamlar.

Çevrimdışı Salih AYAZ

• Pupa
  • Yer: Abazlı Köyü Bala-ANKARA
  • salihayaz@06hotmail.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 1
« Yanıtla #16 : Nisan 06, 2018, 09:07:59 »
Geçmiş olsun

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• Pupa
  • Yer: Samsun
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #17 : Nisan 06, 2018, 11:14:51 »
Sayın Muammer Şahin, Özellikle senin yazılarını pkuyorum. Her soruya bir cevabın var. Arıcılık konusunda doktora yaptın herhalde. Forumda yüzlerce tecrübeli arıcı var.Bence sen arıcılıkla ilgili kendi sorunların için çözümler ara. Çok soğuk bölgeler dışında arılar on çerçeveye dayandı. benimkiler neden iki cerçevedeler diye düşün. Selamlar.
Metin Abi merhaba, Ladik te nerede arıcılık yapıyorsunuz. Bende, anne tarafı Salur, baba tarafı hıllaz(kocapınar). Samsunda 3 kovanım var, birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Nisan 06, 2018, 11:20:32 »

doktora yapmak harcımız değil, biz bal yiyelim. kendi sorunlarım için çözümler arıyorum ve radikal çözümler bulmaya çalışıyorum. Ancak gördüğüm kadarıyla benim sorunlarımı yaşayan forumda pek kimse yok. Nisan ayında bile 3 yönden fırtına yiyen, alttan yukarı lodos ve karayel yiyen, üzerinde 3 taş olmasına rağmen kapat atıp kovanı yağmurlanan, her tarafını çivilediği koruma örtülerinin bile sökülüp atılan bir arıcıya rastlamadım. hiçbir arıcı da senin bu sorunlarını ben daha önce yaşadım, şöyle yaparsan daha iyi olur demedi.

Evet, benim de hatam var. mesela:nasıl olsa Marmara bölgesi diye yıl boyu polen kaynağı olduğunu düşündüğüm ve tecrübe etmediğim bir bölgeye arılarımı taşıdım. Niye bu köyde daha önce arıcılık yapanlar arılarını sattı diye düşünmedim. niye benden başka bu köyde arıcılık yapan yok onu da düşünmedim.

Sadece yabani mahlükatla mücadele edebileceğime dair kendime güvenim ve cesaretim vardı, herkesin dağda arı kaybetmesine sebep olan besleme eksikliği ve eşek arısı-arı kuşu saldırılarıyla mücadele edebilmeyi göze almıştım.

1-İlk darbeyi sarıcalardan,
2-ikinci darbeyi bombuslardan,
3-üçüncü darbeyi fırtınadan,
4-dördüncü darbeyi kendi arılarımın yağmasından,
5-beşinci darbeyi fırtınadan etkilenmemek için çiftkat kışlatmaya ve üstten beslemeye başlamışken değerli büyüklerimin tavsiyesiyle tek kat kışlatmaya ve yandan beslemeye başlamamdan yedim

altıncı darbeyi yememek için: çevredeki arıcıların 300 kadar kendi kovanlarını aç bıraktıkları için benim sırları açılmış-beslemesi verilmiş kovanlarıma saldırmalarını önlemeye çalışıyorum.

yedinci darbeyi yememek için:arkadan-sağdan-soldan kuvvetli rüzgardan dolayı kovan üzerine-uçuş tahtasına konarken savrulan arıların, tekrar yürüyerek kovana girebilmeleri için 1.65*2 metre çapında tahta platform yaparak kovanlarımı üzerine kovabilmenin çalışmaları içindeyim.

görecez bakacaz. bana da bi akıl veren çıkar heralde bu kadar tecrübeli üstadlar varken aramızda.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #19 : Nisan 09, 2018, 08:09:00 »
görecez bakacaz. bana da bi akıl veren çıkar heralde bu kadar tecrübeli üstadlar varken aramızda.

Üstad değilim, akıl da vermek haddime değil ama...
Az yazmak ya da hiç yazmamak veya kendi arıların ile kendi arılığında yazmak.
Veeee çooook çook okumak lazım.
Siz foruma gelir gelmez Üstadlık mertebesine atlamaya kalktınız bunu da haliyle kimse kabullenemez.
Çünkü kendi arılğınızda daha bir icraat görmedik...
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Nisan 09, 2018, 08:19:25 »
böyle yorumluyorsanız ne diyeyim yani. ben bana akıl verecek adam ariyorum diyorum siz üstad muamelesi yapiyounuz. tecrübe paylaşan herkese üstad diyosanız siz de üstadımsınız. kabul ederseniz tabi.

ariliğimda sen de gelsen bu doğa olaylarina çevresel sartlara sen de sapitirdin eminim. benim ariligimi anlattiklarimi anlamadiginiz ve anlamak icin okumadiginiz icin bana da yardiminiz olmuyor. şükür ki bu hafta kendi yaptigim orjinal carelerle ari bolebilir hale geldim. ücretli kurs verecek halimiz yok. bal üretmeye çalişiyorum

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #21 : Nisan 09, 2018, 08:32:40 »
böyle yorumluyorsanız ne diyeyim yani. ben bana akıl verecek adam ariyorum diyorum siz üstad muamelesi yapiyounuz. tecrübe paylaşan herkese üstad diyosanız siz de üstadımsınız. kabul ederseniz tabi.

ariliğimda sen de gelsen bu doğa olaylarina çevresel sartlara sen de sapitirdin eminim. benim ariligimi anlattiklarimi anlamadiginiz ve anlamak icin okumadiginiz icin bana da yardiminiz olmuyor. şükür ki bu hafta kendi yaptigim orjinal carelerle ari bolebilir hale geldim. ücretli kurs verecek halimiz yok. bal üretmeye çalişiyorum
Bizim derdimiz sizin arılığınız veya sizin floranız değil ki.
Floranız kötüyse Allah kolaylık versin, daha iyi yer nasib etsin inşallah.
Ama her yorumun altına Üstad gibi 50 yıllık arıcı gibi yorum yazmanız doğru değil.
Ve uzun uzun yazmanız insanları daraltıyor, forumu sıkıcı hale getiriyor.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.