Gönderen Konu: Kovan tercihi nasıl olmalı?  (Okunma sayısı 469 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koyuncu

• Boş Petek
  • Yer: konya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 1175
Kovan tercihi nasıl olmalı?
« : Mart 30, 2018, 17:36:28 »
Değerli arkadaşlar. Bir ay içinde heves üzerine başladım. İki adet plastik tabanlı katlı çıtalı güzel iki kovan ve ayrıca da arı alıp başladım. Başladığımın haftasında iki kovanım da çalındı. İnat ettim kovanıyla birlikte iki arı daha aldım. Kovanlar eski ve elimde başka kovan yok. Sadece çalınanların çerçeve ve ballıkları var. Yeni aldığım kovanların ballıkları da var. Birkaç tane eski kovan temin edip hazır etmek mi doğru olur yoksa sıfırdan almak mı? Birkaç yıldır atıl durumda olan kovanları bakımdan geçirip kullanmak tavsiye edilir mi?

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• Pupa
  • Yer: Samsun
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
Ynt: Kovan tercihi nasıl olmalı?
« Yanıtla #1 : Mart 30, 2018, 17:48:58 »
Geçmiş olsun. Hevesle yeni başlayıp, böyle bir durumla karşılaşmanız kötü olmuş. Vazgeçmeyin, sağlıklı ve bol verimli kovanlarınız olur inşallah.
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #2 : Mart 30, 2018, 17:50:37 »
Elbette tavsiye edilir hocam ben 20 senelik kovanları tamir edip onlarla devam ediyorum hiçde bir sıkıntısını görmedim. Dış yuzeyi zımparalayıp dış cephe boyası su bazlı iç kısmını da camaşır suyu ile

silip  pürmüzle yakarsan bence bir sıkıntıları kalmaz tabi çok kötü değillerse.  Lakın işim güzel olsun istersen al plastık taban ve kapak 50 tl ye birde sadece ballık al 30 tll ye cak al sana sıfır kovan ;)

Çevrimdışı koyuncu

• Boş Petek
  • Yer: konya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 1175
« Yanıtla #3 : Mart 30, 2018, 19:24:42 »
Geçmiş olsun. Hevesle yeni başlayıp, böyle bir durumla karşılaşmanız kötü olmuş. Vazgeçmeyin, sağlıklı ve bol verimli kovanlarınız olur inşallah.
Teşekkürler. Bunlar da çalınırsa pes derim artık.

Elbette tavsiye edilir hocam ben 20 senelik kovanları tamir edip onlarla devam ediyorum hiçde bir sıkıntısını görmedim. Dış yuzeyi zımparalayıp dış cephe boyası su bazlı iç kısmını da camaşır suyu ile

silip  pürmüzle yakarsan bence bir sıkıntıları kalmaz tabi çok kötü değillerse.  Lakın işim güzel olsun istersen al plastık taban ve kapak 50 tl ye birde sadece ballık al 30 tll ye cak al sana sıfır kovan ;)
Az önce çalınan kovanların aynından aldım. Ballıkları duruyordu zaten. Yarın aktarıp eskisini temizlerim inşallah.