Gönderen Konu: Yavru çürüğüne yakalanmış arı ile uğraşmamaya karar verdim  (Okunma sayısı 1005 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı anamurluke

• İşçi Arı
  • Yer: Anamur-MERSİN
  • KERAMİ ÖZDEMİR
    • http://www.hobilerlehayat.blogspot.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 25
Tüm tedbir ve dikkatime  rağmen 37 koloniden 7 sini yavru çürüklüğüne teslim ettim...üstelik gecen yil tedavi olmuş görünen kovanda aynı hastalık nüks etmiş...7 kovanı da imha  ettim tedavi ile uğraşmak maliyetli ve yararsız  fikrindeyim
elektronik imza kullandım

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 240
bence hata yapmışsınız!

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
  • Yer: çorum
  • Merkat et , Araştır, Öğren ve Uygula
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 600
Hastalıkla mücadele gerçekten pahalı.  En iyisini yapmışsınız bence. O kovana hangi arıyı koyarsanız koyun hastalık tekrarlayacaktır

SM-A710F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emrah ÇITAK

Çevrimiçi yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
O kovana hangi arıyı koyarsanız koyun hastalık tekrarlayacaktır
Yok yanlış bilgi!
Bende 3 yıl önce ilk aldığım koloniyi tecrübesizlikten yavru çürüklüğüne yakalatmıştım.
Bilgisizlikten koloni çöktü ama kovan hala faal durumda.
Kovanı güzelce yıkadım ardından heryerini pürmüzledim.
Ve şu an üzerinden 2 koloni geçti çok şükür hastalıktan eser yok.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
Yok yanlış bilgi!
Bende 3 yıl önce ilk aldığım koloniyi tecrübesizlikten yavru çürüklüğüne yakalatmıştım.
Bilgisizlikten koloni çöktü ama kovan hala faal durumda.
Kovanı güzelce yıkadım ardından heryerini pürmüzledim.
Ve şu an üzerinden 2 koloni geçti çok şükür hastalıktan eser yok.
Yanlış bilgi derken mikrop varsa hastalık tekrar eder.
Siz risk almışsınız.  Herkes bu riski almaya bilir.
Bakteriyi kovandan yok ettiğinizi düşünüp yapmışsınız.  Ya temizlenmezse.
1 kovan 100 liraya mal oluyor ama bir koloni arı en az 200 lira. Hangisini gözden çıkarmak gerek.

EMRAH ÇITAK

Emrah ÇITAK

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
Yanlış bilgi derken mikrop varsa hastalık tekrar eder.
Siz risk almışsınız.  Herkes bu riski almaya bilir.
Bakteriyi kovandan yok ettiğinizi düşünüp yapmışsınız.  Ya temizlenmezse.
1 kovan 100 liraya mal oluyor ama bir koloni arı en az 200 lira. Hangisini gözden çıkarmak gerek.

EMRAH ÇITAK
emrah bey yavru çürüklüğü ile kovan çürüklüğünü karıştırıyorsunuz sanırim,yanlış bilgi vererek sizi okuyanları yanlış yönlendirmeye sevkediyorsunuz,
sizin gibi dusunenlerin yazisini birzamanlar okuyup 7 kovanımı yaktım,ve daha sonra oģrendimki yanlış yönlendirilmisim,yavru çürükluğünde çürüklü cereveleri yakıp kovanın her tarafına koyu kekik suyunı fısfisla serpin..ve kullandıgıniz bulasıkları cif diye lavabo temizleyici spreyle her isiniz bitince püskürtün.. koloniniz sıkışık kalsın,koloniyi ve kovanı imha etmeyin..kekik icindeki timol oranı yuksek bur antibiotik ve antimikrobialdir.
                                                      ISMAIL AKYUZ

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
emrah bey yavru çürüklüğü ile kovan çürüklüğünü karıştırıyorsunuz sanırim,yanlış bilgi vererek sizi okuyanları yanlış yönlendirmeye sevkediyorsunuz,
sizin gibi dusunenlerin yazisini birzamanlar okuyup 7 kovanımı yaktım,ve daha sonra oģrendimki yanlış yönlendirilmisim,yavru çürükluğünde çürüklü cereveleri yakıp kovanın her tarafına koyu kekik suyunı fısfisla serpin..ve kullandıgıniz bulasıkları cif diye lavabo temizleyici spreyle her isiniz bitince püskürtün.. koloniniz sıkışık kalsın,koloniyi ve kovanı imha etmeyin..kekik icindeki timol oranı yuksek bur antibiotik ve antimikrobialdir.
                                                      ISMAIL AKYUZ
İsmail bey yavru curuklugunde tabiki tedavi uygulamaları var. Yok demiyorum.
Zaten siz uygulamışsınız. 
Ama kovan yakma da var. Herhangi bir arıcı kitabını açıp bakarsanız görebilirsiniz.  Bu şimdi yanlış yönlendirme mi?  Ben işin maddi boyutunu hesaba katarak fikrimi söyledim. 
Ama sizin  bu ithamınız doğru değil bakın aşağıdaki resimler bir siteden alınan bilgiler . Yanlış dediniz ya...

EMRAH ÇITAK
Emrah ÇITAK

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
emrah bey dikat ederseniz yazıda AYÇ yazmış (avrupa yavru çürüklüğü) bizim ülkede bu hastalığa raslanıldığına dair sunum yapılmamıştır,yada ben karşılaşmadım,velhasıl onunda ilacı vardır,
bizim ülkede adi yavru çürüklüğü ön plandadır,ve forumda  bunula ilgili konuştuğumuz yazılar var,niyetim sizi üzmek değildir,sizden ricam uygulamalarınızı ve okuyup tanık olduğunuz gerçek bilgiler sunmanızdır,burası bir ansiklopedi ve okuyanlarada doğru bilgiler sunmalıyız.. bu forumda hepimiz kardeş gibiyiz..saygılarımla..

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
Bence tekrarlamış y.ç hastalığı varsa tümüyle imha edilmeli veya arılıktan kesinlikle uzaklaştırılmalı.
Üşümeden kaynaklı adi y.ç sorun olmaz.
Birbirine karıştırmamak gerekir.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
Bence tekrarlamış y.ç hastalığı varsa tümüyle imha edilmeli veya arılıktan kesinlikle uzaklaştırılmalı.
Üşümeden kaynaklı adi y.ç sorun olmaz.
Birbirine karıştırmamak gerekir.

arı her zaman sıkışık olmalı,sıkışık olmayan arıda y.ç olur,güve olur,savunma az olur..arı bütün olmalı..

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Neden yavru çürüklüğü oldu veya yavru çürüklüğünün hangi cins olduğunu kesin olarak labaratuvar sonuçlarıyla belli olur.

Mikrobik olan yavru çürüklükleri olan amerikan ve avrupa yavru çürüklüklerini ayrı tutarsak:

Etkili olmayan varrao ilaçlamalarından dolayı olan yavru çürüklüğü.

Zamansız besleme sonucu erken uyandırılan ana arının yumurtlaması ve soğuklarda salkıma girmesi sonucu olan yavru çürüklüğü.

Bazen beslenme sonucu olsada yağma sonucu aşırı arı kaybı sonucu olan yavru çürüklüğü.

Eğer arı hijyenikse yani ölü yavruları hemen temizleyebiliyorsa arıcıya bile gerek kalmadan yavru çürüklüğünü tedavi eder.

Eğer arıcı işe karışırsa arıları temiz kovana alıp, çerçeveleri ortadan kaldırıp sonuca ulaşabilir.
Bu tip yavru çürüklükleri daha çok bahar aylarında olduğundan çerçeveleri ortadan kaldırarak aynı zamanda  varraoyu da azaltmış oluruz.

Hastalıklı arıların ve kovanların temizlenmesini daha önce anlatmıştım. gerekirse yeniden anlatırım.

Çevrimdışı Kemal68

• Pupa
  • Yer: Aksaray
Teşhisi için hangi laboratuvar a ve nasıl göndermek gerekli. Her ne kadar bahar aylarında görülsede insanın kafasındaki soru işaretleri gitmesi için tahlile nereye gödnerebiliriz?
Arı gibi eri olanın, cennet gibi yeri olur. Atasözü

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
Teşhisi için hangi laboratuvar a ve nasıl göndermek gerekli. Her ne kadar bahar aylarında görülsede insanın kafasındaki soru işaretleri gitmesi için tahlile nereye gödnerebiliriz?

En az 10x10 cmxcm ebatlarında içinde bal hariç ölü ve çürümüş yavrular olan petek numunesi kullanılır. İçinde yavru ne kadar fazla olursa o kadar iyidir.

Tarım teşkilatlarına uğrayın. Numuneyi yazıyla laboratuvara gönderirler. Yazıda kişi ismi belirtilirse ücret istenebilir. Ücret istenirse, yazıda civar arılarından alınan numune denilirse ücret alınmayabilir.

Tarım teşkilatı laboratuvar adresini verir.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.