Gönderen Konu: varroa ile doğal mücadele  (Okunma sayısı 1508 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet mutlu

• Larva
  • **
  • Yer: kırcıaali
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 800
Ynt: varroa ile doğal mücadele
« Yanıtla #15 : Mart 25, 2018, 11:11:31 »
İyi günler  tymol kekikten üretilen doğal bir maddedir bugün Lt 600 lira ve üreticiden faturalı temin ettim, çünkü ülkemizde sahtesi çok. 1 mll tymolu  0,8 mm kalınlıkta ve 18x3 cm  ham kayın şeritler üzerine uyguladım. Kovanın dip tahtası bıraktım.Sekizinci gün oldu  30 kovandan günlük ölü varroa sayımı 15 ila 20 adetti.Hala devam ediyor dökülme.Her şey profesyonelce yapılması gerekiyor.kendiniz yapmayın ölçü çok önemli. Çevremdeki arıcı arkadaşlara da veriyorum.   

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
« Yanıtla #16 : Mart 25, 2018, 15:11:02 »
Konu takip.
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #17 : Mart 26, 2018, 11:22:03 »
İyi günler  tymol kekikten üretilen doğal bir maddedir bugün Lt 600 lira ve üreticiden faturalı temin ettim, çünkü ülkemizde sahtesi çok. 1 mll tymolu  0,8 mm kalınlıkta ve 18x3 cm  ham kayın şeritler üzerine uyguladım. Kovanın dip tahtası bıraktım.Sekizinci gün oldu  30 kovandan günlük ölü varroa sayımı 15 ila 20 adetti.Hala devam ediyor dökülme.Her şey profesyonelce yapılması gerekiyor.kendiniz yapmayın ölçü çok önemli. Çevremdeki arıcı arkadaşlara da veriyorum.

Mehmet bey merhaba

Ahşaba emdirirken Tymol taşıyıcı olarak ne kullanıyorsunuz ? veya kullanılıyormu?

Çözelti başka bir madde ile karıştırılıyor mu?

Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Mart 26, 2018, 13:58:42 »
Mehmet bey merhaba

Ahşaba emdirirken Tymol taşıyıcı olarak ne kullanıyorsunuz ? veya kullanılıyormu?

Çözelti başka bir madde ile karıştırılıyor mu?

arılara uçucu yağ olarak kekik+nane yağı, kekik+nane suyu  ve bunların körüğe dumanla karıştırılmış halini yı boyunca kullanmış biri olarak sizleri uyarma ihtiyacı hissettim.

Uçucu yağları 20 derece üstlerde arıya verirken çok dikkatli olunmalıdır. Hava sıcaklığı uçucu yağların çözünmesini ve arıya kovan içinde duramayacak kadar bunaltıcı etkisini arttırabilir. Kovan içi düzen bozulabilir. Arı o kovanda devamını sağlayamayacağına kanaat getirirse umudunu kaybederse kovan terkleri olabilir. Zayıf arılarda daha çabuk etki gösterebilir ve kovan terkleri daha çabuk olabilir.

Ağaç üzerine emdirerek kullanma, emilim ve yayılma süresinin hızını ve etkisini arttırabilir yada Konulduğu yere göre azaltabilir.

Dikkatli kullanılmalıdır.

Şuruba kekiksuyu yada nane suyu olarak veriliyorsa Oranı 1/8 i geçmemelidir.  İdeal oranı 1/10'dur.

Miligram olarak yapılan hesapların tamamının yanılma oranı yüksektir, çünkü suyun, nane suyunun, kekik suyunun, timolün ve diğer sıvı maddelerin hepsinin hacimlerinin ölçüsüne göre yani litresine göre hesaplamalarının yapılması gerekir, gramlarına göre değil. Ağırlık ölçüsüne göre yapılan tüm hesaplamalar yanlış çıkabilir.

Ayrıca, ne kullanırsanız kullanın, kullandığınız sıvı doğal maddelerin varroa dökme oranı hiçbir zaman %75'ten fazlasını geçmez. En iyi yararı, benim de tecrübe ettiğim üzere, arı üzerinden varroa dökmeye yardımcıdır ve kimyasal kalıntıları olmadığı için, çift sağım yapılan bal akımı dönemlerinde bala ve balmumuna kalıntı bırakmayacağı için iyi bir varroa dökücü olarak kullanılabilir. Yani kimsayal ilaçlama yapılamayacağı dönemde bal akımında varroanın tavan yaptığı dönemde, iyi bir varroa nüfusunu azaltıcısı olabilir.

Lütfen biraz daha dikkat.

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #19 : Mart 26, 2018, 17:48:08 »
arılara uçucu yağ olarak kekik+nane yağı, kekik+nane suyu  ve bunların körüğe dumanla karıştırılmış halini yı boyunca kullanmış biri olarak sizleri uyarma ihtiyacı hissettim.

Uçucu yağları 20 derece üstlerde arıya verirken çok dikkatli olunmalıdır. Hava sıcaklığı uçucu yağların çözünmesini ve arıya kovan içinde duramayacak kadar bunaltıcı etkisini arttırabilir. Kovan içi düzen bozulabilir. Arı o kovanda devamını sağlayamayacağına kanaat getirirse umudunu kaybederse kovan terkleri olabilir. Zayıf arılarda daha çabuk etki gösterebilir ve kovan terkleri daha çabuk olabilir.

Ağaç üzerine emdirerek kullanma, emilim ve yayılma süresinin hızını ve etkisini arttırabilir yada Konulduğu yere göre azaltabilir.

Dikkatli kullanılmalıdır.

Şuruba kekiksuyu yada nane suyu olarak veriliyorsa Oranı 1/8 i geçmemelidir.  İdeal oranı 1/10'dur.

Miligram olarak yapılan hesapların tamamının yanılma oranı yüksektir, çünkü suyun, nane suyunun, kekik suyunun, timolün ve diğer sıvı maddelerin hepsinin hacimlerinin ölçüsüne göre yani litresine göre hesaplamalarının yapılması gerekir, gramlarına göre değil. Ağırlık ölçüsüne göre yapılan tüm hesaplamalar yanlış çıkabilir.

Ayrıca, ne kullanırsanız kullanın, kullandığınız sıvı doğal maddelerin varroa dökme oranı hiçbir zaman %75'ten fazlasını geçmez. En iyi yararı, benim de tecrübe ettiğim üzere, arı üzerinden varroa dökmeye yardımcıdır ve kimyasal kalıntıları olmadığı için, çift sağım yapılan bal akımı dönemlerinde bala ve balmumuna kalıntı bırakmayacağı için iyi bir varroa dökücü olarak kullanılabilir. Yani kimsayal ilaçlama yapılamayacağı dönemde bal akımında varroanın tavan yaptığı dönemde, iyi bir varroa nüfusunu azaltıcısı olabilir.

Lütfen biraz daha dikkat.

Muammer bey merhaba

Bende sizin yukarıda ifade ettiğiniz çekincelere dikkat çekmek için Mehmet beye sormuştum.

Malesef ekonomik olması maksadı ile çeşitli ilaçları arkadaşlarımız kendileri üretmeye çalışıyor ve yapıyor.

Başarılı olanlar kadar başarısız olanlarda bulunmaktadır. 

Ve sonuçları bazen çok pahalıya mal olabiliyor.

Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı mehmet mutlu

• Larva
  • **
« Yanıtla #20 : Mart 26, 2018, 21:54:22 »
Hayırlı akşamlar arkadaşlar .Herkes bir şeyler söylüyor yok efendim portakal ,kekik, nane ,Okaliptus,ceviz yaprağı,defne yaprağı.maydanoz,ısırgan vsr gitti gidiyor.  Yıllardan beri avrupadan  getirdiğim tymol şeritleri uyguluyorum.Avrupanın timolu, timolda bizimkisi kereviz suyu mu.İnan ki bizim yerli tİmol daha etkili.İsrailin Heronu mu olsun yerli Siha mı olsun.Onlar başarıyorsa bizde başarmak zorundayız.Hem Avrupa nınkinden maliyet yarı yarıya.Daha 3 çeşit varroasavar üzerine çalımalarım var.İki tanesinden sonuçlar olumlu.Esansiel  yağların arı sağlına hiç bir zararı yok.Hatta antibakteriel olarak ,arı hastalıklarına karşı koruyucu etkisi var.Balda  kalıntı 0 gün.Sadece bilinçli ve ölçülü olması gerekiyor kovan başı 1 miligram.İster yaz,kış ,bal mevsimi her zaman uygulanabilir.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #21 : Mart 26, 2018, 22:26:09 »
Balda kalıntının sıfır gün olduğunu nasıl iddia edebiliyorsunuz?

Elinizde ölçüm sonucu varmı?
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı mehmet mutlu

• Larva
  • **
« Yanıtla #22 : Mart 26, 2018, 22:29:24 »
Dünya ve Avrupa standartları bunu söylüyor.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #23 : Mart 26, 2018, 22:31:55 »

Çevrimdışı mehmet mutlu

• Larva
  • **
« Yanıtla #24 : Mart 26, 2018, 22:52:44 »
1 miligram 000,1 mililitre eder-1000 miligram 1 litre eder.hayırlı akşamlar

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Mart 27, 2018, 00:00:29 »

bu işin hesabini yanliş yaptiğinizin farkinda bile değilsiniz. hangi sıvının ne kadar özgül ağirliğinin olduğununda farkinda değilsiniz. lütfen biraz daha araştırınız. bilim adamlari türkiyede hangi tür kekiğin hangi marka kekiğin ne kadar timol ve diğer kimyasal bileşikler barindirdiğinin bilimsel araştirmalarini yapmiş ve varroa için gerekli miktarlari tüm aricilik kaynaği olarak açikça açiklamişken, almanlarin kekik kullanmayi biraktiği bi noktada bize alman kekiğinden bahsetmeyiniz lütfen. varroa için %100 etkili bişeymiş gibi algi oluşturmanin bilimsel bir yani yok. farkinda olmayabilirsiniz ancak, varroa akimi olan yillarda kekik de fayda etmez, saf timol de, flumetrin de v.s. kombine mücadele gerekir, varroanin yaşam döngüsünü arilarin yaşam döngüsüyle kesiştirdiğinizde, sonbahar ve ilkbahar döneminde 3 tur mücadelenin ve ilkbaharda okaliptüs, sonbaharda portakal-lion kabuğu diğer dönemlerde ara ara timol bazli kekik ve mentol bazli nanenin yeterli olacağini tecrübe edeceksinizdir amatör aricilikta. profesyonel tip aricilikta zaten düzen mevcut. bi dünya esansiyel yaği biraraya kariştirip vundan maksimum fayda verdiğini savunan ve marka yapip ürünlerini aricilarimiza fahiş fiyatla satanlarin aricilarimiza verdiği kovan terki hasarlarinin telafisi mümkün olmadi henüz. bu tür esansiyel yağlar, ilgili kurumlardan hiçbir zaman ilaç ruhsati alamamiştir. premix gida takviyesi olarak kullanimi da kanitlanmamiş riskler barindirmaktadir.

yalnizca aricilik üzerine uzmanlaşmiş ziraat mühendisleri, zooteknik uzmanlari ve bu mesleğe gönül vermiş değerli aricilarimizin tecrübelerinin bileşkesiyle, mevsimsel bögeye uyum ve uygulanabilirliğini akil süzgecinden geçirerek her aricimizin kendisi için uygun olani tecrübe edeceğine güvendiğim haliyle kendi seçimlerimi yapmaya çalişiyorum. Allah şaşırtmasın.

Çevrimdışı mehmet mutlu

• Larva
  • **
« Yanıtla #26 : Mart 27, 2018, 09:45:40 »
Sizler sentetiğe devam. Ben doğala devam. Yollar ayrı.

Çevrimdışı Yusuf Seyda TUNÇ

• Larva
  • **
  • Yer: İzmir
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: Yardımcı Olduğum 20
« Yanıtla #27 : Mart 27, 2018, 14:10:49 »

Mehmet Bey gram ile litre farklı şeyler olsa gerek.

Verdiğiniz hesaplarda bir yanlışlık var.

Litre sıvıların gramajını ifade etmez.
Litre sıvıların hacmini ifade eder.

1 Litre = 1 Desimetreküptür

Suyun yoğunluğu bir olduğu için 1 Litre su = 1 kg sudur. Tabii bu saf su için geçerlidir.

Kg ise kütle birimidir. m=v*d olduğundan dolayı kütle yoğunluk ve hacimle doğru orantılıdır.

1 = suyun kütlesi / 1
13.6 = civanın kütlesi / 1

yani

suyun kütlesi = 1
civanın kütlesi = 13.6

10 lt su için suyun ağırlığı = 1 * 10 = 10kg
10 lt civa için civanın ağırlığı = 13.6 * 10 = 136kg

vb.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #28 : Mart 27, 2018, 18:15:12 »

Yok  yok fazla karışmayacağım.  :D
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı mehmet mutlu

• Larva
  • **
« Yanıtla #29 : Mart 27, 2018, 21:23:12 »
Balık kardeşim doğrusunu yapmışsınız, ben noktayı koydum bu konuda.Sağolsunlar aydınlattılar.Artık uzmanlar yazsın.