Gönderen Konu: Acemi arıcı  (Okunma sayısı 3971 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Gaziantep
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: yok
  • Rakım: 820
Ynt: Acemi arıcı
« Yanıtla #30 : Şubat 27, 2018, 17:54:29 »
Gaziantepde  faik usta  diye arıcı ile tanışdım  300 kovanım var dedi hatta gelip yerime kadar baktı Allah razı olsun faik abiden baya yerinde yardımcı oldu 3 kovan al burda yap dedi ne işin var 80 km ilerde köyde artı bizim köylerde genelde antep fıstığı ve zeytin ağaçları var ondanda arı bal yapmaz dedi zaten işyerinde 2.katın üstünde paletin üstüne 3 tane kovan koycam yapcam hayırlısı ile arı kimseye zarar vermezmi dedim kimse gelip kovanı kurcalamazsa arı havadan uçar zaten yerde işi olmaz bi sıkıntı olmaz dedi arıları da direk kendisinden alcam karniol cinsi arı verecekmiş bana 

bu yazdıklarım doğrultusunda şu yalnışdır veya bu doğrudur diyebilceğiniz bi konu varmı yardımcı olabilrmisiniz iyimi yaparım kötümü kafam biraz rahatladı ama şehirde yapıp tecrube etmiş biri varsa onun önerileri   daha iyi olur herhalde  şimdiden ilginize teşşekür ederim

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #31 : Şubat 27, 2018, 17:59:08 »
kovaninizi gözü önünde kaldirmanizi ister. siz de arilar tarlada şimdi akşam gece gelecekler, yarin gelin bakin burdaysa kesersiniz cezasini dersiniz giderler. sonra ariyi gece hava alacak sekilde kapatip uygun bi yere nakledersiniz aricilik yonetmeliginde yazar yerlere. kaldirmazsaniz polis cagirir zorla kaldirirlar masraflar size ait çekici nakliye mazot vs. ceza miktari hafif kalir yaninda yani. tutanagi tarim mudurlugune gonderirler bi de o keser. inat ederseniz savci keser bi dünya kanun bulurlar yani. bosver bunlari. yonetmeligi okuyunuz

Muammer abi acikcasi ceza dan fln korkmuyorum da gidip alerjisi  olan birine zarar verirse ve adam gelip sen balini yiyosun bizde rezillligini cekiyoruz derse iste o zmn kahrolurum  dogal olarak da tabi adam kizmakta hakli   sirf  bu yuzden hep şehirde  yapmakdan geri kaciyorum ya zaten

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Şubat 27, 2018, 18:02:50 »
zamanla kafanizdaki bi çok sorun kendi kendine cozulur. endise etmeyin. bismillah. hayirli olsun

Çevrimdışı İsmail Bayındır

• ismail
  • Ana Arı
  • Yer: Çanakkale/Çan
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 balcı+1 damızlık+6 bölme=11 olmuşuz.
  • Rakım: 165
« Yanıtla #33 : Şubat 27, 2018, 20:43:35 »
Sevgili adaşım; amacım kesinlikle hevesini kırmak değil. Ama, 90 km uzaklıkta ki arıya, acemi bir arıcının bakması zor olacaktır. Özellikle bahar döneminde, yerinde ve zamanında müdahale edemeyeceğin için; dallarda oğul koşturman gerekecek, tabi beklerse...
Tabi bütün bunları düzenli bir işte çalıştığını farzederek yazıyorum. Ama vardiyalı bir işin varsa veya c.tesi pazar iki gün tatilin varsa, o zaman iş değişir.
"ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol"

şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar

534 776 9733

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Şubat 27, 2018, 20:49:03 »
Sevgili adaşım; amacım kesinlikle hevesini kırmak değil. Ama, 90 km uzaklıkta ki arıya, acemi bir arıcının bakması zor olacaktır. Özellikle bahar döneminde, yerinde ve zamanında müdahale edemeyeceğin için; dallarda oğul koşturman gerekecek, tabi beklerse...
Tabi bütün bunları düzenli bir işte çalıştığını farzederek yazıyorum. Ama vardiyalı bir işin varsa veya c.tesi pazar iki gün tatilin varsa, o zaman iş değişir.

onunda yöntemi var üstad. kovan mevcudu 7 çıta olunca yani %70 e çikinca, üste kat atip ortaya 2 tane çerçeve vererek ve gerisini sıkıştırarak bahar ve bal akimi öncesi oğulu engelledim. 15 günde 1 giderek ariya. zamanla alişir. bişey olmaz. yeterki örtüsünü koymayi unutmasin kovan içine üşümesulin arilar diye. Allah verir kolayliğini. alışır zamanla

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 27 kovan
« Yanıtla #35 : Şubat 27, 2018, 20:50:57 »
Bekara karı boşamak kolaydır İsmail.

Hele bir evlensin adaşın anlar o zaman. (Yani arıları olunca)

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Şubat 27, 2018, 20:57:23 »
bosuna hastalik demiyolar bu işe. bana para verseler 70 km. mazot yakip gece vakti yagmurlu ve buz gibi fırtınada ıssız karanlık tarlayatek başima gidip bakmazdim. sorumluluk ve 1 yillik emek heba olmasin diye. emeksiz yemek yok malesef

Çevrimiçi süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 6 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #37 : Şubat 27, 2018, 22:03:03 »
süleyman abim ilk defa bi foruma üye olduğım için inanın kullanmayı bile bilmiyorum ben genelde alıntı yaparak cvp veriyorum doğrumu acaba  herhalde bildirim olayı falanda olmuyo forumda çünkü bana hiç bildirim gelmedi

Acemi arıcı üstüne bide forum işlerinde de acemi biriyim idare edin valla süleyman abim çok saolun
idare edilecek bişey yok ismail sen benim arılık sayfama bir bak geçen senelerde neydik ne komik şeyler yazmışım ama forum hocalar mükemmel
bilgilendirme ve fotoğraf için TAPATALK diye uygulama var android telefonda kullanıyorum diğer birçok arkadaş da kullanıyor sıkıntı olmuyor
burda her kesimden arkadaş var gönlün rahat olsun
ama forumda daha çok soru sormaktan biraz daha fazla oku bilgi bankası burası
sürekli eski konuları açma mutlaka senin sorularının bir cevabı vardır buda benim arılık
ustaların tavsiyesi 2 koloniyle başlamak yönünde ağırlık basıyor
yakın yer olcak
mart sonu nisan mayıs ayları uygun olan aylardanmış
kışa girerken arı alınmazmış
arıyı gece bütün koloni kovanda iken işçi arılar dışarda gezmez iken alacakmışsın (acı bir tecrübem varda)
arı alerjisine dikkat edecekmişsin, düşünsene 10 koloni aldın arı soktu hastaneliksin 2 koloni mi 10 koloni mi zarar mantıklı
arı alırken yavrulu çerçeve sayısına göre alcakmışsın. kovan içinde her gördüğün 10 çerçevede arı var zannetme daha neler neler aklıma gelenler. ilerde daha da yazılır
ha unutmadan birde tam bilgilerini güncellersen daha iyi olur mesala rakım bile çok önemli
http://www.tarimziraat.com/tarimsal_harita_uygulamalari/haritadan_yukseklik_rak%C4%B1m_olcumu.asp

http://aricilik.gen.tr/index.php?topic=13258.0

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #38 : Şubat 27, 2018, 22:15:17 »

Ismail adaşım  önerilerin  için teşekkürler kendi isimi yapiyorum çok şükür ama yinede pazar günleri haric pek musait olamıyorum  hadi hepsini gectim bizim koyde genelde antep  fistigi ve zeytin  agaclari vaar ustalarimin dedigine gore o agaclardan da ari faydalanamiyormus onun için isyerinin catisina yani dama 3 kovan koyup baslamaya karar verdik de hadi hayırlısı tabi dedigim gibi faik usta diye bir arici dost  saolsun o yonlendirdi beni bi sıkıntı  olmaz burda dedi mahalle değil  yani sanayii olarak geçiyor umarim basima is acmam hayırlısı olsun inşllah

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #39 : Şubat 27, 2018, 22:19:38 »
onunda yöntemi var üstad. kovan mevcudu 7 çıta olunca yani %70 e çikinca, üste kat atip ortaya 2 tane çerçeve vererek ve gerisini sıkıştırarak bahar ve bal akimi öncesi oğulu engelledim. 15 günde 1 giderek ariya. zamanla alişir. bişey olmaz. yeterki örtüsünü koymayi unutmasin kovan içine üşümesulin arilar diye. Allah verir kolayliğini. alışır zamanla

Allah razı olsun muammer abi inşallah elime yüzüme bulastirmam isyerinin catisinda yapmaya  karar verdik şimdilik bi arici arkadaşın tavsiyesi  ile ((((( ona güvendim  umarim o da bana 3 kovan satacak diye öyle beni yalnis  yonlendirmemisdir ki bence öyle biri degildi benim vereceğim 500 liraya tenezul edecek biri değil gibi eli yüzü  temiz kamil bi abiye benziyor bakalim hakkımızda hayırlısı )))))

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #40 : Şubat 27, 2018, 22:24:03 »
idare edilecek bişey yok ismail sen benim arılık sayfama bir bak geçen senelerde neydik ne komik şeyler yazmışım ama forum hocalar mükemmel
bilgilendirme ve fotoğraf için TAPATALK diye uygulama var android telefonda kullanıyorum diğer birçok arkadaş da kullanıyor sıkıntı olmuyor
burda her kesimden arkadaş var gönlün rahat olsun
ama forumda daha çok soru sormaktan biraz daha fazla oku bilgi bankası burası
sürekli eski konuları açma mutlaka senin sorularının bir cevabı vardır buda benim arılık
ustaların tavsiyesi 2 koloniyle başlamak yönünde ağırlık basıyor
yakın yer olcak
mart sonu nisan mayıs ayları uygun olan aylardanmış
kışa girerken arı alınmazmış
arıyı gece bütün koloni kovanda iken işçi arılar dışarda gezmez iken alacakmışsın (acı bir tecrübem varda)
arı alerjisine dikkat edecekmişsin, düşünsene 10 koloni aldın arı soktu hastaneliksin 2 koloni mi 10 koloni mi zarar mantıklı
arı alırken yavrulu çerçeve sayısına göre alcakmışsın. kovan içinde her gördüğün 10 çerçevede arı var zannetme daha neler neler aklıma gelenler. ilerde daha da yazılır
ha unutmadan birde tam bilgilerini güncellersen daha iyi olur mesala rakım bile çok önemli
http://www.tarimziraat.com/tarimsal_harita_uygulamalari/haritadan_yukseklik_rak%C4%B1m_olcumu.asp

http://aricilik.gen.tr/index.php?topic=13258.0

Çok saol süleyman abicim iyi oldu bunu öğrenmem şimdi uygulamayi indiriyorum hemen ve rakimim da gönderdiğiniz  linke göre tam isyerimin oldugu yer  820  ne gibi onerilerde bulunabilirsin benim için isyerinde yapcam  için günlük  bile bakabilirim  ariya ama hircin olmamasi için haftalik bakmayı  düşünüyorum ve hiç besleme yapmadan  bakmayi düşünüyorum besleme yapmamamin amaci bala seker girecek fln demek için degil ariya is vermiş olurum o zmn ogul egilimi daha  az oluyormus bi yerde okumuşdum

Çevrimdışı İsmail Bayındır

• ismail
  • Ana Arı
  • Yer: Çanakkale/Çan
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 balcı+1 damızlık+6 bölme=11 olmuşuz.
  • Rakım: 165
« Yanıtla #41 : Şubat 27, 2018, 22:25:47 »
Heh, bak işte ne güzel söyledin sevgili Muammer Şahin.
Bende aynı şeyi söylüyorum. Şimdi acemiyken üç-beş kovan arı ile yakın bir yerlerde başlasın, biraz eli ayağı alıştıktan, yolunu yordamını öğrendikten sonra 90 değil 150 km de olsa idare edebilir diyorum.
"ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol"

şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar

534 776 9733

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Şubat 27, 2018, 22:27:14 »
2-3 kovanla değil 1 kovanla başlamiştim ben. tavsiye ederim ilk defa basladigin icin 1 kovan iyidir, kafayi siyirmazsin.  o arici aktif destek verecekse bilemem tabi. aricilar kovani satar ve karismak istemezler. ölurse veya kaçarsa mesul olmamak gibi çekince olabiliyor. fazla soru sorup ariciyi kaçirma. ne soyledigine degil, ne yaptigina bak, dogrumu yanlismi yapiyor fikir edinirsin zaten

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Şubat 27, 2018, 22:29:00 »
Heh, bak işte ne güzel söyledin sevgili Muammer Şahin.
Bende aynı şeyi söylüyorum. Şimdi acemiyken üç-beş kovan arı ile yakın bir yerlerde başlasın, biraz eli ayağı alıştıktan, yolunu yordamını öğrendikten sonra 90 değil 150 km de olsa idare edebilir diyorum.

katiliyorum size. ayni fikirdeyim

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #44 : Şubat 27, 2018, 22:42:38 »
Bi kovan  sönerse boşluğa  düşüp  bi sene daha bekleyip ammann bu is bana göre değil dememek için ben özellikle 3 kovan demisdim ama fikirlerinizi almak için özllikle bu foruma uye olduum zaten onun için fikir öneri ve elestrileriniz benim için altin kadar degerlidir hepinize ne kadar teşekkür edsem azdir bu forumun en güzel yanida bu ya zaten kimse kimseden  bi menfaaat beklemeden bildiklerini aktariyor  çok saolun   arıları  satan  arkadaş aynı sehirde olduğu için sık sık  da yolu sanayii ye ugradigi için ben her zmn kontrole gelirim yalniz mayis haziran temmuz agustos gibi gelemem dedi çünkü  o aylarda erzurumda oluyormuş  arılarını  götürüyormuş  ona güvenerek bende 3 tane demisdim ki zaten kendisi de 3 den fazla olmaz sehirde dedi