Gönderen Konu: Acemi arıcı  (Okunma sayısı 3618 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
Ynt: Acemi arıcı
« Yanıtla #15 : Şubat 27, 2018, 14:48:04 »
bu forumda uzak yerlerde arılığı olan arkadaşlar var
ama 90 km uzak benim arılık 10 km araçla 10 dk
uzak olduğu zaman gidip gelemezsin yeni birinin birde meraklıysa yakınında olması daha mantıklı
ama şehir in içinde bina tepesinde komşuların içinde biraz riskli
yakınlarda uygun bir daha mantıklı
arı hastalığına yakalanmışsınız geçmiş olsun
şimdiden masraflar için para ayırmaya başlayın  ;D
bu forum da anında cevap alırsın ben birkaç foruma daha üyeyim mesaj yazdıktan sonra geri dönen bulursan ne ala :-[
arıcılar birliğine gitmen mümin abinin dediği gibi daha mantıklı
size başarılar dilerim .

Ben de gidiş dönüş 70 km. uzakta şuanda arılık.
eskiden eve 500 uzaktaydı. 70 km.uzakta olmasını 500 m.uzakta olacak hale tercih ediyorum şuada faydasını görüyorum. hem çalınma riski az, hem karıştırılma riski. hem de ilaçlama riski yok. polen kaynakları daha çok çeşitli ve nektar akımı kısıtlı gün sıkıntısı veya bal sağımı kısıtlı gün sıkıntısı yok. Alan arılığı daha çok geliştirmeye uygun ve bahçecilik ile desteklemek daha kolay. icabında 10 dönüm araziye arı otu bile ekilebilir verimli topraklar.

eylülden beri 15 günde bir gidiyorum. 15 günde bir gidecek şekilde sistem kurmak için içi straforla desteklenmiş dağ tipi (derin çerçeveli ve langstrot uzun yatay kovan) yada strafor kuluçkalıklı veya strafor kuluçkalıklı plastik (...) kovan tiplerine geçiş yapmam gerektiğini tecrübe etmeye başladım.

eşek arıları, bombuslar, karıncalar, kulağakaçanlar, örümcekler, aşırı fırtına, yoğun yağmur-nem, Allah ne verdiyse var yani. Altları komple açık plastik kovan altlıkları bile fayda etmedi. Kovan içlerinin duvar tipleri bile küflenme yapmaya başladı. Kullandığım üst örtüsü bile nemi arttırdı.

Yani, 15 günde bir bakabilecek şekilde gidip gelebilmeniz için tecrübelerimi paylaşmak isterim.
1-Etrafa bulaştırmayacak ve arıyı rahatsız etmeyecek şekilde ve üstten arının istediği zaman deliklerini de açıp kapayabileceği şekilde delik açılmış yaklaşık 3-4 litrelik üstten şurupluma-kekleme sistemi,
2-Kovan içi nemin tahliyesi için altları komple açık plastik taban,
3-Kovan iç ısısını muhafaza edecek, gündüz sıcaktan gece soğuktan koruyacak (strafor veya alternatifi)  iyi bir sıkıştırma yada buna uygun bir gölgelikli düzenleme
4-Kovan üst şurupluğu ile petek çerçevelerinin üstü arasında 1 cm kadar bir açıklık olması (kovan içi hava sirkülasyonunu ve rahat çalışmasını sağlayabilmek için)
5-Çabuk büyüyen otlardan dolayı sürpriz yaşamamak için yeteri miktarda kovanı yerden yükseğe koymak,
6-Haşerattan kovan çökmesi yaşamamak için kovan konulan platformun bacaklarına gres yağı sürmeyi ihmal etmemek

İnşallah yeterli olur. Önümüzdeki yıla planım bu.
Bereketli olsun.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #16 : Şubat 27, 2018, 15:01:52 »
Abilerim kardeşlerim herkeze merhabalar Melih ben 31 Yaşındayım Antalya/Muratpaşa'da ikamet ediyorum,

Bende foruma yeni üye oldum ama yaklaşık 1 aydır forumu takip ediyorum. İsmail27 kardeşim aradığım bazı cevapların sorularını sormuş aslında. Fakat konuya katkı sağlayabilmek ve merakımı giderebilmek adına bende bir kaç soru sormak isterim izninizle.

1- Kent Arıcılığı ile alakalı bir çok yazı, röportaj ve video internet ortamında mevcut iken niçin kent merkezinde Arıcılık yapılmamalı gibi bir kanı var? Örneğin sadece Paris'de 400 Adet kovan olduğunu okudum ayrıca Ankara Çankaya Belediyesinin de bu konuda çalışmaları mevcut.
2- Benim gibi Kent Arıcılığı yapmak isteyen arkadaşlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz( yapmamak hariç tabii :D ).
3- Antalya Şehir merkezinde Kent Arıcılığı yapan ve yanında işi öğrenmeye başlayabileceğim birileri var mıdır?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

Kent arıcılığı bazı risklere açıktır.

1-Kötü niyetli kişilerin sırf sizle uğraşmak için haksız yere sizi şikayet edip durması ve bundan bıkmak
2-Küçük çocukların ve köy görmemiş ve arı zehirine bağışıklık sistemi gelişmemiş kişileri sokma ihtimalinin yüksek olması,
3-En ufak bir şikayette zabıtanın kaldır diye baskı yapması ve ceza kesme riski, tarım müdürlüğü denetim memurlarının zırt pırt denetim yapma ve ceza kesme riskiyle karşı karşıya kalabilme riski,
4-Hırsızlık sabıkalılarının şehirlerde çok olması, çalınma ve karıştırılma riski,
5-Belediyenin her akşam yaptığı sivrisinek ilaçlamasından arının etkilenmesi,
6-Elektrik hatlarından dolayı arıların yön bulma zorluğu yaşaması, arının öğleden sonra uçuşa çıktığında binaların arasından kovanı zor bulması ve gece karanlığına kaldığında sokak ışıklarından dolayı ve elektrik hatlarından dolayı kovanı bulamaması,
7-şehir içinde insanların karbonat, diş macunu, deterjan kullanımından kaynaklı arıların bulabileceği suların kirlenmesi, bulduğu suları içtiğinde arıların zehirlenmesi veya felç yaşama ihtimali, kovana dönememe ve kimyasalları bacaklarına bulaştırarak yuvaya getirme, yavrulara bulaştırma, sebepsiz kovan terki yaşama riskleri,
8-İnsanların sürdükleri parfümlerden dolayı uzaktan da geçse bir kişinin arının zahatsızlık duyması, şehir gürültüsünden ve araçların geçişinden oluşan rahatsızlık durumu. Unutmayalım arılar dalga boyu düşük tiz seslerden bile rahatsızlık duyabilirler
9-Asfalttan arının zift çekerek propolise karıştırması riski
10-Şehirdeki oksijen yetersizliği, eksoz dumanının yağmur yağdığında asit yağmuru olarak düşmesi sonucu arının trake sistemlerinin etkilenme ve varroa deliklerininden içeri giren asidin arıyı öldürme riski,
11-balın kalitesinin bozulma ihtimali,
12-Çiçeklerdeki polenlerin şehir tozuyla kaplanması sonucu polen toplamada zorluk,
13-Kalitesi düşük ve çeşidi az polenleri arının işleme kapatiseninin zayıflaması

v.s. v.s.

kısaca, risk çok
Bereketli olsun.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 6 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #17 : Şubat 27, 2018, 15:09:51 »
azim varsa iğneyle kuyu da kazılır  ;D

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #18 : Şubat 27, 2018, 15:11:57 »

Kent arıcılığı yapacaklara nacizane tavsiyem:

Arıcılığa başladıktan sonra, şunun yanına iki tane de tavuk koyayım diye düşünmemek ve arıların sayısını en fazla 15-16 kadar sınırlı tutmak.

arıcılığı yapmamın kolaylığıyla 15-16 taneden fazla aynı yerde arıyı tutmamak. bu sayıdan fazla bölmeleri paket arı veya çerçeveli-analı olarak satarak, bal ve polen satarak arılığın kendi geçimini çevirmesine adapte olabilmek, uyum sağlayabilmek.

yani sadece arı satarak bile tatmin olabilirsiniz insanlara ve arıcılara ulaşma kolaylığından dolayı.

arıların dışardan görünmesini engellemelisiniz. yoldan veya yakından geçen kişilerin kibrit, sigara izmariti atarak kovanlarınızın yanmasını engellenmesini sağlamalısınız diye düşünüyorum. tecrübeyle sabittir. 27 kovan yandı, çocukların yaktığı otlardan

Arılar ne kadar dışardan gözükmezse ve orada arılık olduğunu ne kadar insan az bilirse o kadar rahat edersiniz.

arılar şehirde 45 dereceden yukarıya doğru dik çalışırlar çoğunlukla. arılığın etrafını naylon veya gözükmeyecek şekilde tel örgüyle çevirmekten korkmayınız.

Kovanları turkuaz maviye boyamanızı tavsiye ederim. arılar bu rengi en rahat ve en iyi görürler. şehir içinde kolaylıkla bulurlar

Bereketli olsun.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #19 : Şubat 27, 2018, 15:20:18 »
Abilerim kardeşlerim herkeze merhabalar Melih ben 31 Yaşındayım Antalya/Muratpaşa'da ikamet ediyorum,

Bende foruma yeni üye oldum ama yaklaşık 1 aydır forumu takip ediyorum. İsmail27 kardeşim aradığım bazı cevapların sorularını sormuş aslında. Fakat konuya katkı sağlayabilmek ve merakımı giderebilmek adına bende bir kaç soru sormak isterim izninizle.

1- Kent Arıcılığı ile alakalı bir çok yazı, röportaj ve video internet ortamında mevcut iken niçin kent merkezinde Arıcılık yapılmamalı gibi bir kanı var? Örneğin sadece Paris'de 400 Adet kovan olduğunu okudum ayrıca Ankara Çankaya Belediyesinin de bu konuda çalışmaları mevcut.
2- Benim gibi Kent Arıcılığı yapmak isteyen arkadaşlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz( yapmamak hariç tabii :D ).
3- Antalya Şehir merkezinde Kent Arıcılığı yapan ve yanında işi öğrenmeye başlayabileceğim birileri var mıdır?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

Sen pariste 400 kovandan bahsediyorsun kardeşim. İstanbul arıcılar birliğine kayıtlı istanbul merkezinde kaç milyon kovan olduğunu tahmin etmek zor değil, kayıtlı olmayanlar da bir okadar var.

400 kovan bişey değil. Yalovanın çiftlikköy ilçesinde şehir içinde küçük bir vadide 2 km.karede 5 arıcıda en az 400 kovan var. Arıların Hepsi her şuruplandığında birbirlerini yağmadan kırıyorlar o ayrı mesele tabi.
Bereketli olsun.

Çevrimdışı melihekinci

• Boş Petek
  • Yer: Antalya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #20 : Şubat 27, 2018, 15:31:15 »
Muammer Bey cevaplarınız için teşekkür ederim öncelikle ve tam kendimi ifade edemediğim için özür dilerim.

Söyle söyleyeyim 400 kovan Paris çevre yolu çemberi içerisinde yani Champs-Elysees, louvre müzesi, Eyfel kulesi gibi merkezi noktalarda.

Ayrıca haklısınız dezavantajları avantajlarından daha fazla ama  para kazanmak gibi bir derdim yok sadece kendi balımı yemek istiyorum. Evim en üst kat ve açık teraslı ayrıca ana arterlerden uzak ve etrafı parklarla dolu.(Çocuk parkı değil yürüyüş parkurları ve doğa parkları) E malumunuz parklarda ağaç ve çiçeklerle dolu. Üstelik zirai ilaç gibi bir durumda söz konusu değil. Yani denenebilir gibi ama tavsiyeleriniz tabii ki benim için önemli ve dikkate alıyorum. Tekrardan teşekkürler.
Saygılarımla,

Melih EKİNCİ

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #21 : Şubat 27, 2018, 15:39:39 »
Muammer Bey cevaplarınız için teşekkür ederim öncelikle ve tam kendimi ifade edemediğim için özür dilerim.

Söyle söyleyeyim 400 kovan Paris çevre yolu çemberi içerisinde yani Champs-Elysees, louvre müzesi, Eyfel kulesi gibi merkezi noktalarda.

Ayrıca haklısınız dezavantajları avantajlarından daha fazla ama  para kazanmak gibi bir derdim yok sadece kendi balımı yemek istiyorum. Evim en üst kat ve açık teraslı ayrıca ana arterlerden uzak ve etrafı parklarla dolu.(Çocuk parkı değil yürüyüş parkurları ve doğa parkları) E malumunuz parklarda ağaç ve çiçeklerle dolu. Üstelik zirai ilaç gibi bir durumda söz konusu değil. Yani denenebilir gibi ama tavsiyeleriniz tabii ki benim için önemli ve dikkate alıyorum. Tekrardan teşekkürler.

arılığınızın etrafını en az 2.5-3 metre yükseklikte çevirmenizi tavsiye ederim. arının dikey çalışmasını daha da teşvik edecektir. bu şekilde her hangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Arının daha da dikey çalışarak yakın yerdeki parklardan ziyade daha uzak yerlere çalışmasını teşvik edecektir.

Almanyada büyük bir havaalanının kenarında uçaklara yakın alanda da arıcılık yapılıyor, şehir merkezinden uzak açık arazi diye.

Hobi arıcılığı ve kendi yiyecek kadar bal için arıcılık şehir içinde yapılabilir, gayet mümkün. etrafınızdaki komşularınıza küçük bir tabak veya kavanoz da olsa ikram etmeyi unutmayınız. Bizim insanımız duygusal davranız her zaman. Komşuluk ilişkileri iyi olanlar her zaman kazanmıştır diye düşünüyorum.
Bereketli olsun.

Çevrimdışı melihekinci

• Boş Petek
  • Yer: Antalya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #22 : Şubat 27, 2018, 16:18:56 »
arılığınızın etrafını en az 2.5-3 metre yükseklikte çevirmenizi tavsiye ederim. arının dikey çalışmasını daha da teşvik edecektir. bu şekilde her hangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Arının daha da dikey çalışarak yakın yerdeki parklardan ziyade daha uzak yerlere çalışmasını teşvik edecektir.

Almanyada büyük bir havaalanının kenarında uçaklara yakın alanda da arıcılık yapılıyor, şehir merkezinden uzak açık arazi diye.

Hobi arıcılığı ve kendi yiyecek kadar bal için arıcılık şehir içinde yapılabilir, gayet mümkün. etrafınızdaki komşularınıza küçük bir tabak veya kavanoz da olsa ikram etmeyi unutmayınız. Bizim insanımız duygusal davranız her zaman. Komşuluk ilişkileri iyi olanlar her zaman kazanmıştır diye düşünüyorum.

Muammer bey tekrardan teşekkür ederim tavsiyeriniz için,

Öncelikle 2 kovan ile başlamayı ve 2 kovan ile devam etmeyi düşünüyorum. 2 Kovan kendim ve komşular eş dost vs. için yeterli midir?
Kovanların girişini doğuya bakacak şekilde konumlandırmayı düşünüyorum fakat arılığınızın etrafını en az 2.5-3 metre yükseklikte çevirmemi tavsiye etmişsiniz. Ne tür bir malzeme ile çevirmeliyim? Arıların sabah güneşini kesmemek gerektiğini okudum bu forumda defalarca bu konuda da bir tavsiyeniz var mıdır? Teşekkürler.
Saygılarımla,

Melih EKİNCİ

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Gaziantep
  • Kovan Sayısı: yok
  • Rakım: 820
« Yanıtla #23 : Şubat 27, 2018, 17:04:03 »
bu forumda uzak yerlerde arılığı olan arkadaşlar var
ama 90 km uzak benim arılık 10 km araçla 10 dk
uzak olduğu zaman gidip gelemezsin yeni birinin birde meraklıysa yakınında olması daha mantıklı
ama şehir in içinde bina tepesinde komşuların içinde biraz riskli
yakınlarda uygun bir daha mantıklı
arı hastalığına yakalanmışsınız geçmiş olsun
şimdiden masraflar için para ayırmaya başlayın  ;D
bu forum da anında cevap alırsın ben birkaç foruma daha üyeyim mesaj yazdıktan sonra geri dönen bulursan ne ala :-[
arıcılar birliğine gitmen mümin abinin dediği gibi daha mantıklı
size başarılar dilerim .

öncelikle cvbın için çokk teşşekür ederim süleyman abim

hemde ne hastalık inanmazsınız geceleri gözüm kapanana kadar onu hayal edip rüyama girdiği bile oluyo aldığım kitabıda zaten genelde geceelri okuduğum için bu aralar uykuya hasret kaldım :))

Elimden geldiği kadar ayırmaya çalışıyorum zaten :)) 3 kovan için 1500 tl yeterlidir herhalde değilmi tabi diğer edevatları içinde körük el demiri elbise vs...

evet gerçekten bu kadar ilgi göreceğini bende tahmin edmemişdim ama Allah razı olsun yardımcı olmaya çalışan ve olan herkesten çünkü gerçekten içim kıpır kıpır öyle merak ediyorum ki bu iş için evimi bile köye taşırım yani :))

Tekrar cvpların için teşşekür ederim süleyman abi

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #24 : Şubat 27, 2018, 17:06:17 »
İsmail kardeşim foruma hoşgeldin yeni hevesin hayırlı olsun.
Güzel bir şeye heves etmişsin.
Ben iki yıldır arılarımı yakın olsun diye köyümdeki evimin bahçesine koymuştum.
Aradaki mesafe çok olduğu halde komşuları çok rahatsız etti, çok şikayet aldım.
Allah korusun alerjisi olan biri olsa ve o kişiyi soksa o kişide hastanelik olabilir veya ölebilir de.
 O yüzden şehirden yerleşim yerinden uzak olmalı.
Ama uzaklık konusuna gelirsek, forumda Özer Selçuk ağabeyimiz var.
Onun arıları yüz küsur km uzakta, ama her canı istediğinde bi yolunu bulup gidiyor.
Acayip bir hastalık bu arıcılık.
Sen en yakın zamanda uygun bir yer bul ve iki kovanla başla buradan okuduklarını uygula.
Emin ol kitap okumaktan daha fazla şeyler öğreneceksin arılarla beraber.

Hoşbuldum yasin yusuf yaman Cvp için teşşekür ederim abim

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #25 : Şubat 27, 2018, 17:12:13 »
Ben de gidiş dönüş 70 km. uzakta şuanda arılık.
eskiden eve 500 uzaktaydı. 70 km.uzakta olmasını 500 m.uzakta olacak hale tercih ediyorum şuada faydasını görüyorum. hem çalınma riski az, hem karıştırılma riski. hem de ilaçlama riski yok. polen kaynakları daha çok çeşitli ve nektar akımı kısıtlı gün sıkıntısı veya bal sağımı kısıtlı gün sıkıntısı yok. Alan arılığı daha çok geliştirmeye uygun ve bahçecilik ile desteklemek daha kolay. icabında 10 dönüm araziye arı otu bile ekilebilir verimli topraklar.

eylülden beri 15 günde bir gidiyorum. 15 günde bir gidecek şekilde sistem kurmak için içi straforla desteklenmiş dağ tipi (derin çerçeveli ve langstrot uzun yatay kovan) yada strafor kuluçkalıklı veya strafor kuluçkalıklı plastik (...) kovan tiplerine geçiş yapmam gerektiğini tecrübe etmeye başladım.

eşek arıları, bombuslar, karıncalar, kulağakaçanlar, örümcekler, aşırı fırtına, yoğun yağmur-nem, Allah ne verdiyse var yani. Altları komple açık plastik kovan altlıkları bile fayda etmedi. Kovan içlerinin duvar tipleri bile küflenme yapmaya başladı. Kullandığım üst örtüsü bile nemi arttırdı.

Yani, 15 günde bir bakabilecek şekilde gidip gelebilmeniz için tecrübelerimi paylaşmak isterim.
1-Etrafa bulaştırmayacak ve arıyı rahatsız etmeyecek şekilde ve üstten arının istediği zaman deliklerini de açıp kapayabileceği şekilde delik açılmış yaklaşık 3-4 litrelik üstten şurupluma-kekleme sistemi,
2-Kovan içi nemin tahliyesi için altları komple açık plastik taban,
3-Kovan iç ısısını muhafaza edecek, gündüz sıcaktan gece soğuktan koruyacak (strafor veya alternatifi)  iyi bir sıkıştırma yada buna uygun bir gölgelikli düzenleme
4-Kovan üst şurupluğu ile petek çerçevelerinin üstü arasında 1 cm kadar bir açıklık olması (kovan içi hava sirkülasyonunu ve rahat çalışmasını sağlayabilmek için)
5-Çabuk büyüyen otlardan dolayı sürpriz yaşamamak için yeteri miktarda kovanı yerden yükseğe koymak,
6-Haşerattan kovan çökmesi yaşamamak için kovan konulan platformun bacaklarına gres yağı sürmeyi ihmal etmemek

İnşallah yeterli olur. Önümüzdeki yıla planım bu.

böyle ilgili ve güzel cvp için  çok  teşşekür ederim muammer hocam   cvplar geldikce kafam yatmaya başladı zaten

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 6 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #26 : Şubat 27, 2018, 17:14:58 »
Bu forum birlikte Arıların ruyasina daldigimiz uykumuz bizim
Merak etme hastalığın ilk belirtileri rüya ile başlıyor

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #27 : Şubat 27, 2018, 17:16:35 »
Kent arıcılığı bazı risklere açıktır.

1-Kötü niyetli kişilerin sırf sizle uğraşmak için haksız yere sizi şikayet edip durması ve bundan bıkmak
2-Küçük çocukların ve köy görmemiş ve arı zehirine bağışıklık sistemi gelişmemiş kişileri sokma ihtimalinin yüksek olması,
3-En ufak bir şikayette zabıtanın kaldır diye baskı yapması ve ceza kesme riski, tarım müdürlüğü denetim memurlarının zırt pırt denetim yapma ve ceza kesme riskiyle karşı karşıya kalabilme riski,
4-Hırsızlık sabıkalılarının şehirlerde çok olması, çalınma ve karıştırılma riski,
5-Belediyenin her akşam yaptığı sivrisinek ilaçlamasından arının etkilenmesi,
6-Elektrik hatlarından dolayı arıların yön bulma zorluğu yaşaması, arının öğleden sonra uçuşa çıktığında binaların arasından kovanı zor bulması ve gece karanlığına kaldığında sokak ışıklarından dolayı ve elektrik hatlarından dolayı kovanı bulamaması,
7-şehir içinde insanların karbonat, diş macunu, deterjan kullanımından kaynaklı arıların bulabileceği suların kirlenmesi, bulduğu suları içtiğinde arıların zehirlenmesi veya felç yaşama ihtimali, kovana dönememe ve kimyasalları bacaklarına bulaştırarak yuvaya getirme, yavrulara bulaştırma, sebepsiz kovan terki yaşama riskleri,
8-İnsanların sürdükleri parfümlerden dolayı uzaktan da geçse bir kişinin arının zahatsızlık duyması, şehir gürültüsünden ve araçların geçişinden oluşan rahatsızlık durumu. Unutmayalım arılar dalga boyu düşük tiz seslerden bile rahatsızlık duyabilirler
9-Asfalttan arının zift çekerek propolise karıştırması riski
10-Şehirdeki oksijen yetersizliği, eksoz dumanının yağmur yağdığında asit yağmuru olarak düşmesi sonucu arının trake sistemlerinin etkilenme ve varroa deliklerininden içeri giren asidin arıyı öldürme riski,
11-balın kalitesinin bozulma ihtimali,
12-Çiçeklerdeki polenlerin şehir tozuyla kaplanması sonucu polen toplamada zorluk,
13-Kalitesi düşük ve çeşidi az polenleri arının işleme kapatiseninin zayıflaması

v.s. v.s.

kısaca, risk çok

Ben sanayii bögesinde yapmayı düşündüğüm için bu anlattıklarınız iyi bi yol oldu benim için şimdi çoluk çocuk belki o kadar yoktur çevrede sanayii olduğu için fakat kirli yağlar veya kirli dumanlara marruz kalıp ölebilirmi ya da ne bileyim sanayiide olmasının başka türlü ne gibi sakıncası olabilir
Zabıta gelidğinde kovanı kaldırıp götürürmü yoksa hem kovanı alıp cezamı keser
keseceği ceza ne kadarlık bi cezadır mesela

ilginize tekrar teşşekür ederim

Çevrimdışı ismail27

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #28 : Şubat 27, 2018, 17:20:08 »
Bu forum birlikte Arıların ruyasina daldigimiz uykumuz bizim
Merak etme hastalığın ilk belirtileri rüya ile başlıyor

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

süleyman abim ilk defa bi foruma üye olduğım için inanın kullanmayı bile bilmiyorum ben genelde alıntı yaparak cvp veriyorum doğrumu acaba  herhalde bildirim olayı falanda olmuyo forumda çünkü bana hiç bildirim gelmedi

Acemi arıcı üstüne bide forum işlerinde de acemi biriyim idare edin valla süleyman abim çok saolun

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
« Yanıtla #29 : Şubat 27, 2018, 17:41:53 »

Ben sanayii bögesinde yapmayı düşündüğüm için bu anlattıklarınız iyi bi yol oldu benim için şimdi çoluk çocuk belki o kadar yoktur çevrede sanayii olduğu için fakat kirli yağlar veya kirli dumanlara marruz kalıp ölebilirmi ya da ne bileyim sanayiide olmasının başka türlü ne gibi sakıncası olabilir
Zabıta gelidğinde kovanı kaldırıp götürürmü yoksa hem kovanı alıp cezamı keser
keseceği ceza ne kadarlık bi cezadır mesela

ilginize tekrar teşşekür ederim

kovaninizi gözü önünde kaldirmanizi ister. siz de arilar tarlada şimdi akşam gece gelecekler, yarin gelin bakin burdaysa kesersiniz cezasini dersiniz giderler. sonra ariyi gece hava alacak sekilde kapatip uygun bi yere nakledersiniz aricilik yonetmeliginde yazar yerlere. kaldirmazsaniz polis cagirir zorla kaldirirlar masraflar size ait çekici nakliye mazot vs. ceza miktari hafif kalir yaninda yani. tutanagi tarim mudurlugune gonderirler bi de o keser. inat ederseniz savci keser bi dünya kanun bulurlar yani. bosver bunlari. yonetmeligi okuyunuz
Bereketli olsun.