Gönderen Konu: OKALİPTUS DUMANININ VARROAYA ETKİSİ  (Okunma sayısı 481 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı asilportakal

• Boş Petek
  • Yer: AYDIN-Nazilli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 100
OKALİPTUS DUMANININ VARROAYA ETKİSİ
« : Ocak 29, 2018, 00:52:00 »
Bu yıl bal sağımı yaptıktan sonra eylül ayı gibi  varroa ilaçlaması yaptım ve kontrollerimde çok az varroa düştüğünü gördüm . Eyvah ilaç pek etkili olmadı sanırım diye farklı etken maddeli başka bir ilaç daha kullandım ve yaklaşık 85 koloni arıdan 1-2 koloni hariç ciddi bir varroa dökülmesi olmadı. Evvelki yıl varroanın darbesini ciddi olarak görmüş birisi olarak kolonileri tekrar kontrol ettim ciddi ciddi arıları ,hatta yavru gözlerini inceledim varroa yok gibiydi.
Bu yıl neden bu arılarda evvelki yıla göre varroa yok gibiydi diye düşünmeye başladım ve aklıma 3 neden geliyordu.
1.'si körüğümü sürekli okaliptus yaprakları ile yaktım ve kontrollerde arıların üzerine duman olarak bu malzemeyi verdim acaba bu mu etkili oldu bilmiyorum .
2.'si kolonilerin yaklaşık yüzde 80 'ni bölme idi ve bu bölme kolonilerde varroa üremesi sekteye uğramış olabilir miydi ?
3.'sü bu birer ikişer çitalı bölme kolonileride ana arı çitleştikten sonra ve ilk yumurtaları atmaya başladıktan hemen sonra iki çita arasına çubuk şeklindeki fulumetrin içerikli çubuk koydum acaba bu mu etkili oldu ? Tecrübeli arıcı abilerimiz ne der acaba merak ediyorum.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
Ynt: OKALİPTUS DUMANININ VARROAYA ETKİSİ
« Yanıtla #1 : Mart 17, 2018, 01:09:02 »
Bu sorunun yanıtsız kalması üzücü.

1. Okaliptüs yaprakları dumanının körükle arıya verilmesinin varroa ya karşı çok etkili deniliyor. %90 civarı varroa döktüğü gibi bir istatistik vardı.

2. Kolonilerin bölme olmasının buna etkisi olamaz.

3. Flumetrin çubuk tabiki etkili olmuştur. Bunun yüzdesini bilemeyiz.
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 6 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #2 : Mart 19, 2018, 07:49:33 »
sizin için okaliptus yaprakları bulmak kolay zannedersem
bende denemek isterdim ama ankara da okaliptus yaprakları herhalde ancak aktarlardan bulunur

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 240
« Yanıtla #3 : Mart 19, 2018, 08:58:55 »
bir gün nehirde balik tutarken sinekler cok rahatsız ettiler beni,ben 20 metre ilerdeki okaliptüs yaprakların elime ayağıma surdum,bidaha sinek gelmedi..suleyman egeer bulamiyorsan portakal kabuklarıni kurutup kullan..körüğün dumanı mis gibi kokuyor ;D ve vaoayada etkili..

Çevrimdışı Rasim

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Bursa
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 2
« Yanıtla #4 : Mart 19, 2018, 11:23:11 »
sizin için okaliptus yaprakları bulmak kolay zannedersem
bende denemek isterdim ama ankara da okaliptus yaprakları herhalde ancak aktarlardan bulunur

İzmir'de İnciraltı, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe bölgesinde yol kenarlarında binlerce okaliptüs ağacı var.

Bir tanıdığınız varsa size tonla okaliptüs yaprağı toplayabilir.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mart 19, 2018, 15:50:09 »
Bu yıl bal sağımı yaptıktan sonra eylül ayı gibi  varroa ilaçlaması yaptım ve kontrollerimde çok az varroa düştüğünü gördüm . Eyvah ilaç pek etkili olmadı sanırım diye farklı etken maddeli başka bir ilaç daha kullandım ve yaklaşık 85 koloni arıdan 1-2 koloni hariç ciddi bir varroa dökülmesi olmadı. Evvelki yıl varroanın darbesini ciddi olarak görmüş birisi olarak kolonileri tekrar kontrol ettim ciddi ciddi arıları ,hatta yavru gözlerini inceledim varroa yok gibiydi.
Bu yıl neden bu arılarda evvelki yıla göre varroa yok gibiydi diye düşünmeye başladım ve aklıma 3 neden geliyordu.
1.'si körüğümü sürekli okaliptus yaprakları ile yaktım ve kontrollerde arıların üzerine duman olarak bu malzemeyi verdim acaba bu mu etkili oldu bilmiyorum .
2.'si kolonilerin yaklaşık yüzde 80 'ni bölme idi ve bu bölme kolonilerde varroa üremesi sekteye uğramış olabilir miydi ?
3.'sü bu birer ikişer çitalı bölme kolonileride ana arı çitleştikten sonra ve ilk yumurtaları atmaya başladıktan hemen sonra iki çita arasına çubuk şeklindeki fulumetrin içerikli çubuk koydum acaba bu mu etkili oldu ? Tecrübeli arıcı abilerimiz ne der acaba merak ediyorum.

bu 3 sorunun sanırım 2 cevabı var.
1-O sene gezginci arıcılar fazla bir yere kıpırdayamadı ve varroa yayılamadı
2-Flumetrin yavrulu alana etkili oldu sanırım