Gönderen Konu: Saf Ana Arıyı Nereden Alabilirim Güvenilir Bir Laboratuvar var mı  (Okunma sayısı 672 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KeremB

• Boş Petek
  • Yer: Denizli
  • Kovan Sayısı: YOK
Herkese merhaba nasipse 1 ay sonra arıcılığa 5 kovanla başlıyorum bölgem Denizli / Çal 850 rakım bir kaç kişiye sordum Belfast ve Karniyol arısını tavsiye ettiler ama bugune kadar bakındığım kitap karıştırdığım videolardan anladığım kadarıyla Türkiye de çoğu arı türü saflığını kaybetmiş ve kovan başına bal üretimimiz dünya ortalamasının da altında ben böyle bir arıcılık yapmak istemiyorum bu yüzden Saf karniyol ırkı temin edebileceğim(parası hiç mühim değil) bir yer var mı onu bilmek istiyorum biraz araştırsana diyecek arkadaşlara şimdiden söyleyeyim araştırdım merak etmeyin saf kafkas arısı için Macahelas diye bir organizasyona rastladım lakin aradığım saf karniyol ırkı şimdiden yardımınız için teşekkürler

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
Herkese merhaba nasipse 1 ay sonra arıcılığa 5 kovanla başlıyorum bölgem Denizli / Çal 850 rakım bir kaç kişiye sordum Belfast ve Karniyol arısını tavsiye ettiler ama bugune kadar bakındığım kitap karıştırdığım videolardan anladığım kadarıyla Türkiye de çoğu arı türü saflığını kaybetmiş ve kovan başına bal üretimimiz dünya ortalamasının da altında ben böyle bir arıcılık yapmak istemiyorum bu yüzden Saf karniyol ırkı temin edebileceğim(parası hiç mühim değil) bir yer var mı onu bilmek istiyorum biraz araştırsana diyecek arkadaşlara şimdiden söyleyeyim araştırdım merak etmeyin saf kafkas arısı için Macahelas diye bir organizasyona rastladım lakin aradığım saf karniyol ırkı şimdiden yardımınız için teşekkürler

Kerem Bey merhaba,

Öncelikle hoşgeldiniz forumumuza.

Arıcılıkta verimi etkileyen bir çok değişken vardır. Sizin takılmış olduğunuz ırk konusu bunlardan sadece bir tanesi. Ki emin olun ırkın verim pastasındaki payı %20’den fazla değildir.

Arıcı ve flora verimli arıcılıkta çok daha önemli, olmazsa olmaz paydaşlardır. Doğru koloni yönetimi ve arıcılık uygulamaları doğru florada beklenmedik başarılara imza atabilir.

Naçizane tavsiyem öncelikle koloni yönetimi konusunda kendinizi yetiştirin. Arılarınızı aldıktan sonra bu şekilde yönetin arılarınızı. İlk sezonunuzu arılarınızı kaybetmeden ve bir miktar da bal hasat ederek geçirmeniz sizin için yeterli olsun. İnan’ın ertesi sezon bu ırk konusunun ne kadar gereksiz olduğunu fark etmiş olacaksınız.

Ticari ana arı üretimi zor bir iştir. Hakkıyla yapmaksa bu işi çok daha zordur. Bu pazarın en sevdiği müşteri kitlesi ise arıcılığa heves etmiş, kerameti ırktan bilen arkadaşlardır. Bu pazarda çarpılmamak için iyiyi kötüden ayırt edecek düzeyde arıcılık bilgisi gerekir. Ki bazen o bile yeterli olmaz :)

Çevrimdışı KeremB

• Boş Petek
  • Yer: Denizli
  • Kovan Sayısı: YOK
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Sadece bu işe başlayacaksam her şeyin iyi olmasını istiyorum inanın koloni yönetimi konusunda da titiz davranıyorum şimdiden planlamalarını defalarca gözden geçirdim kovanı yaptırdığım ustayı belki 30 kere aramışımdır aklıma takılan en ufak şey için sağolsun her şeyi açıklamaya çalıştı o da bana bu kadar ufak şeylere de takılıyor olmamın sebebi ise öğrendiklerimden ileri geliyor genel de flora ve yeşil alan bakımından zengin bir ülkeyiz ama arıcılıkta bu kadar az verimimizin olması biraz sinirlendirdi beni bu yüzden her şeyi titiz ve düzgün yapmak istiyorum

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 27 kovan
Vermeden almak Allaha mahsustur..

İlk önce arıyı al..

Arıya vermeye bir başla.

Arıda sana hakkını verir elbet.

Her yeni üye bu forumu okumadan her aklına gelen şeye konu açarsa burası curcuna olur.

Bu forum okadar zengindir ki, 1 saatte hatim edilmez.

İstersen forumu biraz oku anlayamadığın konuları uygun konu başlıkları altında sor.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Sadece bu işe başlayacaksam her şeyin iyi olmasını istiyorum inanın koloni yönetimi konusunda da titiz davranıyorum şimdiden planlamalarını defalarca gözden geçirdim kovanı yaptırdığım ustayı belki 30 kere aramışımdır aklıma takılan en ufak şey için sağolsun her şeyi açıklamaya çalıştı o da bana bu kadar ufak şeylere de takılıyor olmamın sebebi ise öğrendiklerimden ileri geliyor genel de flora ve yeşil alan bakımından zengin bir ülkeyiz ama arıcılıkta bu kadar az verimimizin olması biraz sinirlendirdi beni bu yüzden her şeyi titiz ve düzgün yapmak istiyorum

Kerem Bey sizi çok iyi anlıyorum.

Fakat detaylara bu denli takılmak önemli şeylerin gözünüzden kaçmasına sebep olur. Enerjinizi detaylara değil de olmazsa olmazlara kanalize ederseniz başarı olasılığınız artar.

Usta her zaman söyler, arıcılık basitleri yapmaktır. Biz basit olanları yapmadığımız için başarısız oluyoruz.

Lütfen tavsiyeme kulak verin, önce arılarınızı alıp 1 sezon ilgilenin. Bu 1 sezon size çok şey katar. Sonra yine alın isterseniz “saf” arı. Ama istemeyeceğinizi garanti ediyorum :)

ffmsahin

• Ziyaretçi
kerem bey ırka takılmayın. her ırkın avantajlari da var dezavantajlarıda ama bunlardan daha onem
i seyler var. ben de idealisttim cok.

demem o ki siz alin bi kac cesit. hangisi bolgenize uyum saglarsa olmezse onla devam edin.

bizim yaptigimiz bazi hatalari ari telafi ediyor. hangi ariyla calisirsaniz calisin , arinizin mevcudu kuvvetliyse gecekonduyu saraya çevirir çalişir. hepsi bizim arimiz hepsi birbirinden kiymetli.

ben nacizane fikrimi soyledim.

yığılca trakya iç anadolu muğla kafkas sinop ve turkiyede melezleşmiş karniyol hep işinizi görür. yurtdişindan getirilip burda f1 yaptirili sonra bir atim yavru yaptirilip verilen karniyollarin, kovana koyduktan sonra 1 yavru cikartip uyum saglayamayip kovan terki yada ana kesmesi yaşayan ve mağdur olan aricilara da rastliyoruz. karniyol cok hizli gelisiyor. yetisemeyen arici ogul vermiş olarak bulabiliyor bazen. italyan arisi da kişin hastaliga hassasliktan ana olumleri ve kovan cokmeleri olabiliyor. bolgenize en uygunu yine etrafinizdaki ariliklarda rastlayacaginiz arilar olabilir.

benim idealimde yerli arilarin hepsiyle çalişmak var hepsi ayri zevk. ömrümüz yeterse insallah.

macahel e bakin. ankara yoresinde de macahelin ariliklari var. yerli aricilarimizdan da kaliteli analar var. siz aricilara sorun hangisini tavsiye ederlerse öyle degerlendirin. ana fiyatlari belli zaten

Çevrimdışı gultekin18

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Kovan Sayısı: 3 dolu 10 boş
  • Rakım: 1170
"Usta her zaman söyler, arıcılık basitleri yapmaktır. Biz basit olanları yapmadığımız için başarısız oluyoruz"

Tam başlık olacak konu. Forumun tamamına yakınını okudum ama sanırım forumda böyle bir başlık yoktu. Bu basit işlemlerin sıralandığı bir konu faydalı olabilir.

ffmsahin

• Ziyaretçi
aynen. basit arıcılık diye bi konu açilabilir.

Çevrimdışı İdris ÖZDEMİR

• Ana Arı
  • Yer: Ayvalık - BALIKESİR (memleket Dikili-İzmir)
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 28 m.
basit arıcılık :)( 5. sene sonunda icatçılık dönemi bitip taşlar yerine oturduktan sonra :) )
1-arıyı sıkışık tut
2-arıyı daima tok tut aç bırakma( bu konu çok su götürür. demek istediğim balın hepsini alma kritik seviyeyi hiç görmesin, kemerler dopdolu olsun her daim :) )
3-varroa mücadelesini zamanında ve dozunda yap.
4-florayı  ve arının gelişimini takip et,ona göre davran.
 arı sana ne zaman ne yapacağını söyler zaten. ama okumakla olmuyor ki.
ilk başlarda bir sürü çılgın sorular rüyalara girer arı ırkından ana arı üretmeye kadar. vs. vs. 5. senenin sonunda aheste olur.

ama :) basit arıcılıktan kasıt nedir ?
hedef nedir ? mesela ben basit arıcılık yapıyorum.
3 kovan arım var bugün 8 ocak 2018 arılarım yavru uçuruyordu. mevsimin güzelliğ işte hemen şerbeti dayadım. Oksalik dumanı da yaptım.
100 kovanım olsun dersek o basit arıcılıktan çıkar bence.
ustalarım daha iyi bilir.
naçizane görüşümü belirttim. şürçi lisan ettiysem affola :)
"bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz"

ffmsahin

• Ziyaretçi
 olay bu kadar. diline parmağina  sağlik

ffmsahin

• Ziyaretçi
100 kovani olsn da daha basitini alişkanlikla pratik yapmak zorunda kaliyor zaman darliğindan. daha da basit oluyor aricilik. ne üretirsen üret, basiti yaptikca zora vakit kaliyor. bu defa da zordan muhabbet aciliyor, onu da yapinca dünyadaki zorlar deneniyor ve aricilik aricilik olmaktan cikiyor. ari da nefret ediyor zamanla sokup duruyor hata yaptikca, rahat birak beni de bi ağiz tadiyla bal yapayim diye. mizacen özeti bu.