Gönderen Konu: Muammer ŞAHİN Arılığı  (Okunma sayısı 17710 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ffmsahin

• Ziyaretçi
Ynt: Muammer ŞAHİN Arılığı
« Yanıtla #60 : Ocak 13, 2018, 12:00:30 »
bu 4 tam 8 katı atarken, kat atma sistemin neydi?

1-2 şer kabarmış petek 2 şer temel petek, yan yana, gerisini çuval yardımıyla kapatıp sıkıştırma mum yapabilsin diye
2-yarım kat-yarım kat tamamen temel temek
3-tam kat temel petek
4-temel petek verdikçe kalan kısmı çuval yardımıyla kapatıp sıkıştırma mum yapabilsin diye
5-tam kat, ortaya 2 kabarmış petek, en sağ ve en sola boş çerçeve, diğerleri temel petek
6- alt katın 2.ve 9. çerçevelerire temel, 2. ve 9. çerçeveyi üst kata çekme, üst katı çuvalla kata sıkıştırma

kat atma biçimi mum yapmayı çok etkiliyor sanırım.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #61 : Ocak 13, 2018, 12:30:39 »
Ben genelde sağına soluna kabarmış ortaya 6 tane ham direk kat. Hiç sıkıntı yaşamadım
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #62 : Ocak 13, 2018, 12:52:21 »
sağına soluna kabarmış koymanın amacı nedir? sıcak tutsun diye mi?

genelde sağına soluna sıcak tutsun diye plastik kaplı strafor bölme tahtası, en ortaya 2 tane kabarmış, gerisi temel petek çok iyi oluyor diyenler de var.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #63 : Ocak 13, 2018, 13:00:23 »
Arı ılk kabarmış peteği sarar .ana yukarı rahat çıkar.kovana gelen sulu nektar koyacak yer aradiklarinda buraya koyarlar
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #64 : Ocak 13, 2018, 13:06:44 »
en sağa ve en sola kabarmış petek koymanın amacını anlayamadım

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #65 : Ocak 13, 2018, 14:13:12 »
Arı ılk kabarmış peteği sarar .ana yukarı rahat çıkar.kovana gelen sulu nektar koyacak yer aradiklarinda buraya koyarlar

Daha nasıl yazayım abi.

Arı kata çıkarken nazlanmasin .alttan yukarı petek çekmesini sevmiyorum .çıkacaksa zaten çıkar benim zorlamam la olmasın .o zaman kalite belli oluyor .anası iyi olan erken çıkıyor kötü olan zaten ne yaparsan yap zorla güzellik olmuyor
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #66 : Ocak 13, 2018, 15:23:12 »
şunu demek istiyorum. en sağa ve en sola üst kata kabarmış petek konulursa, yukarı çıkan arılar 2 ye bölünür. üst kata 2 tane kabarmış peteği ortaya koyarlarki hem sıcak olsun, hem de yavru alanı orta kısımda olduğu için arılar rahat çalışsın diye.

o yüzden dedim. yani arıyı bölmek yerine, birleştirip yavrulu alan için ortada mükemmel bir alan oluşturmak

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #67 : Ocak 13, 2018, 16:12:27 »
Dediğin doğru ama hiç yapmadım .
Gerek duymadım.altta boş gezen arılar yukarı nasılsa çıkıp petek örüyor lar .Hem sağdan hem soldan başlıyor lar.En son ortada buluşuyor lar 
Hiç bal zamanı kattan ham petek aldın mı .eskiden aradan Tek tük çıkardı özellikle köşeler de .Şimdi hiç çıkmıyor
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #68 : Ocak 13, 2018, 16:56:06 »
bal zamanı nektar akimi tavan yaparken, anadolu cinsi arım, yarisina kadar mum yaptiği çerçevi aşagiya dogru mum yapmayi birakti. bunun yerine kabarmiş mumlari daha da kabartip geniş geniş çerçevelere bal depoladi. iki elimle zor kaldirdim katı 3. kattan zor indirdi. mum yapan arilar bile bala çalişiyodu taşimaya yada kuluckaliktan suyu uçurulan bali yukari 3. kata taşiyodu. hic yavru yoktu 3 kat kovanda sönecek sandim kovan.kuluçkalikta 2. çerçeve yi başka kovandan koymuştum. ters koymuşum yönünü galiba. yani saği sola solu sağa ters yön.kabartilmis cerceve oldugu halde bembeyazdi. ana buna yavru atmamiş 5 ay ve hiç bal polen su konulmamiş içine.

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #69 : Ocak 13, 2018, 21:17:30 »
Ben genelde sağına soluna kabarmış ortaya 6 tane ham direk kat. Hiç sıkıntı yaşamadım
Genç arılara petek ördürerek  yani iş vererek oğul eğilimin önünede geçilebilir.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #70 : Ocak 13, 2018, 22:11:19 »
Kovan içinde sürekli 0-3 yaş aralığında olan arı mevcudunun sürekli olması için, yani ana arıya sürekli her gün yumurtlaması için zemin hazırlayacak petek gözlerini temizleyen arıların var olması için,

kovana kabartılmış petek vermek ve şuruplamaktan başka ne yapılabilir?

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #71 : Ocak 15, 2018, 19:44:26 »
Kovan içinde sürekli 0-3 yaş aralığında olan arı mevcudunun sürekli olması için, yani ana arıya sürekli her gün yumurtlaması için zemin hazırlayacak petek gözlerini temizleyen arıların var olması için,

kovana kabartılmış petek vermek ve şuruplamaktan başka ne yapılabilir?
Yavru popilasyonun devamı için kovana yoğun polen ve nektar gelmesi gerekir.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #72 : Ocak 15, 2018, 21:29:22 »
yavrulu çerçevelerin üstüne poşetle şurup koysak, bunun üstüne kovan iç örtü bezi koysak, bunun üstüne kauçuk sıcaksu torbası koysak, bunun üstüne kovan kapağı yerine çiftcam kapak koysak kovan iç ısısını gece ve gündüz yükseltip yavrulu alanı sıcak tutmasına yardımcı olamazmıyız?

sistemin çalışma yeri: kuzey amerika da elektrik olmayan soğuk iklimdeki seralarda kullanılıyor benzer bir yöntem.

çalışma mantığı:
gündüz; güneş ısısı camdan içeri girer, kauçuk torbadaki suyu ısıtır, altındakiler için gölge oluşturur

gece:
kauçuk torbadaki ılık su altındakitorba poşetteki şurubu ılık tutar, arı şurubu içer yada sıcak alan oluşturur salkım için.

Çevrimdışı ladiklimetinşahin

• Larva
  • **
  • Yer: Ladik-Samsun
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60(altmış)
  • Rakım: Kış veilkbahar otuz,yaz ve sonbahar binbeşyüz
« Yanıtla #73 : Ocak 16, 2018, 07:09:25 »
Harika bir yöntem.. Denede sonuçlarını bildir.

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Kovan Sayısı: 22+3 Sepet olmuşuz.
  • Rakım: 800
« Yanıtla #74 : Ocak 16, 2018, 08:14:11 »
yavrulu çerçevelerin üstüne poşetle şurup koysak, bunun üstüne kovan iç örtü bezi koysak, bunun üstüne kauçuk sıcaksu torbası koysak, bunun üstüne kovan kapağı yerine çiftcam kapak koysak kovan iç ısısını gece ve gündüz yükseltip yavrulu alanı sıcak tutmasına yardımcı olamazmıyız?

sistemin çalışma yeri: kuzey amerika da elektrik olmayan soğuk iklimdeki seralarda kullanılıyor benzer bir yöntem.

çalışma mantığı:
gündüz; güneş ısısı camdan içeri girer, kauçuk torbadaki suyu ısıtır, altındakiler için gölge oluşturur

gece:
kauçuk torbadaki ılık su altındakitorba poşetteki şurubu ılık tutar, arı şurubu içer yada sıcak alan oluşturur salkım için.

Bu kadar zahmet hangi amaç için yapılacak? Olması gerekenden fazla yavru iyi birşeymi kötümü?

Arıcılıkta ve genel olarak bütün zirai faliyetlerde herşeyin bir zamanı vardır.

Zamansız olarak yapılan bütün işler, ne kadar mükemmel olursa olsun fayda yerine zarar getirir.

Bu zamanlarda arıyı fazla kurcalamamak lazım.

Yazın yaptığımız hatalar arılar tarafından tolere edilebilirken, bugün yaptıklarımız malesef kötü sonuçlar doğurur.

Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.