Gönderen Konu: ARILARIM ÖLÜYOR.  (Okunma sayısı 813 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kazım Doğan

• Larva
  • **
  • Yer: Malatya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 730
ARILARIM ÖLÜYOR.
« : Aralık 20, 2017, 22:33:33 »
  Herkese Selam. Sonbaharda yağmacılık olmasın diye giriş deliklerini daraltmıştı m. Bir hafta önce kovan altındaki havalandırma deliğini kapattım. Dün gittiğimde en güçlü kovanımın önü yoğun ölmüş arılarla doluydu. Hatta giriş, çıkış deliği dahi ölü arılarla dolmuştu. Kovanı açtığımda çok az arı kalmıştı. Havasızlıktan dolayı ölmüş olabilirler mi?. Tabi alt havalandırmalarını hemen açtım ve ayrıca daralttığım kovan giriş, çıkış deliklerinide tamamen açtım.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • yaz gelse iğnelerini özledim be
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 7 kovan + 1 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1100
Ynt: ARILARIM ÖLÜYOR.
« Yanıtla #1 : Aralık 20, 2017, 23:40:13 »
Bence delik daralttiysaniz bile bu kadar ölüm olmaz
Foto olsa daha iyi yorum yapılır
Daha çok varoa olma ihtimali yüksek geçenlerde bende bir koloni mi böyle kaybettim
Önce zayıf düşürüyor sonra koloni sönüyor
Acaba mücadele tam yapildimi

Çevrimdışı Kazım Doğan

• Larva
  • **
« Yanıtla #2 : Aralık 21, 2017, 15:24:02 »
Toplam 3 kovanım var. Bu en güçlü olanıydı. Yarın foto atarım. Eylül sonunda 3 defa dumanla varova  mücadalesi yaptım. Sonuçta amatör arıcıyım. İnşallah arı öldüren olmam. Gıdaları tamam.

Çevrimiçi Muammer Şahin

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli-Karamürsel, Yalova-Çiftlikköy
  • Kovan Sayısı: 1 Anadolu, 2 kafkas, 15 kadar boş
  • Rakım: 125, Nem:%67, rüzgar:kuvvetli-güney-güneydoğu. Risk:Sarıca,örümcek,ateş karınca,kulağakaçan,bombus
« Yanıtla #3 : Aralık 22, 2017, 21:16:05 »
  Herkese Selam. Sonbaharda yağmacılık olmasın diye giriş deliklerini daraltmıştı m. Bir hafta önce kovan altındaki havalandırma deliğini kapattım. Dün gittiğimde en güçlü kovanımın önü yoğun ölmüş arılarla doluydu. Hatta giriş, çıkış deliği dahi ölü arılarla dolmuştu. Kovanı açtığımda çok az arı kalmıştı. Havasızlıktan dolayı ölmüş olabilirler mi?. Tabi alt havalandırmalarını hemen açtım ve ayrıca daralttığım kovan giriş, çıkış deliklerinide tamamen açtım.

kovanınız karbondioksit yoğunluğundan ve oksijen azlığından yokolmak üzere anladığım sebep bu. çünkü arılar trake solunum sistemine sahiptir. yani bal yiyip enerji ürettiklerinde taze oksijene ihtiyaç duyarlar. arılar yavruları beslemek için yavruları oksijene yakın en alt kısma yaparlar hava soğuk olsa bile, oksijen olmadan yavrular ve arılar yaşamayaz. kovan arkasına yada zemine 2-3 tane 0,8 mm genişliğinde havalandırma deliği açmanızı tavsiye ederim. ön havalandırmayı da açmanız lazım 1-2 uçuş deliği yani. böylece kovan altı kapalı olsa bile önden arkaya taze hava akımı olur ve kovan içi de nem yapmaz. geçmiş olsun.

Çevrimdışı Kazım Doğan

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Aralık 22, 2017, 23:37:27 »

Çevrimdışı Kazım Doğan

• Larva
  • **
« Yanıtla #5 : Aralık 22, 2017, 23:43:36 »

Çevrimdışı Kazım Doğan

• Larva
  • **
« Yanıtla #6 : Aralık 22, 2017, 23:44:32 »

Çevrimdışı Kazım Doğan

• Larva
  • **
« Yanıtla #7 : Aralık 22, 2017, 23:48:25 »
Üstteki resim kovan önü. Daha önce kovan deliği yarıdan fazla kapalıydı ve kovan altındaki havalandırma kapalıydı. Şimdi kovan deliği tamamen açık ve kovan altındaki delik açık. Bu gün kalan arılar kapalı ve 6 derece olan sıcaklıkda uçuşuyorlardı. Tabi soğuk diye kovan kapağını açmadım.

Çevrimdışı Muratcan Öztürk

• İşçi Arı
  • Yer: GiRESUN
  • Muratcan Öztürk
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 36
  • Rakım: 300
« Yanıtla #8 : Aralık 23, 2017, 10:13:33 »
Üstteki resim kovan önü. Daha önce kovan deliği yarıdan fazla kapalıydı ve kovan altındaki havalandırma kapalıydı. Şimdi kovan deliği tamamen açık ve kovan altındaki delik açık. Bu gün kalan arılar kapalı ve 6 derece olan sıcaklıkda uçuşuyorlardı. Tabi soğuk diye kovan kapağını açmadım.
Kovanda mevcut axalınca ana yavru atmıştır yavru oluncada soğuk bile olsa arı salkıma girmiyor. İlk fırsatta arıyı iyice sıkıştırın ve ana kontrolüde yapın bence
MURAT52

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #9 : Aralık 23, 2017, 10:54:05 »
Bu mevsimde bir miktar arı ölümü normaldir uçuş yapamayan arı hava müsait olunca biriken ölü arıları dışarı atar bir hafta birikmişse ölü arı ilk anda size fazla gelebilir havasızlık katkıda bulununca biraz daha fazla ölüm gerçekleşmiş. Varova etkenini her zaman düşünmek zorundayız.Sakin olup kovanı takip edin.

Çevrimdışı Kazım Doğan

• Larva
  • **
« Yanıtla #10 : Aralık 23, 2017, 17:59:11 »
Çok sağ olun arkadaşlar. Havanın ilk düzeldiği gün kovan kontrolü yapacağım. Sağ olun.

Çevrimiçi Muammer Şahin

• İşçi Arı
  • Rakım: 125, Nem:%67, rüzgar:kuvvetli-güney-güneydoğu. Risk:Sarıca,örümcek,ateş karınca,kulağakaçan,bombus
« Yanıtla #11 : Aralık 25, 2017, 00:30:02 »
Çok sağ olun arkadaşlar. Havanın ilk düzeldiği gün kovan kontrolü yapacağım. Sağ olun.

panik yapmana gerek yok, arıların kapağını açmadan kovan önüne az kek ve az şurup koy, şurubu yada keki arılar yiyorsa alıyorsa bu arıdan umut var. kovan içini açıp kek ve şurup verebilirsiniz, açmaya cesaret edemiyorsanız çok soğuksa kovan önüne verin alabildikleri kadar alsınlar. ölen arıları kısa sürede yavru atarak telafi ederler. sizin yapmadığınız bir şey şu olabilir:arıları daraltmamış olabilirsiniz, daraltmadıysanız sıkılaştırmadıysanız mutlaka içini sıkılaştırın. benim tahminim kovanınız üstten hava kaçırıyor, bu nedenle arılar çerçevelerin üst kısmına salkım yapamıyorlar soğuk olduğu için orası, bu nedenle altta birikiyorlar, çift taraflı cereyanka kalıyorlar ve soğuktan ölüyorlar, bu durumda arılar ısınmak için yeterli bal olsa da üstte kalan balı ısıtıp yiyemedikleri için ısınamazlar, ısınmak için daha sıcak olan boş gözlere kafalarını sokarlar ve ısınmaya çalışırlar ama neticede ölürler, ölen ergin arıları da diğer sağllam arılar dışarı atarlar. üssten izolasyonu iyi yapmak için: bir çuvalın içine iki kat olacak şekilde laminant parke altına serilen ince süngeri koyun, sonra bu çuvalı kovan kapağını koyduğunuz yere kovanı örtecek şekilde koyun. bunun üzerine kovan kapağını koymayınız. bunun üzerine bir kat boş ballık koyunuz. bu boş ballığın içine gazete kağıtları, sünger, yada kırpılmış gazete kağıdı yada talaşları naylon torba yada çöp poşeti torbası içine koyarak en az 10 cm üstten kapatacak şekilde koyunuz. bunun üzerine kovan kapağını koyabilirsiniz. üstten izolasyonu sağlamış olursunuz. unutmayın: mutlaka kovan içinde kalan boş çerçeveleri arısız yada balsız çerçeveleri almak zorundasınız, yoksa arı yine üşür, yada gelişemez yani yavru yapamaz yapsa da ısıtamaz, mevcut sabit kalamaz sürekli zayıflar arı mevcudu

Çevrimiçi Muammer Şahin

• İşçi Arı
« Yanıtla #12 : Ocak 01, 2018, 12:09:38 »
Halil bolen hoca bu konuuu işledi videoda

Çevrimiçi Muammer Şahin

• İşçi Arı
« Yanıtla #13 : Ocak 02, 2018, 21:42:37 »
üstad arilarin durumu nasil.salkimda mi? kek şurup ne yaptiniz?

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 240
« Yanıtla #14 : Ocak 03, 2018, 08:43:42 »
ya açlık yada varoa,kovanda bal yoksa açlık,varsa varoa,ilaçlama diyecem ama bu havalarda ilaçlama yok.