Gönderen Konu: A 101 de satılan bal hk  (Okunma sayısı 1133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ffmsahin

• Ziyaretçi
Ynt: A 101 de satılan bal hk
« Yanıtla #15 : Aralık 25, 2017, 23:18:59 »
İzmir Torbalı da bir arıcı abim
Balın tenekesini 230 tl toptancıya vermiş çam çiçek balının tenekesini 230 tl satmış

Tenekesini 230 TL aldığı balı rafa onbir tl rafa koymasın
Yol nakliyesi işçilik paketleme maketin rafına gelene kadar çorbacı işçi varken onbir tl olması imkansız

Bu arada yazıyla onbir yazmam ( bir butonu ) dokunmatik arızılı

mustan

bu işi biraz araştırdım. gördüm ki doğu ve güneydoğu anadoluda üretilip de ne olduğu belli olmayan ballar, değişik markalar adı altında karıştırılarak büyük işyerlerinde satılmaya başlanmış. marmara bölgesinin şehir veya yer isimleri  kullanılarak bal veya propolis markası oluşturmuşlar. ancak ballar marmara bölgesinde üretilmeyen ucuz ballar. hatta 12 tane 10ml su ve propolis içeren küçük şişeyi ambalajı güzel bir kutuya koyarak 60 tl ye okutuyorlar vatandaşa. şişenin içeriğine baktım:propolis, su ve E211 katkı maddesi yazıyor. dedim ki kendi kendime propolis bozulmaz bu koruyucu katkı maddesi ne? google.a girdim e211 yazdım sonuç bu katkı maddesi çıktı:

Sodyum Benzonat Zararları

Çocukların sağlığını tehdit edebiliyor ve özellikle DNA hasarına yol açıyor.
    Siroz kanseri riskini arttırıyor
    Hücrelerde hasara yol açan sodyum benzonat Parkinson hastalığına neden olabiliyor.
    Nefes darlığı ve solum hastalıklarına neden olabiliyor.
    Kanser ve astım riskini arttırıyor.
    Böbrek kanserini riskine yol açıyor.
    Bünyesi hassas olan kişiler için alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor.

GEÇEN günü ulusal market zincirlerinden birinde de indirimli ürün satılıyordu kasada yok fiyatına. dedim niye böyle yapıyosunuz, son kullanma tarihine 1 hafta kala 3 gün kala ürünleri böyle satıyosunuz, insanlar bunun daha süresi var zannedip buzdolabına atıp tüketecekler, sonra zehirlenebilirler. kasiyer bana dediki, satmak zorundayız iade edemiyoruz, kendi markamız altında üretiliyor, zarar yazıyoruz satamazsak, zarar yazacağımıza ucuza veriyoruz.. dedim balları da aynı yapıyosunuz 2 yıllık süresi 6 ay kalmış hmfsi yükselmiş balları kavanoz fiyatına .... omuz silktiler.

geçen bir üstad bu forumda yazdı, kavanozu 6 tlye satılan bala rastlamışlar. 250gr.sanırım kavanoz.