Gönderen Konu: Strafor ana kutusu..Kim kemirdi bunları  (Okunma sayısı 636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ayhan Azak

• Ayhan Azak
  • Pupa
  • Yer: İzmir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 45
Strafor ana kutusu..Kim kemirdi bunları
« : Aralık 17, 2017, 12:39:53 »
Merhaba.
Ben geçen sene 10 ad. XPS den 10 çerçevelik ana kutusu , bu sene de gene 10 tane (30 dansite) EPS den ana kutusu yaptım. Geçen seneden 6 tane kutu kışı çıkardı ve onları bölerek 20 tane kutuyu doldurdum. Hiç aklımda olmamasına rağmen mecburen yarısı için ayrıca kat yapmak zorunda kaldım.
   Geçen sene yaşamadığım halde, bu sene kutulara resimlerde görüldüğü gibi hasar verildi. Civarda bunu yapabilecek Saksağanlar ve güvercinler vardı. Kutuların üzerine gölgelik yapsın diye koyduğum kartonları bile delik deşik yapmışlar.
   Ben yüksek olasılık saksağan diye düşünüyorum ancak benzer bir şey yaşamış olan varsa hem nasıl önlem alınabilir diye fikir verebilir hem de belki suçluyu biliyordur.
   Artık kutuların dışını kaplamam gerekecek ancak kesmesi, biçmesi, yapıştırması kolay olan ve maliyeti düşük bir şeyler konusunda sizlerden bilgi rica ediyorum. Yağmura yaşa ve güneşe dayanacak. ayrıca bu kutu düşmanlarının zararlarını önleyecek.
  * Kutuların çerçeve ölçüleri 4 tanesi, 1 tam çerçevenin içine girecek şekilde düşünüldü, ama nasıl konulacağı düşünülmedi. Nasıl olsa sonra hallederim diye. Bu konuda uygulaması olanlar bilgi paylaşırsa çok sevinirim.

Kutular bu halde..

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
Ynt: Strafor ana kutusu..Kim kemirdi bunları
« Yanıtla #1 : Aralık 17, 2017, 13:51:52 »
Ağaçkakan hasarı olabilir mi?

Almanya’da ağaçkakanlar kışın kovanlara musallat oluyor. Bunu engellemek için kovanların üzerine ağ çekiyorlar kış döneminde.

Çevrimdışı Ayhan Azak

• Ayhan Azak
  • Pupa
« Yanıtla #2 : Aralık 17, 2017, 14:32:49 »
Bu hasarlar Ağustos-Eylül aylarında oldu...Görmedim ama ağaçkakan da yapmış olabilir.

Çevrimdışı adnantrk

• İşçi Arı
  • Yer: Manisa
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 55
  • Rakım: 70 m 39.enlem
« Yanıtla #3 : Aralık 17, 2017, 16:57:44 »
Ağaçkakan yapmıştır

Birgün tarlamızdaki  kayısı ağacından kayısı koparıyordum, baktım bazı kayısılar üstten delinmiş. Ağaçkakan kayısıları üstten delmiş , içindeki sert çekirdeği kırıp çekirdeklerin içini yemiş. Bunu yaparken kayısıları nasıl düşürmemiş hayret ettim.

Badem ağacından daha badem yiyemedik ,çağlayken daha delip içini giyiyor.
Arı gibi eri olanın , cennet gibi yeri olur.

Arıcılık insanı haberi olmadan zengin eder.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #4 : Aralık 17, 2017, 18:24:16 »
Kovanda petek güvesi var.

Güve kurtçukları köpüğü delip içine saklanmış, tamda ağaçkakanın istediği gibi durum.

İkinci neden:
Ağaçkakan kovan içindeki arının vızıltısını duyar, yine aynı işi yapar.

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Kovan Sayısı: 20+1 Sepet olmuşuz.
  • Rakım: 800
« Yanıtla #5 : Aralık 18, 2017, 09:05:13 »
Geçmiş olsun.

Suçlu ağaç kakanlar.

Aynı sorun bende de her kış olur. Delik tıkamaktan bıktım valla.

Bu sene strafor kutularda son kez zaruretten kışlatıyorum.

Seneye inşallah kovan envanterimi genişleteceğim.

Sonrasında köpükler emekliye ayrılacak.

Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı Ayhan Azak

• Ayhan Azak
  • Pupa
« Yanıtla #6 : Aralık 19, 2017, 00:41:21 »
Murat hocam güve yoktu. Hatta hemen hemen tüm kutular doluydu. Kutuların sadece arkasında ve üst kapaklarında hasar var ve ilginç olan ise resimde de gördüğünüz gibi özellikle kutu numaralarını deşmiş. Diğer kutularda da durum böyle. Siyah kutu numaralarının bazılarını şablon gibi oymuş. Kutu numaralarını sarı vb gibi belirsiz renklerden yapmak sanırım iyi olacak.
   Strafor kutudan vazgeçmek yerine bu duruma çözüm arıyorum. Çünkü bu kutularda rahat kışlıyorlar ve bahar gelişimleri çok hızlı.
   Ayrıca saksağanları kutulardan uzak tutmak için de önlem gerek. Bu konuda uygulaması olan paylaşırsa sevinirim.
   Kutuların yakınına onları ürkütecek bir şeyler düşünmem gerekecek.

Çevrimdışı Hasan YAVUZ

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA/Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 1043
« Yanıtla #7 : Aralık 20, 2017, 21:23:37 »
Ayhan bey, senin strofor kovanların düşmanı saksağanlar.

Benim çok başıma geldi ama çaresini bulamadım, iyi fikri olanlar söylesin.

Kovanların dışını uygun bir malzeme ile kaplasan nasıl olur?
İnsan olarak dünya'ya gelen, bunun bilincinde olan, tüm insanlara merhaba.

Çevrimdışı borva

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Aydın-Efeler
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: yok
« Yanıtla #8 : Aralık 20, 2017, 22:52:47 »
Sayın İsmail Gümüş'ün de dediği gibi çaresi kuş ağı ile örtmek. Direklerle bir miktar yukarıdan örtmeye başlayarak yere kadar kuş ağı ile örtebilirsiniz. Tabii her kontrolde toprağa gömdüğünüz ucu çıkarıp gitmeden tekrar gömmek gerekir ama en azından kanatlı zararı engellenir.

Çevrimdışı Ahmet Özdil

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: KONYA/ÇUMRA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 1036
« Yanıtla #9 : Aralık 22, 2017, 22:43:42 »
    Bu işi yapan saksağandır. Ayrıca kovan yakınlarında tavuk varsa tavuklarda yapar bu işi.
Çevrede saksağanlar var dendiğine göre büyük ihtimalle saksağanlar yapmıştır.
Çözümü ise; ben 3 veya 4 yere bilgisayar CD si asıyorum. Saksağanlar onun sallanmasından
ve çevreye ışık yansıması yaptığından pek yanaşmıyorlar. Şayet çevrede tavuklar varsa
tavuklar CD yi hiç takmıyor.

Çevrimdışı Ayhan Azak

• Ayhan Azak
  • Pupa
« Yanıtla #10 : Aralık 23, 2017, 13:52:15 »
    Arkadaşlar görüş ve bilgileriniz için çok teşekkürler. Artık Temmuz - Eylül arası bulunduğum bölgedeki saksağan sürüsünü de düşününce saksağan olma ihtimali yüksek.
    Kutuların dışını vinil malzeme kaplamayı düşünüyorum. Kesip biçmesi kolay ve maliyeti yüksek değil. Ancak sonucu bilemiyorum. Koruma sağlar diye umuyorum. Dakota vb malzemeleri de düşünüyorum.
    Ben ilkbaharda kırlangıç ve arı kuşlarını ürkütmek için  çindeki ali abiden  100 m uzunluğunda cancanlı şeridi 1.5 $ civarına almıştım. Asıyorum işe yarar mı bilmiyorum. Ben elimden geleni yapayımda, gerisi allah kerim diye. Saksağanlar içinde kutuların çevresine, başına sonuna asayım bari, çünkü cd asacak yerler kutulara uzak kalıyor. Şeritleri taş, dal vb bağlamak daha kolay sanırım. Ağ vb gibi şeyleri uygulamak zor. Kutuları da taşıyorum kovanlarla birlikte. eşek arıları nedeniyle. Yaz sonunda unutmazsam deneyimlerimi paylaşırım.
   Şerit şöyle bir şey.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
« Yanıtla #11 : Aralık 23, 2017, 17:31:12 »
Benim strafor Ruşetlerimi arı kemiriyor içlerini ince kontralit ile kapadım ara bölmeler vardı strafor onları çadır naylonuile kapadım strafora naylonu deniz tutkalı ile yapıştırdım kutuların Ruşetlerin dışını çadır naylonuyla kaplamayı düşünüyorum
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı Ayhan Azak

• Ayhan Azak
  • Pupa
« Yanıtla #12 : Aralık 24, 2017, 00:03:37 »
Şevket bey benimde önceki yıl yaptıklarımı önce tutkal astar, üzerine dış cephe boyası yapmıştım. Ancak gördüm ki, arılar iç kısımda kendilerince düzenleme yapıp, kemiriyorlar. Bu sene yaptıklarımın iç kısmına elime geçen 1mm kalınlığında polipropilen kapladım.
  Bende kaplamada deniz tutkalı kullandım. Aslında deniz tutkalı az da olsa stroforu eritiyor. Ama belirgin bir  zararı olmadı. Şu ana kadar pp ile kaplı olanlar iyi gözüküyor. Kış çıkışı ancak değerlendirme doğru olacak.
  Şimdi hem iç, hem dış için araştırma yapıyorum. Sizin çadır naylonu dediğiniz nedir acaba. Çünkü naylonun, güneşte ömrü çok sınırlı.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
« Yanıtla #13 : Aralık 24, 2017, 11:18:52 »
Benim çadır naylonuna dediğim şeffaf plastik örtü
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Aralık 24, 2017, 22:39:26 »
Merhaba.
Ben geçen sene 10 ad. XPS den 10 çerçevelik ana kutusu , bu sene de gene 10 tane (30 dansite) EPS den ana kutusu yaptım. Geçen seneden 6 tane kutu kışı çıkardı ve onları bölerek 20 tane kutuyu doldurdum. Hiç aklımda olmamasına rağmen mecburen yarısı için ayrıca kat yapmak zorunda kaldım.
   Geçen sene yaşamadığım halde, bu sene kutulara resimlerde görüldüğü gibi hasar verildi. Civarda bunu yapabilecek Saksağanlar ve güvercinler vardı. Kutuların üzerine gölgelik yapsın diye koyduğum kartonları bile delik deşik yapmışlar.
   Ben yüksek olasılık saksağan diye düşünüyorum ancak benzer bir şey yaşamış olan varsa hem nasıl önlem alınabilir diye fikir verebilir hem de belki suçluyu biliyordur.
   Artık kutuların dışını kaplamam gerekecek ancak kesmesi, biçmesi, yapıştırması kolay olan ve maliyeti düşük bir şeyler konusunda sizlerden bilgi rica ediyorum. Yağmura yaşa ve güneşe dayanacak. ayrıca bu kutu düşmanlarının zararlarını önleyecek.
  * Kutuların çerçeve ölçüleri 4 tanesi, 1 tam çerçevenin içine girecek şekilde düşünüldü, ama nasıl konulacağı düşünülmedi. Nasıl olsa sonra hallederim diye. Bu konuda uygulaması olanlar bilgi paylaşırsa çok sevinirim.

Kutular bu halde..

öneri:
1-bunlara uygun ağaç kutu tasarlayıp çakmak, tahtadan yada konrtaplaktan, sonra bunun üzerini yağmur değmesin diye örtü naylonuyla kapatmak
2-plastik dış cephe kaplaması (0,5 cm kalınlıkta oluyorlar, oluklu ve birbirine geçmeli oluyorlar, plastik lambri diye de geçiyor) ile kaplamak,
3-galvaniz sac ile kaplamak (maşinga kovan tarzı)
4-plastik tek parça kaplama malzemesi ile yapıştırarak kaplamak,
5-elekteli ile kaplamak (kare yada desenli), (kovan altına kullandıklarımız)
6-tel çit (ince çelik tel örgü) ile kaplamak,
7-tahta lambri ile kaplamak,
8-alüminyum kaplama malzemesi ile kaplamak, ince alüminyum tarzı kaplama malzemesi

en güzeli, 1 numara: bu hazır straforların içine sığacağı ebatta işlenmemiş düz tahtadan kutu çakıp bunları içine koymak. ben olsam bunu yapardım. çünkü diğerleri ömürlük olmaz. bu benim düşüncem. icabında straforu yıpranırsa değiştirirsiniz hatta kendiniz yaparsınız ilerde, kutuyu da değiştirirsiniz hatta yine kendiniz yaparsınız ilerde, birbirini tamamlar. Almanyada yapılan sistem şöyle: strafor kovanın dışı yağlı boya ile 3 kat boyandıktan sonra iyice kuruması sağlanıyor güneşte, boya kokusu gidince arıları rahatsız etmiyor ve su geçirmez oluyor yağğlı boya su geçirmiyrr