Gönderen Konu: Aricilik eğitim seti hk.  (Okunma sayısı 1016 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sanal87

• Larva
  • **
  • Yer: karaman
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Aricilik eğitim seti hk.
« : Aralık 07, 2017, 13:24:38 »
Muhsin dogarogluna ait görsel eğitim seti yada sunum varmı bildiğiniz youtube da birkaç video haricinde detaylı bilgi yok görsel olarak akılda daha kalıcı oluyor

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: Aricilik eğitim seti hk.
« Yanıtla #1 : Aralık 08, 2017, 20:33:44 »
"Modern Arıcılık Teknikleri" Adında kitabı var.İnternet'te ve bazı kitapçılarda bulunabiliyor.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 27 kovan
« Yanıtla #2 : Aralık 08, 2017, 21:14:53 »
Sayin Sanal 87;
Baharda 2-3 kovan al.
Böl parçala çoğalt.
Yaza çok iyi bir arici olursun.

Bir işi kendin yapmassan, hep okursan.

Okur. Ama yapamazsın.

Çevrimdışı sanal87

• Larva
  • **
« Yanıtla #3 : Aralık 08, 2017, 23:48:39 »
Sayin Sanal 87;
Baharda 2-3 kovan al.
Böl parçala çoğalt.
Yaza çok iyi bir arici olursun.

Bir işi kendin yapmassan, hep okursan.

Okur. Ama yapamazsın.
Sayın mümkün kula şu anda 6 kovanım var 3 senedir yapıyorum seneye nasipse daha da cogaltacagim ancak bu işi hakkıyla yapabilmek adına sürekli araştırıyorum sonuçta emek işi boşa gitsin istemem

Çevrimdışı sanal87

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Aralık 08, 2017, 23:50:14 »
"Modern Arıcılık Teknikleri" Adında kitabı var.İnternet'te ve bazı kitapçılarda bulunabiliyor.
Kitabini sipariş edeceğim yakında yanlız birkaç videosu var gerçekten derya deniz birisi görsel anlatımı çok güzel o yüzden sordum

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Aralık 22, 2017, 20:21:19 »
Muhsin dogarogluna ait görsel eğitim seti yada sunum varmı bildiğiniz youtube da birkaç video haricinde detaylı bilgi yok görsel olarak akılda daha kalıcı oluyor

muhsin doğaroğlu hoca, trakya veya muğla yöresi gibi sezonda 15-20 gün süren bal akımlarına göre arıcılık öğretmektedir. oysa ülkemizin yarısından çoğunda akdeniz ve karadeniz iklim geçişleri olduğundan dolayı nektar akımı 3-4 ay sürebilmektedir. bu işi kitaptan öğrenmek okumak iyidir, ancak arıcılıkta herşey kitaptaki gibi gitmeyebilir. en önemlisi hava şartları ve arıya göre arıcılık yapılır. yani amaç bal almak değil önce arıyı öldürmemek ve düzenini bozmamak olmalıdır, zamanla bal almaya yönelik çabalanabilir. önce arıyı öldürmeyeceğiz yok etmeyeceğiz, düzenini bozmayacağız, gerisini arı yapıyor zaten. arının işi bu, bal yapmak. 1 kovanla işe başlamanızı öneririm. 1 kovanla başlamak çok kovanla başlamaktan daha iyi oluyor acemi arıcılar için.

Çevrimdışı ssahin

• Pupa
  • Yer: TRABZON
  • Soner ŞAHİN
  • Kovan Sayısı: 1
  • Rakım: 860
« Yanıtla #6 : Aralık 23, 2017, 10:06:35 »
1 kovanla başlamanın bazı sıkıntıları var. Yakınınızda destek alabileceğiniz arıcı yoksa beklenmedik bir ana kaybı veya hastalık durumunda koloniyi kısa sürede söndürmek işten bile değil. Bence en ideali 2 kovanla başlamak.

Çevrimdışı sanal87

• Larva
  • **
« Yanıtla #7 : Aralık 23, 2017, 17:54:17 »
muhsin doğaroğlu hoca, trakya veya muğla yöresi gibi sezonda 15-20 gün süren bal akımlarına göre arıcılık öğretmektedir. oysa ülkemizin yarısından çoğunda akdeniz ve karadeniz iklim geçişleri olduğundan dolayı nektar akımı 3-4 ay sürebilmektedir. bu işi kitaptan öğrenmek okumak iyidir, ancak arıcılıkta herşey kitaptaki gibi gitmeyebilir. en önemlisi hava şartları ve arıya göre arıcılık yapılır. yani amaç bal almak değil önce arıyı öldürmemek ve düzenini bozmamak olmalıdır, zamanla bal almaya yönelik çabalanabilir. önce arıyı öldürmeyeceğiz yok etmeyeceğiz, düzenini bozmayacağız, gerisini arı yapıyor zaten. arının işi bu, bal yapmak. 1 kovanla işe başlamanızı öneririm. 1 kovanla başlamak çok kovanla başlamaktan daha iyi oluyor acemi arıcılar için.
Hocam muhsin hocayı dinlediyseniz çok yerinde tespitleri var bu işi yapan birinin mutlaka ondan birşeyler almalı arıcılık forumlarına bakın herkez ayrı telden konuşuyor ben 3 senedir yapıyorum 6 kovanım var seneye baya çoğaltmayı düşünüyorum ama koloniyi düzgün yönetmek gerekiyor

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Aralık 23, 2017, 22:43:43 »
Hocam muhsin hocayı dinlediyseniz çok yerinde tespitleri var bu işi yapan birinin mutlaka ondan birşeyler almalı arıcılık forumlarına bakın herkez ayrı telden konuşuyor ben 3 senedir yapıyorum 6 kovanım var seneye baya çoğaltmayı düşünüyorum ama koloniyi düzgün yönetmek gerekiyor

benim 1 kovanla başlamak daha iyi oluyor dememin bir amacı da şudur: arıcı 1 kovanım var o da sönerse diye tedirgin olup, her kitaptan okuduğu uygulamayı kovanı üzerinde denemesin de biraz ağırbaşlı gitsin diye idi. söylediklerinize de katılıyorum.