Gönderen Konu: Propolis toplamak  (Okunma sayısı 33277 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abadile

• Ziyaretçi
Ynt: proboli toplamak
« Yanıtla #15 : Ağustos 19, 2008, 21:28:23 »
Arkadaşlar Propolis, arı sütünden sonra en değerli arı ürünüdür.Bunun bireyselolarak tüketimi ve pazarı yurdumuzda henüz yaygınlaşmamıştır.Her nekadar başkaları propolisten istifade etme merhalesine gelmemiş olsada bizler tüketmeye devam etmeeliyiz. Bir ürünü ancak hissedersek daha iyi anlatabiliriz. Bu nedenle her sabah 70 miligram propolisi yetişkinler tüketmeli 1 yaşından büyük çocuklara ise35 miligram yedirilmelidir.Bu miligratavsiyelerini yaptığım bir araştırmada uzman görüşü olarak görmüştüm.Şu anda kaynağı hatırlayamadığım için yazamıyorum ancak ilrde o makaleye tekrar ulaşabilirsem buraya ekleyeceğim.
selam ve saygılarımla...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #16 : Ağustos 19, 2008, 23:50:54 »
   Sayın Abadile:
  Arı ürünleri ile tedaviye meraklısınız, 10 yıl kadar önceydi demir perde ülkelerinin birisinden gelmiş 48 sayfalı bir fotokopi ele geçirmiştim konusu yanlızca propolisle tedaviyi anlatıyordu.
  İmla olarak pek iyi değildi, çok devrik cümleler vardı.
bir arkadaşıma verdim siz yazdıkça o aklıma geliyor onu alıp size göndermek isterdim.
  İlerki günlerde bakalım uygun olursa gönderebilirim.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ağustos 20, 2008, 07:20:47 »
Sayın Murat Akın,
Madem buradan  doküman göndeeceğinizi ilan ettiniz; kamuoyu önünde söz vermiş gibi oldunuz. .Borcunuz artık. :)Size uygun zamanda bekliyoruz
Selam ve saygılarımla....

Çevrimdışı syclamen

• Boş Petek
« Yanıtla #18 : Ağustos 21, 2008, 14:19:39 »
  Sayın abadile, enim topladığım propolisler sadece peteklerin çıtalarının üzerin de bulunmaktalar. Çatlak yada delik yer de değiller.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Aralık 21, 2008, 13:42:00 »
   Sayın Abadile:
  Arı ürünleri ile tedaviye meraklısınız, 10 yıl kadar önceydi demir perde ülkelerinin birisinden gelmiş 48 sayfalı bir fotokopi ele geçirmiştim konusu yanlızca propolisle tedaviyi anlatıyordu.
  İmla olarak pek iyi değildi, çok devrik cümleler vardı.
bir arkadaşıma verdim siz yazdıkça o aklıma geliyor onu alıp size göndermek isterdim.
  İlerki günlerde bakalım uygun olursa gönderebilirim.

Murat abi, yukarıdak süzünüzü umarım unutmamışsınızdır. Hatırlatmak istedim...

Çevrimdışı Beybal

• Boş Petek
  • http://www.youtube.com/watch?v=S6lroAIqnjA
    • SAGLIK ENERJÝ HAREKET
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
« Yanıtla #20 : Haziran 09, 2009, 13:40:45 »
selam  propolis çok harika bir arı ürünü ama asfalt boya ve lagım karışımı olmayacak arıların topladıgı propolisin %90 balmumu ile karışık saflaştırmak için ülkemizde teknoloji yok arıcı arkadaşların topladıgı propolisleri  arı asfalttan 4 km uzakta ormanlık alanda ise benimle irtibata geçsinler alırım ham olarak kullanım alanları sınırlıdır işlenecek ve toz hale gelecek  100 kilo propolisten ancak 1 veya 2 kilo saf propolis çıkar bilgi için telefonum 05357143568

Çevrimdışı Hasan Modanlı

• İşçi Arı
  • Yer: Diyarbakır
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 50 kovan
  • Rakım: çok yüksek.taksi ile arı lığa ulaşmak çok zor
« Yanıtla #21 : Haziran 09, 2009, 21:38:05 »
propolis kelimesini çok duydum,, tanıdığımı sanıyorum,, ama tam emin değilim,, değişik anlatımları vardır,, propolisi tam tarif edecek , nasıl tanıyacağız,, safı nasıl oluyur, karışık nasıl olacak,,

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #22 : Haziran 10, 2009, 21:47:05 »
Sevgili arkadaşlar sevgili ABADİLE baya açıklık getirmiş propolise.Diğer arkadaşlarda katkıda bulunmuş çok güzel bir paylaşım.Arıcı arkadaşlarımıza o zaman temiz bir propolis toplamak düşüyor.Bunuda şehirden 3-4 km mesafede temiz bir doğada asfaltdan uzak yerde toplanmalı.Arkadaşımız temiz propolisi satılması konusunda yardımcı olacağını söylüyor fakat Kg fiyatı nedir bizi kurtarırmı Bu konuda açıklama yaparsa sevinirim.Ayrıca Toplama şeklinde bir katkım olsun istedim arkadaştan duymuştum,bildiğimiz sineklik telini arı örtü tahtası yerine koyduğumuzda arılar teli kapatmaya çalışıyorlar.Bu teli alıp temiz bir bezin üstünde ovaladığımızda propolis kırıntıları beze düşüyor.sanırım sıcakta değilde serin bir yere koyduğumuzda mesela buzdolabına koyunca 5 dakika sonra ovalamak daha verimli olur diye düşünüyorum.yada serinlikte yapılmalı.Asvaltsız temiz propolis toplamak düşüncesi ile sağlıklı günler sizin olsun

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #23 : Haziran 10, 2009, 22:05:29 »
  Sayın ekrem63:
Sinek teli güzel ve ucuz bir yol.
Yine çok az masrafla propolis toplama kapanları onları kullanırsak daha iyi olur.
aynı ana arı ızgarası gibi yalnızca delikleri daha dar, aynı örtü tahtası gibi kovanın üzerine konuluyor sonra işlemler aynı.
Bu propolis kapanı aynı zamanda taşımalı arıcılıkta havalandırma kapağı olarak kullanılıp arıların taşıma anında havasızlıktan ölmesini önlüyor.

Yani propolis kapanı daha çok havalandırma kapağı olarak kullanılıyor.

Çevrimdışı Ayhan Azak

• Ayhan Azak
  • Pupa
  • Yer: İzmir
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 45
« Yanıtla #24 : Şubat 24, 2010, 01:22:50 »
dostlar, propolis toplamak için en uygun uygulama zamanı hangi aylardır..

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Şubat 25, 2010, 16:10:03 »
Başka yöreleriri bilmem ama benim arıcılık yaptığım bölgede (çorum) hasat sonrasını takip eden günlerde özellikle ağustos ve eylül aylarında arıların propolise yoğunlaştıklarını her yıl fark etmekteyim.Bununun dışında arı gerek gördüğü her zaman kovana propolis taşımaktadır.

Çevrimdışı Beybal

• Boş Petek
  • http://www.youtube.com/watch?v=S6lroAIqnjA
    • SAGLIK ENERJÝ HAREKET
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
« Yanıtla #26 : Mayıs 04, 2010, 18:53:34 »
nisan ve Mayıs ayı tam propolis toplama ayıdır agaçlar sürgün ve filizi  ozaman verir oglunuza saflaştırılmış propolis vermeniz gerek arının topladıgı ham propolistir içinde herşey vardır en iyisi saf toz alıp balla karıştırman kolay gelsin

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Mayıs 05, 2010, 10:25:27 »
Sayın Beybal,
"oglunuza saflaştırılmış propolis vermeniz gerek" sözünüzle neyi kastetettiniz.
 Oğul arılara propois mi vermemiz gerekiyor?

tiran_06

• Ziyaretçi
Ynt: Propolis toplamak
« Yanıtla #28 : Şubat 23, 2013, 21:50:42 »
  Sayın ekrem63:
Sinek teli güzel ve ucuz bir yol.
Yine çok az masrafla propolis toplama kapanları onları kullanırsak daha iyi olur.
aynı ana arı ızgarası gibi yalnızca delikleri daha dar, aynı örtü tahtası gibi kovanın üzerine konuluyor sonra işlemler aynı.
Bu propolis kapanı aynı zamanda taşımalı arıcılıkta havalandırma kapağı olarak kullanılıp arıların taşıma anında havasızlıktan ölmesini önlüyor.

Yani propolis kapanı daha çok havalandırma kapağı olarak kullanılıyor.

Murat abi kesin senin arşivde fotoğraf vardır.

Boş yere propolis tuzağı almayalım şimdi, sinek telinden ayırmak güç olmuyomu abi. Birde güçsüz kolonileri propolis toplamakla meşgul edebilirmiyiz bi zararı olurmu abi?

Çevrimdışı Mehmet Erdal

• MeErCi
  • Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 450
Ynt: Propolis toplamak
« Yanıtla #29 : Şubat 23, 2013, 22:49:40 »
Arının kendisiyle birlikte 7 ürünü varken biz sadece bala odaklanıyoruz.

Biz de yakın bir tarihe kadar aynı şeyi yapıyorduk.

Balın yanında polen de almaya başladık arıdan. Ana arı ihtiyacımızı da fazlasıyla karşılıyoruz.

Bu yıl sırada propolis var, propolis traplarından temin edip bu yıl toplamay başlıyoruz inşallah.

Toplayıp biriktirelim biraz, üretipte satamadığımız hiç bir arı ürünü olmadı nasılsa :)
• Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. (Nahl suresi-68 )