Gönderen Konu: Propolis toplamak  (Okunma sayısı 34447 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
Propolis toplamak
« : Nisan 15, 2008, 23:04:03 »
arılarımdan proboli toplamak istiyorum. ancak forumlardan ve kitaplardan öğrendiğim kadarı ile bal içinde istenmeyen ticari şeker dışında (keşke sadece şeker olsa) zirrat ilaçları da olduğunu öğrendim. bu forumda da öğrendiğim kadarı ile arının topladığı zirai zehirler baldan ziyade balmumuna geçiyor muş. ben bağışıklık sisteminde zayıflık olan oğluma doğal antibiyotik olduğu söylenen proboli vermek istiyorum. benim merak ettiğim bir kaç şey var.

1- arının topladığı zirai zehirler proboli yede geçiyor mu? geçiyorsa proboli toplamak için en uygun sezon (içinde zehir olmaması için) ne zaman (oğlumun bağışıklık sistemine destek olacağım derken zehirlemek istemem)

2-eğer sağlıklı proboli toplayabileceksem saklama ve kullanımı nasıl olmalı ?

şimdiden teşekkürler
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

abadile

• Ziyaretçi
Ynt: proboli toplamak
« Yanıtla #1 : Nisan 27, 2008, 11:23:49 »
Propolis arıların bitki filiz ve tomurcuklarından topladığı, kovan giriş deliğine, çatlak ve kırıkları kapattığı, antibakteriyal, antiviral, antifungal, antioksidan, antiparazitik özelliklere sahip yapışkan ve reçinemsi bir maddedir. Arılar bu bitkilerden topladığı reçinemsi maddeyi arka ayaklarında kovana taşırlar. Balmumu ve bazı sindirim salgıları ile karıştırarak kovan içinde kullanırlar. Arılar propolisi kavak, meşe, kayın, okaliptus ağaçları ve çalılıklardan toplarlar. Arının arka bacağında taşıdığı propolis kovanda ancak diğer arıların yardımı ile boşaltılabilir. Arılar propolisi kovanda dip tahtası, çerçeve kenarları ve giriş deliği arkasında biriktirirler.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 27, 2008, 11:25:07 »
Propolisin Fiziksel Özellikleri
1. Renk: Bitki türüne bağlı olarak renk sarıdan koyu kahveye kadar değişir.
2. Propolis 60-70 0C de sıvı, 25-45 0C de yumuşak ve yapışkan, 15 0C altında ise katı kırılgandır.
3. Propolis etanol, glycol ve suda belirli oranlarda çözünür
4. Anti bakteriyal komponentler genellikle alkol ve suda çözülürler.
5. Propolis saf katı, sıvı, tablet, sprey, pomad, propolisli sabun, propolisli şeker vb. gibi birçok şekil ve formulasyonlarda pazarlanmaktadır.
Propolisin Yapısı ve Bileşimi
Propolis örneklerinde bitkisel kaynağa bağlı olarak 150-200 bileşik veya kimyasal saptanmıştır.
Bunlardan bazıları:
1. Flavonlar ve flavonoidler
2. Terpenler ve terpenoidler
3. Aromatik asit ve esterleri
4. Alifatik asit ve esterleri
5. Amino asitler
6. Alkoller
7. Aldehitler
8. Kalkonlar
9. Ketonlar
10. Hidrokarbonlar
Propolis Toplama Yöntemleri
• Çerçeveler Arasından Toplama
• Kovan Giriş Deliğinden Toplama: Polen üretimi ile birlikte yapılır. Bu amaçla polen tuzakları kullanılır. Arının dışarıdan getirdiği propolis bu tuzaklardan geçerken hazneye düşer.
• Örtü Bezinden Toplama: Bunun için teli özel örtüler kullanılır. Arılar bu telli örtünün deliklerini kapatmak için bu kısımları propolis ile doldurur. Bu örtü sıcak suya batırılarak propolisin suya geçmesi sağlanır. Buradan toplanır.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 27, 2008, 11:25:55 »
Propolisin Faydaları Ve Kullanma Alanları
•   Anti-astımatik etki ve ağız spreyleri
•   Anti romatizmal (Donadieu, 1979), etki
•   Akciğer rahatsızlıklarında,
•   Melanoma ve carcinoma tumor hücreleri tedavisinde,
•   Doku yenileyici,
•   Kapillar damarları güçlendirici,
•   Anti diabetik,
•   Fitoinhibitor, (Donadieu, 1979;Bianchi, 1991)
Propolisin herhangi bir yan etkisi yoktur ancak bazı kişilerde hafif alerjik reaksiyona neden olabilir. Japonya ve Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde propolisin bu yüzyılda keşfedilen " en mükemmel doğal ilaç" olduğu kabul edilmiştir.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 27, 2008, 11:27:00 »
Propolisin Tıpta Kullanımı
Antibiotic aktivite :
•   Gram positive bacteriae (Bacillus brevis, B.polymyxa, B.pumilus, B. sphaericus, B. subtilis, Cellulomonas fimi, Nocardia globerula, Leuconostoc mesenteroides, Leuconostoc mesenteroides, Staphylococcus aureus ve Streptococcus faecalis)
•   Gram negatives (Aerobacter aerogenes, Alcaligenes sp., Bordetella bronchiseptica, Escherichia coli, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa ve Serratia marcescens).
•   Staphylococcus aureus ve Sptreptococcus mutans. (flavonoids galangine ve pinocembrine)
Antioksidan aktivite :
Arthritis, Romatizma, Artrosis
Anti-fungal aktivite :
(cynamic acid ve flavonoid crisina).
Anestetik etki :
Kokainden 3-5 kez daha kuvvetli anestetik etki nedeniyle diş hekimliğinde kullanma (Ghisalberti 1979)
Antiprotozoan etki :
Trichomomas vaginalis (Scheller et.al., 1977). Giardia lamblia, (Towers et. al., 1990).
Antiviral aktivite :
erpes simplex tip 1 ve 2, adeno virus, corona virus, ve rota virus.,
Antikanser :
Propolisin yapısındaki cynamic asit ve terpenoidler sitotoksik activiteye sahiptir ve propolis intestin, böbrek, meme, burun ve pharynx kanserinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.
Dermatoloji ve Kozmetikte:
Antibakteriyel, antifungal ve Doku yenileyici

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 27, 2008, 11:30:59 »
PROPOLİS
            PROPOLİS arıların bitki tomurcuk ve filizlerinden topladığı çok kuvvetli anti-viral, anti-bakteriyel,anti-fungal etkiye sahip yapışkan organik bir maddedir. Arılar kovan içerisindeki besinleri, yavruyu ve kendilerini çeşitli mikroplardan (virüsler, bakteriler, fungus) korumak için PROPOLİS toplarlar ve bununla kovan içerisini dezenfekte ederler.
            Kovan içerisinde kapalı bir ortamda 50,000-80,000 ergin arı bir o kadar da yavru (yumurta, larva, pupa) bulunmasına, kovan içi sıcaklığın (34°C) ve rutubetin (%40-%65) de virüsler, bakteriler ve funguslar için çok ideal bir ortam oluşturmasına rağmen PROPOLİS sayesinde hastalıklara yakalanmadan 80 milyon yıldan beri yaşamlarını sürdürmektedir. Kovan içerisine giren taşıyamayacakları kadar büyük canlıları da PROPOLİS ile kaplayarak bir enfeksiyon kaynağı oluşturmasını önlerler. Kovanın giriş deliğini kırık ve çatlakları PROPOLİS ile kapatarak mikropların kovana girmesini ve çoğalmasını önlerler.
PROPOLİS bir çok ilacın aktif maddesi olan bitkisel flavonoidler, antioksidanlar, biyolojik aktif maddeler ve terpenlerden oluşmaktadır.
            Yapılan çalışmalarda düzenli ve sürekli olarak PROPOLİS alınması durumunda sindirim, solunum ve dolaşım sistemindeki hastalık etmenlerini (patojenleri) yok ettiği, internal toksinleri vücuttan attığı saptanmıştır.
            Sentetik antibiyotiklerin aksine uzun süre PROPOLİS kullanımı zararlı bakterilerde direnç oluşturmamakta, yararlı bakterileri de olumsuz olarak etkilememektedir. Bu nedenle PROPOLİS ender bulunan geniş spektrumlu antibiyotik olarak kabul edilmektedir. Klinik çalışmalarda PROPOLİSin comedo, beriberi, shingles, zosfer psorias, deri ülserine karşı çok etkili olduğunu göstermiştir. PROPOLİS ayrıca ağız yaraları, periodonditis, diş ağrısı, rhinitis, mide ülseri, nefrit, idrar yolları enfeksiyonu, influenza, diare, polypus, malignant tümör (Kanser) ve diğer bir çok hastalıkta da başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle Japonya'da yapılan klinik çalışmalarda 3 ay ile 1 yıl sürekli bir şekilde alınan PROPOLİSin, çeşitli internal kanser hücrelerinin devitalize ettiği saptanmıştır. PROPOLİS çeşitli kanser hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde de önemli rol oynamaktadır.
            PROPOLİSin yapısındaki flavonoidler dolaşım sisteminde de önemli bir etkiye sahiptir. Kan pulcuklarının ve beyaz kürelerin konglomerasyonunu azaltmakta trombosisi önlemekte, damar sertliğini önlemekte, kan dolaşımını düzenlemekte, kan şekerini, lipit ve kolesterolü azaltmakta, kanı temizlemektedir. PROPOLİSteki flavonoidler ve terpenler oldukça kuvvetli antioksidan ve antisenilitik etkilere sahiptir. Unutkanlığa ve beyin damarları kireçlenmesine iyi gelmektedir. PROPOLİSin antioksidan etkisinin BHT den 2 kat daha fazla olduğu bildirilmektedir. Sürekli PROPOLİS kullanımı lipitlerin peruksidasyonunu ve melanin sedimentasyonunu önlemekte, cytotoxinleri yok etmekte, vücut aktivesini artırmakta ve yaşlanmayı (deception) geciktirmektedir.
            PROPOLİSin doğal bir inmunopotentior olduğu, bağışıklığı önemli ölçüde artırdığı, fagoçyte fonksiyonunu hızlandırdığı, vücudun antibody salgılayarak hastalıkları önlediği de bildirilmektedir. PROPOLİSin anestetik etkisi de olduğu ve ilaçların etkinliklerini artırdığı da söylenmektedir. PROPOLİSİN HERHANGİ BİR YAN ETKİSİ YOKTUR.
Ancak bazı kişilerde hafif alerjik reaksiyona neden olabilir. Japonya ve Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde PROPOLİSin bu yüzyılda keşfedilen en mükemmel doğal ilaç olduğu kabul edilmiştir.
            Özetlersek, PROPOLİSin aşağıdaki hastalıkların tedavisinde destek olarak kullanılması önerilmektedir.

Ağız içindeki yaralar    Kanser
Periodontitis    Yüksek kolesterol, lipit,trigtliserit
Trachetis -    Kalp yetmezliği
Diş ağrısı    Damar sertliği
Helitosis    Yüksek tansiyon
Ciltteki kaşıntı    Varis
Beriberi    Unutkanlık
Shingles    Beyin damarları kireçlenmesi
Tinca corposis    Diabet
Ülser    Toksinleri atma
Yara ve kesikler    Guatr
Comedo    Prostat
Zosfer psorias    Nefrit
Influenza    İdrar yolları enfeksiyonu
Diare    Faranjid
Polypus    Rinit

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
« Yanıtla #6 : Nisan 27, 2008, 18:37:15 »
sevgili arkadaşlar, propolisin yukarıda sözü edilen faydalarının sağlanması için doğal ortamdan sağlanması gerekiyor. Özellikle asvalttan arıları uzak tutalım. Çünkü asvalttan da propolis topluyorlar ve Kovanları içi karaıyor.
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

Çevrimdışı bodad

• Pupa
  • Yer: BODRUM
« Yanıtla #7 : Nisan 27, 2008, 20:00:30 »
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
PROPOLİS'İN BU KADAR MARİFETİ VAR.ARILARIMIZ BUNU TOPLUYORLAR.UÇUŞ DELİKLERİNİ DARALTIYORLAR.BU YAZIYI OKUDUKTAN SONRA KENDİ KENDİME ÇOK KIZDIM.NEDENİ DE DİP TAHTASI TEMİZLİĞİ SIRASINDA KAZIYIP ATTIĞIM (ÖZELLİKLE UÇUŞ DELİKLERİ ÖNÜNDEKİ HAZIR TOPLANMIŞ OLANLARI)PROPOLİSLER İÇİN.
BİR YANDAN DA SEVGİLİ DOSTUM KERİM COŞKUN'UN YAZISINDAN SONRA, ASFALT VE ZİRAİ İLAÇLAR İŞİN İÇİNE GİRİNCE, SEVGİLİ ABADİLE'NİN ÇOCUĞUNA VERİP VERMEMEKTE YAŞADIĞI TEREDDÜTÜ YAŞADIM.
ŞİMDİ PROPOLİS KULLANAN VARSA, BİZE ETRAFLICA ANLATIRSA HEPİMİZ BİLGİLENMİŞ OLURUZ.SEVGİLERİMLE. 8)

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
« Yanıtla #8 : Nisan 30, 2008, 21:14:19 »
arılar propolisi en fazla güzün toplamaya başlar eğer arılarınız asfalttan uzakta ise daha doğrusu kimyasallardan uzaksa güzün rahatlıkla istediğiniz kadar toplayabilirsiniz.(arılar camlarda kullanılan macunları dahi toplamaktadır).şifa için kullanacağınız zaman iki yolu vardır.probolu yüzde 70 lik alkolde sıvılaştırıp kullanabilirsiniz.tabi bu kullanım yüzeysel rahatsızlıklar için.diğer bir yoluda normal insanlar için günde aç karnına yarım nohut taneesi kadar yutulması.ağız yaralarında ağızda dolaştırılması ile faydası olur.yusiskan çoçuğunuz kaç yaşında bilmiyorum ama tarifime göre yaşına göre kullanırsınız.yalnız dikkat edin probol çok kuvvetlidir aşırı kullanımı mide kanaması dahi yapmaktadır.şifa bulmanız dileklerimle

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #9 : Nisan 30, 2008, 21:29:05 »
Propolisin küçük çocuklara verilmemesi konusunda bir uyarısı vardı Muhsin Doğaroğlunun

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
« Yanıtla #10 : Mayıs 29, 2008, 00:29:51 »
arılar propolisi en fazla güzün toplamaya başlar eğer arılarınız asfalttan uzakta ise daha doğrusu kimyasallardan uzaksa güzün rahatlıkla istediğiniz kadar toplayabilirsiniz.(arılar camlarda kullanılan macunları dahi toplamaktadır).şifa için kullanacağınız zaman iki yolu vardır.probolu yüzde 70 lik alkolde sıvılaştırıp kullanabilirsiniz.tabi bu kullanım yüzeysel rahatsızlıklar için.diğer bir yoluda normal insanlar için günde aç karnına yarım nohut taneesi kadar yutulması.ağız yaralarında ağızda dolaştırılması ile faydası olur.yusiskan çoçuğunuz kaç yaşında bilmiyorum ama tarifime göre yaşına göre kullanırsınız.yalnız dikkat edin probol çok kuvvetlidir aşırı kullanımı mide kanaması dahi yapmaktadır.şifa bulmanız dileklerimle

oğlum 5 yaşında. genellikle viral (üst olunum yolları ve Alt solunum yolları) rahatsızılığı yaşıyor. bunun içinde faydalı olacağına inanıyor(d)um. probolisin nerelerden toplandığını öğrenince daha doğrusu içinde nelerinde olabilceğini öğrenince açıkçası düşünmeye başaldım; oğluma versemmi vermesem mi ?

konuyu ben açmam rağmen en son ben okumuş durumdayım :) çünkü konuya mesaj atılınca beni uyar kısmını işaretlemişim. konuya mesaj yazan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 29, 2008, 07:15:29 »
Arılar propoliyi hep asfalttan yada kimyasal atık olan yerlerden toplamıyor. Arılarınız şehrden ve asfalttan uzakmekanlarda isetopladığı propoliyi elbette şifa amaçlı kullanabilirsiniz. Bunda terrettüt edilecek bir husus yok.

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
« Yanıtla #12 : Mayıs 29, 2008, 09:37:48 »
Arılar propoliyi hep asfalttan yada kimyasal atık olan yerlerden toplamıyor. Arılarınız şehrden ve asfalttan uzakmekanlarda isetopladığı propoliyi elbette şifa amaçlı kullanabilirsiniz. Bunda terrettüt edilecek bir husus yok.

arılarım malesef ilçe merkezinde ve yakınlarda bol miktarda asfalt mevcut :(

Çevrimdışı syclamen

• Boş Petek
« Yanıtla #13 : Ağustos 19, 2008, 18:37:56 »
   Arkadaşlar ben arılarla uğraşmaya daha yeni başladım. Geçen sene aldığımız arıların ölmesinden sonra bu sene 2 kovan daha aldım ve bu sefer maske ve körükte aldım eldiven almadım cezasınıda çektim. neyse propolis konusuna gelirsek. Yukarıda da yazıldığı gibi de gördüm ancak ben arılarımın üzerinde bulunan örtüyü kaldırdıktan sonra petek çıtalarının üzerlerin de 2 çitaayı birbirine birleştirmişlerdi baktım kahverengi bir madde ben ne olduğunu sonradan öğrendim ama çok faydalıymış bundan sonra hepsini toplarım artık. verilen bilgiler için arkadaşlara teşekkür ederim .

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ağustos 19, 2008, 21:21:43 »
Sayın syclamen,
Nasılki, bal alırken kovanda gördüğümüz balları toplamıyporsak propolistede aynı şey geçerlidir.
Propolisi toplarken dikkat edeceğimiz nokta şudur: Arının kapattığı çatlak ve yarıklar tekrar açılmamalıdır.Propolis almak istiyorsanız propolis kapanı kullanmalısınız.