Gönderen Konu: 22 tane oğulu ne yapmalıyım  (Okunma sayısı 819 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı reisbey53

• Boş Petek
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
Ynt: 22 tane oğulu ne yapmalıyım
« Yanıtla #15 : Kasım 10, 2017, 00:31:51 »
arıyı baharda oğula gitmesini istemiyorsan,ana genç olacak ve herzaman arı çalışsın diye ham petek vercen,arı petek kabartmaktan helak olsun yorulsun :D

bu sene aldığım oğulların hepsi genç ana.2 3 4 çerçeve yakaldım hepsini.şimdi6-7 çerçeveler.ama baharda oğula gider mi bu genç analar

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #16 : Kasım 10, 2017, 08:46:33 »
Öncelikle bulduğunuz oğullar hayırlı olsun.

İlk olarak kış bakımlarınızı ilaçlamanızı düzgün yapın ki arılarınız hayırlısıyla kışı atlatsın abi.

Baharda yeni bulduğunuz oğullardan davranışlarını beğenmediklerinizin analarını değiştirebilirsiniz...

Çevrimdışı reisbey53

• Boş Petek
« Yanıtla #17 : Kasım 10, 2017, 11:15:07 »
varoa şeritlerini yerleştirdim, duman verdim.nosema ilacınıda verdim.kış için daralttım kolonileri.şimdi strafora aktarmak istiyorum.

bi eksiğim ya da yanlışım var mıdır?

Çevrimdışı ssahin

• Larva
  • **
  • Yer: TRABZON
  • Soner ŞAHİN
  • Kovan Sayısı: 1
  • Rakım: 800-900
« Yanıtla #18 : Kasım 10, 2017, 15:39:07 »
Öncelikle arılığınız hayırlı olsun, 25 koloni ile hızlı bir giriş yapmışsınız. Maaşallah oğullar bereketiyle gelmiş, bereketi daim olur inşaallah.

Nosema ilacı verdim dediniz, arılarda nosema mı tespit ettiniz yoksa tedbir amaçlı bir ilaç mıydı verdiğiniz? Nosema için önleyici bir tedavi ya da ilaç var mı?

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Kovan Sayısı: 57
  • Rakım: 240
« Yanıtla #19 : Kasım 10, 2017, 16:11:04 »
Helak olmasın...

Petek örmek için bal gerekecek helak olan arı bal getiremez ki

Dengeyi kurmak gerekir.

o dengeyi hazır temiz kabarmış petekleri mayısta vererek koruyacaz inşallah murat hocam ;D

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #20 : Kasım 10, 2017, 18:14:15 »

Nosema ilacı verdim dediniz, arılarda nosema mı tespit ettiniz yoksa tedbir amaçlı bir ilaç mıydı verdiğiniz? Nosema için önleyici bir tedavi ya da ilaç var mı?

Arılar 2 ay sonra hastalık olacak diye ilaç vermek ne kadar doğru acaba.

3 ay sonra ömrü dolup ölecekler onun içinde ilaç verilebilir gibi oluyor.

Hastalık olunca sırasına göre ilaç kullanmak tabiki gerekebilir.

Bu durum daha çok ilaç tüccarlarının şişirmelerden kaynaklanıyor.

Çevrimdışı ssahin

• Larva
  • **
  • Yer: TRABZON
  • Soner ŞAHİN
  • Kovan Sayısı: 1
  • Rakım: 800-900
« Yanıtla #21 : Kasım 10, 2017, 19:39:41 »
Ben de ilaç kullanmama taraftarıyım hocam. Bir de şu varoa olmasa.

Çevrimdışı borva

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Aydın-Efeler
  • Kovan Sayısı: yok
« Yanıtla #22 : Kasım 10, 2017, 20:12:00 »
oğullar ve arılık hayırlı olsun.

madem anasının bu kadar kaliteli olduğu bir kovanınız var neden yakaladığınız kovanların analarını bu kaliteli kovandan aldığınız ana yüksükleri ile yada günlük yumurtalı çerçevelerden birini aktarıp kendi anasını yaptırmayı düşünmüyorsunuz ??

forumda öğrendiğim; bahsettiğiniz kadar yüksek verimli ve iyi huylu bir ananın devamlılığı esastır.

Çevrimdışı reisbey53

• Boş Petek
« Yanıtla #23 : Kasım 10, 2017, 23:03:01 »
Arılar 2 ay sonra hastalık olacak diye ilaç vermek ne kadar doğru acaba.

3 ay sonra ömrü dolup ölecekler onun içinde ilaç verilebilir gibi oluyor.

Hastalık olunca sırasına göre ilaç kullanmak tabiki gerekebilir.

Bu durum daha çok ilaç tüccarlarının şişirmelerden kaynaklanıyor.

arıcılık malzemelerimi aldığım bir dükkan var esenlerde(sezer arıcılık).yalçı sezer işletiyor.televizyon programlarında felan izliyordum hocayı,alışveriş münasebeti ile hocayla tanıştık.yalçın hoca tavsiye etti.geçen yılki ölümlerin çoğunun nosemadan olduğunu söyledi hoca.bu senede tedbir amaçlı kullanılabileceğinni söyledi.bende riske girmeyeyim dedim, aldım.1 lt şuruba 10cc karıştırıp verdim arılara.

nosema nasıl bir hastalıktır bilmiyorum.tamamen tavisye üzerine kullandım ilacı.
2 haftaya kadarda yalçın hoca arıcılık kursu açacakmış.onada gitmeyi düşünüyorum.10 günlük bir kurs, 300 tl ücreti var.daha önce kursa gitmedim hiç.kurslarla ilgili bir tavsiyeniz olur mu ?

Çevrimdışı reisbey53

• Boş Petek
« Yanıtla #24 : Kasım 10, 2017, 23:07:50 »
oğullar ve arılık hayırlı olsun.

madem anasının bu kadar kaliteli olduğu bir kovanınız var neden yakaladığınız kovanların analarını bu kaliteli kovandan aldığınız ana yüksükleri ile yada günlük yumurtalı çerçevelerden birini aktarıp kendi anasını yaptırmayı düşünmüyorsunuz ??

forumda öğrendiğim; bahsettiğiniz kadar yüksek verimli ve iyi huylu bir ananın devamlılığı esastır.

bunu kesinlikle düşünüyorum, ama daha önce hiç ana üretmedim.teoride zor görünmüyor ama arı telef etmekten çok korkuyorum.daha koloniyi tam çözememişken bir de ana işine girmek gözümü korkutsada bu baharda bu riski alacağım sanırım.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #25 : Kasım 11, 2017, 05:51:36 »

arıcılık malzemelerimi aldığım bir dükkan var esenlerde(sezer arıcılık).yalçı sezer işletiyor.televizyon programlarında felan izliyordum hocayı,alışveriş münasebeti ile hocayla tanıştık.yalçın hoca tavsiye etti.geçen yılki ölümlerin çoğunun nosemadan olduğunu söyledi hoca.bu senede tedbir amaçlı kullanılabileceğinni söyledi.bende riske girmeyeyim dedim, aldım.1 lt şuruba 10cc karıştırıp verdim arılara.

nosema nasıl bir hastalıktır bilmiyorum.tamamen tavisye üzerine kullandım ilacı.
2 haftaya kadarda yalçın hoca arıcılık kursu açacakmış.onada gitmeyi düşünüyorum.10 günlük bir kurs, 300 tl ücreti var.daha önce kursa gitmedim hiç.kurslarla ilgili bir tavsiyeniz olur mu ?

İlaç konusunda kesin vermeyin demedim, hep sonuna "bilir" ekledim, arıcının isteğine kalmış bir olay.

Ben şuna karşıyım arıcılar gereği yokken o kadar çok vitamin, şurup ve ilaç kullanıyor ki gereği yok diyorum.

Bir zaman gelecek: genetik olarak arılar bu ilaçlara bağımlı olacak gibi geliyor bana.

Yalçın Bey'i tanırım kursları Bakırköy halk eğitimde açıyordu bir keresinde beni de davet etmişti.

Çevrimdışı borva

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Aydın-Efeler
  • Kovan Sayısı: yok
« Yanıtla #26 : Kasım 12, 2017, 13:17:01 »
İlaç konusunda Murat ağabeyime katılıyorum. İlaçlar aşı değildir. Önceden verdim korur olmaz tam tersi gereksiz ve dozajı yanlış kullanılan ilaçlar direnç gelişimine sebep olur ve ilaç işe yaramaz hale gelir.

Ana üretme konusunda forumda birçok bilgi var.

İşin içinde olanlar daha iyi bilir kesinlikle; halen kovanım olmasa da forumda anladığım kadarıyla kapalı yavrusu olan bir koloninin anasını öldürsen ertesi gün (anasının olmadığını tam olarak anlasın diye) kaliteli anadan günlük yavrulu çerçeveyi bu koloniye versen kendi anasını üretecektir. kapalı yavru olduğu için anasız kalan arılar kovanı terk etmeyeceklerdir.