Gönderen Konu: Tanışma ve tavsiye..  (Okunma sayısı 442 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bmatban

• Boş Petek
  • Yer: İstanbul/Beykoz
  • Kovan Sayısı: Yok
Tanışma ve tavsiye..
« : Kasım 05, 2017, 19:41:12 »
Saygıdeğer arıcı arkadaşlarım,

Bende aranıza katılmak istiyorum demek için yazdım. Asıl mesleğim öğretmenlik. İstanbul/beykozda yaşıyorum. Evimiz doğayla, ağaçlarla iç içe. Ormanlık alana yakın olduğundan kestane, böğürtlen, ıhlamur agaçları bol. Bahçemiz geniş hem hayvanları çok sevdiğimden hemde hobi amaçlı belki bir şeyler kazanabilirim diye salma tavukçulukta düşünüyorum. Arıcılığa son zamanlarda merak saldım. İşin aslı hiçbir bilgim yok diyebilirim ama gördüğüm her şeyi okumaya çalışıyorum. Birkaç sorum olacak bilginiz dahilinde cevaplarsanız memnun olurum.

- Bahçem yaklaşık 1250 metrekare. Bunun 600-700 metresini tavuklara ayırmayı düşünüyorum. Tavuklar arılara zarar verir mi?
- Kendi bahçesinde sabit arıcılık yapanlar, bahçede kahvaltı vb durumlarda arılardan ne derece rahatsız olurlar? Komşulardan şikayet olur mu?(Evler müstakil en yakın ev 50 metreden fazla)
- Bahçede bir köşe yerine evin terasında da arıcılık yapılabilir mi ? Tecrübeleriniz nelerdir ? (Teras geniş)
- Arıcılığın gözüktüğü gibi kolay olmadığını biliyorum. 2-3 kovanla mart-nisan gibi başlayabileceğimi umuyorum. Bana tavsiyeleriniz nelerdir? Forumu okumaya çalışıyorum. Tavsiye edebileceğiniz e-kitap vb varmı?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Tanışma ve tavsiye..
« Yanıtla #1 : Kasım 05, 2017, 20:11:58 »
Aramıza hoş geldiniz.

Tavukla, arı bir yerde olmaz.

Bazen tavuklar arıları uçma tahtasında yemeye çalışırlar, bazende civcivken arı sokulunca ölüm olur.

Arılarınız terasta yer olarak iyi ama balkonda veya mutfakta kahvaltı yapacaksınız masaya reçel koydunuz sıkıntı orada başlar.

Beykoz civarı arıcılık açısından çok uygun, orada yapan arkadaşlar var.

Çevrimdışı borva

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Aydın-Efeler
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: yok
« Yanıtla #2 : Kasım 05, 2017, 20:24:18 »
Hoş geldiniz.

Yerleşim yerleri yakınında arıcılık yapmak şikayet sebebi olabilir ve 50m mesafe çok yakın...

Kahvaltıya ortak olacakları kesin ve komşularınız ne yazık ki memnun olmayacaklardır.

Yinede bu hobiden vazgeçmeyin, daha uygun bir yer bulmaya çalışın. Bende yer arayışındayım halen...

Çevrimdışı bmatban

• Boş Petek
« Yanıtla #3 : Kasım 05, 2017, 21:52:50 »
Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Dediğim gibi bahçem hobi olarak birşeylerle ilgilenmeye çok elverişli. Tavuk yapıcam inşallah. Ama arı kovanlarını terasa koyarsam heralde arı ve tavuklar birbirleriyle çok etkileşim olmaz diye düşünüyorum. Terası pek kullanmıyoruz zaten.
En yakın ev 60-70 metre vardır hep müstakil evler deneyerek görücem sanırsam. Diğerleri zaten uzak kalıyor.
Evet beykoz gerçekten iklim ve bitki örtüsü olarak elverişli. Kestane ağacı çok var. Kestane balı oluyor diyorlar.
2-3 kovanla başlayacağım inşallah ustaların önerileri bu yönde. Zamanla becerebilirsem arttırıcam. Ama hiç teknik falan bilmiyorum. Başka tavsiyeleriniz olurmu. Şu kitabı al oku teknik bilgiler çok işine yarar diyebileceğiniz ?

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #4 : Kasım 06, 2017, 07:57:19 »
Arını al bilmediğin şeyi forumda oku bura da aradığın herşey var.
Oturup kitabın başında öğrenemezsiniz biraz burada oyalanın bu kış;
Gelecek bahar buradan öğrendiğinizi arıda uygular eksikleri kusurları burada yazarsınız hep beraber yardımcı oluruz.
Hak bela yazmaz kul azmadıkça.

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• Larva
  • **
« Yanıtla #5 : Kasım 06, 2017, 08:55:11 »
Kardeşim yapacağın en güzel şey bazı arkadaşların ariliklari var orada fotoğraflarla desteklemiş yaptıklarını, ay ay hatta yıl yıl,  özellikle yorene yakın olan paylaşım yapanları takip et, bu arilik sahibi hangi ayda ne yapmış çok güzel emsal teşkil ediyor. Özellikle 2 yıl 3 yıl daha fazla da olan var paylaştıklarınin tamamını oku, anlamadigin konuları, o konuyla ilgili başlıklardan takip et. Ari kolonilerini  de aldığında al sana uygulamalı eğitim. Ne kadar olayları iyi anlarsan o kadar az hata yaparsın.  Burada gerçekten çok güzel bilgi birikimi var.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı bmatban

• Boş Petek
« Yanıtla #6 : Kasım 06, 2017, 08:59:24 »
Cevaplar için herkese çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #7 : Kasım 06, 2017, 13:21:00 »
Merhaba

bende terasta yapıyorum 2 kovanla başladım şu an 10 kovan var terasımda . bızım evde bahçeli sizinki gibi çatıda 10 kovan var diye kimse diyemez şimdiye kadar hiç rahatsız etmediler sağolsunlar. şikayet falanda olmadı . teras güzel fikir baharda başlayın bencede
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı bmatban

• Boş Petek
« Yanıtla #8 : Kasım 07, 2017, 13:01:04 »
Teşekkürler cevabınız için inşallah baharda başlayacağım.