Gönderen Konu: Varoa için TAU-FLUVALİNATE etken maddeli ilacı kullanan var mı?  (Okunma sayısı 393 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ssahin

• Larva
  • **
  • Yer: TRABZON
  • Soner ŞAHİN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 1
  • Rakım: 800-900
Tau-fluvalinate etken maddesi, ilacın adını yazmıyorum reklam olur diye. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün Ruhsatlı Veteriner Tıbbi Ürünler listesinde gördüm. %10'luk şerit şeklinde bir ürün. 2014 yılında ruhsat almış.  Daha önce hiçbir yerde adını duymadım. Bu ilaç hakkında bilgisi olan veya kullanan var mı acaba?

Çevrimdışı ssahin

• Larva
  • **
  • Soner ŞAHİN
Bu da ilacın prospektüsü

Çevrimdışı ssahin

• Larva
  • **
  • Soner ŞAHİN
Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır
****** %10
Kovan İçi Şerit
Bal Arılarında Varroasis İçin Ektoparaziter (Akarisit)

BİLEŞİMİ
***** %10 her biri 8 g olan 10 adet arı kovan şeridinden meydana gelir ve her şerit, 824 mg tau-fluvalinate
içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Tau fluvalinat, aksonal membranların hızlı depolarizasyonu yoluyla etki eden siyanopiretroid sınıfından bir
ektoparaziterdir. Molekül, bal arılarında potansiyel reseptör alanlarda çok zayıf birikim yapar ve çok düşük
toksiteye sahiptir. Varroaya karşı etkinliği hızlıdır ve varroa için ölüm hızlı uyarımdan ve sinirsel felçten dolayı
olur. Arılar şeritlerin üzerinde yürürken molekülle temasa geçer ve molekülü üzerlerinde taşırlar. Arılar ile temas
haline geçen akarlar molekülü arıların üzerinden alırlar. Bu miktar arılar için düşük toksiteye sahip olsa da
akarlar için ölümcüldür.

KULLANIM YERİ / ENDİKASYONLAR
*****%10, bal arılarında Varroa destructor parazit akarının kontrolü için spesifik olarak dizayn edilmiş
yavaş salınımlı polimer şerit formülasyonundadır. Yaz aylarının sonunda ve bal hasadından sonra uygulandığı
zaman etkinliği en üst seviyededir. Ancak şiddetli enfestasyon olduğu durumlarda yılın herhangi bir zamanında
da kullanılabilir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Şeritler bir kağıt ile birbirlerine bağlıdır. Ayırmak için Şekil 1’de görüldüğü gibi tepesine yakın kenarından
tutulur aşağıya doğru bir hat boyunca yırtılır. Kullanılmamış şeritler orijinal ambalajına yerleştirilir.
*****%10 şeritler arıların şeridin iki yüzünde de gezinebileceği şekilde kuluçka çemberine (kovan gövdesi)
asılır. Çerçevelerin arasına şeridi asmak için, her bir şeridin kanatları dışa doğru kıvrılır (şekil 2’ye bakınız).
Her bir kuluçka çemberi için National, Dadant, Langstroth vb. kovan boyutları için 2 şerit yeterlidir. Örneğin, 10
çerçeveli Dadant kovan kullanıldığında, bir şerit 3. ve 4. çerçeveler arasına, ikinci şerit 7. ve 8. çerçeveler arasına
asılır. Küçük, kışlayan kolonilerde ve çekirdek kolonilerde kuluçka çemberinin merkezine yakın tek bir şerit
kullanımı yeterlidir. Şeritleri bal dolu çerçevelere asmayınız.
6-8 haftalık tedavi süresinden sonra şeritler uzaklaştırılır. Balmumunda kalıntı bırakması olasılığı ve akarlarda
direnç gelişimine neden olması dolayısıyla tedavi süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Hastalık belirtileri
devam ettiğinde veteriner hekime danışınız.

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN UYARILAR
Direnç gelişimini önlemek için şeritler, önerilenden uzun süre kullanılmamalıdır.
Gebelikte kullanım: Uygulaması yoktur.

İSTENMEYEN / YAN ETKİLER
Önerilen şekilde uygulandığında bilinen bir yan etkisi yoktur.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ
Bilinen önemli bir geçimsizliği yoktur.

DOZ AŞIMINDA BELİRTİLER, TEDBİRLER VE ANTİDOT
Belirli bir tedavisi yoktur. Kuşkulu durumlarda ürün kovandan alınır.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI
İlaç kalıntı arınma süresi: Bal için sıfır ‘0’ gündür. Nektar akışı sırasında kullanmayınız.

KONTRENDİKASYONLAR
Bilinen bir kontrendikasyonu yoktur.

GENEL UYARILAR
Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı
yerlerde bulundurunuz.

UYGULAYICININ ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER VE HEKİMLER İÇİN UYARILAR
Ürünün, cilt, ağız ve gözlere temasından kaçınınız. Şeritleri tutarken, eldiven giyiniz. Şeritleri tuttuktan sonra
ellerinizi yıkayınız. Uygulama sırasında sigara içmeyiniz, bir şeyler yemeyiniz, içmeyiniz.

KULLANIM SONU İMHA VE HEDEF OLMAYAN TÜRLER İÇİN UYARILAR
Balık ve su canlıları için OLDUKÇA TEHLİKELİDİR. Göletleri, su yollarını veya kanalları şerit veya boş
ambalajlar ile bulaşık hale getirmeyiniz. Bir şeridi sadece bir tedavide kullanınız. Tekrar kullanımından
kaçınınız. Kullanılmış veya ambalajı yırtılmış kullanılmamış şeritleri yönetmeliklere göre ve usulüne uygun
şekilde imha ediniz.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ
Şeritleri kullanana kadar açılmamış orijinal ambalajında saklayınız. Bu veteriner tıbbi ürün herhangi bir özel
saklama koşulu gerektirmemektedir. Direk güneş ışığından koruyunuz. Ürüne bulaşabilecek pestisit veya
kimyasal maddelere yakın muhafaza etmeyiniz. Gıdalarla temas ettirmeyiniz. Raf ömrü imal tarihinden itibaren
3 yıldır.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ
*****%10 her biri 8 g olan 10 adet arı kovan şeridi içeren lamine folyo poşette, kağıt muhafaza içerisinde
satışa sunulmaktadır.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
.
GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI
İlaç kalıntı arınma süresi: Bal için sıfır ‘0’ gündür. Nektar akışı sırasında kullanmayınız.
.
Dikkat çekici bir yer "arınma süresi 0 gün, bal özü akışında kullanmayınız".

Çevrimdışı Muratcan Öztürk

• İşçi Arı
  • Yer: GiRESUN
  • Muratcan Öztürk
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 36
  • Rakım: 300
Dikkat çekici bir yer "arınma süresi 0 gün, bal özü akışında kullanmayınız".
Murat hocam bu tür ilaçlardaki çelişkili ve tuzak bölüm sanırım
MURAT52

Çevrimdışı adnantrk

• İşçi Arı
  • Yer: Manisa
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 55
  • Rakım: 70 m 39.enlem
TAU-fluvalinate  mavrik isimli zehirin etken maddesi.
Arı gibi eri olanın , cennet gibi yeri olur.

Arıcılık insanı haberi olmadan zengin eder.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
TAU-fluvalinate  mavrik isimli zehirin etken maddesi.

Mavrik 2 R bir zamanlar kısa süreli olsada arıcılar kullandı.

Bu kullanımdan arıcılar çabuk vaz geçtiler çünkü çok etkil bir zehirdi, bal tüketenler için büyük riskti.

Çevrimdışı ssahin

• Larva
  • **
  • Soner ŞAHİN
Murat hocam sanırım arıcıların kullanması ilaç firmalarına fikir verdi, arılarda kullanıma uygun formunu ürettiler  :D

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
Bir zamanlar dedim 1990 ların başıydı.

Bu ilaç çoğunlukla "şeftali" ağaçlarının ilaçlanmasında kullanılıyor.

Çevrimdışı ssahin

• Larva
  • **
  • Soner ŞAHİN
Böcek ilacı olarak ve meyve sebze zararlılarına karşı kullanılan formları var. Son olarak varoaya karşı kullanılabilen bir formunu da ürettiler demek. Neyse bu konuyu kapatsak iyi olacak sanırım, şimdi birileri diğer formları alıp ben dozunu ayarladım arıya da kullanıyorum demeye kalkar. Anladığım kadarıyla çok tehlikeli bir zehir.

Çevrimdışı ken28

• Boş Petek
  • Yer: giresun
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: şuan 17 oldu.
  • Rakım: 580
İlacı geçen sene gördüm ama fiyatı çok pahalı gelmişti. Alternatiflerini buldum ve kullandım.