Gönderen Konu: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi  (Okunma sayısı 53151 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
Ynt: Bombus arısı üretimi - Bombus Terrestris üretimi
« Yanıtla #15 : Mart 14, 2011, 20:53:33 »

Sayın Varol; çok teşekkür ederim.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Lokumcu

• Pupa
  • Yer: Denizli- ÇAL
  • Osman KAYA
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
« Yanıtla #16 : Nisan 25, 2011, 17:40:32 »
Bu bambuslar sokarmı evet ise zehiri kuvvetli mi
artık Denizli de.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Antalya- Manavgat - Ahmetler
    • Manavgatlý Arýcý
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Rakım: 40 m. ile 1700 m. arası
« Yanıtla #17 : Nisan 25, 2011, 21:25:03 »
Bombus arıları normal şartlarda insanları sokmaz. Yuvasını kurcalarsanız yavrularını korumak içgüdüsüyle saldırır ve sokar. Sokacı deride kalmaz. Arka arkaya birkaç kere sokabilir. Sokması sonunda balarısında olduğu kadar acı duyulmaz. Eğer kişi balarısı sokmasına bağışıklık kazanmışsa, balarısı sokunca derisi şişmiyorsa, bombus arısı sokunca da şişmez. Benim ellerimden defalarca soktuğu halde benim ellerim şişmezdi.
Arıcı arkadaşlarımıza sağlık, bol ürün ve işlerinde kolaylıklar diliyorum.
http://bombusarilari1.blogspot.com/
http://manavgatliarici.blogspot.com/

Çevrimdışı Lokumcu

• Pupa
  • Yer: Denizli- ÇAL
  • Osman KAYA
  • Kovan Sayısı: 2
« Yanıtla #18 : Nisan 25, 2011, 23:11:25 »
yanıt için teşekkürler. Bahçemde dolaşan bambusları bu sene fotoğraflamaya çalışacağım.
artık Denizli de.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #19 : Nisan 26, 2011, 10:25:45 »
Sn. Lokumcu, arı kovanlarınız hayırlı olsun. Az ile başlamakla isabetli davranıyorsunuz. Kolay gelsin.

Ayrıca bombus arıları ile ilgilenmek de insanın ufkunu genişletiyor. Bombus arılarını tanıyan insanımız çoğaldıkça, ona zarar verilmesi azalacak ve doğa dengesine olumlu katkıda bulunmuş olacağız.

Çevrimdışı munsal32

• Boş Petek
  • Yer: AYDIN
    • Mümtaz ÜNSAL Web Sitesi.
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #20 : Haziran 14, 2012, 10:08:11 »
Merhabalar arkadaşlar.Bombus arları nın bazı kovanların da 6-8 haftalık süre bitiminde ana arı çıkmıyor.Bunu teşvik etmek için acaba balarısı için uygulanan yöntemler faydalı olabilirmi yada nasıl bir yöntem uygulanabilir. Ana gözünü ana arı kendisimi belirliyor.???

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #21 : Haziran 15, 2012, 18:38:01 »
Merhabalar arkadaşlar.Bombus arları nın bazı kovanların da 6-8 haftalık süre bitiminde ana arı çıkmıyor.Bunu teşvik etmek için acaba balarısı için uygulanan yöntemler faydalı olabilirmi yada nasıl bir yöntem uygulanabilir. Ana gözünü ana arı kendisimi belirliyor.???

merhabalar Ali bey.
Bombus arısı üretmeyi elimde olan çiftleşmiş ana'lar dan  yeni yuva kurarak başardım devamını görmek lazım tabiki.Fakat anlamadığım her kovanda ana arı yok.yada ölmüş oluyor ama yerine yenisi olmuyo .Kovanı ana üretimine teşvik etmek için nasıl bir yol izlenebilir sizce.Başka yolları varmı yada.  Teşekkür ediyorum.Kolaylıklar diliyorum.

M.Ünsal merhaba,
Bombus arısı ve bombus ana arısı üretmek seralarda tozlayıcı olarak konmuş olan kovanlarda üretilmiş olan ana arılar ve erkek arılarla çalışmak onları tanımak ve deneyim kazanmak için iyi bir yol olabilir. Ama çok ve sağlıklı ana arı yetiştirmek istiyorsanız, yani işi ticari boyuta kaydırmak istiyorsanız seralardan daha sağlıklı koşullarda koloniler yetiştirmelisiniz ki çok ve sağlıklı ana arı üretebilesiniz.
Nedir seralarda olmayan bu sağlıklı koşullar?
Uygun ısı,
Uygun nem,
Temiz hava,
Taze çiçektozu,
Işıksız, gürültüsüz ortam
Bazı kaynaklarda çok ana arı üretimi için "juvenil hormon" da kullanıdığı yazılıdır.
Bu koşullarda üretme yapılırsa sonuçlar daha farklı olmaktadır. Konu ile ilgili bir alıntıyı da aşağıya ekliyorum.

Ana Arı Üretimi
Her yıl yaklasık 1 milyon ticari bombus kolonisi üretilmekte ve satılmaktadır. Bu
kolonileri üretmek için çesitli evrelerdeki kayıplar göz önüne alındıgında yaklasık 2-3
milyon ana arıya gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle bal arısı yetistiriciliginde
oldugu gibi ana arı üretimi bombus arısı kitlesel üretimde de önemli bir asamadır.
Bombus arıları bal arılarından farklı olarak koloni yasamı sonuna dogru çok sayıda ana
ve erkek arı üretmektedir. Kolonilerde üretilen erkek ve ana arı sayıları arasında çok
büyük farklılıklar bulunmaktadır. Ticari firmaların üretim kolonilerini olusturmak için
kullandıkları ana arılar ve bunların çiftlestigi erkek arılarda bir seleksiyon programı
uygulamadıkları tahmin edilmektedir. Bazı kolonilerde 200’ e yakın ana arı üretilirken
bazılarında hiç üretilmeyebilmektedir. B. terrestris kolonileri ana arıya oranla daha çok
erkek arı üretmektedir. Bu nedenle erkek arı temininde bir sorun yasanmamaktadır.
Üretim kolonileri içinden çok ana arı üretme egiliminde olan koloniler seçilmekte ve bu
kolonilerde üretilen ana arılar yıl boyu yetistiricilikte kullanılmaktadır. Erkek arı
seçiminde ise akrabalıga dikkat edilmekte ve ana arılarla akraba olmayan erkek arılar
çiftlestirme amacıyla kullanılmaktadır (Velthuis ve Doorn, 2006).

Kaynak:
Bombus terrestris L. (Hymenoptera:Apidae) Arısının Yıl Boyu Kitlesel
Üretiminde Uygulanan Teknikler ve Karsılasılan Sorunlar
Fehmi Gürel, Ayhan Gösterit

Çevrimdışı munsal32

• Boş Petek
  • Yer: AYDIN
    • Mümtaz ÜNSAL Web Sitesi.
« Yanıtla #22 : Haziran 18, 2012, 20:39:29 »
Bombus arısı kolonisi'nin birinde ana arı yaşlı idi sanırım.Sayabildiğim kadarıyla 40-50adet larva attı pupa oldu.(Gelişme devam ediyor.) 5 adet yeni larva attı ve gözler kapandıktan sonra öldü.4 gün sonra baktım tekrar göz yapıyorlar ve o göze 4 adet larva atılmıştı.Bu olay bal arısı gibi yalancı ana arı durumumudur .Bu gözlerden sadece erkek arımı çıkar acaba.

Çevrimdışı aksoy05

• Larva
  • **
  • Yer: ist AMASYALI AMA
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #23 : Temmuz 28, 2012, 05:04:35 »
bahçemde çokca bombus arısı var bunları yakalasam uygun ortam salasam kafeste birmüddet dediniz gibi beslesem üreme yaparlarmı saygılar.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #24 : Temmuz 31, 2012, 19:45:13 »
bahçemde çokca bombus arısı var bunları yakalasam uygun ortam salasam kafeste birmüddet dediniz gibi beslesem üreme yaparlarmı saygılar.

Sn. Aksoy,
Bombus arıların bal arılarına benzeyen yanlarından biri de üremeleri. Ana arı olmadan üreme olmaz. Konuyu baştan okursanız bu kolayca anlaşılır. Sağlıcakla kalın.

Çevrimdışı aksoy05

• Larva
  • **
  • Yer: ist AMASYALI AMA
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #25 : Temmuz 31, 2012, 20:05:32 »
teşekkür ederim

Çevrimdışı kaplan0707

• Boş Petek
« Yanıtla #26 : Kasım 18, 2012, 18:26:59 »
slm  arkadaşlar ben seracılıkla  ugraşmaktayım... Bombus  arısı üzerine biraz meraklıyım daha önce  ali hocamın sitesnde takip  ediyordum şimdi  sizinle paylşamak  istegimi  bi  konu var  birde  sorum  olacak  ben gecen yaz dönemin sera için almış  oldugum bombus arısı sezon  bitimine  kadar  polen ve  şerbet ile  bakımı yapıtım  haziran ayı  icerinde sera calışırken çiftleşen  bombus arısı gördüm.  hem plastik bir  bardakla  yakalayıp  temiz  bi  kovanın  içine  atttım. taze poeln  ve  şerbetle  bakımına  devam  ettim  ve evin  içerisinde  tutup 1  haftayı  gecik  duruduktan sonra  cogaldı  hemde  bi kovan dolusu bombsum  oldu  ve ben  eylül de  seraya yeni  dikim  yaptım  ve kulllandım  gayette  başarılı  bir  şekilde  calıştı.

şimdi  sorum yine bombus kovanım  var bu kovanda  arıları  başka  bir  kovana  nasıl  taşırım mevcut kovanın  içindeki  pamuk  cok  kötü  ve arının kendi pisligide  kötü  bi  duruma  getiri elimde  temiz bulunan kovana  taşımak  istiyorum  bunu  nasıl yapanilirim yardımcı  olursnaız sevinirim ..

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #27 : Kasım 18, 2012, 20:10:17 »
slm  arkadaşlar ben seracılıkla  ugraşmaktayım... Bombus  arısı üzerine biraz meraklıyım daha önce  ali hocamın sitesnde takip  ediyordum şimdi  sizinle paylşamak  istegimi  bi  konu var  birde  sorum  olacak  ben gecen yaz dönemin sera için almış  oldugum bombus arısı sezon  bitimine  kadar  polen ve  şerbet ile  bakımı yapıtım  haziran ayı  icerinde sera calışırken çiftleşen  bombus arısı gördüm.  hem plastik bir  bardakla  yakalayıp  temiz  bi  kovanın  içine  atttım. taze poeln  ve  şerbetle  bakımına  devam  ettim  ve evin  içerisinde  tutup 1  haftayı  gecik  duruduktan sonra  cogaldı  hemde  bi kovan dolusu bombsum  oldu  ve ben  eylül de  seraya yeni  dikim  yaptım  ve kulllandım  gayette  başarılı  bir  şekilde  calıştı.

şimdi  sorum yine bombus kovanım  var bu kovanda  arıları  başka  bir  kovana  nasıl  taşırım mevcut kovanın  içindeki  pamuk  cok  kötü  ve arının kendi pisligide  kötü  bi  duruma  getiri elimde  temiz bulunan kovana  taşımak  istiyorum  bunu  nasıl yapanilirim yardımcı  olursnaız sevinirim ..

Sn.kaplan0707,
 Bombus arısı üretimine duymuş olduğnuz ilgi iyi bir şey ve övgüye değer. Ancak konulara yeniden bir göz atar ve bombus arılarının yaşam döngüsünü dikkatlice incelersek, haziran ayında çiftleşmiş olan bir bombus ana arısı temmuz ayında yumurtladı ve koloni oluşturduysa yani arılar çoğaldıysa yaz aylarında iyi çalışmıştır ve şimdi bu aylarda ve günlerde arılar yaşlanmış, erkek arılar ve ana arılar çoğalmış ve arı çalışması durmuş olması gerekir. Ana arı yumurtlamayı kesmiştir. Yumurta ve yavru olmayınca çiçektozu toplaması olmaz. Yani arılar serada verimli çalışmaz. Arıları yeni kovana aktardığına değmez.
Gene de aktarmak istersen, yeni kovanı eski kovanın yerine koy, eski kovandaki temiz ve canlı kutçukları ve kapalı kurtçukları (kozaları) yeni kovana uygun şekilde yerleştir. Eski kovandaki işçi arıları da yeni kovana silkele. Yavruların üşümemesi için üzerlerine iki el kadar pamuk parçası ört. Eski kovanı, içindeki boş kozaları ve dışkıları bir kenara at.
Arı sokmasından korkuyorsan arıcı maskesi ve eldiven kullanmalısın. Arılar kalabalık ise bu aktarma işleminin kırmızı ışık yakılmış bir karanlık odada yapılması uygun olur.
Selamlar, kolay gelsin.

Çevrimdışı kaplan0707

• Boş Petek
« Yanıtla #28 : Kasım 19, 2012, 23:40:36 »
Sn.kaplan0707,
 Bombus arısı üretimine duymuş olduğnuz ilgi iyi bir şey ve övgüye değer. Ancak konulara yeniden bir göz atar ve bombus arılarının yaşam döngüsünü dikkatlice incelersek, haziran ayında çiftleşmiş olan bir bombus ana arısı temmuz ayında yumurtladı ve koloni oluşturduysa yani arılar çoğaldıysa yaz aylarında iyi çalışmıştır ve şimdi bu aylarda ve günlerde arılar yaşlanmış, erkek arılar ve ana arılar çoğalmış ve arı çalışması durmuş olması gerekir. Ana arı yumurtlamayı kesmiştir. Yumurta ve yavru olmayınca çiçektozu toplaması olmaz. Yani arılar serada verimli çalışmaz. Arıları yeni kovana aktardığına değmez.
Gene de aktarmak istersen, yeni kovanı eski kovanın yerine koy, eski kovandaki temiz ve canlı kutçukları ve kapalı kurtçukları (kozaları) yeni kovana uygun şekilde yerleştir. Eski kovandaki işçi arıları da yeni kovana silkele. Yavruların üşümemesi için üzerlerine iki el kadar pamuk parçası ört. Eski kovanı, içindeki boş kozaları ve dışkıları bir kenara at.
Arı sokmasından korkuyorsan arıcı maskesi ve eldiven kullanmalısın. Arılar kalabalık ise bu aktarma işleminin kırmızı ışık yakılmış bir karanlık odada yapılması uygun olur.
Selamlar, kolay gelsin.

Sn. Ali hocam  öncelikle  soruma verdiginiz  ve  beni aydınlattıgınız için  tşk  ediyorum.Benim bu  kovan yaz ayın  dışrda bıraktım. Normal  dogal  ortam da idi  kendim  yaylada  oldgumu  için  ara bi  gelip  sadece şerbet  degişim yaptım.Baktım arılar  kovanı  bırakcakmı  diye  ama  agusto 26 sında  serama  domates dikmek için  geldim  ve arılar hala duruyordu  bende alarak  sera  içerisine koydum belki  bayiden aldıgım  arı  kadar  saglıklı  ve  uzun  calışmadı  ama takip  ettim. Normal  şekilde  calıştı   eger bu  şekilde  calışabilyorsa üretimide yapılailir dedim. Bize satılırken 40  günlük  diyorlar  ama normal  bi  şekilde  bakımını  yaptıgı  zaman daha flaza  calışıyor. Tabiki de  eski  arıları yaşlanıyor  ve  ölüyor ama  aldıgım kovan en az  3  yada  4  defa  kovan içinde yavrluyor .

Şimdi  benim  asıl  ögrenmek istedigim  bu  bize  satılan kovanın  içinde  bir  ana(kraliçe arı ) mevcut içerideki  işçi  arılar yaşlanıp  öldügü  zaman  kraliçe  arıya hizmet  eden  arılar  olmuyor ve  arı  kovanı  terk  ediyor .Düşüncesindeyim bu arı kovanı  terk  etmeden  önce  yani  kovan ömrü  biltmeden önce  ana arıyı  alıp  temiz bir kovana  koysak  yanınada  dışarıdan  8-10  tane  erkek  arı  koysak bu  işlem sonucunda bizde  ana  arı olurmu  yada  herhnagi  bir  cogalma olurmu  yada kısaca  benim  1  dönümlük bir seram  var  arı  bana  pahalıya mal  oluyor acaba  kendi arımı üretebilirmiyim ...

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #29 : Kasım 21, 2012, 19:26:04 »

Sn. Ali hocam  öncelikle  soruma verdiginiz  ve  beni aydınlattıgınız için  tşk  ediyorum.Benim bu  kovan yaz ayın  dışrda bıraktım. Normal  dogal  ortam da idi  kendim  yaylada  oldgumu  için  ara bi  gelip  sadece şerbet  degişim yaptım.Baktım arılar  kovanı  bırakcakmı  diye  ama  agusto 26 sında  serama  domates dikmek için  geldim  ve arılar hala duruyordu  bende alarak  sera  içerisine koydum belki  bayiden aldıgım  arı  kadar  saglıklı  ve  uzun  calışmadı  ama takip  ettim. Normal  şekilde  calıştı   eger bu  şekilde  calışabilyorsa üretimide yapılailir dedim. Bize satılırken 40  günlük  diyorlar  ama normal  bi  şekilde  bakımını  yaptıgı  zaman daha flaza  calışıyor. Tabiki de  eski  arıları yaşlanıyor  ve  ölüyor ama  aldıgım kovan en az  3  yada  4  defa  kovan içinde yavrluyor .

Şimdi  benim  asıl  ögrenmek istedigim  bu  bize  satılan kovanın  içinde  bir  ana(kraliçe arı ) mevcut içerideki  işçi  arılar yaşlanıp  öldügü  zaman  kraliçe  arıya hizmet  eden  arılar  olmuyor ve  arı  kovanı  terk  ediyor .Düşüncesindeyim bu arı kovanı  terk  etmeden  önce  yani  kovan ömrü  biltmeden önce  ana arıyı  alıp  temiz bir kovana  koysak  yanınada  dışarıdan  8-10  tane  erkek  arı  koysak bu  işlem sonucunda bizde  ana  arı olurmu  yada  herhnagi  bir  cogalma olurmu  yada kısaca  benim  1  dönümlük bir seram  var  arı  bana  pahalıya mal  oluyor acaba  kendi arımı üretebilirmiyim ...

Sn. Kaplan0707,
Size 40 gün çalışır diye verdikleri arılar çok çalışsa 60 gün çalışır. Ondan sonra çalışmazlar. Neden mi? Çünkü bombus ana arıları bal arıları gibi birkaç sene yaşamaz. Bir sene bile yaşamaz. 60-70 gün yumurtlayınca yaşlanır, yumurtlamaz olur. Yumurta ve yavru olmayınca da beslenecek yavru olmadığı için işçi arılar çiçektozu toplamaz. Koloninin son zamanlarında kovanda erkek arılar ve yeni ana arılar da çoğalır. Yeni yavru gelmeyince koloninin ömrü biter. Eski ana arıdan da fayda beklemeyin. Zaten sırtındaki tüyler bile dökülmüş,yaşlanmıştır. Onu ölmeye terk edin.
Kendim üretebilir miyim? diyorsunuz. Üretebilirsiniz ama biraz dersinize çalışmanız gerekir. Madem 1 dönüm civarında seranız var, bu alana tozlama için birkaç kovan koyuyorsunuz demektir. Yapılacak iş, bu kovanlarda ana arılar ve erkek arılar üretilince onları takip edip usulüne uygun şekilde toplayarak çiftleştirmek. Çiftleşen yeni ana arıları da ya kuluçkaya yatırıp yeni koloni üretirsiniz, ya da usulüne uygun şekilde uykuya yatırıp kendi uygun göreceğiniz ileri bir zamanda uyandırıp yeni koloni üretebilirsiniz.
Biz seradaki yeni çıkmış ana arıları çiftleştirip koloni ürettik ve koloniler aynen satın alınan koloniler gibi serada çalıştılar.
Çiftleştirme ve kuluçkaya yatırma konularını daha önce ayrıntılı şekilde anlatmıştım. Şimdi, aşağıdaki bağlantıyı açıp okuyun, sonra da bombus arilari1 sitesine bir göz atın bakalım aklınıza yatacak mı?
Selamlar, kolay gelsin.

http://aricilik.gen.tr/index.php?topic=1283.0