Gönderen Konu: Ana arı yumurtlamıyor  (Okunma sayısı 2180 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 800
Ynt: Ana arı yumurtlamıyor
« Yanıtla #30 : Eylül 29, 2017, 12:48:33 »
Şu anda 8-9 çerçevelerden kenardan ballı alınarak gıdası az olanlara verilebilir.Arının kurduğu kışlama düzenini bozmayın.Ballı-ballı polenli- kemeri ballı yavrulu (+kemeri ballı yavrulu)-ballı polenli -ballı.ballı.... olarak  kovan düzenlenmiştir.
Ömür,umut dan önce bitmeli

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
« Yanıtla #31 : Eylül 29, 2017, 22:15:47 »
ana arıya kıyamıyorsanız eğer:
4 çerçeve yavrusu olan bir koloniden 1 çerçeve kapalı yavrulu alıp arısı ile beraber zayıf arınıza verebilirsiniz.işlem öncesi anayı mutlaka kafese alın. çerçeveyi vermeden önce dışarıda bekletin yaşlı arılar uçsun.
ruşet kovanın tam ortasına bu arıları yerleştirin. yavrulu çerçevenin dışına da ballı bir çerçeve verin..
toplam 3 çerçeve olsun.
bu çerçevelerin dışına ise strafordan keseceğiniz 2 parça ile daraltma yapın. straforları ya poşete geçirin ada streç film ile 4-5 kat sarın.
Bu kovana sadece poşetle üstten besleme yapacaksınız.
ilk 2-3 gün besleme yapmayın. Sonra yarım bardak 2:1 şerbetle beslemeye başlayın. giriş deliği kesinlikle 1 arının gireceği kadar olacak. 10 gün sonra ana hala yumurta atmamışsa anada bir problem vardır.
ekim ayı hava sıcaklık ortalamaları nisan ayı gibidir. arı yavru yapar. yeterli yavruyu ısıtabilecek kadar mevcudu olsun. hava sıcaklığı tek başına etken değildir. Epey yağmur yağdı dışarıda yeterli polen de var.
Gene de için rahat değilse 2 cm lik strafor plaka al. ondan 3 çerçevelik ruşet yap. Yukarıdaki işlemlere ilave olarak arıyı strafor ruşete al.
strafor ruşette bildiğin 1 avuç arı bile bahara çıkıyor.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
  • Yer: Düzce
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 300
« Yanıtla #32 : Eylül 30, 2017, 19:31:29 »
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Bugün kontrol ettiğimde ruşetin birinin ana arısının yumurta attığını gördüm sevindim. Diğer ruşete ben giyinirken eşek arısı girdiğini gördüm.Girişi daraltmama karşın rahatça girdi. Hemen giyinip kovanı açtım bir çerçeve çekince bizim katil av peşinde. Hemen yakalayıp ezdim. İçerde 3-4 tane daha ölü vardı.Demek ki dadanmışlar. Şurupluktaki şurup olduğu gibi duruyordu ve içinde 100 e yakın ölü vardı. Mevcut çok azalmış. Ruşetlerin ikisini de kaybetmektense biri gitsin dedim ve bitik ruşetteki arıları diğer ruşete verdim. Ana arısını da bir avuç  arıyla çiftleşme kutusuna bıraktım.Hadi hayırlısı...

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı kamer

• Pupa
« Yanıtla #33 : Ekim 10, 2017, 01:37:29 »
Konu içeriği olan ruşet kovanın durumu gayet iyi. Ana arı güzel yumurta atıyor.Mevcut kışı çıkarır gibi geliyor. Strafor ile daralttım. Diğer kovanlara da aynı işlemi yaptım.
Birleştirdiğim diğer ruşetin anasına kıyamamıştım ve çiftleşme kutusuna bir avuç arıyla koymuştum. Daha önce çiftleştirmeme kutusuna 2-3 kez arı çırpmış her defasında arıların ölüsüyle karşılaşmıştım yine aynısı olur düşüncesiyle kutuyu bir açtım arılar içerde. Ana arıda dolanıyor. Yalnız yemlik kısmında bulunan şurup içinde bayağı ölü vardı ve şurup hiç çekilmemişti. Arıları koyarken kutuya koyduğum petek parçası hiç kullanılmamış arılar yemlik tarafına yığılmışlar. O tarafa bozuk paradan biraz büyük bir petek asmışlar. Şurubu boşaltıp bir parça kek verdim. Bir çerçeve den kopardığım bir parça peteği kutuya koydum. Kutunun ölçülerinde çerçeve hazırlamaya imkanım olmadı. Arılar koyduğum bu hazır peteği kullanırlar mı ya da neden kullanmıyorlar? Bu kutunun kıştan çıkma ihtimali olur mu?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #34 : Ekim 10, 2017, 20:50:59 »
Küçük kovancıkta yeteri kadar arı yok içerisini ısıtamıyor, bir yere yıgılıyor.

Başka kovandan alacağın arının üzerine şerbet püskürt ıslansınlar öyle kovana veriniz

Çevrimdışı kamer

• Pupa
« Yanıtla #35 : Ekim 11, 2017, 00:35:42 »
Küçük kovancıkta yeteri kadar arı yok içerisini ısıtamıyor, bir yere yıgılıyor.

Başka kovandan alacağın arının üzerine şerbet püskürt ıslansınlar öyle kovana veriniz
Hocam peki verdiğim petek parçalarını üstten çıta ya bağlı olarak asılı olmadığı için mi kullanmıyorlar acaba? Hazır kabarmış petek varken onun üstüne yerleşmeyip alakasız yerlerde dolaşmaları mı ve petek asmaya çalışmalarını anlayamıyorum.