Gönderen Konu: Plastik kutudan kovan yapmak  (Okunma sayısı 1568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
Ynt: Plastik kutudan kovan yapmak
« Yanıtla #15 : Eylül 12, 2017, 08:39:11 »
Olabilir mevcut da azalmıştı. Peki anasız kovan için ne tavsiye edersin Yasin Hocam
Elinde başka koloni varsa onlara paylaştır geç birleştir yani,
Yoksa hazır ana bulmaya çalış, bu vakitte kendileri ana yapmaya kalkarsa o iş zor olur biraz.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
  • Yer: Düzce
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 300
« Yanıtla #16 : Eylül 12, 2017, 21:50:17 »
Hazır ana aldım. Ama kafes içindeki bakıcı arılar ölmüş ana ve 2 bakıcı kalmış.Yarın sabah anasız kovana vereceğim.Direk kafesin telini açsam mı yoksa 2 gece kaldıktan sonra mı açsam acaba? Bakıcı arının 2 kalması sıkıntı olur mu

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #17 : Eylül 12, 2017, 22:40:31 »
Genellikle olmaz diğer arılar kafes dışından bakarlar.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #18 : Eylül 13, 2017, 00:24:55 »
Hazır ana aldım. Ama kafes içindeki bakıcı arılar ölmüş ana ve 2 bakıcı kalmış.Yarın sabah anasız kovana vereceğim.Direk kafesin telini açsam mı yoksa 2 gece kaldıktan sonra mı açsam acaba? Bakıcı arının 2 kalması sıkıntı olur mu

Kek kısmının ağzını aç ver.cuma günü anasını alıp yerine başka ana vermiştim.tutmuşlar.Hemde sarı arıya siyah ana verdim.Yani Başka ırk .normal şartlarda çok zor olur ama artık kış yaklaştığı için zorunlu kabul ediyorlar
Seninki daha kolay anasız kovan.Bu zamanda ne verirsen kabul ederler.
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı kamer

• Pupa
  • Yer: Düzce
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 300
« Yanıtla #19 : Eylül 13, 2017, 12:54:56 »
4 kovanım vardı.Sağımdan sonra mevcutta bariz bir azalma oldu. 2 adet tek bölme yaptım.Kovanlarda sıkıştırma yaptım. 5 er çerçeve hepsi. 3 tane hazır ana verdim yarın kafes  tellerini açacağım. Sizce kovanlarda bu kadar hızlı bir şekilde arı sayısının azalması normal mi? 1 haftadır 1/1 oranında şurup veriyorum.1 hafta daha verip kek vermeyi düşünüyorum.Vitaminli kek satılıyor onlardan. Varoa için dumanda yaptım. Sizce besleme ve bakım normal mi?

Çevrimdışı sedat-dmrcn

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ordu/ünye
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 40
« Yanıtla #20 : Haziran 25, 2018, 18:05:24 »
Strafor köpük karanlık ortam sağlamaz, yarı karanlık, loş bir ortam sağlar.

Çerçeve sayısına göre kovan iç ölçülerine uyulunca kovan yapmak için materyallar daha çok olabilir.

Gerçekte ağaç bir canlıdır kovan içi nemi emerek veya geri vererek denge sağlar ama plastik aynı değildir, nem için önlemler almalısınız.
peki abi strafor kovanlarda nasıl nem olmuyor onu anlayamıyorum ben de ? Bide normal kovanın ıkı katı fiyatı !!
Onların karınlarından, farklı renk ve çeşitlerde şerbet (kıvamından bir sıvı) çıkar ki onda insanlara şifa vardır. İşte bunda da düşünen bir topluluk için açık delil bulunmaktadır.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #21 : Haziran 25, 2018, 22:49:40 »
Plastik kovanın bir sorunu kovan içi nemdir.

Köpük kovan sıcaklık yalıtımıyla kovan içi azaltır.

Kovanda çalışılmayan havalanbdıerma için önlem alınır.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Haziran 26, 2018, 14:16:41 »
peki abi strafor kovanlarda nasıl nem olmuyor onu anlayamıyorum ben de ? Bide normal kovanın ıkı katı fiyatı !!

strafor kovanlarda alttan havalandırma yeterliyse yani alttan komple açık ise nem olmaz yada çok az olsa da hemen arılar siler süpürür yok eder, yada hava sirkülasyonuyla kendi kendine kurur.

standart strafor kovanlar kışlatma düşünülerek yapıldığından dolayı alttan havalandırması yeterli olamayabiliyor.

ruşet bir strafor kovanda alttan 3 adet 8*8 cm. çapında boşluk olacak şekilde ve haşerat girmemesi için delikli tel takılacak şekilde havalandırma yeterli gelmektedir. langsrot strafor kovanlarda alttan havalandırma için yeterli gelmiyorsa ekstra boşluk açabilirsiniz.

nemli karadeniz iklimi gi yerlerde, önden ve alttan havalandırma yeterli gelmiyorsa, kovan dibinden köşeden 6 cm çapında açılacak bir delik, yeterli alttan hava sirkülasyonunu sağlayabiliyor. artvin-rize yöresinde sık kullanılan bir uygulama.