Gönderen Konu: Ruhi EREN Arılığı  (Okunma sayısı 5070 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur Dika

• Ana Arı
  • Yer: zonguldak/göbü köyü
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Ruhi EREN Arılığı
« Yanıtla #60 : Mart 18, 2018, 21:12:10 »
Koloni yeni cercece isiyorsa,

Eski kabarmış kuluckalik peteklerinizi direk yavrulu çerçeveler arasına görebilirsiniz. 

Gelişim açısından zararı olmayacaktır.

Uğur DİKA

RABBİM NEYLERSE GÜZEL EYLER...

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
  • Yer: Balıkesir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 75
« Yanıtla #61 : Mart 18, 2018, 21:18:06 »

Eski kabarmış kuluckalik peteklerinizi direk yavrulu çerçeveler arasına görebilirsiniz. 

Uğur DİKA
Cevabınız için Teşekkürler Uğur hocam.

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Hakand

• Pupa
  • Yer: Bursa
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #62 : Mart 18, 2018, 21:23:40 »
yavru alania bakip yeniyavruyapacak boş alan yoksa polenli çerçevenin yanina ic alana yakin ortaya dogru kabrtilmiş cerceve verip yavru alani acmak lazim gelebilir. yada temel petek verup şuruplamak. şisirdikten sonra yavrulasin diye ana

Bu hafta ustamın kovanlarına da aynı uygulamaya yaptık. Ana arı polenli duvar çerçevesinin  bir öncesindeki çerçevede ciddi anlamda yavru bulunuyorsa ikisinin arasına kabarmış çerçeve koyuyoruz dedi.

Ancak az bir kısım da yavru varsa aynı çerçevede yüksek oranda doluluk olana kadar ilave çerçeve vermiyoruz diyor.

Özer tecrübesini aktarınca benim de kafam karıştı açıkçası.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #63 : Mart 19, 2018, 05:44:47 »
Bu hafta ustamın kovanlarına da aynı uygulamaya yaptık. Ana arı polenli duvar çerçevesinin  bir öncesindeki çerçevede ciddi anlamda yavru bulunuyorsa ikisinin arasına kabarmış çerçeve koyuyoruz dedi.

Ancak az bir kısım da yavru varsa aynı çerçevede yüksek oranda doluluk olana kadar ilave çerçeve vermiyoruz diyor.

Özer tecrübesini aktarınca benim de kafam karıştı açıkçası.

Hakan abi.şuan yavrudan çok polen lazım.arıyı zaten bi kış uyutamadik.şuan arıyı genişletmek demek oğul işini hızlandırmak demek.
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• Pupa
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #64 : Mart 19, 2018, 07:21:45 »
Muammer Abi bilmediğin birşey var.ben hiç arıcılık kursuna gitmedim .
Ondan dolayı ışın o kısmını bilmiyorum.
Ama bende yaşayarak öğrendim
Öğrendiğim kadarı ile yazdım .  arı şuan bolunmez bizim oralarda .Çünkü polen yavru için toplanıyor .yavru alanından uzaklaştırır san.araya yeni girdiğin petegede polen basar lar

Şimdi diyelim 6 çerçeve arı var 2 de  duvar ballı poleni.  En ortada bulunan çerçeveler polenli çerçeve den uzakta kalmıyor mu.

Ben arının polen çerçevesi bir çerçeve ötelenmesinden etkileyeceğini pek zannetmiyorum. Sadece zamansız  girilmesin.
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #65 : Mart 19, 2018, 07:31:34 »
Şimdi diyelim 6 çerçeve arı var 2 de  duvar ballı poleni.  En ortada bulunan çerçeveler polenli çerçeve den uzakta kalmıyor mu.

Ben arının polen çerçevesi bir çerçeve ötelenmesinden etkileyeceğini pek zannetmiyorum. Sadece zamansız  girilmesin.
Kabarmış tek petekten Evet etkilenmez .
Ham petek ten etkilenir .
Kabarmış 1 den fazla petekten de etkilenir .
Bu arıya iş değil arıyı bolmektir
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Uğur Dika

• Ana Arı
  • Yer: zonguldak/göbü köyü
« Yanıtla #66 : Mart 19, 2018, 08:14:30 »
Sürekli yaptığım için direk söyleyebilirim.

Arınız in gücü varsa eğer yavruların ortasına ham petekte girseniz birşey olmaz.

Burada ki asıl önemli olan arının gücü.

Polen çerçeve sine olan uzaklık çok önemli değil.

O polen bir şekilde kullanılır.

Ben 6 çerçeve sıkışık bir ariya direk 3 kabarmış çerçeve giriyorum.

1 yavrulu 1 boş kabarmış şeklinde. 

Ve son duvarın yanına da erkek çerçevesi ( boş çerçeve ) giriyorum.

2 litre koyu sürüp bastınız mi 10 gün rahatsınız. 

6 çerçeve bir koloniye 3 kabarmış verirken önemli olan 5 çerçevede yavruyu görmek.

10 gün  sonrası nüfus patlaması olacak demektir.

Uğur DİKA

RABBİM NEYLERSE GÜZEL EYLER...

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #67 : Mart 19, 2018, 09:16:51 »
Muammer Abi polenli  çerçeve ile yavru arasına petek girilmez .polen zaten yavru için en yakın yere konuluyor .bu mevsimde dışa verilir .düzen bozulmaz.yazın kadrolar sağlam iken Nereye ne koyarsan koy.

Bu ilk mesajım uğur Hocam.kadrosu sağlam arıya ne yaparsan yap.ben geçen sene 3 çerçeve lik arıya kot attım.Hiç sıkıntı olmadı .
Ama o 3 dediğim rahat 4 buçuk çıkardı .çok sıkışık tı
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #68 : Mart 19, 2018, 09:43:41 »

Gece sıcaklığı önemli.

1 tane verdiniz arı onu zorda olsa kullanır ama çok sayıda verilince sıkıntı başlar.

Örnek bugün burada hava soğuk arı uçuş yapmıyor, dünde rüzgarlıydı, tam gevşek salkım havası var.

3 hafta önce petek atılmadığı halde sıkışık arı bile üşütmeden dolayı bütün yavruları söküp attı.

Buraya dikkat edilmesi gerekiyor "arınızın gücü varsa" denilmiş.

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #69 : Mart 19, 2018, 13:28:30 »
5 cerceveli bir kolonide 1 ve 5 duvar olamalıdır.

5'in ic kısmına 1 ham girip beslemede yapıp bolme tahtası kullanmalısınız.

Haftaya baktıgınızda floranız uygunsa ve besleme yeterli geldiyse girdiginiz ham kabarmıs, anada gunlukleri atmış olacaktır.

Günlüklü olan cerceveyi 2 ye alıp , gunluklu olan cercevenin yerine ham girerek bu şekilde bir sistem izleyebilirsiniz.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #70 : Mart 19, 2018, 14:27:52 »
Şurupluktan bir öne, kabarmış petek verdim. Ana buraya yumurta atmaz mı?

atmama ihtimali yüksek, atsa bile yavru çürüklüğü olma ihtimali mümkün. her iki yanda da ballı çerçeve ile ısıyı koruyabilmesi için duvar yapmak gerekir tabiri caizse. ama ballı çıta koymadan sadece polenli çerçeve koyup yanına da strafor gibi ısı yalıtımı yapacak bişey koyup ısıyı tutturabilirseniz, onun dışına da şurupluğu koymanız mümkün olabilir. o durumda yavru atması mümkün olabilir son çerçeveyede.

son çıtaya strafor benzeri birşey koymadan oraya yavru attığı ilk bahar mevsiminde nadir görülen bir durum olabilir
Bereketli olsun.

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
  • Yer: Balıkesir
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 75
« Yanıtla #71 : Mart 19, 2018, 14:51:30 »
atmama ihtimali yüksek, atsa bile yavru çürüklüğü olma ihtimali mümkün. her iki yanda da ballı çerçeve ile ısıyı koruyabilmesi için duvar yapmak gerekir tabiri caizse. ama ballı çıta koymadan sadece polenli çerçeve koyup yanına da strafor gibi ısı yalıtımı yapacak bişey koyup ısıyı tutturabilirseniz, onun dışına da şurupluğu koymanız mümkün olabilir. o durumda yavru atması mümkün olabilir son çerçeveyede.

son çıtaya strafor benzeri birşey koymadan oraya yavru attığı ilk bahar mevsiminde nadir görülen bir durum olabilir
Muammer ŞAHİN bey, cevabınız için teşekkürler. Kovanda 8 çerçeve arı vardı sıkışık bir şekilde. Yanında yarım şurupluk var ve altına petek örmüş. Bende şurupluğu yana kaydırdım 9.çerçeveyi koydum kabarmış geçen senenin peteği.10. Çerçeve olarak yarım şurupluk olmuş oldu (altı petek örülü şurupluğun, erkek atıp yavru kapattığında kesilip imha edilecek)

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #72 : Mart 19, 2018, 15:11:11 »
Muammer ŞAHİN bey, cevabınız için teşekkürler. Kovanda 8 çerçeve arı vardı sıkışık bir şekilde. Yanında yarım şurupluk var ve altına petek örmüş. Bende şurupluğu yana kaydırdım 9.çerçeveyi koydum kabarmış geçen senenin peteği.10. Çerçeve olarak yarım şurupluk olmuş oldu (altı petek örülü şurupluğun, erkek atıp yavru kapattığında kesilip imha edilecek)

kovanı takip etmek gerekir. Havalar böyle giderse kısa sürede o peteği de doldurup kat ister tahminim. Şurupluk altına erkek attığına göre, kovan içi düzen mükemmel. Isı, Polen, Bal, Gıda stoku yeterli ve her yaştan arı var, mükemmel gidiyor demektir. Anaya yavrulayacak alan açmak için takviye çerçeveyi de ihmal etmezseniz oğulu da önlemiş olursunuz. Üst kata çıktığınızda kapalı yavrunun en az 1 ini üst kata alıp kabartılmış çerçeve de girerseniz, yanına da yukarı çıkan arıların gıdasını koyarsanız süper bi ortam olur. Ne kadar çok yavru, o kadar çok yiyecek ihtiyacı demek. sizin verdiğinizin 2-3 katını dışardan meradan getirdiğini unutmayınız. Meradan polen gelişinin kesilmesi yada yağmur ihtimaline karşı üst kata yeterli besleme yaparsanız bir tık öne geçmiş olursunuz bal akımı sezonunda
Bereketli olsun.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #73 : Mart 21, 2018, 10:59:39 »
kovanı takip etmek gerekir. Havalar böyle giderse kısa sürede o peteği de doldurup kat ister tahminim. Şurupluk altına erkek attığına göre, kovan içi düzen mükemmel. Isı, Polen, Bal, Gıda stoku yeterli ve her yaştan arı var, mükemmel gidiyor demektir. Anaya yavrulayacak alan açmak için takviye çerçeveyi de ihmal etmezseniz oğulu da önlemiş olursunuz. Üst kata çıktığınızda kapalı yavrunun en az 1 ini üst kata alıp kabartılmış çerçeve de girerseniz, yanına da yukarı çıkan arıların gıdasını koyarsanız süper bi ortam olur. Ne kadar çok yavru, o kadar çok yiyecek ihtiyacı demek. sizin verdiğinizin 2-3 katını dışardan meradan getirdiğini unutmayınız. Meradan polen gelişinin kesilmesi yada yağmur ihtimaline karşı üst kata yeterli besleme yaparsanız bir tık öne geçmiş olursunuz bal akımı sezonunda
Muammer abi engin arıcılık bilgilerine hayranım.
Seni ilgiyle ve merakla takip ediyorum.
Sanki 20 yıllık arıcı gibisin. :D
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• İşçi Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #74 : Mayıs 18, 2018, 15:36:43 »
Bu dağları seviyorum

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi