Gönderen Konu: Sağım öncesi ve sonrası..  (Okunma sayısı 751 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
  • Yer: KÜTAHYA
  • Kovan Sayısı: 2
Sağım öncesi ve sonrası..
« : Ağustos 10, 2017, 19:37:18 »
Sağım yapmadan önce ve sonra dikkat etmem gereken durumlar nelerdir? İki kovanım var ikisinde de kat var. Kuluçkalıktan da bal almalı mıyım? Arıya tahmini ne kadar bal bırakmam gerek?

Çevrimdışı Muratcan Öztürk

• İşçi Arı
  • Yer: GiRESUN
  • Muratcan Öztürk
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 36
  • Rakım: 300
Ynt: Sağım öncesi ve sonrası..
« Yanıtla #1 : Ağustos 10, 2017, 23:31:53 »
katı yere indirip kuluçkada son 3_4 çerçeveye bak tam dolu ve sırlı yavrusuz olanlar varsa 2_3 tanesini al.
kuluçkanın üstüne boş kat koyup indirdiğiniz katdaki yavrusuz çerçeveleri boş kata silkeleyerek hızlıca al. süzdüğün çerçeveleri akşam kovana geri koyabilirsiniz.
ertesi gün varroa mücadelesine başla
MURAT52

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
« Yanıtla #2 : Ağustos 11, 2017, 15:17:11 »
katı yere indirip kuluçkada son 3_4 çerçeveye bak tam dolu ve sırlı yavrusuz olanlar varsa 2_3 tanesini al.
kuluçkanın üstüne boş kat koyup indirdiğiniz katdaki yavrusuz çerçeveleri boş kata silkeleyerek hızlıca al. süzdüğün çerçeveleri akşam kovana geri koyabilirsiniz.
[/quote

Çok teşekkür ederim. Süzme yapma imkanım yok dolayısıyla petek olarak alacam. Kuluçkalıkta aldığım yerlere kabarmış veya ham petek koymalı mıyım? Birde sabah 6 ile 8 arası sağım yapmamda sakınca var mı? Kovan girişini bir kaç günlüğüne daraltmalı mıyım?

Çevrimdışı KARABACAK

• İşçi Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 6 + 3 Bölme + 3 Oğul
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #3 : Ağustos 11, 2017, 16:06:00 »
Yunus dostum bizim için sağım vakti bence geldi fakat babam aldırmıyor balları ekşir diye fakat peteklerin yüzde 70 sırlı durumda bundan sonra sıkınıtı olmaz gibi geliyor bana sen ne düşünüyorsun ?

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #4 : Ağustos 11, 2017, 16:37:08 »
Yunus dostum bizim için sağım vakti bence geldi fakat babam aldırmıyor balları ekşir diye fakat peteklerin yüzde 70 sırlı durumda bundan sonra sıkınıtı olmaz gibi geliyor bana sen ne düşünüyorsun ?

Geç kalmayın bence, yere paralel tutarım 5-10 saniye beklerim akmıyorsa tamam...
http://numanyildiran.blogspot.com/

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı KARABACAK

• İşçi Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #5 : Ağustos 11, 2017, 17:35:36 »
Numan abi haklısın  eylulde bizim bölgede cam balıda olur aslında petekleri boşaltıp tekrar versek eylyl sonuda bişiler alabiliriz aslında amma bunu eski arıcılara anlatamıyorsun işde

Yaş farkının gercekden derinden hissetmeye başladım  :(

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #6 : Ağustos 11, 2017, 18:41:55 »
Bu önyargıyı kırmak 2 senemi aldı ama kırdım.

Nektar gelişinin azalmaya başladığı dönemde çerçeve çekip tartarım, ağırlığını üzerine yazarım. 2-3 gün sonra aynı işlemi tekrarlarım. Ne zaman gerileme görürsem ağırlıkta, balın hasat zamanı geldi derim.

Bu yöntem kayınpederi ikna konusunda işe yaradı.

Bu sene kafasında hiç soru işareti kalmasın diye refraktometre de aldım.

Çevrimdışı KARABACAK

• İşçi Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #7 : Ağustos 11, 2017, 20:07:55 »
cok iyi yontem iyiki soyledin bende uyguluyacam babama anlatamiyorum ;)

• İşçi Arı
  • Muratcan Öztürk
« Yanıtla #8 : Ağustos 11, 2017, 21:29:52 »
kuluçkanın üstüne boş kat koyup

Çok teşekkür ederim. Süzme yapma imkanım yok dolayısıyla petek olarak alacam. Kuluçkalıkta aldığım yerlere kabarmış veya ham petek koymalı mıyım? Birde sabah 6 ile 8 arası sağım yapmamda sakınca var mı? Kovan girişini bir kaç günlüğüne daraltmalı mıyım?
kuluçkaya kabarmış koyabilirsiniz. sabah 6 erken olur 8-9 civarı daha uygun. hava çok sıcak  katlı arıların ağızları açık kalsın yapmacılık olursa biraz daraltırsınız
MURAT52

Çevrimdışı nevzatkayacık

• Pupa
  • Yer: uşak
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #9 : Ağustos 11, 2017, 22:40:24 »

Ertesi gün gelir.
Sizde rahat edersiniz.
http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/atc-bal-kalite-olcer-refraktometre-292427725?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232249527*22324001487*58375852527*{type}*292427725*pla-79002064047&gclid=Cj0KCQjwq7XMBRCDARIsAKVI5QZAATZ0GDqrlribTIXdK4NzBZ1ECQYlKaP9xq45tTFZoPrR6nTBm18aAruYEALw_wcB&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
« Yanıtla #10 : Ağustos 11, 2017, 22:43:53 »

Üstadım benim burada daha önce bal alan kişiyle görüştüm eylül 1 den önce almadığından bahsetti. Ancak ağustos 15 den sonra balı tüketmeye başladığını da söyledi. Bilerek bıraktığını ama almak istersem alabileceğimi söyledi. Yağmacılık olma riski sebebiyle almadığından bahsetti. Ekşime sebebiyle herhangi bir şey demedi. Benim peteklerde o kadar sırlanma bile yok ancak ben kısmet olursa salı günü alacam. Bence de sıkıntı olmaz. Yine bu yöreyi bilen başka biriside 15 ini geçirmemem gerektiğini yoksa balı tüketebileceğini söyledi. Ben alacam artık kısmet neyse o. Al derim :) karar sizin.

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
« Yanıtla #11 : Ağustos 11, 2017, 22:47:30 »
kuluçkaya kabarmış koyabilirsiniz. sabah 6 erken olur 8-9 civarı daha uygun. hava çok sıcak  katlı arıların ağızları açık kalsın yapmacılık olursa biraz daraltırsınız

Anladım teşekkür ederim.

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
« Yanıtla #12 : Ağustos 11, 2017, 22:51:21 »

Boş katı ne zaman almam gerekiyor?

• İşçi Arı
  • Muratcan Öztürk
« Yanıtla #13 : Ağustos 11, 2017, 23:10:19 »
Boş katı ne zaman almam gerekiyor?
arı mevcudu kuluçkaya sığıyorsa katı alabilirsiniz. mevcut fazlaysa  kata 3-4 kabarmış çerçeve verebilirsiniz
MURAT52

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
« Yanıtla #14 : Ağustos 11, 2017, 23:52:04 »
arı mevcudu kuluçkaya sığıyorsa katı alabilirsiniz. mevcut fazlaysa  kata 3-4 kabarmış çerçeve verebilirsiniz

Toplamda 20 çıta arım var. Sağım sonrasında bu durum ne olmalı sizce?