Gönderen Konu: Cüneyt Eren ariliği  (Okunma sayısı 2703 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
Ynt: Cüneyt Eren ariliği
« Yanıtla #75 : Aralık 05, 2017, 22:54:32 »
Rusetin hayırlı olsun.

Keke birazda polen katsaydın daha iyi olurdu.

Çevrimdışı muammer polat

• Ana Arı
  • Yer: ANKARA
  • muammer@ensar-makina.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 63+1
  • Rakım: 950-975
« Yanıtla #76 : Aralık 06, 2017, 07:41:06 »
Murat hoca demişti aynen şu sekilde:

Kek elle yoğurulacaksa 10 kg pudra şekeri için 3.3 kg ısıtılmaş bal konulur, eğer yumuşak olması istenirse 3.5 kg bal konulur. Diye
 Ben elle yogurdum, bayağı ugrastirdi vede   hala yumusamadi
biraz ılık su ilave ettim bu sefer tam oldu. Kek yavru atimini arttiriyor dendiği için eksik etmeyecem arimdan, tabiki ucabildikleri sıcaklıkları boyunca...   

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yanlış bilgi kek yavru atımını artırmaz yavru atımında polen olmazsa olmazlardan

Çevrimiçi cuneyt...ariligi

• Larva
  • **
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #77 : Aralık 06, 2017, 08:00:52 »
Yanlış bilgi kek yavru atımını artırmaz yavru atımında polen olmazsa olmazlardan
Muammer bey genel olarak dediğiniz gibi

Yöresel dilde yeni dünya deriz enaz 2 hafta daha sürer ciceklenmesi, yavru faaliyeti hala aktif devan ediyor,   bulundugum bolgede polensiz gecen neredeyse sureç yok... zaten ozellikle dedim ucabildigi surece diye... polenin olmadığı süre genelde ucamadigi süreci kapsıyor oda 2 ay ya var veya yok bundan dolayı kek i eksik etmemeyi düşünüyorum bu iki ay haricinde... bulunduğum bölgenin bitki çeşitliliği çok fazla... hemen hemen her ayda polen mevcut... 2 gun önce kontrol ettim aktif olarak polen geliyor...   hatay da malesef biz istesekte ari salkimda kislamiyor 

• Larva
  • **
« Yanıtla #78 : Aralık 06, 2017, 08:33:37 »
Rusetin hayırlı olsun.

Keke birazda polen katsaydın daha iyi olurdu.
Mümün bey biraz sade oldu farkındayım, biraz da polenli polensiz fikir ayrılıkları oldu geçmişte, ona dayanarak sade yaptım.

Rusetler tek katlı bunu deneme amaçlı çift katli yaptım, palet parçalarından vede el testeresi ile keserek bu kadar oluyor, emeğim sinince daha mutlu oluyor insan.   

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #79 : Aralık 06, 2017, 10:15:23 »
Cüneyt Bey varroa mücadelesine çok dikkat etmeniz gerek, yavru faaliyetinin kesilmemesi bu noktada bir handikap oluyor genelde.

• Larva
  • **
« Yanıtla #80 : Aralık 07, 2017, 22:52:11 »
Cüneyt Bey varroa mücadelesine çok dikkat etmeniz gerek, yavru faaliyetinin kesilmemesi bu noktada bir handikap oluyor genelde.
Varrova mucadelesi bizim için daha sıkıntılı oluyor, ogustostaki koloni çöküşünden anladığım kadariyla... ismail hocam merak ettiğim konudan biri şu polen girişi çok olduğunda yavru faaliyetide çok oluyor gibi ( uçma tahyasini gozlemledigimizde)
Bu genelleme olarak kabul edile bilir mi?

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #81 : Aralık 08, 2017, 00:01:54 »
Varrova mucadelesi bizim için daha sıkıntılı oluyor, ogustostaki koloni çöküşünden anladığım kadariyla... ismail hocam merak ettiğim konudan biri şu polen girişi çok olduğunda yavru faaliyetide çok oluyor gibi ( uçma tahyasini gozlemledigimizde)
Bu genelleme olarak kabul edile bilir mi?

Hocam sözcüğünü sadece abi, kardeş vs. bir hitap olarak kullandığınızı düşünüyorum Cüneyt Bey. Bilgi seviyesi olarak oralardan çok uzağım zira. Cümlelerimde genellikle yargılar kullanıyorum ama bunlar benim yargılarım değil, en azından büyük bölümü değil. Okuduğum, araştırdığım şeylerin üzerinde kafa yoruyorum, farklı kaynaklardan çapraz kontrollerle sağlama almaya çalışıyorum. Bu yargı cümleleri o kaynaklardan alıntı yani.

Genel inanış polen geliyorsa yavru devam ediyordur şeklinde. Ama arının "bulunca toplama" davranışı bu inanışı boşa çıkarıyor. Yavru faaliyeti devam etmese dahi polen geliyor olabilir yani, yeter ki bulsun arı o poleni, alır getirir kovana.

Kolonide polen tüketen unsurun larvalar olduğunu düşünüyoruz genelde. Bakıcı arılar larva beslerken kullandığı kaba yemi bal ve polenden oluşturuyor diye. Fakat asıl tüketimi genç işçilerin yaptığı, vücutlarındaki protein depolarını doldurmak için polene ihtiyaç duydukları bilgisi daha geçerli görünüyor son zamanlarda.

Polen geliyorsa yavru devam ediyordur düşüncesi çok doğru olmasa da, tersi genelde geçerli oluyor. Yani polen yoksa yavru faaliyeti durma noktasına geliyor. Hatta yumurtalar ve genç larvalar sökülüyor bakıcı arılar tarafından, besleme yapılamayacağı kaygısı ile.

Hava şartlarının hızlı bir kontrol için uygun olduğu zaman aralığını denk getirip, yavru durumunu gözlemlemeniz en garanti yöntem olacaktır.