Gönderen Konu: Cüneyt Eren ariliği  (Okunma sayısı 4039 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi cuneyt...ariligi

• Pupa
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Cüneyt Eren ariliği
« Yanıtla #60 : Kasım 14, 2017, 16:43:42 »
Arsuza gitme şansın varsa orda ana arı satışı yapılan bir yer var.düsünürsen numarasını özelden atıyım sana.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Abi arılar zayıf olduğu için zorlamayacam olursa olur olmazsa kalan tek kovanı güçlendirir ilk bahara öyle çıkarım... 

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 240
« Yanıtla #61 : Kasım 14, 2017, 16:45:38 »
Arsuza gitme şansın varsa orda ana arı satışı yapılan bir yer var.düsünürsen numarasını özelden atıyım sana.

Sana özelden ana arı satan adamın nosunu attım,50 tlye belfast satıyorsu, bence hazır ana arı al,işini şansa bırakma.

• Pupa
« Yanıtla #62 : Aralık 05, 2017, 11:34:38 »
2017 analizi

1 koloni aldım Mart ayında, bu koloniyi bölerek 2 koloni daha elde ettim. Yalancilamasina rağmen zoraki yeni ana kabulünü yaptım. Toplamda 3 koloni oldu. Ağustosta  toplamda 7 kg bal aldım...

Bal sagimindan sonra varrova, adi yavru çürüklüğü  problemlerini atlatincaya kadar bayağı sıkıntı çektim.

Ekım sonunda formik asitin üçüncü dozunda biraz artiş  yaptım, buna bağlı olarak 2 ana arimi kaybettim,  anasını yenileyebilir mi diye şans verdim ama olmadı vede hızla nüfus kaybettiği için bu iki koloniye farklı zamanlarda kovanini yerinden kaldırıp yere cirptim anali olan kovanla birleşti sıkıntı çıkmadan...

Bu iki koloniden kalan ballari suzdum pudra sekeriyle   kek yaptım, ilk bahar da boldugum kovanlar da kullanmak için.

Şu an 1 kolonim kaldı, 7 çerçevede dün kontrolde 7. Cercenin dış kısmına kadar ari sarmış, ari nüfusu iyi gözüküyor, azda olsa yavru faaliyeti devam ediyor, polen gelişi devam ediyor, son kez posetle koyu besleme yaptım. Ucuslar bayigi azalmis, giriş deligini tamamen açtım, (eski tıp kovan) hava alsın diye vede yağma yapacak başka koloni kalmadı çevrede.  Artık şubat a kadar kendi haline bıraktım..

Sagimdan sonra boşa çıkan çerçeveleri buzlukta 3 gün bekleyip kutulara kaldırdım. Arada kontrollerini yapıyorum.

2018  için ruset kovanlari hazırladım, temel petekleri taktim.  Ilkbaharda sadece ari koloni sayısını arttırmak olacak amacım...

Buralardaki geçmişte yapılan paylasimlardan çok şey öğrendim, vede öğrenilecek o kadar çok şey varki, fırsat buldukça okuyor araştırıyorum.

Inşallah gelecek sezon daha güzel olacak.

Başta MURAT AKIN hocam olmak üzere bilgi ve tecrübelerini bizle paylaşan tüm arı sevdalilarina teşekkür ederim...

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #63 : Aralık 05, 2017, 17:28:41 »

Ekım sonunda formik asitin üçüncü dozunda biraz artiş  yaptım, buna bağlı olarak 2 ana arimi kaybettim,  anasını yenileyebilir mi diye şans verdim ama olmadı vede hızla nüfus kaybettiği için bu iki koloniye farklı zamanlarda kovanini yerinden kaldırıp yere cirptim anali olan kovanla birleşti sıkıntı çıkmadan...

Sevgili abicim .vallaha ben kaç yıllık arıcıyım formik asitten korkuyorum.Sen büyük cesaret etmişsin .

Baharda koloni sayısı nı yükseltmek için hemen acele etme .mayısa kadar bekle .Sonra arı kata tam çıktıktan sonra .
3 çerçeve lık bölümler yap.ana kovan tekrar tek kata düşer

Asıl arı kendini nasılsa gene toplar ..asıl kovanı tam zayıf latmadan yapmış olursun
.besleme ile gene kata çıkarırsın .tabiki bütün arılara düzenli besleme yapman gerekiyor
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

• Pupa
« Yanıtla #64 : Aralık 05, 2017, 18:55:32 »
Sevgili abicim .vallaha ben kaç yıllık arıcıyım formik asitten korkuyorum.Sen büyük cesaret etmişsin .

Baharda koloni sayısı nı yükseltmek için hemen acele etme .mayısa kadar bekle .Sonra arı kata tam çıktıktan sonra .
3 çerçeve lık bölümler yap.ana kovan tekrar tek kata düşer

Asıl arı kendini nasılsa gene toplar ..asıl kovanı tam zayıf latmadan yapmış olursun
.besleme ile gene kata çıkarırsın .tabiki bütün arılara düzenli besleme yapman gerekiyor
Özer kardeşim, burada havalar erken isindigi için,  şubat sonundan itibaren ariyi 3 ile 4 güne bir sürekli besleme yapacam azar azar vede kek ı hiç eksik etmeyecem. 10 çerçeveye çıkınca ( şu an 7 cercevede ) sizin tabirle kot atacam.

Alt katta dolunca toplamda 6 kovan olacak şekilde bölecem.

Anasiyla 2 çerçeve alıp bir çerçevede silkeleyip ilk kovanı ariligin bir ucuna koyacam, tarlacilar dondugunde 2 çerçeve arisi kalsın diye .

Anasiz kovanı yoğun bir şekilde besleyecem, oluşan vede kapanan ana memesiyle kapandıktan sonra çıkma ya yakın  bolerek 5 kovan daha oluşturacam  toplamda 6 kovan olacak.     

Bu kovanlardan doğal olarak bal beklentim olmayacak,  amacım kişa  kadar nufusunu arttırmak olacak. Arada bir kaç tane ruset te ana yetiştire bilir sen yeter. 

Tek sıkıntı oğul eğilimine girmesi..

Özer kardeşim ben yeni doğan yoğun bakım ünitesinde çalışıyorum sağlık memuruyum bizde miligram mikrogram hesapları çok yapılıyor ondan dolayı ilaçlarla aram iyi. Formik asitte ise 3. Uygulamada dozu biraz arttirdim acaba tepkisi ne olacak diye sonuç ana kaybı oldu, bu tecrübe ömür boyu unutulmaz. Bana göre buda bir kazanç. 

Her insanın hayatta iyi bildiği 2 iş olmalı düşüncesinde olanlardanim. Inşallah ikinci işimde aricilik olacak... 

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #65 : Aralık 05, 2017, 19:41:06 »

Özer kardeşim ben yeni doğan yoğun bakım ünitesinde çalışıyorum sağlık memuruyum bizde miligram mikrogram hesapları çok yapılıyor ondan dolayı ilaçlarla aram iyi. Formik asitte ise 3. Uygulamada dozu biraz arttirdim acaba tepkisi ne olacak diye sonuç ana kaybı oldu, bu tecrübe ömür boyu unutulmaz. Bana göre buda bir kazanç. 

Bende 8 sene sanatoryum hastanesi nde çalıştım.şuanda
Üniversite nın araştırma binasindayim .
Ben en son yaptığımda havlu ile yapmayı çok merak etmiştim.hepsine Aynı şekil mutfak havlu kağıdı ile üstten verdim.1 saat sonraki kontrolde en çok sevdiğim arının kapı önüne çıktığını gördüm .üstünü açtığımda genzimi yakan aşırı bir hava ile karşılaştım .havluyu direk alıp attım .
Ama geç kalmıştım .En sevdiğim ana arı sizlere ömür.
Artık yaparken korkuyorum
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

• Pupa
« Yanıtla #66 : Aralık 05, 2017, 20:16:20 »
Bende 8 sene sanatoryum hastanesi nde çalıştım.şuanda
Üniversite nın araştırma binasindayim .
Ben en son yaptığımda havlu ile yapmayı çok merak etmiştim.hepsine Aynı şekil mutfak havlu kağıdı ile üstten verdim.1 saat sonraki kontrolde en çok sevdiğim arının kapı önüne çıktığını gördüm .üstünü açtığımda genzimi yakan aşırı bir hava ile karşılaştım .havluyu direk alıp attım .
Ama geç kalmıştım .En sevdiğim ana arı sizlere ömür.
Artık yaparken korkuyorum
Özer kardeşim hangi unvanda çalışıyorsun. Formik asiti % 65 e dusurdum bimde satılan sarı bezi 20 ye 20 kestim çerçeve üzerine üst uste  2 kat yaptım üst kata azar azar dağıtarak emdirdim o şekilde  verdim. Ilk iki uygulamada cerceve basi 1,2 cc verdim arılar biraz huzursuz oldu ama sonra  normale döndü. 3.uygulamada 1,4 ile 1,5 cc verdim olan iki ana ya oldu. Bölme tahtası ile hacim tam daraltildigi için  çerçeve hesabı yaparak veriyorum. Buradaki ari malzemesi satan yerle görüştüm formik asit buharlastirma  kabı getirecekler oradan temin edecem ilkbahara... 

• Pupa
« Yanıtla #67 : Aralık 05, 2017, 20:26:37 »
Kekler hazır, birde çift katli ruset yaptım, biraz çakma oldu ama beni idare etsin yeter....

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #68 : Aralık 05, 2017, 20:28:30 »
Özer kardeşim hangi unvanda çalışıyorsun. Formik asiti % 65 e dusurdum bimde satılan sarı bezi 20 ye 20 kestim çerçeve üzerine üst uste  2 kat yaptım üst kata azar azar dağıtarak emdirdim o şekilde  verdim. Ilk iki uygulamada cerceve basi 1,2 cc verdim arılar biraz huzursuz oldu ama sonra  normale döndü. 3.uygulamada 1,4 ile 1,5 cc verdim olan iki ana ya oldu. Bölme tahtası ile hacim tam daraltildigi için  çerçeve hesabı yaparak veriyorum. Buradaki ari malzemesi satan yerle görüştüm formik asit buharlastirma  kabı getirecekler oradan temin edecem ilkbahara... 

Güvenlik olarak ama güvenlik hariç her işi yaptık .ameliyat haneye bile yardımcı olarak girdim.:-)))

Formik asit kabından elimde çok.ama macera aradık işte .
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #69 : Aralık 05, 2017, 20:30:09 »
Keki nasıl yaptın acaba
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #70 : Aralık 05, 2017, 20:52:44 »
güvenlik hariç her işi yaptık .ameliyat haneye bile yardımcı olarak girdim.:-)))

?

• Pupa
« Yanıtla #71 : Aralık 05, 2017, 20:57:36 »
Keki nasıl yaptın acaba
Murat hoca demişti aynen şu sekilde:

Kek elle yoğurulacaksa 10 kg pudra şekeri için 3.3 kg ısıtılmaş bal konulur, eğer yumuşak olması istenirse 3.5 kg bal konulur. Diye
 Ben elle yogurdum, bayağı ugrastirdi vede   hala yumusamadi
biraz ılık su ilave ettim bu sefer tam oldu. Kek yavru atimini arttiriyor dendiği için eksik etmeyecem arimdan, tabiki ucabildikleri sıcaklıkları boyunca...   

• Pupa
« Yanıtla #72 : Aralık 05, 2017, 21:02:27 »
?
Murat hocam özel sektörde bu tür olaylar malesef sıradan oluyor, özel de iken anestezi okuyan  öğrencisinden tut biyoloji mezununa kadar hepsi benle yeni doğan  yoğun bakımda hemşire gibi çalışıyordu bundan 1 yıl önce... ozellerin bilinmeyen acı gerçeği...

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #73 : Aralık 05, 2017, 21:26:34 »
?
Ilk yıllar sene  2003 te hem temizlik hem güvenlik olarak çalıştım .ameliyat hanede çok girdik doktorlara yardım için .Onu bunu ver .getir götür
Sonra güvenlik olarak çalıştım ex -Ares peşinde koş .günlük 4-5 tane garanti .
Sonra en sakin yer diye morga geçtik ordada imama yardım.Çok çenesini ayağını bağladım.
Hiç unutmam İlk günüm gece başladım.dediler Ares var çık .bir tur Tek gezdim hastaneyi katları bile bilmiyorum .
gittim neyse bir arkadaş daha geldi başka yerden.bekliyorum ama neyi beklediğimi bilmiyorum
Icerden hoca çıktı yakınlarına söyledi Allah rahmet eylesin .Aynı anda başka servisten haber geldi.arkadaş dedi sen git.Artık tecrübeli oldukya
Bir gece 8 tane ex olmuştu 2 dahili yoğun bakıma gitti .1 de entube etmişlerdi .makinaya başlamışlardı .
Hani derler ya pamuk çok tikadik..
Akciğer ve verem hastasının ölümü çok kötü oluyor .
Burdan kulaklarını çınlattık ama neyse
Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #74 : Aralık 05, 2017, 22:24:59 »
Murat hocam özel sektörde bu tür olaylar malesef sıradan oluyor, özel de iken anestezi okuyan  öğrencisinden tut biyoloji mezununa kadar hepsi benle yeni doğan  yoğun bakımda hemşire gibi çalışıyordu bundan 1 yıl önce... ozellerin bilinmeyen acı gerçeği...

Ameliyathaneye girmiş ya:

Şaka bir şey yazacaktım vaz geçtim