Gönderen Konu: Cüneyt Eren ariliği  (Okunma sayısı 2636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
Ynt: Cüneyt Eren ariliği
« Yanıtla #45 : Eylül 18, 2017, 21:24:06 »
Yarım litre yada daha az 1 e 1 surupla besleme yapıyorum 3  _4 güne bir yavru alanını bloke etmesin diye az veriyorum çünkü ilk çerçevede yavru atabileceği hiç alan yok. Diğer cercevelerdede nektar var ama sirlanmadigi için yokmuş gibi gözüküyor. Sağım yaptigim baldada sıralama azdi neden 'dir bilmiyorum sirlamiyorlar bir türlü. Ağustosun 16 'sinde sagmiştim ancak 5 te 1 i sirliydi. 

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arı verdiğiniz şerbeti sorunsuz çekiyorsa biraz daha arttırın miktarı. Ama yağmaya maruz kalacak ya da ekşiyecek kadar da vermeyin. Bir de kek koyun çerçevelerin üzerine, şerbet bitince kekten devam etsinler. Keki stok yapmazlar ama en azından karınları doyar.

16 Ağustos'ta sağım yapmışsınız ama aradan geçen 1 ay boş geçmiş sanırım. Hemen ertesi gün sıkıştırıp varroa mücadelesi ile beslemeye başlasanız iyi olurdu.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #46 : Eylül 18, 2017, 21:25:53 »
birde kovan içindekiler strafor mu benden duymuş olma ama murat hoca kızar onlara ( çuvala sar ) ( Ama o kadar hava soğudu mu ? :-\ )

Önlem alınmış köpüğün iki yüzü kontraplak kaplı gibi duruyor.

Çevrimiçi cuneyt...ariligi

• Larva
  • **
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #47 : Eylül 18, 2017, 21:41:15 »
Arı verdiğiniz şerbeti sorunsuz çekiyorsa biraz daha arttırın miktarı. Ama yağmaya maruz kalacak ya da ekşiyecek kadar da vermeyin. Bir de kek koyun çerçevelerin üzerine, şerbet bitince kekten devam etsinler. Keki stok yapmazlar ama en azından karınları doyar.

16 Ağustos'ta sağım yapmışsınız ama aradan geçen 1 ay boş geçmiş sanırım. Hemen ertesi gün sıkıştırıp varroa mücadelesi ile beslemeye başlasanız iyi olurdu.
Verdiğim şerbeti zayıf çekiyor hala. Sağımdan hemen sonra  4 doz amitraz yaptım sonrasında fulumetrin etken maddeli şerit taktım. Giriş delikleri dar. Alabildiği kadar beslemeye devam edecem artık.

• Larva
  • **
« Yanıtla #48 : Eylül 18, 2017, 21:46:02 »
Önlem alınmış köpüğün iki yüzü kontraplak kaplı gibi duruyor.
Evet murat hocam alttan yandan strofur a ulasamayacak kadar sifirlama kestim kontraplak ı üst kovan dış tahta seviyesinde vede örtü bezi kapatıyor strofuru.

• Larva
  • **
« Yanıtla #49 : Kasım 13, 2017, 18:33:36 »
Bu kovan altligini kullanan oldu mu?

Polen cekmeceli plastik kovan altligini getirtip kullanmayı düşünüyorum.
Fiyatı da uygun, kalitesini, kullanım rahatlığını  bilmediğim için siz arıcı dostlardan bilgi istiyorum. Özellikle bu altligi kullanan varsa...   biliyorum çok kalitelileride var ama 2 kati hatta daha pahalı...   

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #50 : Kasım 13, 2017, 19:56:19 »
Markası gibi özellileri belli değil ama standart ölçüde bir altlık.

Diğer markalarında birbirinde aşırı farkları da yok sanırım.

Bütün firmalar daha iyisini yapmaya çalışıyorlar.

Küçük parçalarda belki ama, ana kasada 2. kalite malzeme kullanıyorlar.

Çevrimdışı Muratcan Öztürk

• İşçi Arı
  • Yer: GiRESUN
  • Muratcan Öztürk
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 36
  • Rakım: 300
« Yanıtla #51 : Kasım 13, 2017, 21:32:43 »
E tarım dan genelde şikayetler var forumlarda dikkatetmek lazım
MURAT52

• Larva
  • **
« Yanıtla #52 : Kasım 13, 2017, 21:52:08 »
Teşekkür ettim murat hocam ve muratcan hocam, fiyat in düşük olmasi, kaliteden kirpmis olsa gerek diye düşünüyorum. A...aye marka pahalı ama olmadı ondan alacam herhalde.

Çevrimdışı Muratcan Öztürk

• İşçi Arı
  • Yer: GiRESUN
  • Muratcan Öztürk
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 36
  • Rakım: 300
« Yanıtla #53 : Kasım 13, 2017, 22:00:59 »
https://www.aricimarketi.com/Polen-Tuzakli-Plastik-Taban,PR-519.html
 Benzerini kullanıyorum memnunum. Önden aç kapa pıratik
MURAT52

Çevrimiçi yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #54 : Kasım 14, 2017, 07:24:49 »
Bu kovan altligini kullanan oldu mu?

Polen cekmeceli plastik kovan altligini getirtip kullanmayı düşünüyorum.
Fiyatı da uygun, kalitesini, kullanım rahatlığını  bilmediğim için siz arıcı dostlardan bilgi istiyorum. Özellikle bu altligi kullanan varsa...   biliyorum çok kalitelileride var ama 2 kati hatta daha pahalı...   

Bunu asla tavsiye etmem sakın alma bende 5 tane var bundan hiç kullanışlı değil.
Arkadan çekmeceli bunlar çekerken bir sürü arı sıkışıp ölüyor.
Polen tuzağı önden çekmeceli hemde aç kapalı var onlardan al abi bunu aldığına pişman olursun.
Hak bela yazmaz kul azmadıkça.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Kovan Sayısı: 57
  • Rakım: 240
« Yanıtla #55 : Kasım 14, 2017, 09:42:44 »
kovan altlığı tahta,ızgaralı ve polen tuzaklı,çekmeceside su kontroplastlı sac,kullanıyorum çok memnunum,bursadan sipariş veriyorum gönderiyorlar,üstelik daha ucuz,ama boyasız..adam söylesen boyar,iyi birine benziyor...geçen ay 5 tane sipariş verdim gönderdi.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #56 : Kasım 14, 2017, 10:16:14 »
kovan altlığı tahta,ızgaralı ve polen tuzaklı,çekmeceside su kontroplastlı sac,kullanıyorum çok memnunum,bursadan sipariş veriyorum gönderiyorlar,üstelik daha ucuz,ama boyasız..adam söylesen boyar,iyi birine benziyor...geçen ay 5 tane sipariş verdim gönderdi.

Kaça yaptırdın çok güzel duruyor

ÖZ-SEL ARICILIK

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
« Yanıtla #57 : Kasım 14, 2017, 12:20:19 »
Kaça yaptırdın çok güzel duruyor
20 tl kargo hariç.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Larva
  • **
« Yanıtla #58 : Kasım 14, 2017, 16:35:46 »
20 tl kargo hariç.

Abi güzelmiş te ben kovan almaktan vaz geçtim. 3 dolu 3 boş kovan var. Az önce arilari kontrolden döndüm formik asit verdiğim 5 cercevelik arının anasını ne kadar arasamda bulamadım gunlukte yok. Birde 3 tane meme asmişlar. Muhtemelen ana yı kestiler, 2 'sini bıraktım. Belki dollenirmi diye, biliyorum çok geç ama.   Bir yavrulu  ve birde yavrusuz ballı 2 çerçevesini 4 cercevelik arima, arisiz olarak takviye verdim, üstün e posetle  koyu bol besleme yaptım. koloni biraz zayiflasin diye, bu şekilde 3 çerçeveye  dusurdum. Biraz şans taniyacam eğer ana dollenirse ne âlâ eğer dollenmezse  zayıfladığı için birleştirmek daha kolay olur. Bu ariya 8cc lik formik asiti % 65 e düşürüp çift katli sarı beze emdirip o şekilde vermiştim. Oncesinde ve daha oncesin de 7 cc yı bu şekilde vermiştim.  Ne olduysa o  1 cc artistan oldu.

3 cercevelik diğer kovana ana memesi asmişlar bir tane, anayida  ilk başta bulamadım en son kovanin üst köşesinde buldum, daha önce de bu ana yi o kose de bulmuştum, çerçevenin üzerine bıraktım kofasini hemen ballı bir göze soktu. Ogustos sonunda bu ana yi değiştirmek istemişlerdi yani 1 tane ana memesi dikmişlerdi erkek ari yok diye ana memesini bozmuştum.  Bu kovanada şans verecem olmadı Bunu da birlestirecem.  Daha önce ve dahada önce 5 cc formik asit vermiştim. Sonuncuda 6cc ye cikarmiştim.

Öncekilerde çerçeve başı 1,2 cc vermiştim
Ana ariyla sıkıntı yasadigimda çerçeve başı  1.5 cc kadar çıkmıştı. Ders oldu 1.2 cc üzerine çıkmamak lazımmış...
5 cerceve+surupluk= 7,2cc   hesabım bu şekilde. Birde kovanin içi sağlı sollu  bölme tahtaları ile hacimleri çerçevelerin yanina kadar daraltiliktir.

Sağlam 1 kovanim kaldı. 

Bakalım ilk baharda ne olacak.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
« Yanıtla #59 : Kasım 14, 2017, 16:40:16 »
Abi güzelmiş te ben kovan almaktan vaz geçtim. 3 dolu 3 boş kovan var. Az önce arilari kontrolden döndüm formik asit verdiğim 5 cercevelik arının anasını ne kadar arasamda bulamadım gunlukte yok. Birde 3 tane meme asmişlar. Muhtemelen ana yı kestiler, 2 'sini bıraktım. Belki dollenirmi diye, biliyorum çok geç ama.   Bir yavrulu  ve birde yavrusuz ballı 2 çerçevesini 4 cercevelik arima, arisiz olarak takviye verdim, üstün e posetle  koyu bol besleme yaptım. koloni biraz zayiflasin diye, bu şekilde 3 çerçeveye  dusurdum. Biraz şans taniyacam eğer ana dollenirse ne âlâ eğer dollenmezse  zayıfladığı için birleştirmek daha kolay olur. Bu ariya 8cc lik formik asiti % 65 e düşürüp çift katli sarı beze emdirip o şekilde vermiştim. Oncesinde ve daha oncesin de 7 cc yı bu şekilde vermiştim.  Ne olduysa o  1 cc artistan oldu.

3 cercevelik diğer kovana ana memesi asmişlar bir tane, anayida  ilk başta bulamadım en son kovanin üst köşesinde buldum, daha önce de bu ana yi o kose de bulmuştum, çerçevenin üzerine bıraktım kofasini hemen ballı bir göze soktu. Ogustos sonunda bu ana yi değiştirmek istemişlerdi yani 1 tane ana memesi dikmişlerdi erkek ari yok diye ana memesini bozmuştum.  Bu kovanada şans verecem olmadı Bunu da birlestirecem.  Daha önce ve dahada önce 5 cc formik asit vermiştim. Sonuncuda 6cc ye cikarmiştim.

Öncekilerde çerçeve başı 1,2 cc vermiştim
Ana ariyla sıkıntı yasadigimda çerçeve başı  1.5 cc kadar çıkmıştı. Ders oldu 1.2 cc üzerine çıkmamak lazımmış...
5 cerceve+surupluk= 7,2cc   hesabım bu şekilde. Birde kovanin içi sağlı sollu  bölme tahtaları ile hacimleri çerçevelerin yanina kadar daraltiliktir.

Sağlam 1 kovanim kaldı. 

Bakalım ilk baharda ne olacak.

Arsuza gitme şansın varsa orda ana arı satışı yapılan bir yer var.düsünürsen numarasını özelden atıyım sana.