Gönderen Konu: Balı ne zaman sağmalıyım?  (Okunma sayısı 827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
  • Yer: KÜTAHYA
  • Kovan Sayısı: 2
Balı ne zaman sağmalıyım?
« : Ağustos 01, 2017, 12:40:43 »
Kütahya domaniç bölgesindeyim. Acemi arıcı olarak bu işi yapmaktayım. Burada bal sağımını ne zaman yapmalıyım?

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Pupa
  • Yer: konya-Ereğli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 16 bölmelerle 29 oldu
  • Rakım: 1600
Ynt: Balı ne zaman sağmalıyım?
« Yanıtla #1 : Ağustos 01, 2017, 12:47:57 »
Peteklerin en azından 3te 1i sırlanmışsa bal gelişi durmuşsa ve petekleri yan çevirdiğinde bal su gibi akmıyorsa sağım yapabilirsin.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #2 : Ağustos 01, 2017, 13:28:05 »
Esas bal akımı bitmiş yarısı bile sırlanmamış olabilir ama açık bal yoktur.
Ozamanda sağım yapmalısınız değilse o kalan ballarda gider.
Önemli olan esas bal akımının bitip bitmediği.
Hak bela yazmaz kul azmadıkça.

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
« Yanıtla #3 : Ağustos 01, 2017, 14:51:17 »
Peteklerin en azından 3te 1i sırlanmışsa bal gelişi durmuşsa ve petekleri yan çevirdiğinde bal su gibi akmıyorsa sağım yapabilirsin.

peteklerin genelinin sırlanma durumu iyi 3 te 2 civarında. Anladım. Bal gelişinin durduğunu nasıl anlarım?

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Ağustos 01, 2017, 14:53:04 »
Esas bal akımı bitmiş yarısı bile sırlanmamış olabilir ama açık bal yoktur.
Ozamanda sağım yapmalısınız değilse o kalan ballarda gider.
Önemli olan esas bal akımının bitip bitmediği.

Geç kalmakta bal tüketilmesine sebep olan bir durum mudur? Esas bal akım zamanının bittiği nasıl anlarım?

Çevrimdışı KARABACAK

• İşçi Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 6 + 3 Bölme + 3 Oğul
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #5 : Ağustos 01, 2017, 15:02:58 »
Yunus kardeşim bende kütahyalıyım ve hatta domanıçden sayılırım ;)  Şenlik köyünden  ben bu hafta sonu gidip bakacağım bakalım nasıl durumlar sonra sanada söylerim.

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
« Yanıtla #6 : Ağustos 01, 2017, 15:08:38 »
Yunus kardeşim bende kütahyalıyım ve hatta domanıçden sayılırım ;)  Şenlik köyünden  ben bu hafta sonu gidip bakacağım bakalım nasıl durumlar sonra sanada söylerim.

Memnun oldum :) bende böçendeyim. Buralarda eylül ortalarına bırakıyorlar. Ağustos 15 te ne olursa olsun sağım yapmamı söyleyen oldu. Bende bilemiyorum tam olarak zamanını. Haberdar ederseniz çok memnun olurum.

Çevrimdışı KARABACAK

• İşçi Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #7 : Ağustos 01, 2017, 15:48:12 »
dostum 15 ağustasda dedikleri gibi almak gerek yoksa iş sıkıntıya girebilir evet eylüle bırakıldıgı dağru babam öyle diyorda eylüldeki bal çam balı olur bizim buralarda bence almak

gerek sonra arı kendisi yiyecek bulamayınca  baldan kullanıp eldeki ballarıda kaybedebiliriz ;)

Çevrimdışı KARABACAK

• İşçi Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #8 : Ağustos 01, 2017, 15:49:12 »
birse sizin oralarda bal ormanı projeleri vardı değilmi nasıl faydası oluyormu ??  Ne diktiler ormana kestane filanmı ?

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
« Yanıtla #9 : Ağustos 01, 2017, 19:21:42 »
dostum 15 ağustasda dedikleri gibi almak gerek yoksa iş sıkıntıya girebilir evet eylüle bırakıldıgı dağru babam öyle diyorda eylüldeki bal çam balı olur bizim buralarda bence almak

gerek sonra arı kendisi yiyecek bulamayınca  baldan kullanıp eldeki ballarıda kaybedebiliriz ;)

Anladım üstadım teşekkür ederim. Buralarda sırf çam yok zaten çokta çam yok. Çiçek ağırlıkta. Bugün baktım sırlama oranı çok değil, çıtayı aşağıya doğru çevirince akma da yok. Ağustosun 15 ini bekleyip alayım öyleyse. Zira dediğiniz gibi riske girebilir :)

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
« Yanıtla #10 : Ağustos 01, 2017, 19:23:05 »
birse sizin oralarda bal ormanı projeleri vardı değilmi nasıl faydası oluyormu ??  Ne diktiler ormana kestane filanmı ?

Onunla ilgili haberi bende okumuştum ancak gördüğüm ve yakınlarda konuşulan bir durum olmadı. Detayla ilgili bir şey öğrenirsem haberdar ederim.

Çevrimdışı yigitomac1985

• Boş Petek
« Yanıtla #11 : Ağustos 02, 2017, 08:46:48 »
Merhaba arkadaşım en kesin yöntem reflaktormeter ile icersindeki suyu olcmenizdir su oranı en az % 20 nin altın da olmasi gerekir 2.yöntem ise 1. Yontem kadar kesin olmasada cok fazla yaniltmaz balli citayi kaldirip yan sekilde tutun ve sert sekilde 3 defa petek assagi dogru sallanir eger tek damla bal dahi disari damlar ise bu bal henüz kurumamis su orani cok yüksek demektir.su orani yuksek bal zamanla ekşir. Eger balı sabah erken saatlerde alirsaniz su orani % 1 assagida olur aksam uzeri alinan bala göre bunun sebebi ise arilar sabaha kadar kovanda bali kurutma islemi yaparlar ucusa basladiklarinda ise kovanin nem orani degistiginden dolayi bal havanin nemini alir.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı yigitomac1985

• Boş Petek
« Yanıtla #12 : Ağustos 02, 2017, 08:47:19 »
Merhaba arkadaşım en kesin yöntem reflaktormeter ile icersindeki suyu olcmenizdir su oranı en az % 20 nin altın da olmasi gerekir 2.yöntem ise 1. Yontem kadar kesin olmasada cok fazla yaniltmaz balli citayi kaldirip yan sekilde tutun ve sert sekilde 3 defa petek assagi dogru sallanir eger tek damla bal dahi disari damlar ise bu bal henüz kurumamis su orani cok yüksek demektir.su orani yuksek bal zamanla ekşir. Eger balı sabah erken saatlerde alirsaniz su orani % 1 assagida olur aksam uzeri alinan bala göre bunun sebebi ise arilar sabaha kadar kovanda bali kurutma islemi yaparlar ucusa basladiklarinda ise kovanin nem orani degistiginden dolayi bal havanin nemini alir.

Çevrimdışı yigitomac1985

• Boş Petek
« Yanıtla #13 : Ağustos 02, 2017, 08:47:36 »

Çevrimdışı yunus08

• Larva
  • **
« Yanıtla #14 : Ağustos 02, 2017, 14:57:09 »

/quote]

İlk dediğiniz yöntemi ölçme imkanım yok. İkincisini ise dün denedim. Sert bir şekilde bunu yapmadım ancak akmada yoktu. Bu durumda sırlanmış olmasına bakmadan alabilir miyim? Birde sağımı sabah mı yapmak daha iyi olur?