Gönderen Konu: dogalaricilik Arılığı.  (Okunma sayısı 763 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dogalaricilik

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 5
dogalaricilik Arılığı.
« : Temmuz 29, 2017, 12:24:07 »
Merhabalar, ismim Emre. Yaklaşık olarak 2 senedir arıcılık ile ciddi olarak ilgilenmekteyim. Geçen sene de bir arıcının bir kaç sefer derslerine katıldım. Çevremdekilerin arılılarına gittim ve bu işi bu şekilde yapamayacağım kanısına vardım. Çünkü burada arıcılık alabildiğine külfet idi. Çoğu arıcı bel fıtığından da muzdaripti.
Daha sonra internet ortamından önce Alman ekolü ile tanıştım, daha sonra diğer ülkelerdeki video ve yabancı dillerdeki kaynakları taradıktan sonra kendi tasarımlarım ile başlamaya karar verdim.
Alman ekolünü baz aldım. Dr. Liebig kovanı kullandım yanlız çerçeve ölçüsü longstrongh. Sadece kulakları uzun. Kovan telli taban. Kovan 3 kat gibi. 2 kuluçkalık 1 Ballık. Ama hafif olması için 1 tam Ballık iki yarım Ballık olarak tasarlandı. Yani 1 takımda 2 kuluçkalık 2 yarım Ballık olarak tasarlandı. Burada Ballık taşımadaki ağırlık problemi çözüldü.
Hatta Alman ekolünün ötesinde katı kaldırmadan 2 katta da yüksük temizlemesi hesaplarım mevcut.
Hayırlısı ile keresteler alındı, marangozda kesim bitti. Montaj yapıldı. Resim ve videoları da aşağıya eklemeyi planlıyorum.
Tüm bu aşamalarda özellikle teknik detaylarda en büyük destekçim Mehmet Yüksel abimize ve her danıştığımda cevap veren Arıcı dostlarıma teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı dogalaricilik

• Günlük Yumurta
  • *
Ynt: dogalaricilik Arılığı.
« Yanıtla #1 : Temmuz 29, 2017, 13:08:22 »
Malzemeleri marangozda ilk monte işlemini yaptık.

Ve bunlar da monte edilecek malzemeler.

Daha sonra malzememizi kendi mekanımıza taşıdık ve orada monte etmeye devam ettik.

Bunlar da yaptığımız ilk telli tabanlarımız.

Bu da tabanın detaylı resimleri;

Burada da telli tabanın tanıtım videosu mevcut.
https://youtu.be/en6AIk6a5EY

Çevrimdışı dogalaricilik

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2017, 13:33:16 »
Daha sonra monte işlemini bitirdik.
Taban ve arı musluğu.

Kuluçkalık ve Katlar.

Son hali burada.

Telli tabanın tanıtım videosu (tam versiyon).
https://youtu.be/izjFYaDsczA
Tüm kovanın tanıtım videosu.
https://youtu.be/a9TCnLNv5aM

Çevrimdışı dogalaricilik

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2017, 13:39:20 »
Arılıkta ilk günümüz 29 Nisan 2017

Burada da çekmiş olduğumuz videomuz.
https://youtu.be/82k7Q29v82Q

Çevrimdışı cuneyt...ariligi

• Larva
  • **
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #4 : Temmuz 29, 2017, 13:40:30 »
Hayırlı olsun emre bey. Bu şekilde kereste ve kesim yapılmış şekilde aldığınızda kovan maliyeti ne oluyor kuluckalik için, birde kereste kalınlığı  az gibi geldi 3 cm 'lik değil sanki... gelecek bahara  bende parçaları alıp altı yedi  kovan yapmayı planlıyorum.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #5 : Temmuz 29, 2017, 13:44:21 »
Hayırlı olsun.

Polen tuzağı yok sanırım kovanınızda.

Öte yandan, sabit tabanlı kovanlarda kovanı bir miktar öne eğimli tutmakta sorun yaşanmıyor. Sizin tasarımda bu durum problem olur mu?

Çevrimdışı dogalaricilik

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 29, 2017, 13:50:12 »
Hayırlı olsun emre bey. Bu şekilde kereste ve kesim yapılmış şekilde aldığınızda kovan maliyeti ne oluyor kuluckalik için, birde kereste kalınlığı  az gibi geldi 3 cm 'lik değil sanki... gelecek bahara  bende parçaları alıp altı yedi  kovan yapmayı planlıyorum.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kalınlık 2 cm. Ben uzun süre düşündüm. Almanya'daki arkadaşlarla bu konuda konuştum ve Ankara'da denemeye karar verdim. Kalınlık 2 cm. Alı komple elek telli ve plastik çekmeceli.
İki duvardan başlayarak stok yapılacak. Kışın en az 20 kg şekerli su (invert vereceğim) Dolayısıyla iki taraftan da yalıtım zaten bal ile sağlanacak. Arılar ortalarda salkım yapar diye umuyorum. Kışın bir önlem almayı düşünmüyorum. Ancak bahara girerken havalar ılımadan bu kovanın ön ve arkasındaki girintilere köpük koyarak ısıyı artırıp arıyı erken uyandırmayı düşünüyorum. Bakalım ölmez kalırlarsa :)

Çevrimdışı dogalaricilik

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #7 : Temmuz 29, 2017, 13:55:19 »
Hayırlı olsun.

Polen tuzağı yok sanırım kovanınızda.

Öte yandan, sabit tabanlı kovanlarda kovanı bir miktar öne eğimli tutmakta sorun yaşanmıyor. Sizin tasarımda bu durum problem olur mu?
Bunlarda yok. Ama arı musluğuna plastik polen tabakası ve aşağıya tepsi monte edip kendim için seneye toplamayı düşünüyorum. Alman tipinde polen toplanmıyor. Arı poleni kovanda stok yapıyor. Ben de polen kesildiği zaman nerede fazla polenli varsa dağıtıyorum. Bölmelere falan. Lazım olan her yere. Polen toplamıyorum şimdilik. ama polen kullanan biriyim. Muğla'dan güvendiğim bir arkadaştan kendim için temin ediyorum. Kovan altı açık olduğu için öne yada arkaya eğmeye gerek kalmıyor. aşağısı komple açık. Birikme olmuyor alt tabanda. Yukardan su dök aşağıdan çıkıp gidiyor.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #8 : Temmuz 29, 2017, 15:35:06 »
Kovanın öne eğimi kapak üzerinde kar, yağmur suyu birikimini de engelliyor.

Çevrimdışı dogalaricilik

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #9 : Temmuz 29, 2017, 15:38:31 »
Kovanın öne eğimi kapak üzerinde kar, yağmur suyu birikimini de engelliyor.
Bu kısmı güncelleyebilirim. kışın sıkıntı olmaması için biraz eğim verebilirim. Teşekkürler.

Çevrimdışı dogalaricilik

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #10 : Temmuz 29, 2017, 15:43:03 »
07 Mayıs 2017 tarihinde neler yaptık. Daha önce yarım yamalak boyayabildiğimiz iki kovanın anasına ki sadece çerçevede gezerken kafasına azıcık kalem değdirmiştik, şimdi dört kovanımızı da tek tek analarını bularak ki hepsi yaklaşık 10 dolu çerçeve boyadık. Sonra kafesledik. Daha sonra huyunu beğenmediğimiz iki kovanı belirleyerek çökerttik. Şöyle yaptık, iki kovandan ikişer, toplamda 4 adet 2 çerçeveli artı bir çerçeve silkeleme bölme aldık. Bitmedi, kalan tüm kapalılarını da yanlarındaki bala çalışacak komşu koloniye transfer ettik. bu iki koloni yaklaşık 3 çerçeveye çöktü, girişi daralttık ve kapattık. Tabi yer vermek için kabarmış verdik. Çünkü bir sürü genç ve tarlacı arısı kaldı o kovanda.

İleriye dönük o kovanın topladığı polenleri aşırmak da hedeflerim arasında  Ayrıca Diğer bala çalışacak kolonilerimiz 10 tam dolu kapalı ile ilk katı tamamladık, üste ortada 2-3-4 kabarmış verip kenarlara ham doldurarak 2 yada 9 numaraya da erkek çerçevesi koyduk. bakalım sonuçlar ne olarak.

Besleme olarak hiç stokları yokken aldığımda 4 kovana da 4 en litre 4 su 1 şeker verdim. Sonra stok olsun diye yine 4 kovana da 2,5 şeker 1 su yaklaşık 5 er litre koyu besleme yaptım. çerçevelerde kemerler mevcut, duvarların en az biri full stok.
Bölmeleri ise 1 kapalı 1 ballı ve 1 arı silkeleme olarak yaptık, anaları bekliyorlar bakalım.
Gün sonu videomuz ise aşağıda. Videolarımızda şimdilik uygulama yaparken çekim yapamadık. Çünkü arılar acayip hırçın ve rahat durmuyor. Çok edepsizler yani. Onlarla uğraşmaktan başka bişey yapamıyorum şimdilik.
https://youtu.be/9douUX-EXxE

Çevrimdışı dogalaricilik

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #11 : Temmuz 29, 2017, 15:48:17 »
Arılar huysuz diye yeni aldığımız kraliçeleri kovanlarına verdik, oğul kontrolü falan derken saat 7:30-8:00 falan olmuş. O saatte de tam sararmış bunlar. Tabi öğrenmiş olduk.
Forumdan tanıdığım Uğur Dika Hocamızdan ve daha önceden tanıdığım başka bir karniyol satıcısı Levent Keskin hocamdan 3 er adet ana arıyı 10.05.2017 tarihinde arılandırdık.

https://youtu.be/hwTftqplcQQ

4 kovanı daha öncesinden (4 gün öncesinden anasız bir ballı bir kapalı arılı çerçeve, bir de ilaveten bir çerçeve arı) silkeleyerek hazırlamıştık. Diğer iki kovanı 10 mayıs günü 3-4 çerçeve genç arıyı boş kovana silkeleyerek oluşturduk. Videodaki az arılı olan 4 kovandan 1 tanesi. Bu şekilde kovan girişleri kapalı (kovan telli taban ve alt tam açık) 2 tam gün çerçevesiz bir şekilde ana etrafında yumak olarak duruyorlar.
2 gün sonra 12.05.2007 tarihinde keklerin girişi açılarak ve iki ham petek verilerek kovan düzenlendi.
Dün 20.05.2017 tarihinde ise kontrol ettiğimizde petekler hafif kabartılmıştı. Az arı olan 4 kovanın anası hayattaydı. Çok arılı 2 kovanın anası ise kayıp. İşin ilginci kayıp anaların biri Uğur hocanın biri Levent hocanın
Anasız kalan kovanların birine yeni gelen Uğur hocanın anasından hemen keki açıp verdim. Ne de olsa 10 gündür falan anasız bunlar. Ve petekler kabarmamış, yumurta yok yani. Diğerine açık yumurtalı çerçeve verdik Kendi yapsın artık anayı.
Not: Daha sonradan verdiğim bu iki kovan yine anayı kesti.

Çevrimdışı dogalaricilik

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #12 : Temmuz 29, 2017, 15:59:08 »
İlk senemdeki arıcılık maceram neticesinde 4 kovan alıp 2 kovanı bala çalıştırdım. Bal sezonu öncesi güçlendirdim, yanındaki kolonileri destek kolonisi olarak kullanmıştım. işler iyi giderken arılar oğul isteğine girdi. Yaklaşık 8-9 kere yüksük temizledim. bunların en az 6 tanesi kapalı yüksüklerdi. son hafta artık arılar oğul vermedi ama analarını kesti. işler karıştı düzenleri bozuldu. ben de diğerinin anasını da ayırdım. 2 bal kovanının anasını da sakin ırk karniyol  analar (Uğur Dika hocanın arıların kızları) ile değiştirdim. Dolayısıyla kovan içi düzen karıştığından ikisinden ortalama 5'er kg bal aldım. yeriz bari dedik. Şu an yaklaşık 10 koloni ile devam ediyoruz. ekseri sakin ırk karniyol. 3 tane arım eski ırktan. onları da bir kıyaslıyacaz bakalım. Bu sene çok çekim yapamadık. Arıların huysuzluğu ve vakit sıkıntısı bizi kısıtladı. İnşallah önümüzdeki zaman diliminde daha iyi bir sunum olur.

Çevrimdışı dogalaricilik

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #13 : Temmuz 29, 2017, 16:15:10 »
Arılarımdan (2 kovan 5'er kg) ballarını süzdüm. Daha sonra bala çalışanlara 5 litre, 2-3 yada 4 çerçeve bölmelere ortalama 2-3 litre 2şeker/1su şerbet verdim. Bunu verirken tüm koloniler sıfır stok idi. resmen duvar bile kalmamış üstlerindeki kek ile idare ediyorlardı. Stoğu verdiğimde ise sadece bala çalışanların tamamını çektiğini gördüm. Diğerleri az yada çok bırakmıştı. Ben de invert hazırlamaya karar verdim.
Daha sonra ayrım yapmadan her koloniyi 10 çerçeveye tamamladım. Kabarmış boş verdim, polenli balsız verdim falan ve her koloni 10 çerçeve ama stok az oldu. Sonra da hazırladığım invert şuruplardan her koloniye 5'er litre verdim. güçlü güçsüz. Stok verme çeşidim alman tipi kat üstüne leğen koyup içine bocalamak. arılar alıyor. yanına da 1 kg fondan şeker, 500 gr da benim yaptığım invert kekden koydum her koloniye ve çıktım geldim. 1 ay uğramamayı düşünüyorum işlerimden ötürü. uygun bir zaman olduğunda da varroa mücadelesi. tahminim bu bir ay sonucunda olacak. invert şurup yapımını video olarak aşağıda paylaşıyorum.

https://youtu.be/f9mRXSyVHX0

Bu arada baldan çıkan 2 koloninin üzerindeki varroa stresini laktik asit ile almaya çalıştım.
varroa mücadelesinde oksalik asit, laktik asit ve formik asit kullanıyorum. bunlar organik asitler. Ancak asitlerin kullanımı sırasında ciddi riskler mevcut. gerekli teçhizat ve önlemler alınmadan yapılması ciddi kazalara sebebiyet verebilir. ben yapıyorum ama kimseye önermiyorum.

Çevrimdışı cengiz çalışkan

• İşçi Arı
  • Yer: Girne
  • Kovan Sayısı: 20+7
  • Rakım: 100
« Yanıtla #14 : Temmuz 29, 2017, 16:19:56 »
Arılıkta ilk günümüz 29 Nisan 2017

Burada da çekmiş olduğumuz videomuz.
https://youtu.be/82k7Q29v82Q

Hayırlı olsun Emre bey.

Kovanların girişinde uçuş rampasını göremedim.  Tarlacı arıların bazıları dönüşte kovan girişlerini tutturamayıp düşmüyorlar mı?