Gönderen Konu: ANA ARILARDA SUNİ TOHUMLAMA YÖNTEMİ  (Okunma sayısı 1137 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
Ynt: ANA ARILARDA SUNİ TOHUMLAMA YÖNTEMİ
« Yanıtla #15 : Temmuz 24, 2017, 00:44:47 »
İsmail Bey yaptığınız katkılar için teşekkür ederim.

1)- İsmail Beyin de yaptığı katkıda söylediği gibi, İngilizcede suni tohumlama sonucu yapılan işleme de çiftleştirme diyorlar. Yani doğal çiftleştirme ve aletli çiftleştirme olarak ikiye ayırıyorlar. Ben genellikle İngilizce metinlerin aslına sadık kalmaya gayret gösterdiğim için, İngilizcedeki tabiri aynen tercümelerime yansıttım. Eğer anlama konusunda kafa karışıklığı yarattıysam, özür dilerim.

2)- "Örneğin, tek bir erkek arı, belirli bir özelliği korumaya almak ve çoğaltmak için bir veya birkaç kraliçe ile çiftleştirilebilir."
Yukarıda cümle aynen söylendiği gibi ve doğru. Yanlışlık yok.
Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi olgun bir erkek arı 5 ila 10 milyon sperm üretebiliyor.
Bir ana arı yılda yaklaşık 2 milyon sperm hücresi kullanır. Yani bir erkek arının ürettiği sperm miktarı aslında bir ana arıya yeterlidir.
Genelde bir erkek arı 1 mikrolitre sperma verir ve ana arı 8 ila 10 mikrolitre sperma ile tohumlanır yani 8-10 erkek spermasıyla tohumlanır.
Eğer elinizde çok değerli bir özelliği elde edebileceğiniz tek bir erkek arı varsa(örneğin ithal bir erkek arı), suni tohumlama için bu iş zor ve imkansız değildir.
Elinizdeki tek erkekten alacağınız 1 mikrolitre spermayı yarı yarıya iki anaya paylaştırabilirsiniz.(Neden çünkü hepsini tek anaya basarsanız ve bir talihsizlikle ana kesilirse bütün çabanız yok olacaktır).
Yani 0,5 mikrolitre (2,5-5 milyon sperm) her iki anayada verilecektir. En kötü ihtimalle her iki ana arının da, en az bir yıl yumurtlamasına yetecek kadar sperm verilmiş olacaktır.
Zaten buradaki amaç, anaların yumurtlatılarak onlardan ana arı üretmektir. Bir yıllık süre bile çok yeterlidir.
Bu iş size çok kafa karıştırıcı ve zor görülebilir ama zorda kalınınca yapılmış ve iyi sonuçlar alınmış bir acil durum uygulamasıdır. Zaten bu uygulama, yaygın bir yöntem değildir, suni tohumlamayla neler başarılabileceği, ne zor işlemlerin başarıyla halledilebileceği anlatılmaktadır.

Son olarak bir daha söyleyeyim. Normalde suni tohumlamada, 8-10 erkek sperması, tek ana arıyı tohumlamak için kullanılır. Bu işlem ile başarı şansı artırılmış olur. Yani doğadaki doğal çiftleşme taklit edilmiş olur. Hatta yüzlerce erkek arının sperması karışması için bir gece bekletilir ki her bir anaya verilen spermada, yüzlerce erkekten gelen sperm olur ki, bu da gen çeşitliliğini zirveye çıkarır.

Selamlar.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #16 : Temmuz 24, 2017, 10:48:18 »
suni tohumlamada erkek arının spermi birkaç arıya yetmez adaş o enjektörü doldurabilmek için birkaç erkeğin sperminden alınıyor anca yetsin,çok  gelişmiş bir erkeğin spermi belki yeterli olbilir,oda nadirdir,ama tam döllenme için sperm miktarının ful olması gerekir..

İsmail Bey;

Ben size başka bir uç örnek vereyim o zaman.

"Bir ana arının sperm kesesinden alınan sperm, bir başkasını döllemek için kullanılabilinir. Bu teknikler benzersiz araştırma fırsatları sunar."

Artık elde olmayan bir erkek arı hattının spermasını sperm kesesinde taşıyan bir ana arı, öldürülüp sperm kesesinden alınan spermler başka ana arıyı tohumlamak için kullanılabiliyor. Bu konuyu yaptığım tercümede görebilirsiniz.

Suni tohumlamanın bizlere nasıl sonsuz bir hazine sağladığını gösteren süper bir örnek.

Şimdi, benim neden suni tohumlamaya bu kadar takıldığımı, neden bu kadar üzerinde durduğumu, Türk arıcılarının neden mutlaka öğrenmesi gerektiğini anlıyor musunuz?

Suni tohumlama = Arıcılığın Altın Anahtarı ve Geleceğidir

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 240
« Yanıtla #17 : Temmuz 24, 2017, 11:06:36 »
elinize sağlık hakan bey,bayağı yazmışsınız yorulmuş,dikat ederseniz yukardaki yazıda bir erkekten alınan sperma bir yıllık idareli kullanım için yazılmış,benim ismail beye söylemek istediğim yetersizliğidir,bizim arıcıliķ sistemimizde tam döllenmiş bir ana arı 3 yıl boyunca yetecek kadar fuul verimi verecek kadar iyi döllenmiş kraçidir..konu paylaştıkça aydınlanır ve ve izleyenlerede  faudası olur..hakan bey tekrar teşekürler..

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 240
« Yanıtla #18 : Şubat 12, 2018, 13:46:08 »
daha önce okumama rağmen bugün bir defa daha okudum,ve gerçekten bir metin ikinci okuyuşta gözden kaçanlşar toplanıp tam netice alınıyor,ünüversite sınavlarında soruyu ikinci defa okumak ve tam anlamak gibi,hakan bey,aslında bizden sonra okuyacaklar içinde faydalı bir konuyu paylaşmış,şu an hedefimde olan bu cihazı almak istiyorum,ama maalesef fiyatları yüksek..
kafamdaki iki soruya cevap verirsem k.kartıyla sıkışmak pahyasına olsada almayı düşünebilirim..
1-suni dölleme cihazını kullanmaktaki amaç ana arıyı tam döllemekmi?
2-sunu döllemedeki amaç saf ırk elde etmekmi?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #19 : Şubat 12, 2018, 15:30:48 »
Yarın da olabilir.

Başka bir salı günüde olabilir, makineyi yapan birisi gelecek.

satıyorsa fiyatını öğrenip bildiririm.

Çevrimdışı adnantrk

• İşçi Arı
  • Yer: Manisa
  • Kovan Sayısı: 55
  • Rakım: 70 m 39.enlem
« Yanıtla #20 : Şubat 12, 2018, 17:31:35 »

Seçme anaların ,
 rastgele çiftleşmesi, izole alanda seçme erkeklerle çiftleşmesi , suni tohumlama yoluyla çiftleşmesi.
Bunların üçü de aynı hedefe doğru ilerler, amacı aynıdır.  Daha verimli ve dayanıklı arılar elde etmek.

Ama bunların hedefe en hızlı ilerleyeni suni tohumlamadır.
Seçme ana ve  rastgele çiftleşmeyle 20 senede alınan yol , suni tohumlamayla birkaç yılda alınabilir.
Arı gibi eri olanın , cennet gibi yeri olur.

Arıcılık insanı haberi olmadan zengin eder.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #21 : Şubat 12, 2018, 18:30:09 »
Ben bu sayfaları hatim ettim.ama iş masa başına makine arkasına geçince çok zor.
Okumak daha kolaydı .

Erkekten sperm çekmesini başarabilir sen anaya enjekte etmek en kolayı bu işin.
Öldürdüğüm erkeğin hatti hesabı yok.
Oda sıcaklığı ortam nemi herşey ayrı bir faktör .
1 tane tek yapma şansım oldu .
Yapma derken sağlıkla Şuan yaşayan .
Ölen analar da cabası ..
Ama seneye İsmail abi sana özelden video çekerim .
Hataları. Beraber görürüz .

ÖZ-SEL ARICILIK