Gönderen Konu: ANA ARILARDA SUNİ TOHUMLAMA YÖNTEMİ  (Okunma sayısı 827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
ANA ARILARDA SUNİ TOHUMLAMA YÖNTEMİ
« : Temmuz 16, 2017, 17:50:13 »
ANA ARILARDA SUNİ TOHUMLAMA YÖNTEMİ

articles.extension.org web sitesinden Türkçeye çevrilmiştir.

Türkçeye Çeviren Hakan BOZKURT

Aletli tohumlama, arı araştırmaları, arı yetiştiriciliği ve arı stoğu kontrolü için gerekli araçları sağlayan, kontrollü çiftleştirme yönteminin kanıtlanmış ve güvenilir bir yöntemidir. Çiftleşmeyi kontrol edebilme, arı yetiştiricilerinin ekonomik açıdan değerli özellikler elde edebilmelerini, araştırmacılar için bal arısı davranışını ve genetiğini keşfedebilmeleri için arıları seçmelerini sağlar.

Ana arının çiftleşme uçuşu sırasında sayısız erkekle, rastgele çiftleşme davranışı, kontrolü zorlaştırıyordu. Ana arılar, ortalama 10 ila 20 erkek ile ve hatta 60'a kadar erkekle eşleşebilir. Erkek arı toplanma alanları, 200 ila 300 civarında çeşitli genetik kaynaklı koloniden, 10,000 ila 25,000 erkek arı içerebilir.

Bu teknik, aynı zamanda, doğal olarak oluşanların ötesinde, belirli çaprazlamalar (melezlemeler) oluşturma olanağı sağlayan önemli avantajlar da sağlar. Örneğin, tek bir erkek arı, belirli bir özelliği korumaya almak ve çoğaltmak için bir veya birkaç kraliçe ile çiftleştirilebilir. Diğer yandan, yüzlerce erkekten gelen sperma karıştırılıp, bir çok ana arı tohumlanabilir. Bu, arı stoğunun bakımını basitleştiren, benzersiz çiftleştirme sistemi tasarımları sağlar. Örneğin, kapalı bir popülasyon ıslah sisteminde bu teknik, verimli yetiştirme popülasyonunu, arı canlılığını ve sağlığını artıracaktır.

Farklı çiftleşme imkânları yaratmak için "saflaştırma" da dahil olmak üzere, çeşitli akrabalılaştırma dereceleri yaratılabilir ( örneğin; bir ana arıyı kendi erkekleriyle eşleştirmek ). Özel melezlemeler oluşturulabilir. Bir ana arının sperm kesesinden alınan sperm, bir başkasını döllemek için kullanılabilinir. Bu teknikler benzersiz araştırma fırsatları sunar.

Bir başka avantajı bal arısı spermini saklama imkanıdır. Kısa süreli saklama tamamlandı. Erkek spermi oda sıcaklığında tutulabilir ve birkaç hafta boyunca canlılığını koruyabilir. Bu, zararlıların ve hastalıkların taşınma riskini azaltarak, canlı arılar yerine, spermin kolay ve güvenli bir şekilde taşınmasını sağlar. Yakın gelecekte spermanın ve yumurtaların sıvı nitrojende uzun süre depolanması büyük olasılıkla tamamlanacaktır.

Bal arısı zararlılarının, parazitlerin, patojenlerin ve "Koloni Çöküş Bozukluğu" olgusunun etkisi, arıcılık endüstrisinin karşı karşıya bulunduğu artan zorluklar, sürdürülebilir çözümler bulmada aciliyet gerektiriyor. Seçici yetiştirme, arı stoğu gelişimi ve bal arısı ekotipleri ve alttürlerinin genetik çeşitliliğinin korunması ve sürdürülmesi, dünya çapında gıda arzımızı sağlamak için kritik öneme sahiptir.

Bilimsel araştırmaların pratik uygulamasına dayanan arı stoğu geliştirme, en iyi uzun vadeli çözümü sunmaktadır. Seçici yetiştirme, ilaçlı tedavilerin yerini tam olarak alamamasına rağmen, en sürdürülebilir yöntemdir. Bal arısı hastalıkları ve parazitlerini kontrol etmek için kullanılan ilaçların, tarımsal üretimde kullanılanlara maruz kalma ile birleşince, zararının oldukça fazla katlandığı kanıtlanmaktadır.

Arı yetiştiriciliği, emek gerektirir. Uygulanabilir bir yetiştirme sistemine ve bakım planına uzun vadeli bir bağlılık gerekir. Buna, titiz bir yıllık seçim programı dahildir. Arı genomunun dizilimi ve yeni genetik teknolojilerin hızlı gelişimi ile arı gelişiminin potansiyeli ve yönü heyecan verici bir gelecek sunuyor.

Aletli dölleme, bu amaca yönelik bir araç sunar. Teknik, doğal olarak eşleşen ana arılarla eşit ve yüksek bir başarı oranı sağlamak için mükemmelleştirilmiştir.

SUNİ TOHUMLAMA TEKNİKLERİ

1. Erkek Arı Penisinin, Tohumlama İçin Dışarıya Çıkartılması

Kısmi çıkarma

Sperm (Semen) elde etmek için erkeklik organının çıkarılması, iki aşamalı bir süreçtir, kısmi ve tam çıkarma. Kısmi çıkarmayı başlatmak için, başparmak ve işaret parmağı arasında, erkek arının karın baş ve göğsü kavranır. Bütün vücudu, parmaklarınızın arasında döndürün veya baskı uygulayın. Olgun erkeklerin karnı büzülecek ve sarı-turuncu mısır gibi bir boynuz açığa çıkacaktır. Karın yumuşak kalırsa veya boynuz kesesi açık renkli ise, erkek olgunlaşmamıştır ve sperm alamazsınız.

Olgunlaşmamış Erkek Arı

Olgunlaşmış Erkek Arı

Tam çıkarma

Spermleri (semeni) ortaya çıkarmak için, kısmi çıkarmadan daha fazla sıkma uygulanarak tamamlanır. Hemolimf ve hava kesesi basıncının artması, erkeklik organı tamamen dışarıya çıkmaya zorlar. Üst karın kısmını, başparmak ve işaret parmağı ile göğüse yakın tutun. Karın kenarları boyunca, karın tabanından başlayıp arka uca doğru basınç uygulayın. Parmaklarınızı sıkın ve bir adım önde ileri harekette bir araya getirin, tam ters düşmeye zorlayın. Erkeklik organı, spermi açığa vuracak kuvvetle yukarı çıkacaktır. Parmaklarınızla bulaşmayı önlemek için, açığa çıkan balonu aşağı doğru tutun.

Dışarı çıkarma işleminin her iki basamağı da, birkaç saniye içinde gerçekleştirilir.  Sperma (semen) krem - mermer renkte, altta taraftaki mukus yatağı beyazdır. Genç erkeklerde sadece ince bir tabaka vardır. Olgun erkeklerin semenleri daha koyu, daha sıkı bir şekilde kümelenmiş ve mukustan ayrılması daha kolaydır. Her biri sperm vermediği için, olgun erkeklerden bol miktarda bulundurun. Erkekleri sıcak bir ortamda ve iyi beslenmiş olarak koruyun. Aç ve üşümüş erkeklerden sperm almak çok zordur ve çabuk ölürler.

2. Suni Tohumlama İçin Sperma Toplanması

Elde edilen spermanın miktarı ve tutarlılığı değişmektedir. Genel olarak her bir erkek yaklaşık 1 μl (mikrolitre) sperma verecektir (1000 μl = 1 ml = 1 cc) . Ana arı başına standart doz 8 ila 10 μl'dir. Şırıngadaki salin* kısmından spermayı ayırmak için başlangıçta bir hava boşluğu yaratın.

*Açıklama: Salin ya da salin solüsyonu, belli ölçülerde sodyum bikarbonat (içme sodası) ve sodyum klorür (tuz) içeren distile su çözeltileridir. Daha çok eczacılık'ta burun içi bakımı ve nemlendirilmesinde kullanılırken, ayrıca kontakt lens bakımı için de kullanılır. Hakan BOZKURT.

Spermadan kolayca ayrılan viskoz, yapışkan mukozadan kaçının. Bir direnç hissedilirse, şırınganın ucu mukus içindedir ve iğne ucunu tıkayacaktır. Salin solüsyonu, iğne ucunun kurumasına mani olmasına rağmen, aşırı miktarda kullanmayın.

Bir sonraki erkekten sperm toplamak için, küçük bir damla spermi iğne ucundan dışarıya çıkararak, erkeklik organının sperma kısmına daldırın ve şırıngayı çekin.

Erkeklik organındaki sperma ile temas sağlamak için ilk defasında, iğne ucunda bir damla salin çözeltisi toplayın. Her defasında spermanın toplanması için, şırıngadan bir damla meni çıkarın. Hava kabarcığı toplamaktan ve alt kısımdaki mukus tabakasına girmekten kaçının. Spermayı şırınga içine alın ve mukus tabakasından temizleyin.

İstenen sperma miktarı toplanana kadar, bu işlemi tekrarlayın. İğnedeki sperma kısımları renk ve yoğunluk bakımından aynı olmalıdır. Temizlik koşullarına sadık kalın. Kirlilik, ana arı ölümünün önemli bir nedeni olabilir. Spermanın ve kritik alet parçalarının, el ile temasından kaçınmaya dikkat edin.

Bal arılarında sperma toplamak ve suni tohumlama için, bir salin solüsyonu kullanılır. Aşağıdaki tarif, bal arısı spermasının korunması ve kısa süreli depolanması için Susan Cobey tarafından önerilmektedir. Toplanan sperma oda sıcaklığında tutulabilir ve birkaç hafta boyunca iyi bir canlılık sağlayabilir.

Suni Tohumlama İçin Bir Salin Solüsyonu ( Antibiyotikli)

Açıklama; Yukarıdaki salin solüsyonu sadece bir örnektir. Bu solüsyonu yapamayacak olmanız sizin için engel değildir. Piyasada satılan salin solüsyonları da işinizi rahatlıkla görecektir. Hakan BOZKURT

3. Ana Arının Tohumlanması

Ana arının vajinal deliğini açığa çıkarmak için, karın plakaları bir çift kanca veya pens kullanılarak ayrılır. Ana arının iğnesi tutularak kaldırılır ve geriye doğru çekilir.

Orta yumurta kanalını esnek bir doku ile kapatan, koruma kapakçığı denilen kısım iğne ile geçilir. Sperma doğrudan, orta yumurta kanalına enjekte edilir.

Enjektör ucu, koruma kapakçığını geçmek etmek için kullanılır. İpucu, koruma kapakçığı yanal kaldırma hareketiyle kolayca kapak altına inilir. Koruma kapakçığının etrafında manevra yapmak için enjektörün açısı ve küçük bir "zikzak" hareketi kullanılır.

Enjektör ucunu, vajinal deliği tanımlayan "V" nin üstüne yerleştirin. Enjektör ucunu "V" nin tepesindeki uç kısımdan, 0,5 mm kadar hafifçe öne yerleştirin. Doğru yerleştirildiğinde, enjektör ucu zorlanmadan koruma kapakçığını kolayca geçebilir. İpucu; orta yumurta kanalı içine 0.5 ila 1.0 mm kadar daha girin.

Koruma kapakçığını atlamak, ucun orta yumurta kanalına geçmesini sağlar. Tohumlamadan önce bir damla tuzlu su ile inceltme öncesi test yerleştirilmesi, daha sonra spermanın ölçülmüş bir miktarının yerleştirilmesi, kraliçe başına 8 ila 10 μl standart dozdur.

Tohumlama testi ipucu, tohumlama öncesi bir damla salin solüsyonu, daha sonra spermanın ölçülü miktarını enjekte edin, ana arı başına standart doz 8 ila 10 μl'dir.

Uygulamayla, spermanın yerleştirilmesi, ana arı başına yalnızca saniyeler gerektiren hızlı ve hassas bir şekilde gerçekleştirilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz, çok çeşitli suni tohumlama cihazları vardır. Kullanım kişisel tercihinize bağlıdır.

4. Ana Arı Sperm Kesesine Bakarak Değerlendirme

Ana arının karın segmentlerini alt ve üst olarak tutun. Tırnaklarınız veya pensle bu parçaları, ana arının gövdesinin geri kalanından ayırın.

Genişçe şekilsiz bağırsak ve berrak zehir kesesi açığa çıkar. Bunların arasında sperm kesesi, yaklaşık 1 mm çapında, beyaz, küresel bir yapıdır. Trakea ağı ile örtülmesi nedeniyle, bu doku içinde beyazımsı ve kaba görünecektir.

Sperm kesesini, başparmak tırnağınız yardımıyla vücut boşluğundan çıkarın. Trakeal ağı çıkarmak için sperm kesesini, parmaklarınızın arasında hafifçe yuvarlayın. Küçük, ayrılmış beyaz bir kütle kalacaktır. Renk tonları ve spermanın yoğunluğu, ana arının tohumlanma durumunu gösterir. Bakire ana arılarda, sperm kesesi berraktır.

Kusursuz çiftleşmiş bir ana arının sperm kesesi, kremsi, mermer desenli sütlü kahve renkli, balmumu spermasının rengidir. Alt taraftaki fotoğraftaki gibi bulanık sütlü beyaz bir görüntü, spermanın yetersiz olduğunu gösterir. Ana arı, ya düzgün bir şekilde çiftleşmemiştir ya da yaşlı ve sperm kesesini tüketmiştir.

Sperm kesesi renk ve yoğunluğunun farklı derecelerini ayırt edebilir hale gelmek ve tanımak değerli bir yönetim aracıdır.

NOT: Bu yazıya ve diğer yazılara kendi bloğum, http://pendore.blogspot.com.tr adresinden de ulaşabilirsiniz

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
Ynt: ANA ARILARDA SUNİ TOHUMLAMA YÖNTEMİ
« Yanıtla #1 : Temmuz 16, 2017, 18:44:10 »
Daha sonra detaylı okuyacağım abi.kaybolmasın diye yazıyorum

ÖZ-SEL ARICILIK

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
« Yanıtla #2 : Temmuz 16, 2017, 19:46:29 »
Daha sonra detaylı okuyacağım abi.kaybolmasın diye yazıyorum

Belki inanmayacaksın Özer Bey, yazıyı bulup tercüme ederken "Bu yazı Özer Beyin çok işine yarayacak" diye içimden geçirmiştim  :D.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
« Yanıtla #3 : Temmuz 17, 2017, 14:44:15 »
Buyrun bu da ek bilgi;

Şırınganın Hazırlanması ve Sperm Toplama

OMÜ Zir. Fak. Dergisi 2006,21(3): 370-378-  Ahmet GÜLER
"Bal Arılarında Yapay Tohumlama ve Türkiye İçin Önemi" Bilimsel makaleden Alıntıdır

Şırınganın hazırlanmasında çeşitli fizyolojik sıvılardan yararlanılmaktadır.
Bunlardan en yaygın olarak yararlanılanları;

Ringer solüsyonudur ve bu solüsyonun içeriği (NaCl, 0.85 g; KCl, 0.025 g; CaCl, 0.030 g; glukoz, 0.50 g ve damıtık su, 100 ml);

Bir diğeri Kiev solüsyonudur (Trisodyum citrate-2 hydrate, 2.43 g; NaHCO3, 0.01 g; KCl, 0.30 g; glukoz, 0.30 g ve damıtık su, 100 ml);

ve bir başkası ise Salina solüsyonudur (NaCl, 0.85 g; damıtık su 100 ml).

Bu solüsyonlar sterilize edilmeli veya % 0.25 oranında dihydrostreptomycin sülfat (NOT: Bazı solüsyonlarda yaygın olarak Gentamisin'de kullanılmaktadır. Hakan BOZKURT) ilave edilerek bakteri üremesi önlenmelidir (Harbo, 1985; Cobey ve Schley, 2002). Şırınga adaptörü hazırlanan bu sıvı ile doldurulur ve şırınga iğnesi adaptöre monte edilerek şırınga sperm toplama işlemi için hazırlanır. Şırınganın kontrol düğmesi saat yönünde döndürüldüğünde bir miktar fizyolojik sıvı iğneden dışarıya akar, ters yönde döndürüldüğünde ise sıvı iğne içerisinde geri çekilerek bir vakum yaratır. Bu vakum ile erkek arı semeni şırıngaya çekilir.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • yaz gelse iğnelerini özledim be
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 7 kovan + 1 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #4 : Temmuz 17, 2017, 14:57:52 »
çok güzel takip edeyim güzel bilgiler mevcut

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #5 : Temmuz 18, 2017, 09:27:44 »
Abi çok güzel olmuş .fotoğraf lardan biliyorum bunun yabancı dil olanı var bende .Şimdi Türkçesi var.
Eline kolunu diline sağlık .abi beni düşünüp yapman ap ayrı bir mutlu etti beni.

Tekrar çok teşekkür ediyorum canım abicim

ÖZ-SEL ARICILIK

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
« Yanıtla #6 : Temmuz 18, 2017, 12:04:50 »
Özer Bey; kimi insanlar paylaştıkça mutlu olur. Ben de onlardan biriyim.
Aynı şekilde 9 sene önce Türkiye'de ilk Tavukçuluk forumunu kurup, yıllarca insanlarla paylaşımda bulundum.
Ne bir gelir, ne de bir reklam geliri düşündüm. Hala da tek bir reklam almamış ender sitelerden birisine sahibim.

Beni motive eden sadece insanların olumlu geri dönüşleri. Beni bir gıda gibi besliyor.

Selamlar. Ben de çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • yaz gelse iğnelerini özledim be
  • Kovan Sayısı: 7 kovan + 1 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #7 : Temmuz 18, 2017, 14:56:06 »
Özer Bey; kimi insanlar paylaştıkça mutlu olur. Ben de onlardan biriyim.
Aynı şekilde 9 sene önce Türkiye'de ilk Tavukçuluk forumunu kurup, yıllarca insanlarla paylaşımda bulundum.
Ne bir gelir, ne de bir reklam geliri düşündüm. Hala da tek bir reklam almamış ender sitelerden birisine sahibim.

Beni motive eden sadece insanların olumlu geri dönüşleri. Beni bir gıda gibi besliyor.

Selamlar. Ben de çok teşekkür ederim.
burada asıl teşekkür etmesi gereken bizleriz gerçekten bunca emek inşallah birilerinin işine yarar
 Çok Çok teşekkür ederim .  ;)

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
« Yanıtla #8 : Temmuz 18, 2017, 17:50:37 »
burada asıl teşekkür etmesi gereken bizleriz gerçekten bunca emek inşallah birilerinin işine yarar
 Çok Çok teşekkür ederim .  ;)

Süleyman Bey; her ilden birkaç arıcı arkadaş suni tohumlamayı hobi düzeyinde bile başlamasını sağlarsak, Türkiye için büyük bir gelişmenin başlangıcı olacaktır.

Şimdi bazı arıcı arkadaşlar, suni tohumlamayı bilen insanların Türk arıcılığına nasıl bir katkının olabileceğini, aklında tezahür edemiyor olabilirler ama benim düşünceme göre, bir dinamitin fitilinin ateşlenmesi gibi bir şey. Büyük patlama öncesi, fitilin o küçük kıvılcımı neyse, suni tohumlama da odur.

Ben de yavaş yavaş suni tohumlamayı öğrenmek istiyorum. İlk hedefim bir tohumlama cihazı almak.
Tabii bunu herhangi bir ticari kazanç düşüncesiyle yapmayacağım. Hobi olarak, çevreme faydalı olmak istiyorum. Allah'ın yardımıyla başarırım inşallah.

İlginiz için teşekkürler.

Çevrimdışı KARABACAK

• İşçi Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #9 : Temmuz 18, 2017, 19:57:51 »
+1  Eğer bende maddi karşılık bulabilirsem arıcılık da bilimsel olarak suni tohumlama üstünde calışabilirim. Deneyler yapar verimli hatlar oluşturabiliriz

vede  aramızda değişim yaparak gen çeşitliliği sağlayabiliriz.  Bencede ülkemizecok büyük birkatkı olur özellikle Türkiye dünyada ilk 5 de iken arıcılıkda

bunun mutlaka yapılması gerekir.

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok :)
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #10 : Temmuz 22, 2017, 20:17:12 »
Emeğiniz için teşekkür ederim.

Arıcılığa yeni başlayacak birisi olarak suni tohumlama çalışmalarına ben de katılmak isterim. Belli bir ırk üzerinde çalışmayı düşündüğüm için ileride mutlaka suni tohumlama yapmam gerekecek. Zaten bulunduğum bölgede de ana arı üretimi yapan yok, bu açığı da kapatmayı planlıyorum. Ürettiğimiz ana arıları, erkekleri buradan paylaşabiliriz. Güzel bir çalışma olur.

Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 240
« Yanıtla #11 : Temmuz 23, 2017, 11:15:49 »
Örneğin, tek bir erkek arı, belirli bir özelliği korumaya almak ve çoğaltmak için bir veya birkaç kraliçe ile çiftleştirilebilir.

yukarıda bahsttiğiniz yazıda yanlışlık var hakan bey,erkek arı çifleştikten sonra ölür..

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #12 : Temmuz 23, 2017, 16:31:29 »
Abi doğal çiftleşmede ölür erkek arı. Suni tohumlama yönteminde ise sperm alınırken erkek arı zaten öldürülüyor. Alınan sperm ise bir kaç farklı kraliçe arıya verilebiliyor. Hakan Beyin bahsettiği de bu.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 240
« Yanıtla #13 : Temmuz 23, 2017, 18:30:49 »
Abi doğal çiftleşmede ölür erkek arı. Suni tohumlama yönteminde ise sperm alınırken erkek arı zaten öldürülüyor. Alınan sperm ise bir kaç farklı kraliçe arıya verilebiliyor. Hakan Beyin bahsettiği de bu.

suni tohumlamada erkek arının spermi birkaç arıya yetmez adaş o enjektörü doldurabilmek için birkaç erkeğin sperminden alınıyor anca yetsin,çok  gelişmiş bir erkeğin spermi belki yeterli olbilir,oda nadirdir,ama tam döllenme için sperm miktarının ful olması gerekir..

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #14 : Temmuz 23, 2017, 19:00:23 »
Abi bir anaya dahi yetmez bir erkeğin spermi evet. Taksim ediliyor o sperm bir kaç anaya. Devamı da başka erkeklerden.