Gönderen Konu: kovanda 1 aydır ana arı yok  (Okunma sayısı 1738 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 1355
Ynt: kovanda 1 aydır ana arı yok
« Yanıtla #15 : Haziran 09, 2017, 11:17:33 »
Kırlangıç çok fazla arı yemiyor ama arı kuşu varsa bölme zamanında mutlaka ana kaybına sebep oluyor.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı Cahangir

• Pupa
  • Yer: Azerbaycan
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 2
« Yanıtla #16 : Haziran 20, 2017, 22:28:11 »
İyi akşamlar yaptığım bir işlemi sizinle paylaşmak istedim Yaklaşık 1 ay kadar anasız kalan bir kovanim vardı günlük verdim meme yapmadılar hazır meme verdim kesdiler bir baktım günlük yumurta anayı bulamadım bekledim hepsi erkek yavru kovan yalancilamis diger ogula hazırlanmış komandan çıkmakta olan memeleri kafese alıp çıktıktan hemen sonra anasız kovana direk çerçeve üzerine bırakmakla verdim ve kapattım iki gün sonra açtım anayı kesmemisler artık 7 gün oldu ana kovanda geziniyor Bu gün baktığımda günlük yumurta yok acaba bu ana çiftleşme uçuşuna cikmismidir ayrıca erkek gözler azalmaya başlamış.

Отправлено с моего GT-S7272 через Tapatalk

Çevrimdışı mehmetsicramaz

• Pupa
  • Yer: adana imamoğlu,kozan
  • Kovan Sayısı: 4 kovan 6 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 60
« Yanıtla #17 : Temmuz 05, 2017, 20:46:43 »
        Hayırlı akşamlar kırlangıçlardan nasıl kurtulabilirim

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #18 : Temmuz 05, 2017, 22:48:54 »
        Hayırlı akşamlar kırlangıçlardan nasıl kurtulabilirim

Arılarını yerleşim alanından uzaklaştırmalısın.

Kırlangıçlar genelde insanın yaşadığı yerlere yakın yuva kuruyor.

Çevrimdışı mehmetsicramaz

• Pupa
  • Yer: adana imamoğlu,kozan
  • Kovan Sayısı: 4 kovan 6 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 60
« Yanıtla #19 : Temmuz 06, 2017, 00:17:53 »
     Kovanlara 200 mt mesafede bir ev var mahalleye yaklaşık 500 mt mesafede arılık yerini değiştirmem ise çok zor.

Çevrimdışı meşvan

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: konya
  • Kovan Sayısı: 4
« Yanıtla #20 : Temmuz 09, 2017, 23:44:01 »
selam aleyküm bende aynı durumda olan bir kaç kovan vardı yaklaşık 40 gün anasız yumurtasız kaldılar. bu arada ikişer ana arı kestiler yılmadım güçlü kovana 3. anayı verdim 7. günün sonunda açtım kafesi baktım onuda dövüyorlar bastım dumanı bir baktım ana arıda çıtadan uçtu gitti. gittim 2 kovan arı aldım başka bir arıcıdan bu arada diğer kovanlarım 1,2 çıta kalmıştı onları bu kovanlara dağıttım en son ana verdiğim kovanı birleştirmeden kovanda ana arı kontrolü yaptım ve bizim uçuşa geçen ana içeri tekrar girmiş ve yumurta atmaya başlamış bu arada attığım taş ürküttüğüm kuşa değdimi blmiyorum  :)

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok :)
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #21 : Temmuz 10, 2017, 17:43:29 »
Bir tanıdığın arılığına gidip geliyordum, 3 günlüğüne arıları bana emanet etti. Kovanlardan biri yalancılamış. Çok aramama rağmen kraliçe arıyı göremedim. Zaten 2-3 çerçeve arı idi.

Saat 16:15 civarı, yalancı ana arı sayısı artmadan arıyı 50 metre öteye, çuval üzerine dökmeyi düşündüm. Çünkü her taraf yumurta doluydu. Dün bu düşünceyi gerçekleştirdim. Kovanın yerine başka bir kovan koydum ve içine 2 çerçeve ham petek verdim. Arılı kovanın kapağını kapatıp 50 metre ötede çuvalın üzerine boşalttım.

Bugün baktığımda 1 çerçeve arı geri dönmüş ve nereden girdiyse içine bakire ana arı girmiş. Kabarmış petek vermeyeceğim şimdilik. Diğer arılardan günlük yumurtalı ve kemerli çerçeve vereceğim.

Bu ana arı girmeseydi hazır ana arı alıp verecektim.

Arıları döktüğüm yerde arı kalmış ama körükle müdahale etmedim, öldürmeye de kıyamadım.

Sizce yapılacak başka bir şey var mı?
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • .
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #22 : Temmuz 10, 2017, 23:34:59 »
Yeni çiftleşmiş analar ilk zamanlarda dölsüz yumurta atabilirler.
Zamanla işler yoluna girer.
veya ana arı herhangi bir nedenden dolayı çiftleşememiştir dolayısıyle kovan erkek arı ile dolar.

Çevrimdışı Muratcan Öztürk

• İşçi Arı
  • Yer: GiRESUN
  • Muratcan Öztürk
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 36
  • Rakım: 300
« Yanıtla #23 : Temmuz 10, 2017, 23:58:45 »
Bir tanıdığın arılığına gidip geliyordum, 3 günlüğüne arıları bana emanet etti. Kovanlardan biri yalancılamış. Çok aramama rağmen kraliçe arıyı göremedim. Zaten 2-3 çerçeve arı idi.

Saat 16:15 civarı, yalancı ana arı sayısı artmadan arıyı 50 metre öteye, çuval üzerine dökmeyi düşündüm. Çünkü her taraf yumurta doluydu. Dün bu düşünceyi gerçekleştirdim. Kovanın yerine başka bir kovan koydum ve içine 2 çerçeve ham petek verdim. Arılı kovanın kapağını kapatıp 50 metre ötede çuvalın üzerine boşalttım.

Bugün baktığımda 1 çerçeve arı geri dönmüş ve nereden girdiyse içine bakire ana arı girmiş. Kabarmış petek vermeyeceğim şimdilik. Diğer arılardan günlük yumurtalı ve kemerli çerçeve vereceğim.

Bu ana arı girmeseydi hazır ana arı alıp verecektim.

Arıları döktüğüm yerde arı kalmış ama körükle müdahale etmedim, öldürmeye de kıyamadım.

Sizce yapılacak başka bir şey var mı?
o ana çifleşmeye çıkmıştır sen göremedin ama kovana geri döndü demek yakında yumurtlar inş
MURAT52

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok :)
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #24 : Temmuz 11, 2017, 02:24:15 »
Teşekkür ederim. Aslında 10 günden fazladır o kovanda yumurta yoktu. Son günlerde de sabah akşam kontrol etmeme rağmen ana arıyı göremiyordum ve peteklerin her tarafı yumurta doluydu. Gözlerde 4-5 yumurta vardı.

10 günden fazladır yumurta olmayınca, son günlerde de anayı göremeyince yalancı ana olmasından korktum. Hatta tanıdığa da "buna günlük yumurta verelim, yalancı ana olmasın" dedim. Bir şey olmaz dedi. Bir arıcıya da sordum, "anca çiftleşir" dedi. Ertesi gün kontrol ettiğimde günlük yumurtaları görünce sevinmiştim ama dikkatli bakınca her gözde 4-5 yumurta olduğunu gördüm.

Şuanki ana da vücut yapısı olarak daha çiftleşmiş gibi durmuyor. Bu sebeple, sahte ana kaldıysa yumurta atmasın diye kabarmış petek vermedim.

İnşallah kısa sürede yumurtlar :).
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Larva
  • **
  • Yer: Karacabey / BURSA
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 20
« Yanıtla #25 : Ağustos 02, 2017, 09:41:39 »
Arkadaşlar merhaba;
Anasız kalan bir kovana ana arı edindirdim diye seviniyordum ana arı var kapalı gözlü yumurtalar da var yavrular çıkmaya da başladı fakat hala bazı gözlerde birden fazla yumurta görüyorum sebebi nedir?
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #26 : Ağustos 02, 2017, 11:25:40 »
Yalancılamış mıydı kovan? Bir süre yalancı ana devam edebilir. Döllenmiş genç analar da ilk zamanlar birden fazla yumurta atabilir.

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Larva
  • **
« Yanıtla #27 : Ağustos 02, 2017, 11:37:47 »
Yalancılamış mıydı kovan? Bir süre yalancı ana devam edebilir. Döllenmiş genç analar da ilk zamanlar birden fazla yumurta atabilir.

Evet yalancılaşmıştı. Silkeleyip yeni ana memesi vermiştim. Koloniden verim alabilir miyim yoksa anayı kafese alıp tekrar silkeleyeyim mi? Ya da hazır ana mı vereyim?
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #28 : Ağustos 02, 2017, 11:39:28 »
Ana döllü yumurta atıyorsa, kapanan gözler işçi arı gözüyse bırakın devam etsin. Yalancı anayı beslemez arılar artık, bir süre sonra keser yumurta atmayı.

Çevrimdışı _ÖZGÜR_

• Larva
  • **
« Yanıtla #29 : Ağustos 02, 2017, 11:47:29 »
Ana döllü yumurta atıyorsa, kapanan gözler işçi arı gözüyse bırakın devam etsin. Yalancı anayı beslemez arılar artık, bir süre sonra keser yumurta atmayı.

Evet düzenli yumurta atıyor ve yavrularda çıkmaya başladı. Ben bazı gözlerdeki çoklu yumurtalara anlam verememiştim. Zamana bırakalım inşallah düzene girer. Teşekkür ederim.
Özgür SARI
5349838900
"Karacabey"