Gönderen Konu: ana arı,doğum,çifleşme,yumurtma evrelerinde ne yapılmalı veya yapımamalı  (Okunma sayısı 1239 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 240
arıcılıkla ilgili nekadar biliyoruz diye yetinsekte bilmediklerimiz muhakkak vardır,bir arkadaşımla sohbette arı doğduktan sonra kovan kesinlikle açılmaz taki yumurtlayana kadar dedi,tabiki bende saçmalama dedim,ben açıyorum sorun yok dedim,ama düşündüyüm zaman 3 kovanımda yumurtladıktan sonra kovanın kaybolduğununu düşününce acaba ilgisi varmı diye düşündüm,tabiki bu durum 50 de 3 ihtimal,diğer konu arıya şerbet verme arıyı keserler tabiki buda 50 de 3 tü,bu konuyu biraz açsak güzel bir sohbet çıkar,hem faydalanır hemde okuyanlar faydalandırılmazmı.. ne dersiniz.. :D :D

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Pupa
  • Yer: konya-Ereğli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 16 bölmelerle 29 oldu
  • Rakım: 1600
Onu bilmem ama yeni ananın yumurtladığı larvalar kapanmadan kovanı başka bir yere taşırsanız veya yavrulu yumurtalı çerçeve verirseniz anayı keserler diye biliyorum.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
Onu bilmem ama yeni ananın yumurtladığı larvalar kapanmadan kovanı başka bir yere taşırsanız veya yavrulu yumurtalı çerçeve verirseniz anayı keserler diye biliyorum.

Ben Cumartesi taşıdım.

Yavru kapamadı .

Bugün kontrol ettim sıkıntı yok. Ana yumurtluyor.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
arıcılıkla ilgili nekadar biliyoruz diye yetinsekte bilmediklerimiz muhakkak vardır,bir arkadaşımla sohbette arı doğduktan sonra kovan kesinlikle açılmaz taki yumurtlayana kadar dedi,tabiki bende saçmalama dedim,ben açıyorum sorun yok dedim,ama düşündüyüm zaman 3 kovanımda yumurtladıktan sonra kovanın kaybolduğununu düşününce acaba ilgisi varmı diye düşündüm,tabiki bu durum 50 de 3 ihtimal,diğer konu arıya şerbet verme arıyı keserler tabiki buda 50 de 3 tü,bu konuyu biraz açsak güzel bir sohbet çıkar,hem faydalanır hemde okuyanlar faydalandırılmazmı.. ne dersiniz.. :D :D

Yeni doğan analı Kolonileri sık kontrol etmemek lazım.

Arkadaşla köyde aynı arılıkta bölme yaptık.  Ben 3-4 günde bir bölmelere şerbet verdim. Sıkıntı yok.

Arkadaş köyde kendi bahçesinde ilk önce analar soğana kadar kontrol etmedi. Daha sonra arı aç kaldı.  Eski arılar eski kovana dönmüş.  Yavru çürüğü olmuş.
Sonra sık kontrol etti analar yok. Çiftleşmediği ana verdi.
Ortada yok.
Benim bölmeler de sıkıntı yok . Onda çok. Ben kendi ariligima taşıdım bölmelerimi.

Çalıyı bekliyorum.

Yani nasip mi desek kısmet mi desek.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Yazılan yorumlar illaki doğru olacak diye bir şey yok..

Arının davranışlarını ve tepkilerini etkileyen etken:
Mevsim.
Gün içindeki yapıldığı an.
O anda açmış olan çiçekler.
Kovan içindeki arıların yaş dağılımı.
Erkek arı çokluğu.
Yapan kişinin el becerisi ve bilgisi.
Ana arının durumu.
Arının ırkı.
O andaki meteorolojik durum.

Daha bir çok etken sayılabilir.

Ana arı çıkar, görürüsünüz,  hatta yumurtalarını da görürsünüz.
Kovanı açıp kapamanın cezası olarak iki hafta sonra bakarsınız erkek yumurtası dolmuş, ana yok yalancıya kaçmış.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Pupa
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 16 bölmelerle 29 oldu
  • Rakım: 1600
Ben Cumartesi taşıdım.

Yavru kapamadı .

Bugün kontrol ettim sıkıntı yok. Ana yumurtluyor.
Bunu tecrübe etmedim ama tecrübeli arıcılar öyle diyor; ama arıda bir olay yüzdeyüz herzaman aynı sonuç olacak diye bir kural yok.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu

''Ana Arı'' ve ''Ana Arı Üretme Yöntemleri'' adlı konu başlıklarında açılan konuların neredeyse yarısını okuyup bitirdim. Bu arı doğduktan sonra şerbet verelim mi vermeyelim mi konusu o kadar çok gündeme gelmiş ki farklı başlıklar altında.

Kimisi bölmelere sıvı besleme yapmış ana arısı kesilmemiş kimisi sıvı besleme yapmış ana arısı kesilmiş. Bu konu hakkında %100 doğru diye bir bilgi olmadığını düşünüyorum.

Hatta Halil Bilen beyin sayfasında bu konu yeni gündeme geldi kendisi de yeni doğan ana arılara sıvı besleme yaptığını ve bir sorunla karşılaşmadığını söyledi.

Kendisinin 2009 da bu konu hakkında yazmış olduğu yorumu aşağıda paylaşıyorum

Yeni doğmuş anaların kesilmesi ile ilgili sebeplerin neler olduğunu düşünen arıcılar, geçmişte ilgili koloniye baktıklarında sıvı besleme yaptıklarını gördüklerinde bunun en önemli bir sebep olarak sayarlar.

Yeni anaların kesilmesi olayının içerisinde gözden kaçan bir sürü faktör ise hep gözardı edilir. ana arı çiftleşme uçuşundan dönemez ve sıvı beslemeye mal edilir ana arı kaybı.

Ana yoksa bunun ana kesilmesine şeklinde yorumlandığı da çok olur. Ancak amatörce de olsa ana arı yetiştirdikçe ayrıntılar daha da netleşiyor.

Sıvı besleme ana arının kesilmesi için önemli bir sebep değildir aslında ama içerdiği risk ise, ana arının yumurtlamaya zorlanması şeklinde düşünülür. Risk varsa bunu çözmek kolay...

Ana arı yetiştirme kutularında daima katı besleme ürünü mevcut. Bu durum negatif bir olgu yaratmadığından beslemeyi katı besleme ürünleri ile yaparsanız şüpheleriniz kalmaz.

Bir kere kovanda 10 adet meme vardı ise, zamanında düşündüğünüz bölme işlemini yapmalıydınız ve o kadar çok meme bir kolonide bırakılmamalıydı. 2-3 en güzel meme bırakılması daha iyi olabilirdi. Çünkü bazen ilk çıkan ana diğer memeleri kesiyor / kestiriyor. Bu ilk çıkan ana arının kalitesi bazen hiç beklendiği gibi de olmuyor. Yeni ana doğdu ise artık bölme işlemini meme bazında yapmak doğru değil ki o memeler ana arı tarafından iğnelenmiş olabilir. Ancak kontrolde 2 ana birden görebilirsiniz ki bu durumda ayırabilirsiniz.

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
  • Yer: Bursa - Umurbey
  • Kovan Sayısı: 10
Ben şöyle düşünüyorum.
Genel şartları biliyoruz.
Larvalar kapanmadan tasimayin ve serbet vermeyin kek verin.
Bu durumun aksi uygulanırsa olumsuz sonuç alinir mi kesin hayir.
E ama olumsuz sonuclanan var mi az da olsa evet.
Neden riske atiyorsunuz ki;
Risksiz veya riski az uygulama varken.
Neticesin kotu olma ihtimali varsa beklerim daha iyi.

VIA_V8C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
yeni yaptığımız bir bölme var ve baktık 2 gün sonra ana arı doğdu,ana arı doğduktan sonra çiftleşene kadar kovan bir hafta civarı kurcalanırsa ana arıyı keserlermiş,böyle ihtimalle karşılanınız oldumu?

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
yeni yaptığımız bir bölme var ve baktık 2 gün sonra ana arı doğdu,ana arı doğduktan sonra çiftleşene kadar kovan bir hafta civarı kurcalanırsa ana arıyı keserlermiş,böyle ihtimalle karşılanınız oldumu?

ben hemen hergün açar bakarım daha kesen olmadı :)
Hak bela yazmaz kul azmadıkça.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
açıp bakmak ve çerçeveli ayırıp bakmak,kontrol etmek ayrıdır..

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
1-bir ana arı doğrultanda kaç gün sonra oğula gider?
2-bir ana arı çifyleştikten kaç gün sonra yumurtlar?
3-bir ana arı çifleşme uçuşmuşsan döndükten sonra oğula gidecekse,kovana giripmi çıkar yoksa dönüste direk dalamı konar?

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı alaguney3

• Pupa
  • Yer: İzmir
  • Kovan Sayısı: 19
  • Rakım: 10
Bence kesilme olayı besleme ile direkt alakalı değil ancak bölmeler genelde zayıf olduğundan sıvı besleme halinde gizli yağma olduğu ve yeni ana daha yumurta ya baslamadigi için kovan ahalisi tarafından yeterince korunmadigi ve gelen gizli yagmacilar tarafından bertaraf edildiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre

Bir kovanda oğul başlangıcı olunca ilk ana memesi kapanınca kovandaki yaşlı ana oğula çıkar.

Sonra memedeki ana arı çıkışını bekler bu da yaklaşık 1 hafta kadardır, genç analı olan bu oğul uzun ömürlüdür.

Daha sonra oğul sürecekse her iki günde bir oğul çıkar.

Bir ana çifleştikten 2 - 4 gün sonra yumurtlar.

Bu çiftleşme yorgunluğunu atma, vucudunu düzene sokma  süresidir.

3-bir ana arı çifleşme uçuşmuşsan döndükten sonra oğula gidecekse,kovana giripmi çıkar yoksa dönüste direk dalamı konar?

Bir ana arı çifleşme uçuşuna çıkması artık oğul işinin bittiğini gösterir.
Dölenmiş ana arı kovana girdikten sonra oğul dışında kovandan çıkmaz.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tam cevap yazmıştım Murat hocamın yazdığını görünce gerek kalmadı sildim. Keşke forumda yazdığımız mesajı ''değiştir'' butonunun yanında ''sil'' butonu da olsa boşu boşuna haneye 1 mesaj eklendi