Gönderen Konu: Sebahattin Demirci Arılığı  (Okunma sayısı 4754 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Sebahattin Demirci Arılığı
« Yanıtla #135 : Mayıs 10, 2018, 21:54:44 »

Bu da bizim çilek reyonu.

Siz yuvarlak borudan kesmişsiniz.

Görüntü güzel aynı zamanda temiz çilek yetiştirmiş oluyorsunuz.

Ben asma çardağına asıp çilek yetiştirmek için köşeli saçak oluklarını düşünmüştüm çilekleri hazırladım ama iş yoğunluğundan yapamadım.

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• Pupa
  • Yer: Samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #136 : Mayıs 10, 2018, 22:28:19 »

Ben asma çardağına asıp çilek yetiştirmek için köşeli saçak oluklarını düşünmüştüm çilekleri hazırladım ama iş yoğunluğundan yapamadım.
Saçak olukları bu iş için daha uygun Murat hocam.
Ben bunları yaptıktan sonra köşeli oluk aklıma geldi ama bunları yapmıştım daha önce.
Yerde otların arasında kalıyordu çilekler. Böyle her bakımdan kolaylık var.
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 240
« Yanıtla #137 : Mayıs 11, 2018, 09:45:51 »

sebahattin bey çok güzel iş çıkarmışsınız, ben boruda çileğin yetişip yetişmemesinden ziyade bu kıvrak fikri üretenin becerisine bakarım, olay tamamen yaratıcılıktan ibaret,ben çok beğendim,özellikle çileklerden sonraki tabiat görüntüsü çok güzel..allah size bereket bolluğu eylesin..

Çevrimdışı gultekin18

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Kovan Sayısı: 3 dolu 10 boş
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #138 : Mayıs 11, 2018, 10:27:04 »
peki borunun üstünü tamamen açmadan sadece kök girecek kadar 5 cm kadar delsek de fide yapsak, kökleri çürür mü acaba? bende balkon ziraatine yeni bir kalem daha eklemeyi düşünüyordum bu şekilde

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #139 : Mayıs 11, 2018, 10:56:16 »
peki borunun üstünü tamamen açmadan sadece kök girecek kadar 5 cm kadar delsek de fide yapsak, kökleri çürür mü acaba? bende balkon ziraatine yeni bir kalem daha eklemeyi düşünüyordum bu şekilde

ALTTAN YADA yandan toprak içindeki fazla suyu tahliye edecek bir delik açarsan mükemmel olur abi. yoksa kök çürümesi yapıyor. fazla suyu tahliye etmesi gerekiyor. bir de 1 ay kadar süre suladıktan sonra suladığın sudaki tuz miktarı toprağa direk geçtiği için, sulama arttıkça yaprak sararması oluyor. bunu engellemek için de damla sulama ve köklerin daha fazla yayılabilmesi için toprak alanı genişliği tavsiye ediliyor. ne kadar geniş boru olursa, o kadar çok vitamin alma imkanı oluyor. vitamin sıkıntısını gidermek için, çivi, demir parçası, yumurta kabuğu, yıkanan sebzenin suyu, salata suyu, makarna suyu soğuk olarak verilmesi tavsiye ediliyor. ancak bunların havayla temas eden yerleri küflenme, koku ve sineklenme yapabildiğinden, kapalı sistem boru ile direk bitkiden uzak toprağa yada dip kısmına doğru verilirse faydalı olacağı değerlendiriliyor.

ben açık sistemi denedim, kapalı sistemi denemedim.

Bereketli olsun.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #140 : Mayıs 11, 2018, 10:58:04 »

balkon ziraatine en uygun bitki patates ve domates. geçen yıl yaptım.
Bereketli olsun.

• Pupa
« Yanıtla #141 : Mayıs 11, 2018, 11:23:54 »
sebahattin bey çok güzel iş çıkarmışsınız, ben boruda çileğin yetişip yetişmemesinden ziyade bu kıvrak fikri üretenin becerisine bakarım, olay tamamen yaratıcılıktan ibaret,ben çok beğendim,özellikle çileklerden sonraki tabiat görüntüsü çok güzel..allah size bereket bolluğu eylesin..
İsmail bey teşekkür ediyorum. Bütün işlerimde şu mantığa göre hareket etmeye çalışıyorum, az zaman harcayarak çok ve sağlam iş. Başarabildiysek ne mutlu. Allah herkese kolaylıklar versin.
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)

• Pupa
« Yanıtla #142 : Mayıs 11, 2018, 11:32:14 »
Gültekin bey, bu seneye kadar aynen dediğin gibiydi bu borular. Sadece çilekleri diktiğim yer 5 cm. lik bir delik vardı. Kökler çürümüyor fakat, damlama borularını tam denk getiremiyorsun, ayrıca çapalama, kuruyan yaprakları alma gibi işler çok zor oluyor. Erken baharda komple açtım boruları. Bu şekilde daha bakım daha kolay.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 190
« Yanıtla #143 : Mayıs 11, 2018, 11:35:00 »

Toprak sıkıştığında çapalama ve drenaj sorunları çıkar. Kökler havasız kalır.

Balkonda tarım yada dikey tarım için agaclar.net sitesinden güzel bilgiler edinebilirsiniz.
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı gultekin18

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Kovan Sayısı: 3 dolu 10 boş
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #144 : Mayıs 14, 2018, 16:51:05 »
teşekkür ederim. olası problemleri önceden öğrenmek zaman kazandıracak. sağolun