Gönderen Konu: Beslenme, ana arı, çiftleşme, petek kabartma konularında bir kaç husus  (Okunma sayısı 2295 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
  • Yer: Düzce
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 300
Arkadaşlar bir kaç husus var ama her biri için ayrı ayrı konu açarak konu kirliliği oluşturmak istemiyorum o yüzden bir konu altında başlıklar altında kafama takılan konuları yazıp düşüncelerinizi rica ediyorum.
Beslenme:
Şuanda biri katta olmak üzere 3 kovanım var. Büyük olasılıkla haftasonunda  da ikinci bir kovanı kata çıkaracağım. Ben kovanların yanına ancak hafta sonları gidebiliyorum. Her gittiğimde 5 litrelik kaba 1/1 oranında şurup hazırlamıştım. Bana yardımcı olmak için arılara bakanlar kovanlara bol bol şerbet vermişler. Günlük ortalama 1 litre civarı.Hatta bazen günlük 1,5 litre bile olmuş kovan başına hazır şurup bittikçe kendileri yapmış.Yaklaşık 20-25  gün bu şekilde devam etti.İşin doğrusu şurup miktarı fazla gibi gelse de güzel petek kabartma olunca hoşuma gitti.2 Haftadır katta arılar. 1 Hafta önce ana ızgarası koydum. Fakat peteklerin bal dolu olduklarını gördüm. Petekler iyice şişirilmiş.Her ne kadar bulunduğum bölgede bulunan fındık bahçeleri çeşitli çiçek dolu olup tarlacı arılar polen ve nektar dolu gelseler de peteklerde ki balın şurup mu yoksa bal mı olduğuna karar veremedim.Zirai ilaçlamadan dolayı kovanları 1 gün kapalı tutmuştum. Açtığımda gördüm ki peteklerdeki sırları bozup oradaki balları yemişler. Şurubu kestim. Yalnızca diğer kovanlara yağmacılık  yapılmasın diye kattaki arıya 4/1 oranında 3 günde bir şurup vermeye başladım. Sizce arılar peteklerdeki şurupları tüketip yerine bal basarlar mı?
Petek Kabartma
 Arkadaşlar  arılarımı 5-6 çerçeve olarak almıştım.Birini 10 gün kadar önce aldım ve kata çıkardım. Petek kabartma gayet güzel ve hızlı gidiyordu. Özellikle de kat olan kovanda. Kat olan kovanın kuluçkalıkta 9 petek + yemlik var. Aynı şekilde ballıkta da 7 petek+ yemlik var. Yani ballığı tamamlamaya 3 peteğim kaldı. Ballığı tamamlayıp alta ham petek verdim.Çıkmak üzere olan kapalı yavrulu çerçeveleri yukarı çektim. Günlük yumurtalı ve lavralı  çerçeveleri de aşağı çektim. Normalde 2 ham peteği 2-3 günde filan kabartıyorlardı. Önceki, hafta kovana 3 ham petek verip geçen hafta sonu kontrole gittiğimde gördüm ki ham peteklere dokunulmamış.Alta indirdiğim kabarmış yeni peteklere ful yavru basılmış.Ancak ham peteklere dokunulmamış. Ayrıca ana arı memesi asılmış bozdum. Ana arı ızgarası sebebiyle  diyecem ama ballıktaki arıların anasızlık hissine kapılıp meme yapması gerekmez mi? Ana arı zaten kuluçkalıkta neden yukarıda değilde aşağıda ana memesi var ki Sizce bunların sebebi ne olabilir?

Ana Arı ve Çiftleşme
Üç kovandan birinin anasının olmadığını farkettim. Kovanda tarlacı arı çok fazla. Kovanı diğer kovanlara dağıtmayı düşünmüştüm. Akşam üstü açtığımda kovan mevcudunun çok fazla olduğunu gördüm vazgeçtim. Katta olan kovanımın ırkı farklı olduğu için sıkıntı olabileceğini düşündüm.Aynı ırk olan diğer kovanımdan günlük yavru ve lavralı olan bir çerçeveyi arısını silkerek anasız kovana verdim. (Ana arıyı aktarma ihtimaline binaen arısız olarak aktardım.) Günlük yumurta ve lavranın ana arıya dönüşebilmesi için arı sütüne ihtiyaç olduğunu, bunuda 1 hatalık işçilerin salgıladığını bildiğimden Her iki tarafında bir avuç pupa kapalı yavrusu olan geri kalanı polen ve balla kaplı olan peteği arısı ile birlikte anasız kovana aktardım.Anasız kovandaki kabarmış ama bal dolu olan 2 çerçeveyi de eksilenlerin yerine koydum. Şimdi bu kovanda oluşacak ana arı memelerinden 3 tanesinin dışındakileri bozmayı düşünüyorum. Ayıracağım 3 ana arı memesini de ana arı mememsi kafesi içine hapsedeceğim ki çıktıkları zaman oğula kaçmasınlar. Hatta bu ana arılı çerçeveyi ayrı bir kovana alıp 2 çerçeveli yeni bir bölme oluşturayım diyorum. Anaları doğduktan sonra aynı anda değilde çiftleşmeden gelenin arkasından birini bırakayım şeklinde bir kaç gün ara ile bırakmayı düşünüyorum.Böylece hem ananın çiftleşip geldiğinden emin olurum hemde elimde yedek ana olup bunlara ayrı bölmeler oluştururum.
Ana arının çiftleşmesi ile ilgili de kafama takılanlar var. Daha önce de söylediğim gibi 3 kovanın ikisinin ırkı aynı. Kattaki ise farklı. Ben yeni ananın çiftleşmesinde kattaki kovanın erkeklerini istemiyorum. Irkların melezleşmesini istemiyorum yani. Bu yüzden kattaki kovanın girişine ana arı ızgarasını koyarak erkek arıların çıkmasına engel olmayı planlıyorum. Böylece döllenme sadece aynı ırktan olan 2 kovandaki erkeklerden olacak. 8+5 çerçeve kovandaki erkekler çiftleşme için yeterli olur mu acaba? Akrabalık ilişkisi oluşarak kalitesiz ana olur mu? Ne kadar süreyle kattaki kovanın erkeklerini ızgara ile hapsetmem gerekir?

Çevrimdışı bestofwesd

• İşçi Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8
profilinizde arıcılık şekli : Meraklı yazıyor ya gerçekten meraklı bir arkadaşsınız,

şaka bir yana ,

bu yazdığınız başlıklara ait forumda o kadar çok bilgi var ki , düşündüğünüz biçok şeyin anlamsız olduğunu göreceksiniz mesala çiftleşecek erkek arıların hapsedilmesi gibi :)

besleme konusunu da bol bol okuyun  arıya 25 gün boyunca 1-1,5 litre 1/1 şerbet vermek de gerçekten çok bonkörce çerçevelerde bal varsa bile yüzde onu geçmez bu kadar beslemeye

allah yardımcınız olsun kolay gelsin
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: konya-Ereğli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1100
Bu sene bol şekerli bir bal yersiniz herhalde. ;D

Çevrimdışı egemen

• Larva
  • **
  • Yer: Merkez / Çanakkale
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 131+64
  • Rakım: 51
çiftleşme konusunda katkı yapmak isterim. yapamazsınız ama yaptığınızı farz edelim; akrabalı çiftleşme yapmış olursunuz. kendi sonunuzu hazırlarsınız...
hapsetseniz bile başarılı olamazsınız, nedeni ise çevredeki diğer arılar+kendi arılığınız içerisinde erkek arıların kovanlar arasında serbestçe dolaşmaları (erkek arılar vize almış gibi serbest dolaşım yaparlar - bu dediğimi iyi bir gözlemle kovanlarınızda görebilirsiniz)

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
Evet sorular güzel ama arkadaşların dediği gibi forum içinde bu tip sorular oldukça fazla cevaplanmış.

Beslenme konusunda arkadaşlara ben de katılıyorum. Bol bol şurup basılmıştır gözlere
Petek kabartma Petek kabartma arıların meşguliyetiyle ilgili. Bence arılarınız yavru bakımıyla meşguller. Kovanınız oğula hazırlanıyor dikkatinize
Ana arı ve çiftleşme erkek arıları hapsetme olayında bir fıkra örneği yazmak aklımdan geçti ama bazen şakalaşmalar yanlış anlaşılıyor diye yazmaktan vazgeçtim.

Kolay gelsin. Bol bereketli bir yıl dileğiyle

Çevrimdışı İsmail Bayındır

• ismail
  • Ana Arı
  • Yer: Çanakkale/Çan
  • Kovan Sayısı: 4 balcı+1 damızlık+6 bölme=11 olmuşuz.
  • Rakım: 165
"ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol"

şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar

534 776 9733

Çevrimdışı kamer

• Pupa
Şurup kesildi kabartma faaliyetleri durmuş. Bütün kovanlar meme asmış. Anasız  kovanda 2 çerçevede 6-7 ana memesi aramışlar. Analı kovanda ise günlük yumurtalar var. Sanırım yumurtalar daha yeni çünkü dik konumdalar daha yatay konuma gelmemiştiler.Bir kaç çerçevede tam dolu pupa halinde, bir kaç çerçevede günlük yumurtalı kovan sıkışta değil. Bu ana memelerini niye astılar

Çevrimdışı kamer

• Pupa
profilinizde arıcılık şekli : Meraklı yazıyor ya gerçekten meraklı bir arkadaşsınız,

şaka bir yana ,

bu yazdığınız başlıklara ait forumda o kadar çok bilgi var ki , düşündüğünüz biçok şeyin anlamsız olduğunu göreceksiniz mesala çiftleşecek erkek arıların hapsedilmesi gibi :)

besleme konusunu da bol bol okuyun  arıya 25 gün boyunca 1-1,5 litre 1/1 şerbet vermek de gerçekten çok bonkörce çerçevelerde bal varsa bile yüzde onu geçmez bu kadar beslemeye

allah yardımcınız olsun kolay gelsin

Cevabınız için teşekkür ederim. Forumda okadar çok mesaj varki telefon ile okumak çok zor. Okumaya çalışıyorum ama bir yerden sonra talip çok zor oluyor.Zamanda kısıtlı olunca  tek tek okuyamıyorum. Kafama takılan hususlar ilgili konular içinde ya genel olarak geçiyor ya da sorularıma detaylı cevap değil. Öğrenmeye çalışıyorum.

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• Pupa
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
Şurup kesildi kabartma faaliyetleri durmuş. Bütün kovanlar meme asmış. Anasız  kovanda 2 çerçevede 6-7 ana memesi aramışlar. Analı kovanda ise günlük yumurtalar var. Sanırım yumurtalar daha yeni çünkü dik konumdalar daha yatay konuma gelmemiştiler.Bir kaç çerçevede tam dolu pupa halinde, bir kaç çerçevede günlük yumurtalı kovan sıkışta değil. Bu ana memelerini niye astılar

Oğul için okadar çok değişken varki. Sadece sıkışıklık değil.

Anaarı yaşı , Oğula yatkınlık, kovanın genel durumu, sıkışmadan evvel kat vermeme, yetersiz havalandırma vs...
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
Kovanlarda gördüğüm memeler

Çevrimdışı kamer

• Pupa
Yarın ana memesi olan çerçeveler den  birini alarak ayrı bir bölme kovan yapayım diyorum. Ucu düzgün kesilmiş gibi duran memelere baktığımda dibinde lavrayı görüyorum. Bir arkadaş farklı bir konuda şu minvalde yazmış. Meme çok uzun olursa lavranın beslenmesi yetersiz olur ve ana kalitesiz olur. Bu mantıkla fazla uzun olmayanlar daha mı kalitelidir sizce? Memelerin durumlarına bakarsak çıkmalarına çok varmı acaba?
Ana arı memesi kafesi aldım ne zaman takmalıyım acaba?

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı İsmail Bayındır

• ismail
  • Ana Arı
  • Yer: Çanakkale/Çan
  • Kovan Sayısı: 4 balcı+1 damızlık+6 bölme=11 olmuşuz.
  • Rakım: 165
Yarın ana memesi olan çerçeveler den  birini alarak ayrı bir bölme kovan yapayım diyorum. Ucu düzgün kesilmiş gibi duran memelere baktığımda dibinde lavrayı görüyorum. Bir arkadaş farklı bir konuda şu minvalde yazmış. Meme çok uzun olursa lavranın beslenmesi yetersiz olur ve ana kalitesiz olur. Bu mantıkla fazla uzun olmayanlar daha mı kalitelidir sizce? Memelerin durumlarına bakarsak çıkmalarına çok varmı acaba?
Ana arı memesi kafesi aldım ne zaman takmalıyım acaba?

Ben aynı görüşte değilim. Baktığınızda daha iri, daha gösterişli memeleri seçmenizi tavsiye ederim.
"ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol"

şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar

534 776 9733

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
Çerçeve ortasındaki memelerin küçük göründüğüne aldanmayın.Küçük gibi görünen memeden iri ve de kaliteli bir ana arım olmuştu.
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
Sizce meme kafesini yerleştirme vakti gelmişmidir

Kimisi küçük ve kapalı kimisi ise uzadıkça uzamış ve ağzı hala açık dibinde lavra görünüyor.

Çevrimdışı kamer

• Pupa
Çerçeve ortasındaki memeye bu kafesi (bigudi) takmak sıkıntı olmaz mı uygulama nasıl yapılmalı sizce