Gönderen Konu: Basladik artik  (Okunma sayısı 3165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
  • Yer: Balıkesir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 75
Ynt: Basladik artik
« Yanıtla #30 : Mayıs 14, 2017, 00:38:53 »
Aslinda yazar deftere fakat ben de duydum bu sekilde durumlar. Ben hic siparis vermedim gittim parasini verip kovani aldim acikcasi.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Siparişi deftere bizzat bana yazdırdı. İnsanlık hali unutmuş olabilir ama güzel kovan yapıyor. Birde aycan mobilya var eski hayvan pazarının arka taraflarında kalıyor. 1 kez telefonda görüştük boya yapmıyor kovan dışına.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı bbaysal

• Larva
  • **
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #31 : Temmuz 24, 2017, 20:13:14 »
Ibrahim bey nasil arilarin durumu.

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 75
« Yanıtla #32 : Ağustos 03, 2017, 20:12:29 »
Ibrahim bey nasil arilarin durumu.

Arılar iyi maşallah ama bal yok sizde durum nasıl?

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı bbaysal

• Larva
  • **
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #33 : Ağustos 03, 2017, 21:05:34 »
Bal bu sene sıfırı cektik gibi. Yagmurdu ruzgardi bir türlü havasi olmadı. Ari gelisimi iyi fakat bal yok.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Aralık 25, 2017, 23:41:46 »
Hayırlı uğurlu olsun ,

kovanlar Yalova kovan sanırım , aynısından bende de var.

merak ettiğim bir konu kovanlar katlı olarak sadece 2 kat satılıyor bu kovanda öyleydi, Türkiye de genelde arıcılık 2 kat olarak mı yapılıyor ?

benim gözlemim ise şu mesala bizim bölgede daha bal akım donemi tam olarak başlamadı ve 3. kattayız

büyük soru, tebrik ederim. yalovada bazı arıcıların yanlış algılamasından kaynaklanıyor. yalovada bazı arıcılar kuluçkalığın hemen üstüne ana ızgarası atıp üstünü ballığı kestane balıyla doldurup, peşinden apar topar ilk giden yer kapar umuduyla trakyada soluğu alma telaşı olabiliyor. trakyada da bir kat alsa. allah bereket versin.

bu durum biraz da kovanı yapan firmadan kaynaklanabiliyor. kovanı yapan firma set olarak satıyor, satıcı da bunu böyle satıyor aracı. bu kovanın ballığı ya standart değil, ya da diğer ballıklar standart değil, bu kovandan elimde 13 tane var, 8 çeşit ballık almak zorunda kaldım 3.kata çıkabilmek için. netekim, ya ballık dar geliyor ya kovan. o yüzden firmayı bulursam ya 4 kat set alacam ya da kendim yapacam kovanı, o raddeye geldim.

kovan iç açıklıklarına dikkat edin ballıklarda. ballıkları koyunca kovan içinde boşluk kalıyor dal budak aralığı kalıyor indirip bindirirken dal budak sıyrılıp dökülüyor. sonra kovanın arılar dışından yarı belinden niye girmeye çalışıyor diye düşünürsünüz. halbuki arılar kovanı içten propolisle kaplayamadıkları için yeterince, kalan kısmı da dışardan kaplamaya çalışırlar bin bir güçlükle.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Aralık 25, 2017, 23:45:35 »
Ben bu civarda hangi satıcıya sorsam ayrı kuluçkalık ya da ballık satılmıyor.İllaki takım olacak. Fiyatlarda kavak 100- çam 135- köknar 145 çıtalar dahil. Murat AKIN hocam kızmasın çerçeveler dahil. Satıcılar çıta dediği için öyle söylüyorum. Bende elimdeki boş ballığı alt taban ve kapak alarak kuluçkalığa çevirmeyi düşünüyorum.

fiyatlar doğru 170den aşağı satana rastlamadım. kuluçkalık ve tek ballık olarak