Gönderen Konu: Irk seçimi  (Okunma sayısı 808 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 13
  • Rakım: 1200
Ynt: Irk seçimi
« Yanıtla #15 : Mayıs 17, 2017, 22:38:08 »
Bugün damızlık bir Anadolu arısı aldım ve yaptığım bölmeye verdim. Bu ırkın ıslah çalışmalarını yapan vakfın bölgemizdeki işletme sorumlusu ile görüştüğümde bizim yörede Anadolu F1'leri Kafkas F1'lerden daha verimli gördüklerini belirttiği için Anadolu'da karar kıldım. Ana arının kabulünü takiben bir tur yavru kapatmasını bekleyip jantere hapsedeceğim. Gelişmeleri paylaşıyor olurum :)

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
« Yanıtla #16 : Mayıs 18, 2017, 10:34:53 »
Ismail bey damizlik anaayi nereden aldiniz bilmiyorum insallah basarili olursunuz bende ege arastirmadan 2 adet anadolu damizlik machelden 2 damizlik anadolu 1 kafkas camili damizlik olmak uzere 5 damizlik ana ari aldim ayrica egeden 15 f1 anadolu aldim denemeye basladim egeden aldiklarimdan analar cikti yumurtaya gecti  centere yumurta atiyor fakat isciler tasiyor yada sut koymuyorlar bende millerle aldim halley yontemi yaptim  ana uretmeye basladim 50 ana kutum 20 rusetimle ana uretiyorum benim niyetim anadolu irkini deneyip basarili olanla calismak
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı bestofwesd

• İşçi Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 8
« Yanıtla #17 : Mayıs 18, 2017, 10:42:26 »
Ilginizi çekebilir diye düşündüm

Anadolu arisini koymamışlar listeye

Sitede şöyle  bir açıklama vardi;

Yukardaki tabloyu bir Amerikan web sitesinden (Eversweet Arıcılık) Türkçeleştirerek bilgilerinize sunuyorum.

Açıklama fazla yapmayacağım rahat anlaşılır durumda;

Yaygın bal arısı ırklarının bazı özelliklerinin 1'den 10'a kadar puanlanmasından oluşuyor.

Irklar sırasıyla; Afrika- Buckfast- Karniyol- Kafkas- Kordovan(İtalyan altın arısı)- İtalyan ve Rus arısından oluşuyor.
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
« Yanıtla #18 : Mayıs 18, 2017, 10:50:54 »
Tesekurler usta karniyol da aldim f1 deniyorum  belfaks f1 aldim  hatta  turkiye kalkinma vakfina tlf edip damizlik istedim verirseler oradada yigilca ve kafkas uretiliyormus  ilerliyen gunlerde arariz dediler bekliyorum su an 120 koloni oldu arilikta 60 bala calisiyor digerleri deneme bolme bakalim basarili olacakmiyiz
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #19 : Mayıs 18, 2017, 10:52:55 »
Tabloya göre, Buckfast ve Karniyol uzak ara öndeler...
http://numanyildiran.blogspot.com/

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı bestofwesd

• İşçi Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #20 : Mayıs 18, 2017, 11:19:25 »
yağmacılık olmasa benim favorim İtalyan aslında

italyanla karniyol çiftleşse bu sorun baya azalır sanki :)))

tabi ben işin esprisini yapıyorum , bu melezleme sandığım kadar kolay değildir :)))

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• İşçi Arı
« Yanıtla #21 : Mayıs 18, 2017, 11:21:11 »
Ismail bey damizlik anaayi nereden aldiniz bilmiyorum insallah basarili olursunuz bende ege arastirmadan 2 adet anadolu damizlik machelden 2 damizlik anadolu 1 kafkas camili damizlik olmak uzere 5 damizlik ana ari aldim ayrica egeden 15 f1 anadolu aldim denemeye basladim egeden aldiklarimdan analar cikti yumurtaya gecti  centere yumurta atiyor fakat isciler tasiyor yada sut koymuyorlar bende millerle aldim halley yontemi yaptim  ana uretmeye basladim 50 ana kutum 20 rusetimle ana uretiyorum benim niyetim anadolu irkini deneyip basarili olanla calismak
Şevket abi ANG vakfının tesisi 20 km mesafede bana, oradan aldım. İnşallah hepimiz emeğimizin karşılığını alırız.
Janter konusunda Halil abinin direktiflerini izleyeceğim bakalım, hayırlısı artık.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• İşçi Arı
« Yanıtla #22 : Mayıs 18, 2017, 11:27:15 »

Yukardaki tabloyu bir Amerikan web sitesinden (Eversweet Arıcılık) Türkçeleştirerek bilgilerinize sunuyorum.

Yaygın bal arısı ırklarının bazı özelliklerinin 1'den 10'a kadar puanlanmasından oluşuyor.

Irklar sırasıyla; Afrika- Buckfast- Karniyol- Kafkas- Kordovan(İtalyan altın arısı)- İtalyan ve Rus arısından oluşuyor.

Bazı kaynaklar Kafkas'ın ekotipi olarak değerlendiriyor Anadolu arısını, bu yüzden yer verilmemiş olabilir.
Tablodaki değerlendirme F0'lar içindir muhtemelen. Bizim için farkı oluşturacak olan ise bölgemiz arısı ile döllenme sonucu faaliyete geçecek F1'ler. Bunun değerlendirmesini de ancak bir kaç yıl içinde yapabiliriz gibi.

Çevrimiçi Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Larva
  • **
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #23 : Mayıs 18, 2017, 17:09:17 »

USTAM, EMEĞE SAYGI ALINTI YAPARKEN LÜTFEN KAYNAK BELİRTELİM.

Çevrimdışı bestofwesd

• İşçi Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #24 : Mayıs 18, 2017, 17:18:05 »
Sevgili Pendorya,

gerçekten çok haklısınız, emeğiniz için çok ama çok teşekkürler,
bugün yazdıklarınızın tümünü okudum, elinize emeğinize sağlık. atlanmaması gereken bir şeydi lütfen kusuruma bakmayın...

Çevrimiçi Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Larva
  • **
« Yanıtla #25 : Mayıs 18, 2017, 17:23:42 »
Merhaba;

Kendi bloğumda, bundan sonra ilginizi çekebilecek yabancı kaynakları Türkçeleştirerek bilgilerinize sunmaya çalışacağım.

Irk seçimiyle ilgili olarak;
Avrupa Birliğinin bazı ülkelerde yaptıkları bir araştırma, ilgili ülkelerdeki yerli arı ırklarının inceleme sonuçlarına yer verilmiş.

Araştırmanın Türkiye başlıklı kısmını Türkçeleştirdim. Türkiye arılarının kökeni ile ilgili ilginç tespitler var.

Sonuç kısmında aynen şöyle yazıyor;
"Bal arısı genetik çeşitliliğini korumak için bal arısı ana arılarının birkaç yerden ülkenin dört bir yanına dağıtılmasının,  yurt dışından bal arısı ithal edilmesinin acil önlem olarak durdurulmasını öneriyoruz."

Sanırım anlayabilenler için yeterince esaslı bir cümle. Özellikle Avrupadan bolca damızlık aldığımız bu günlerde, bu cümlenin yazarlarının Avrupalı olması çok ilginç değil mi?

Türkçeleştirdiğim raporu okumak isterseniz:
http://pendore.blogspot.com.tr/2017/05/avrupa-ariciliginda-bal-arisi-nufuslari.html?view=magazine

Bloğumda ilginizi çekebilecek diğer yazılarımda var.
Selamlar

Çevrimiçi Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Larva
  • **
« Yanıtla #26 : Mayıs 18, 2017, 17:25:25 »
Sevgili Pendorya,

gerçekten çok haklısınız, emeğiniz için çok ama çok teşekkürler,
bugün yazdıklarınızın tümünü okudum, elinize emeğinize sağlık. atlanmaması gereken bir şeydi lütfen kusuruma bakmayın...

Bu sefer ben mahçup oldum. Sözleriniz için çok teşekkürler. Sizde sağolun.
Bol bereketli verimli bir yıl dilerim.
Selamlar.

Çevrimiçi Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Larva
  • **
« Yanıtla #27 : Mayıs 18, 2017, 17:47:33 »
yağmacılık olmasa benim favorim İtalyan aslında

italyanla karniyol çiftleşse bu sorun baya azalır sanki :)))

tabi ben işin esprisini yapıyorum , bu melezleme sandığım kadar kolay değildir :)))

Merhaba;
2008 yılında Ege Tarımsal Araştırma'dan 3 adet İtalyan F1 ana arı almıştım. Manisa'daki yerli Anadolu arısından sonra, o harika sarı renkleri ayrı bir zevk kaynağıydı.

Artıları;

• Harika yumurtlayıp, harika yumurta deseni oluşturuyor.
  • Çok güzel petek örüyor, kabartıyor, balları beyaz kapakla sırlıyor (Benim yerli arılar kahverengi deri görünümünde sırlıyor)
  • İlkbahar yavru atma ve gelişimi, yerli arılardan önce ve hızlı
  • Çok yavru yaptığı için, zayıf kovanları kuvvetlendirici kovan olarak kullanılabilir.
  • Yerli arılara göre daha sakinler

Eksileri

• İşçi arılar mevsim kuraklaşıp, kıtlık başlayınca etrafta bal, reçel, pekmez, balmumu, arıcının evi ve en tehlikelisi bal deposunu keşfetmek, yağmalamak konusunda çok gayretli. Bir sene kovanlarım tıka basa pekmez doldu. Anladınız herhalde.
  • Zayıf kovan bulursa affetmiyorlar
  • Literatürde oğul eğilimi az diyordu ama oğul isteği var
  • Çok yavru üretmesi çok iyi ama 180 km hızlanmış araba gibi durmak nedir bilmiyorlar. Bu nedenle eylül-ekim ayında stokları çok tüketiyorlar.
  • Kışa bol kadro girmesi hem iyi hemde kışlama tüketiminin çokluğundan dolayı dezavantaj.

Şu anda elimde İtalyan yok. Bir ara 2010 yılında çiftlik ortağıma kızıp, arılarımı satmıştım.
Arılarınızı tamamen İtalyan arılarına çevirmenizi istemem ama birkaç kovan italyan arısının elinizde olması da fena fikir değildir. Çünkü sadece üreme özelliğinden dolayı takviye kovanı, kendi analarınızı üretiyorsanız besleyici kovan olarak mükemmel iş çıkaracaklarından şüpheniz olmasın.

Hele o sarı renkleri yok muydu, sırf o cezbedici renklerinden dolayı tekrar alasım geliyor.

Çevrimdışı bestofwesd

• İşçi Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #28 : Mayıs 18, 2017, 17:55:12 »
Yaptığınız şey gerçekten güzel ve sayenizde hepimiz faydalanacağız.

şu an hangi ırkı kullanıyorsunuz ?

bu sene bende deneme amaçlı bir İtalyan , bir bucfast , birde karniyol aldım bakalım nasıl olacak gelişimler ve sonuçlar yaşayarak tecrübe etmek istiyorum

Çevrimiçi Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Larva
  • **
« Yanıtla #29 : Mayıs 18, 2017, 22:32:33 »
Şu anda benim de kafam allak bullak. Özellikle son tercüme ettiğim yazılardan sonra ben ne yapıyorum demeye başladım.

Benim arılarım bu sene başında tamamen yerli Anadolu (Manisa-Alaşehir yerli arısı) arılarından oluşuyordu.

İnternette gördüğüm yazılar, videolar, reklamlar yüzünden kendi arılarımı gözüm görmez oldu. Bir hastalık belirtisi olarak günde 3 posta yabancı menşeyli arılarla yatar kalkar oldum. Beni saran bu hastalığı mutlaka durdurmak için, deli gibi ana arı aramaya başladım.

Nisan sonunda 3 Buckfast, 1 Karniyol ana arı alarak muradıma erdim(sandım). Aslında siparişim 2 Buckfast-2 Karniyol idi ama gelen böyleydi. Ayrıca ana arı kafesindeki karniyol yazısından başka ana arılar arasında hiçbir fark göremedim. Yani 4 ana arıyı da yan yana koysanız ve " Biri Karniyol bul bakalım" deseniz benim ayırt edebilmem imkansız.

Nasıl ama harika değil mi? Arayan mevlasını da, belasını da bulurmuş demişler. Atalarımız boşuna dememişler.
Diyelim ki ben yanıldım, pek bir şeyden anlamıyorum. Bana sertifikalı-ruhsatlı üretim yaptığını söyleyen damızlıkçı, satışını yaptığı 4 adet farklı ana arı ırkını, 4 ayrı izole bölgede ırkları birbirine karıştırmadan üretim yapıyorsa ne ala.

Ayrıca Buckfast arısını aldıktan sonra öğrendiğim gerçekler karşısında iyice dehşet içindeyim. Nedeni ise; bana satış yapan damızlıkçının öncelikle saf ana buckfast alması gerekiyor. Bu anadan üreteceği F1 anaların mutlaka buckfast erkeklerle çiftleşmesi gerekiyor ki hibrit arının ırkı bozulmasın.

Benim araştırmalarıma göre Türkiye'de 1-2 damızlıkçının haricinde izole çiftleşme bölgesi olan damızlıkçı yok. Yani bana gelen Buckfast F1 ana arının hangi erkeklerle çiftleştiğinin garantisi yok. Ağzıma almak bile istemediğim başka bir konu daha var. Yurtiçi veya yurtdışından F1 ana arı getirip, bunlardan ürettikleri F2 ana arıları, F1 diye satanların olduğunu duyuyorum. Allah bize yardım etsin.

Yakın bir dostumun şu sözlerini sizlere aktarmak istiyorum; " Türkiye'de isteyen HER KİŞİ, istediği ZAMAN, isteği YERDE, istediği HER ŞEYİ, istediği ŞEKİLDE yapabiliyorsa, bu işte bir YANLIŞLIK var". Doğru söze ne hacet.

Mayıs başından beri 3 buckfast, 1 karniyol ana arıyla analandırdığım kovanlardan sonuçları bekleyip göreceğiz. Diğer 8 kovanım yerli arı. Bakalım yediğimiz halt nasıl sonuçlanacak göreceğiz.

Kovanlarım asıl işim olan Tavukçuluk yaptığım kümeslerimin yanında, hemen hemen her gün kovanlarımla ilgileniyorum. Sonuçları objektif gözle , tarafsız olarak sizlerle paylaşacağım. (Tabiki de elime geçen anaların gerçek Buckfast ve Karniyol olmasını umarak)

Şu anki aklım ve bilgimle bu maceraya hiç atılmaz, ege araştırmadan ıslah edilmiş Anadolu arısı alarak kan tazelerdim.
Aslında en yakın zamanda yapacağım işte bu olacak.
Selamlar. Başarılar