Gönderen Konu: Irk seçimi  (Okunma sayısı 2043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
Ynt: Irk seçimi
« Yanıtla #45 : Ekim 03, 2017, 13:36:48 »

Körük konusunda bir şey daha: Bir çok usta körüksüz asla arı açma der. Ama ben dahil, meraktan kapak kaldırma huyumuzu terkedemediğimiz için, körüksüz kısa süreliğine de olsa kapak açarız. Bu davranış en uysal arının bile zaman zaman hırçın tutum sergilemesine sebep olabiliyor.

Ben bu konuya katılmıyorum.
Bu yaz yaptığım bölmelere hepsi için demiyorum.3 tanesine her zaman koruksuz açıp çerçeve çekip kontrol edebildim .jandarma nın bölmeleri
Şuanda halen aynılar .pek körük gerekmiyor .ama diğerleri için söyleyemem .

ÖZ-SEL ARICILIK

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #46 : Ekim 03, 2017, 13:39:36 »
Özer o yüzden zaman zaman dedim zaten :)

Çevrimdışı Furkan Güner

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: Şuan Yok :)
  • Rakım: 1490
« Yanıtla #47 : Ekim 03, 2017, 14:02:54 »
Kafkas melezi dediğin arı muhtemelen suyunun suyunun suyunun suyudur, çünkü çerçeve üzerinde en sakin olan ırk Kafkas olarak geçiyor bir çok kaynakta. Nitekim burada saf kafkas yetiştiren bir işletmeyi ziyaret ettiğimizde kendimiz de test etme imkanı bulduk bu durumu.

Benim arılarım da geçen sene aşırı hırçındır, sırf bu yüzden tüm anaları değiştirmek istediğimi forumda da bir çok kez ifade ettim. Hatta benim arılarım sakin diyen ustalardan damızlık ana rica ettim. Fakat bu sene aynı arılarla, sadece yaklaşımımı değiştirerek çok rahat çalıştım. Kapri şort, tişört, lateks eldiven, çorapsız ayağa terlik :) Sadece kelle maske taktım kafama, tedbiri elden bırakmamak adına o da. Ne değişti de arılar böyle oldu dersen, en başta ben değiştim. Körükle verilen dumanın miktarı ve şekli bile arının davranışını etkiliyor. Duman verir vermez kapak kaldırmadım hiç, arının kursağına bal gitmesini bekledim bir süre.

Kovandaki bal miktarında 10 kg'nin arı için psikolojik sınır olduğunu okumuştum bir kitapta. Gerçekten de gördüm ki arının stoğu ne kadar sağlamsa, davranışı da o kadar uysal.

Körük konusunda bir şey daha: Bir çok usta körüksüz asla arı açma der. Ama ben dahil, meraktan kapak kaldırma huyumuzu terkedemediğimiz için, körüksüz kısa süreliğine de olsa kapak açarız. Bu davranış en uysal arının bile zaman zaman hırçın tutum sergilemesine sebep olabiliyor.

Arıcı arıya, arı da arıcıya alışıyor galiba :).

Saf hatlarla çalışıldığında kafkas da, anadolu da sakin diyorlar. Bizdekiler dediğiniz gibi iyice karışmış muhtemelen. Çünkü tutarlılık yok, kimisi sakin çıkıyor kimisi saldırgan. Ama sakin dediğimiz arılar bile Avrupa'daki arıcılara saldırgan gelir muhtemelen :).

Körük kullanımını bu sene çok test ettim. Her kovanda aynı tepkiyi almadım mesela. Bazı kovanlarda aynı uygulamada hırçınlaştırırken, bazısında sakinleştirdi. 26 çerçeve arıda körüksüz, tüm çerçevelerde ana arı memesi temizliği yaptım. Ama aynı işlemi körükle yapamadım. Belki de körüğü yanlış kullanıyorumdur. Önce kovan deliğinden bir miktar duman verip bekliyorum, sonra örtüsünü açıyorum. Çok fazla duman vurmamaya, doğrudan peteklere getirmemeye çalışıyorum. Gerçi başka arıcılar aynı arıda çalıştığında da saldırganlık oldu. Dumanı görür görmez yapışıyor insana :D. Bacak içlerinden, pantolon üzerinden defalarca iğne yedik.
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olur...

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #48 : Ekim 03, 2017, 14:29:16 »
Arıcının arıyı bilmesi gerekiyor bence furkan kardeşim.

Murat abiyle konusurken herzaman arıların hırçınlığından ust uste 2 kat pantalon giymekten yakınırdım :)

Arılara ilkbaharda baktıgımızda bana ilk dediği 'Oğlum arı aç...'

Bu sene ilkbaharda eldivensiz bir şekilde bakabildik aynı arıya sonrasında balın gelenmediği arının strese girdiği zamanlarda bu şekilde çalışmak zor tabiki...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #49 : Ekim 03, 2017, 22:41:37 »

Kovandaki bal miktarında 10 kg'nin arı için psikolojik sınır olduğunu okumuştum bir kitapta. Gerçekten de gördüm ki arının stoğu ne kadar sağlamsa, davranışı da o kadar uysal.

Sonbahar hırçınlığının önemli yeri burası.