Gönderen Konu: Tavuk yetiştiriciliği denemeleri -1  (Okunma sayısı 279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lergun77

• Larva
  • **
  • Yer: ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
Tavuk yetiştiriciliği denemeleri -1
« : Mayıs 04, 2017, 10:51:59 »
Merhaba,
Ben normalde 5 kovanımla hobimi devam ettiriyorken sessiz sessiz birgün renkli yumurta üretenleri anlatan bir haber izledim ve ben de yapabilirim belki dedim...bu sebeple aklımda arılarımı koyduğum yerde ( 1 adet büyükçe kangal köpeğimde var ) 4m2 lik bir kümes içinde 10-15 tavuk büyütebilir miyimi deneyeceğim...
ama benim istediğim ilk başta ameriucana ile başlayıp yapabiliyorsam Kırıkkale de 2 dönüm arsa var hem arıyı hem de kümesi oraya taşıyacağım ve işi büyüteceğim. kovan sayımı 50-100 tavuk sayımı ise 100-200 arası yapacağım ( tavuk cinsleri ise ameriucana, Marans,Orpington ve Olive Egger..bunlar renkli yumurta için.....Et i için ise bresse ) düşünüyorum....
ama Tavukçuluk hakkında ne biliyorsunuz derseniz fazla bişey söyleyemem..siz değerli ustalarımdan başlamadan önce tavsiyelerinizi alırsam çok ama çok memnun olurum.
teşekkürler.

Çevrimiçi Erol Demirbağ

• İşçi Arı
  • Yer: Kırklareli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Rakım: 186
Ynt: Tavuk yetiştiriciliği denemeleri -1
« Yanıtla #1 : Mayıs 04, 2017, 11:44:29 »
Her iki yetiştirmeyide yapabilirsiniz. Ama her duyulan habere inanmamak lazım diye düşünüyorum.
Tavuklar ticari düşünüldüğünde daha sıkı takip ister.
Tavuklarla ilgili bilgilendirme için; takip ediyormusunuz bilmiyorum www.evcilsevgisi.com faydalı olabilir. Başarılar.
05322827480

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2 : Mayıs 05, 2017, 06:16:01 »
Yerleşim alanına yakın bir yerde tavukculuk yapmamak gerekir.
Sayı çok olunca kokusu çevreye rahatsızlık verir.

Gezen tavuğun kokusu az olur.

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #3 : Haziran 18, 2017, 01:17:55 »
Merhaba,
Ben normalde 5 kovanımla hobimi devam ettiriyorken sessiz sessiz birgün renkli yumurta üretenleri anlatan bir haber izledim ve ben de yapabilirim belki dedim...bu sebeple aklımda arılarımı koyduğum yerde ( 1 adet büyükçe kangal köpeğimde var ) 4m2 lik bir kümes içinde 10-15 tavuk büyütebilir miyimi deneyeceğim...
ama benim istediğim ilk başta ameriucana ile başlayıp yapabiliyorsam Kırıkkale de 2 dönüm arsa var hem arıyı hem de kümesi oraya taşıyacağım ve işi büyüteceğim. kovan sayımı 50-100 tavuk sayımı ise 100-200 arası yapacağım ( tavuk cinsleri ise ameriucana, Marans,Orpington ve Olive Egger..bunlar renkli yumurta için.....Et i için ise bresse ) düşünüyorum....
ama Tavukçuluk hakkında ne biliyorsunuz derseniz fazla bişey söyleyemem..siz değerli ustalarımdan başlamadan önce tavsiyelerinizi alırsam çok ama çok memnun olurum.
teşekkürler.
Başlangıçta her şey yolunda gidebilir bir süre sonra uyum sorunları ortaya çıkabilir.
Yerli tavuklarmız hastalıklara karşı dayanıklı olup bahçe şartlarında verimide bahsettiğiniz ırklardan daha iyi olur.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #4 : Haziran 18, 2017, 10:51:43 »
Merhaba; forumdaki gerçek tavukçu olarak birkaç tavsiyede bulunayım;

-- Türkiye'de tavukçuluk artık tüm Türkiye'de yapılıyor. Bu yüzden hastalıklara karşı düzenli aşılama yapmak zorundasınız. Bir aşılama programı uygulamadan başarılı olmanız çok zor.
-- Yabani kuşlar bu konuda en büyük sorun. Tavuklar için ölümcül olan hastalıkları, onlar daha önce geçirip sağ kalanlar portör oluyor. Bu yüzden salma tavukçuluğun en büyük handikapı ortaya çıkıyor.( Yabani kuşlarla temasın kaçınılmaz olması). İzmir Gaziemir kırsalında bir akrabam 5 yılda 3. kez hüsrana uğradı. Geçen ay 350 tavuktan geriye birşey pek kalmadı. Kalanları da kesti.
     Bu durumdan kurtulmak için, belli bir miktar gezinti alanı da dahil bir alanı, tamamen kuş girişlerinden izole etmek, Tavukları bu alandan dışarı çıkarmamak en doğrusu.
   Türkiye'de organik tavukçuluk, serbest tavukçuluğun önündeki en büyük sorun olarak durmaktadır.
-- Karışık ırklarla çalışmak ayrı bir bomba. Değişik yerlerden getireceğiniz tavuklarda hangi hastalığın taşıyıcılığı olduğunu bilemezsiniz.
-- Karışık bakım aynı zamanda sağlıklı bir aşı programı yapmanıza, aşılardan sağlıklı bir direnç oluşturmanıza engel olacaktır. Çünkü her ırk aşılara farklı yanıt ve farklı seviyede bağışıklık sağlayacak, bunun sonucunda zincirin zayıf halkası misali hastalıklara karşı korumanız zayıf olacaktır. Örneğin sadece kuşlar değil, Enfeksiyöz Bronşit hastalığı hava yoluyla(tozla) bulaşabilen bir hastalıktır.
-- Renkli yumurta gibi uç noktalardan başlamayın. Öncelikle tek bir ırk ile standart bir üretimle başlayın.( Örneğin, kahverengi veya beyaz yumurtacı gibi)
-- Farklı yaşlarda tavuklar kesinlikle bulundurmayın. Hastalıklar ve aşılamalar konusuyla da doğrudan alakalıdır.
-- Benim başlangıç olarak size tavsiyem, civciv alarak değil, 16 haftalık yarka ile başlamanızdır.(Eğer sağlam, güvenilir bir yarkacı bulursanız hem yetiştirme zahmetinden kurtulursunuz, hem de gerekli aşıları yapıldığı için sizin üzerinize düşecek yükün çoğu ortadan kalkmış olur. (Daha sonra yapılacak aşılar daha var tabii)
    Ayrıca 6 hafta gibi bir sürede yumurta toplamaya başlamış olursunuz. Hatırladığım en son fiyatlar 17 TL /Adet civarıydı.
-- Tavsiye edebileceğim ırklar;
     Lohmann Brown (Kahverengi yumurtacı- Kahverengi yumurta yapar)
     Ankara Tavukçuluk Araştırma ATAK-S (Siyah yumurtacı- Kahverengi yumurta yapar)

Tavukçuluk maceranızda başarılar dilerim. Yardımcı olabileceğim bir konu varsa, (tercümeye gerek olmadan) elimden geleni yaparım.
Selamlar