Gönderen Konu: Görkem Çakır'ın Arılığı  (Okunma sayısı 1402 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
Ynt: Görkem Çakır'ın Arılığı
« Yanıtla #15 : Mayıs 10, 2017, 00:21:53 »
Polen tuzağı aktif iken erkek arı rahatca girip cikabilsin diye o gozler.
Artik geceleri sikinti olmaz acin siz kapakları
Sayın Görkem Çakır

Tavsiye ettiğiniz günden beri gözler açık. Geceleri 3-4 dereceye kadar düşmekte hava. Giriş gözlerini açık bırakayım mı ?

Birde arı nektar akımına kadar güçlensin iyi bal yapsın diye polen tuzakların hepsini hepsini çıkardım. İşe yarar mı ? Tavsiyeniz nedir ?
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #16 : Mayıs 10, 2017, 08:51:57 »
Tavsiye ettiğiniz günden beri gözler açık. Geceleri 3-4 dereceye kadar düşmekte hava. Giriş gözlerini açık bırakayım mı ?

Birde arı nektar akımına kadar güçlensin iyi bal yapsın diye polen tuzakların hepsini hepsini çıkardım. İşe yarar mı ? Tavsiyeniz nedir ?

evet açık kalsın sıkıntı olmaz merak etmeyin , polen tuzağını aktif etmeyin bence de kovan güçlenene kadar
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #17 : Mayıs 10, 2017, 23:29:33 »

Sayın Görkem Çakır:

Sayın Görkem Çakır:

Sayın deyip hitap edince utanmış gibi olmuşsunuz.

Farkında değilsiniz belki ama bu formda karşılıklı yorum yazanların karşılıklı saygı ve sevgi içinde oldukları görülür.

Benim için her üye saygıdeğerdir. sayın denilip hitap etmeyi hakediyor.

Ben sayın deyip yoruma başlamayı uygun görüyorum üyenin yaşı da önemli değil.

Sen belki benim çocuklarımdan bile küçüksün, benim gibi eşit haklara sahip bir üyesin, herkeste böyle.

Kaldı ki:
Ben dedenle beraber çalıştım hatta dedenin babasını bir şekilde tanıdım.

Burada her şeyi yazdırıp yaşımız da belli olacak.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #18 : Mayıs 11, 2017, 00:21:26 »
Sayın Görkem Çakır:

Sayın deyip hitap edince utanmış gibi olmuşsunuz.

Farkında değilsiniz belki ama bu formda karşılıklı yorum yazanların karşılıklı saygı ve sevgi içinde oldukları görülür.

Benim için her üye saygıdeğerdir. sayın denilip hitap etmeyi hakediyor.

Ben sayın deyip yoruma başlamayı uygun görüyorum üyenin yaşı da önemli değil.

Sen belki benim çocuklarımdan bile küçüksün, benim gibi eşit haklara sahip bir üyesin, herkeste böyle.

Kaldı ki:
Ben dedenle beraber çalıştım hatta dedenin babasını bir şekilde tanıdım.

Burada her şeyi yazdırıp yaşımız da belli olacak.

Murat Abi ben sadece Saygıdeğer bulduğum sayılı kişiye sayın diye hitap ediyorum.

Sayın demenizden utanmadım aksine memnun oldum ve gurur duydum çünkü Saygıdeğer biri bana Sayın sıfatını yakıştırıyorsa bu Saygıyı hak eden biri olduğum anlamına gelir.

Sadece o kısmı almam tesadüf olmuş.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 8 kovan + 2 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #19 : Mayıs 11, 2017, 09:48:18 »
yine gönülleri aldın murat hocam SAYGILAR  ;D

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #20 : Mayıs 30, 2017, 00:04:19 »
evet açık kalsın sıkıntı olmaz merak etmeyin , polen tuzağını aktif etmeyin bence de kovan güçlenene kadar

Hocam memeli çıtalarla bölmeler yaptım. Polen tuzaklarını söylediğiniz gibi arkadan söktüm. Ortadaki girişleri açtım. Dışarı çıkan ana içeri girerken zorlanır mı ?

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #21 : Ekim 15, 2017, 16:03:12 »
Hocam memeli çıtalarla bölmeler yaptım. Polen tuzaklarını söylediğiniz gibi arkadan söktüm. Ortadaki girişleri açtım. Dışarı çıkan ana içeri girerken zorlanır mı ?

Birçok şey öğrendim. Öğrenecek daha çok şey var. Bu soru için anaarı erkek arı giriş gözünü bulabilir demek doğru olur heralde(polen tuzağı takılıyken.)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Güncel problemlere gelelim. Beslemeyi sıkıştırma öncesi yapmak gibi bir hata yaptım. Bir yandan da mum güvesi sorunu baş gösterdi. Şuanda elimde derin dorundurucuda(-22 derece) 1 gün bekletilmiş 70'e yakın petek var. Bunların durumunu 5'e ayırabilirim

1.Hem sırlı bal var hem açık bal.
2.Sadece açık bal var.
3.Hım sırlı bal hem açık bal + polen var.
4.Sadece açık bal + polen var
5.Yeni kabarmış açık renk balsız petek.

Şeklinde. (Kapalı petekli bal taşıma sandıklarının içindeler. Hava almıyorlar.)   

Bunların bazısında daha öncede bahsettiğim gibi mum güvesi zararlısıyla etkilenmiş durumda. Bu petekleri ne yapmak uygun olur ? Şuanda hepsini evimde muhafaza ediyorum. Bahara kadar saklayabilirim. Oda sıcaklığında petekli balda veya polende bir bozulma meydana gelir mi ? Mum güvesi zararlısı etkisinde kalmış petekler var. Bu petekler üstünde donarak ölmüş durumda olan güveler içeriyor. Bu peteklere ne gibi bir müdahele yapmak yerinde olur ?

Bu petekleri hava almayan bir sandıkta muhafaza ettiğimi belirtmiştim. Bu durum nem sebebiyle küflenmeye sebebiyet verebilir mi ? Nasıl bir ortamda ne gibi şartlarda saklamak doğru usuldür ?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #22 : Ekim 15, 2017, 21:25:41 »
Elinde bulunan petekleri çeşit olarak 5 gruba ayırdığın iyi olmuş.

Her grubu ayrı kaplara koyup saklayabilirsin.

-22 de petek güvesi kurtçukları ve yumurtaları ölmüş olmalı.

Önümüz kış, petekleri serin bir yerde saklarsan bahara hasarız çıkar.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #23 : Ekim 15, 2017, 21:40:41 »
Alıntı yapılan: Görkem Çakır
1.Hem sırlı bal var hem açık bal.
2.Sadece açık bal var.
3.Hım sırlı bal hem açık bal + polen var.
4.Sadece açık bal + polen var
5.Yeni kabarmış açık renk balsız petek.

Açık ballı peteklerdeki şerbet olgunlaşmamışsa ekşime yapabilir.

Polenli çerçevelerin yeri kovandır, almasan daha iyi olurdu. Bu çerçeveler dondurucuda bir süre beklese dahi güvelenebilir. Polen altında güve yumurtası varsa dondurucudan etkilenmeyebilir. Ara ara kontrol edip, ağ görürsen tekrar dondurucuya koy.

Yavru faaliyeti olmamış peteklerde kurtçuğu beslenemiyor, çok risk yok yani.

Serin yerde muhafaza edip ara ara kontrol etmekte fayda var.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #24 : Ekim 16, 2017, 00:47:32 »
Polenli çerçevelerin yeri kovandır, almasan daha iyi olurdu. Bu çerçeveler dondurucuda bir süre beklese dahi güvelenebilir. Polen altında güve yumurtası varsa dondurucudan etkilenmeyebilir. Ara ara kontrol edip, ağ görürsen tekrar dondurucuya koy.

Yavru faaliyeti olmamış peteklerde kurtçuğu beslenemiyor, çok risk yok yani.

Serin yerde muhafaza edip ara ara kontrol etmekte fayda var.

İsmail Bey cevabınızda 2 şeye dikkat çekmek istiyorum. Polenin altında güve yumurtası olsa dahi 24 saati geçen sürelerde beklettim güve konusunda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum yinede teşekkür ederim. Sizin bunu yazmanızın sebebi benimkine benzer uygulama(derin dondurucuda bekleten) yapan kişilerin peteklerinin yinede güvelenmiş olması mı ?

Alıntı
Açık ballı peteklerdeki şerbet olgunlaşmamışsa ekşime yapabilir.

Ekşime yapması önlenebilir mi ? Ekşime yapması halinde ne yapılabilir ? Bu gibi durumlar doğru uygulama nedir ?

Bugün yeni bir uygulama daha yaptım. Sıkıştırmaları tamamladım. Sıkıştırmaları straforla yaptım. Önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi beslemeyi sıkıştırma öncesi yapmak gibi bir hata yaptım. Şuanda sıkıştırma yaptığım kovanların hepsinde alınması gereken çerçevelerin içinde sırlı veya sırsız ballı olanlar vardı. Boş olanları aldım yinede ballı olanlar mutlaka vardı. Bu ballıların üstündeki arıyı koloninin asıl bulunduğu kısma silkip kovanın boş kısmına koydum. Bu ballı arıdan arındırılmış çerçeveler ile koloninin arasına koloninin bulunduğu peteklere dayalı olacak şekilde strafor koydum. Kovanın 4 çıtalık boşluğunda koloninin bulunduğu kısma dayalı strafor boşluğun ortasında ballı 1 adet çerçeve var. Kolonideki arılar bu boşluğa geçebilir. Buradaki balı kendi taraflarındakine taşırlar mı ? Bu yapılan uygulama doğru mu ? Gözümden kaçırdığım bir zararı var mı ? Ne yapmak uygundur ?

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #25 : Ekim 16, 2017, 01:56:05 »

İsmail Bey cevabınızda 2 şeye dikkat çekmek istiyorum. Polenin altında güve yumurtası olsa dahi 24 saati geçen sürelerde beklettim güve konusunda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum yinede teşekkür ederim. Sizin bunu yazmanızın sebebi benimkine benzer uygulama(derin dondurucuda bekleten) yapan kişilerin peteklerinin yinede güvelenmiş olması mı ?

Ekşime yapması önlenebilir mi ? Ekşime yapması halinde ne yapılabilir ? Bu gibi durumlar doğru uygulama nedir ?

Bugün yeni bir uygulama daha yaptım. Sıkıştırmaları tamamladım. Sıkıştırmaları straforla yaptım. Önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi beslemeyi sıkıştırma öncesi yapmak gibi bir hata yaptım. Şuanda sıkıştırma yaptığım kovanların hepsinde alınması gereken çerçevelerin içinde sırlı veya sırsız ballı olanlar vardı. Boş olanları aldım yinede ballı olanlar mutlaka vardı. Bu ballıların üstündeki arıyı koloninin asıl bulunduğu kısma silkip kovanın boş kısmına koydum. Bu ballı arıdan arındırılmış çerçeveler ile koloninin arasına koloninin bulunduğu peteklere dayalı olacak şekilde strafor koydum. Kovanın 4 çıtalık boşluğunda koloninin bulunduğu kısma dayalı strafor boşluğun ortasında ballı 1 adet çerçeve var. Kolonideki arılar bu boşluğa geçebilir. Buradaki balı kendi taraflarındakine taşırlar mı ? Bu yapılan uygulama doğru mu ? Gözümden kaçırdığım bir zararı var mı ? Ne yapmak uygundur ?

Dondurucuda dahi polenin altında kalan yumurtaların ölmesi için yeterli soğutma olmayabiliyormuş. Yani orası -22 görmüyor. Dolayısı ile güvelenme söz konusu olabiliyor der HB üstat.

Ha benim de yok mu bu şekilde çerçevem, var. Sıkıştırma esnasında neredeyse tüm çerçevelere az da olsa polen stoklanmış olduğunu görünce mecbur kaldım, çektim en az polenli olanları. Minimum 72 saat tuttum dondurucuda, sonucu göreceğiz kısmetse.

Önce sıkıştırma sonra besleme yapılırsa sırsız ballar da olgun olacaktır. Olgun olmayanları ekşimeden korumak mümkün mü bilmiyorum.

Benim de bir kaç kolonimde bölme tahtası dışında ballı polenli çerçevem var. Alsam mı almasam mı bilmiyorum.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #26 : Ekim 16, 2017, 07:20:29 »

Kolonideki arılar bu boşluğa geçebilir. Buradaki balı kendi taraflarındakine taşırlar mı ? Bu yapılan uygulama doğru mu ? Gözümden kaçırdığım bir zararı var mı ? Ne yapmak uygundur ?

Uygun zamanlarda arılar boşluğu geçip balı bulunduğu yere taşırlar.

Dikkat etmen gereken oraya yağmacı başka kovan arısı veya sarıca arı girmeyecek gibi uçma deliğini iyi düzenlemen gerekir.

Havalar soğuyunca yağmacılık sıkıntıların azalır.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #27 : Ekim 16, 2017, 15:04:05 »
İsmail Hocam Murat Hocam teşekkür ederim.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #28 : Ekim 16, 2017, 15:26:34 »
Bir konu daha var aklıma takılan. Bazı kolonilerde yavru varken bazılarında yok. Bu durum normal mi ? Hepsinde yavru olması gerekir mi ?

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #29 : Ekim 16, 2017, 15:48:02 »
Görkem Nasılsın .Keşke ızgara koyup kata dizseydin.havalar soğuduktan sonra arıdan alsaydın.
Olan olmuş .Bu aralar havalar kararsız Bizim buralarda .

ÖZ-SEL ARICILIK