Gönderen Konu: dörtlü arı destek kovanı  (Okunma sayısı 3575 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
Ynt: dörtlü arı destek kovanı
« Yanıtla #30 : Kasım 26, 2017, 11:52:50 »
sürekli besledikten sonra bu kovana ne gerek var ?

ayrıca diyelim ki bu kovan denildiği gibi çalışıyor ve analar cayır cayır yavru atıyor, destek verdiğiniz üretim kovanlarına kaç çerçeve verebilirsiniz ? abartırsanız bu sefer o koloniyi oğula teşfik etmiş olmayacak mısınız ?

Ana arı aynı sene doğmuşsa bir şey olmaz. Bu şekilde 20 kilo bal yaptırdığım arı var.

Beslediğim arılar da tam bal zamanı yan çiziyor. Bala hazırladıklarımın yarısı oğula yöneldi.

Bu kadar buluşun sebebi, kuraklık, lodos vs. doğal etkenler yüzünden.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #31 : Kasım 26, 2017, 19:22:33 »

Ana arı kovandan alındıktan sonra beşinci günün sonunda (120 saat sonra) kapalı memeler kesilir,

1. gün    16 veya 24 saat anasızlığı bilme         
            24 saat  !
2. gün                !
           24 saat   !
3. gün                ! Toplam 96 saat daha uygun olabilir mi?
           24 saat   !
4. gün                !
           24 saat   !
5. gün              _!

5. gün demek 5 tam gün demek değildir.

Ana arı yumurtladıktan 3 tam gün dolduktan sonra yani 72 saat sonra çatlama olur.

Anasızlığını bilmek için geçen zamanı da düşünürsek 90 - 100 saat arasında bir zaman geçer.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #32 : Kasım 26, 2017, 23:40:43 »
Murat hocam gün olarak verilince biraz karışık bir durum ortaya çıkıyor.

1. günün sonu ile 24 saatin geçtiğinin anlaşılması için saat hesabı yapıyorum. Sabah bir işe başlayan kişi akşamı 1. günün sonu gibi düşünmemeli. 1. gün sonu bizim hesapta 24 saattir.

Aşağıda takvimde kırmızı renkte parlayanlar kesilmeye aday olarak gidenler ve bunlardan başlatılan memeler.

Normal kalan sayılar bize kalanlar.

Günler        Yumurta          Larva         Kapanma/Doğma     (saat: 12:00)    Toplam geçen saat
1.                 0 1 2              3 4 5                                                                  0
                                                                                                                                                     24 saat geçti anasızlık farkedildi.

2.                  1 2              3 4 5 6                             (saat: 12:00)                 24 (1.gün sonu)
                                                                                                                                                     24 saat geçti

3.                     2              3 4 5 6 7        8                (saat: 12:00)                 48 (2. gün sonu)
                                                                                                                                                     24 saat geçti.

Ana adayını 1. gün larvadan seçmek istersek. (Arılar 3. gün larvayı bile aday yapabiliyor ama arılar seçtiğine göre 2. gün larva bile yeterli olabilir belkide; ama 1. gün larvayı seçtik diyelim.)

4.                                     3 4 5 6 7        8 9             (saat: 12:00)                72 (3. gün sonu)
                                                                                                                                                     24 saat geçti

5.                                     4 5 6 7           8 9 10        (saat: 12:00)                96  (4. gün sonu)
                                                                                                                                                     24 saat geçti

6.                                        5 6 7          8 9 10 11    (saat: 12:00)                120 (5. gün sonu, kapalılar kesildi)
                                                                                                                                                     24 saat geçti

7.                                          6 7           8 9 10 11 12                 
                                                                                                                                                     24 saat geçti               

8.                                                      8 9 10 11 12 13

9.                                                        8 9 10 11 12 13 14

10.                                                      9 10 11 12 13 14 15

11.                                                       10 11 12 13 14 15 16

12.                                                       11 12 13 14 15 16 17

13.                                                       12 13 14 15 16 17 18 Burada kırmızı olarak parlayanlar artık olmayanlardır. Olsaydılar bu yaşta olacaktılar.

Murat hocam, hatam varsa affola. Çünkü kafa karıştıran bir takvim.

Ben başlatıcı koloni (ana arı memesi başlatma kolonisi) kullandığım için bu takvim beni yormuyor. Ama ana arı üretme konularının okunmasını yeni arkadaşlara tavsiye ederim. Çok güzel bilgiler var.

aa

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #33 : Kasım 27, 2017, 11:49:23 »

Murat hocam gün olarak verilince biraz karışık bir durum ortaya çıkıyor.

Murat hocam, hatam varsa affola. Çünkü kafa karıştıran bir takvim.

Bu takvim baştan beri kafa karıştırdı özür dileyecek bir durum yok Adem Kardeşim.ancak saat sayarak içinden çıkmaya çalıştık ama yine de tam olarak hepimiz aynı fikirde olamadık.

Yapacak olanlar şunu bilecek kurtçuk ana arı sütünden başka bir şeyle beslenmiş olmayacak.

5. gün kopartırken de kim vurduya gidenler olabiliyor.

******************************************************************************************

Buna çok benzer bir örnek vereyim:

Çocuk doğdu 12 ayı doldurdu 13 aylık oldu hatta sizde yaş günü yaptınız üzerine 1 tane de mum diktiniz.

Sonra çocuğum 1 yaşına bastı dediniz acaba doğru mu?

Aslında 13 aylık olunca 1 yaşını doldurmuş 2 yaşından gün almaya başlamış oluyor yani 2 yaşına basıyor.

İşte bu yaş durumu çok tartışmalı bir kavram.

Bastı mı, doldurdu mu?

Bu şuna benziyor tarihi bir olay "abes, muktebes" olayı. 1800 lerin sonunda ve 1900 lerin başında yaşanmış.

Arapça yazım kurallarına göre normal "S" mi yoksa "peltek S" ile mi yazılacak.

Bu tartışma yıllarca sürmüş devleti yönetenlerde buna katılmış, yapması gereken işlerini yapmamışlar. bir bakmışlarki balkanlar ellerinden çıkmış.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #34 : Kasım 27, 2017, 15:01:14 »
Hiçbir şey anlamadım desem güler misiniz :)

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #35 : Kasım 27, 2017, 17:22:21 »
Murat hocam, zaten benim yaptığım takvim öyle bir takvim ki, 15 adet sağlam meme arayan 10 tane zor bulur. En güzeli başlatıcı koloni ve kişinin biraz kendine belli metotları seçmesi.

Güler misin - ağlar mısın   :P

Emek harcadım emek  :)
aa

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #36 : Kasım 27, 2017, 17:25:09 »
Murat hocam, zaten benim yaptığım takvim öyle bir takvim ki, 15 adet sağlam meme arayan 10 tane zor bulur. En güzeli başlatıcı koloni ve kişinin biraz kendine belli metotları seçmesi.

Güler misin - ağlar mısın   :P

Emek harcadım emek  :)

Abi emeğine sağlık :)

Senin de belirttiğin gibi bir başlatıcıya bakar iş, bu kadar kafa yormaya gerek yok :)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #37 : Kasım 27, 2017, 17:57:38 »

Neresini desem olur mu?

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #38 : Kasım 27, 2017, 18:06:02 »
Neresini desem olur mu?

Hocam bakınca çok karmaşık bir işmiş gibi görünüyor. Belki jenter ile ana üretmek çok daha kolay olduğu ya da bana öyle geldiği için yorucu geldi.

Öte yandan anasızlığı hissetme sürecini 24 saat kabul etmişiz. Bu süreç belki 6 ya da 12 saatte gerçekleşecek. Buna rağmen iyi bir ana olmaya aday bir memeyi iptal edeceğiz biz.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #39 : Kasım 27, 2017, 18:23:23 »
24 saat üst sınırdır.

Kovan kalabalık olması işlerin farklı olması, ana arı yaşlı olup az az koku saldığından fark edilememesi veya başka nedenlerle geç fark edilebilir.

Yazdım zaten kim vurduya giden olabiliyor.

Janterde bile hata kabul etmeyen uygulamalar var.

Yinede en iyi bildiğini yapacaksın.

"İmam bildigini okur" gibi oluyor.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Pupa
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 16 bölmelerle 29 oldu
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #40 : Kasım 27, 2017, 19:17:15 »
Kafam iyice karıştı ben en iyisi kovanları bölerek kendi anasını yapma uygulamasına  devam edeyim.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #41 : Kasım 27, 2017, 19:49:19 »
Hocam bakınca çok karmaşık bir işmiş gibi görünüyor. Belki jenter ile ana üretmek çok daha kolay olduğu ya da bana öyle geldiği için yorucu geldi.

Öte yandan anasızlığı hissetme sürecini 24 saat kabul etmişiz. Bu süreç belki 6 ya da 12 saatte gerçekleşecek. Buna rağmen iyi bir ana olmaya aday bir memeyi iptal edeceğiz biz.

Bu işte ezberden gidip sonradan ana arı seçebilirsin. Yalnız yine memelerin arasında gün farkı 1 günden fazla olmasa iyi olur.

Memeler 12-13 günlük olunca, 3-5 memeli bölmeler yapılır. Ana arılar doğarken kovanın uçuş deliği kapatılır. Kazanan: güçlü olan ana arıdır. Ertesi günü delik açılır.

Bunu yöntemi, başlatıcı koloniye yaptırdığım, aynı saatlerde açılacak memeler için de kullanıyorum.
aa