Gönderen Konu: dörtlü arı destek kovanı  (Okunma sayısı 1014 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 27
  • Rakım: 240
dörtlü arı destek kovanı
« : Nisan 18, 2017, 15:05:06 »
merhaba değerli arıcı arkadaşlarım,bikaç aydır takip ettiğim dörtlü arı destek kovanıyla ilgili araştırmalar içindeyim,acabva bu kovanı kullanan yada kullanmayıp gören bilgisi olan varmı? fikir ve düşüncelerinizi paylaşırsanız teşekürlerimi sunarım..

Çevrimdışı bestofwesd

• İşçi Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 8
Ynt: dörtlü arı destek kovanı
« Yanıtla #1 : Nisan 18, 2017, 15:16:15 »
Ben bu hafta 3 lüsünü yaptırdım , umarım işe yarar , önumuzdeki hafta da arılarını aktaracağım
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2017, 15:18:15 »
merhaba değerli arıcı arkadaşlarım,bikaç aydır takip ettiğim dörtlü arı destek kovanıyla ilgili araştırmalar içindeyim,acabva bu kovanı kullanan yada kullanmayıp gören bilgisi olan varmı? fikir ve düşüncelerinizi paylaşırsanız teşekürlerimi sunarım..

Ölçüleri belli olmuyor.

Çiftleştirme kutusunun çerçeveleri belli bir modüle göre üretilmeli. Yani tam ballık çerçevenin belli bir oranında olup, küçük çerçevelerin ya 4 adeti ya da 2 veya 3 adeti birleşince tam ballık çerçeveye eşit olmalı.

Destek kolonisi zayıf olamaz, arada bölmeler olmaz. Kışı geçiren güçlü koloniden ballı ve yavrulu çerçeve alınarak ya bölme yapılır ya da diğer kutulara bal veya arılı yavru desteği verilir.

Destek çerçevelerini standart kovanlarda da ürettirebilirsiniz.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

wolfman87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2017, 15:38:24 »
Bu kovan söylenildiği gibi aralardaki bölmelerin ortasında birbirlerine koku geçişini sağlayacak ızgaralar olmalı birde  cıtalar 6

cercevelik olsa daha iyi olur gibime geliyor bana cünkü neden derseniz bu benim görüşüm bir cıtanın bir yuzeyi ortalama 3200

yumurta alacak göze sahip bunu iki yuz vede 5 cerceve olarak hesap ederseniz 32 000  göz ediyor ana arı günlük 1500 yumurta

atsa en pik dönemde 21 gün boyunca işci arıların kulucka suresini düşünürseniz tam doluluk vede yumurtlama oranına ancak 5

cercevede ulasabiliyorsunuz tabi kemerlerde bal depolamayı filan saymadan bu yöntemede devamlı şerbet veriliyor beslemek için

siz bölmeleri 6 cerceve yaptırın  ;)  bizede deneyimlerinizi akdarın ayrıca resimdeki kovan on numara olmuş şekli iyi gayet  ;)

Çevrimdışı ordukaya

• Boş Petek
  • Yer: Istanbul
  • Kovan Sayısı: Başlangıç
« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2017, 15:58:23 »
Aralardaki bölmeler çift ana ızgarası olsa. Ve bu çift ızgara arasına portatif 3 mm kontraplak bölme. Yani analar birbirlerine müdahale edemese. Ancak arılar için geçiş olsa.
Aradaki kontrplaklar çekildiğinde yanlış hatırlamıyorsam 15 yada 20 gün bu şekilde tutulabiliyor. Analar rekabete girişip çok fazla yumurta atıyor. Belli bir gün sonra verimli ana arılar tarafından tercih edileceğinden analar gaza basıyor. 15 gün geçince de aradaki bölmeler kapatılır ve4 bölme birbirinden ayrılır. Çerçeveler aktarılır ve makul bir süre sonra olay tekrarlanır.
Ancak bu sistem ile hızlı yumurta attırılan analar muhtemelen yumurtalarını küçük atacak, arılar boyut olarak küçük olacak ve muhtemel bal verimi de etkilenecektir.
Biraz uzun oldu ama oldu bir kere.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Kovan Sayısı: 27
  • Rakım: 240
« Yanıtla #5 : Nisan 18, 2017, 20:00:42 »
Aralardaki bölmeler çift ana ızgarası olsa. Ve bu çift ızgara arasına portatif 3 mm kontraplak bölme. Yani analar birbirlerine müdahale edemese. Ancak arılar için geçiş olsa.
Aradaki kontrplaklar çekildiğinde yanlış hatırlamıyorsam 15 yada 20 gün bu şekilde tutulabiliyor. Analar rekabete girişip çok fazla yumurta atıyor. Belli bir gün sonra verimli ana arılar tarafından tercih edileceğinden analar gaza basıyor. 15 gün geçince de aradaki bölmeler kapatılır ve4 bölme birbirinden ayrılır. Çerçeveler aktarılır ve makul bir süre sonra olay tekrarlanır.
Ancak bu sistem ile hızlı yumurta attırılan analar muhtemelen yumurtalarını küçük atacak, arılar boyut olarak küçük olacak ve muhtemel bal verimi de etkilenecektir.
Biraz uzun oldu ama oldu bir kere.
analar strese kapılıp yumurtlamayı kesme ihtimalide olur bence,koloniler ayrı olmalı bence..bu sadece bir fikir..

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ordukaya

• Boş Petek
« Yanıtla #6 : Nisan 18, 2017, 20:16:44 »
analar strese kapılıp yumurtlamayı kesme ihtimalide olur bence,koloniler ayrı olmalı bence..bu sadece bir fikir..

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sanırım Simon'un benzer bir uygulaması var. İki koloni ile yapıyor. Üst üste koyuyor kolonileri ve 15 gün falan analar yarışıyor. Süre uzarsa bir ana seçiliyor. İki koloni ile yapılıyor. 4 lusu denenebilir. Ama ters de tepebilir tabi. Sonuçta ikilide alttakinin ısısının etkisi de var üstteki koloniye.

Çevrimdışı ladiklimetinşahin

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Ladik-Samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60(altmış)
  • Rakım: Kış veilkbahar otuz,yaz ve sonbahar binbeşyüz
« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2017, 07:50:23 »
Sayın Ordukaya, Daha arıcılığa başlamamışsın Simon şöyle yapıyor böyle yapıyor diye başkasının yaptıklarını yazıyorsun. Anaarılar rekabete girip çok yumurta atıyormuş... Yumurtaları saydınızmı? Siz önce denemelerinizi yapın, sonra sonuçlarını yazarsınız. Dayanamadım yazdım,kusura bakma.

Çevrimdışı ordukaya

• Boş Petek
« Yanıtla #8 : Nisan 19, 2017, 11:07:46 »
Sayın Ordukaya, Daha arıcılığa başlamamışsın Simon şöyle yapıyor böyle yapıyor diye başkasının yaptıklarını yazıyorsun. Anaarılar rekabete girip çok yumurta atıyormuş... Yumurtaları saydınızmı? Siz önce denemelerinizi yapın, sonra sonuçlarını yazarsınız. Dayanamadım yazdım,kusura bakma.
Herkesin bir tarzı vardır. Siz öğrencilerimize umarım kendi tarzlarında yaşayabilmeyi öğretmişisinizdir. Buda benim tarzım. Bildiklerimi ve gördüklerimi yazıyorum. İşine yarayan bir Allah razı olsun dese yeter. Size cevap verme kısmına gelince bir eğitimci olduğunuz için saygımdan susuyorum. Kalın sağlıcakla. Bol ve bereketli bir sezon yaşamanız dileğiyle.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #9 : Nisan 19, 2017, 21:54:45 »
Çoklu destek kovanları düşünce olarak güzel ama uygulamada hatalar ortaya çıkar.

Arıların bir özelliği kokuyla davranışlarını düzenler.

Ana arı kokularının karışmaması için her bölümde çerçeve sayısını arttırmalı 2 - 3 çevelik kovan yerine 7 - 8 çerçelik olmalı.

Başlangıçta eşit güçte arı ailelerini aynı zamanda kovana konulmalı.

Anaların hepsi başka kovanda döllenmiş olmalı.

Telli ara bölmenin iki yanında ballı çerçeve olmalı ki ana arılar oraya gelmesinler.

Bu destek kovanın ömrü kısa olmalı, süre uzarsa arılar kovanı bırakıp giderleer.

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
  • Yer: Bursa - Umurbey
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2017, 13:18:11 »
YouTube da ari bahçesi olarak aratilirsa ertuğrul şenol abinin yaptigi uygulama görülebilir .
Gozlemim verimlilik son derece iyi; hali hazirda güzel bölmeler de almis üstüne destekler de vermiş.
Devamli besleme yapiliyor.
Bir mucizemidir değil diyor lakin ben de kendilerinden feyz alip yaptirdim. 2 bölme daha yapacagim bu hafta akabinde haftaya bende arilandiracagim.

VIA_V8C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı bestofwesd

• İşçi Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #11 : Nisan 20, 2017, 15:17:47 »
Çoklu destek kovanları düşünce olarak güzel ama uygulamada hatalar ortaya çıkar.

Arıların bir özelliği kokuyla davranışlarını düzenler.

Ana arı kokularının karışmaması için her bölümde çerçeve sayısını arttırmalı 2 - 3 çevelik kovan yerine 7 - 8 çerçelik olmalı.

Başlangıçta eşit güçte arı ailelerini aynı zamanda kovana konulmalı.

Anaların hepsi başka kovanda döllenmiş olmalı.

Telli ara bölmenin iki yanında ballı çerçeve olmalı ki ana arılar oraya gelmesinler.

Bu destek kovanın ömrü kısa olmalı, süre uzarsa arılar kovanı bırakıp giderleer.

Murat Hocam Merhaba

yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile sizde tecrübe ettiniz bu kovanı.

bölme tahtalarındaki telli kısmı zaman zaman kapamak lazım o zaman doğru mudur ?

Çevrimdışı bestofwesd

• İşçi Arı
  • HAKAN KAYHAN
« Yanıtla #12 : Nisan 24, 2017, 12:41:22 »
Buda benim 3 lü destek kovanim umarim faydali olur.

Sabirsizlikla arilanmayi bekliyor...

Çevrimdışı hüseyin 1970

• Larva
  • **
  • Yer: izmir
« Yanıtla #13 : Nisan 25, 2017, 10:55:18 »
Güzel olmuş, umarım faydasınıda görürsünüz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı bestofwesd