Gönderen Konu: yüzlece koloni nasıl bakılır  (Okunma sayısı 13330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: yüzlece koloni nasıl bakılır
« Yanıtla #15 : Mart 13, 2010, 20:33:44 »
Tartışalım bakalım, sonunda yazacağım güzelce...

O kadar çok girdi var ki bu işte.

Sonuçta herkes haklı çıkacak merak etmeyin.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Hasan Yücel (malkoç22)

• Pupa
  • Yer: EDİRNE
« Yanıtla #16 : Mart 15, 2010, 13:19:38 »
       Halil bey bir kişi en fazla kaç koloni arı bakabilır?

Ancak, kovanların önünde gezerek ha bu kovanım iyi bunu açmaya gerek yok, bir diğerine ise ha bu arının uçuşunu beğenmiyorum dur şuna bakayım diyerek değil. Yapılması gereken tüm işleri yapmak şartıyla.(ilaçlama, sıvı besleme, ilkbaharda sandık değiştirmek gibi)

Sizce bir kişinin tek başına yukarıda bazılarını saymış olduğum işleri yapmak kaydı ile 1000-1500 adet arıyı bakması mümkün müdür?

Lütfen cevap verirmisiniz?
Sorunuzdaki Halil bey ben miyim? ::)

Sabahın köründe ne var ne yok diye bakarken gördüm bu konuyu.

Ben şimdi Sakarya nehri kıyısına arılarımın yanına gidiyorum. Eğer o soruya muhatap olan kişi ben isem, akşama ayrıntılı bu konuyu yazayım...
      Hala cevap yok.

Yol sormakla bulunur.
Bir işe kalkışan ama nasıl yapılacağını bilmeyen kişi, takip etmesi gereken yolu bilenlere sorarak öğrenip bulur.

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
« Yanıtla #17 : Mart 15, 2010, 19:03:54 »
Profosyonel olarak değil piri olsa bir(1) kişi 100 ila 120 arıya zorlanarak bakar . Arıcılık işi ekip işidir. Ben görmedim 700 1000 arıya bakan insan makinemi bu arkadaşlar hastalıgı var derdi var olmaz öle iş.
bir kişi kimseden yardım almadan 150 üstü arıya bakıyorum diyorsa biraz sallıyordur
öyle diyen kişi eşini çocuklarını babasını kardeşlerini vs. adamdan saymıyordur

Acaba sarı yağmurkuşu Avrupa'nın en hızlı av kuşumuydu,değil miydi.? Tartışma büyüdü ,

Ama sorunun yanıtını bulamadılar.Çünki Avrupa'nın en hızlı av kuşunu belirleyen bir kaynak

kitap yoktu,27 Ağustos 1955 de Avrupa'nın en büyük araştırma şirketleri Guinness rekorlar
  kitabını bastı.

Bence 1000 veya 1500 koloniye tek başına bakıyorum ifadesi için:Matematik bilğisi olmuyanlar

için basit ve anlaşılırdır , ön açıklama gerektirmez; yanlız  ifadenin yanında ispat da gerektirir.

Böyle bir kardeşimiz var ise Guinness rekorlar kitabına adaydır...Selamlar...Saygılar olsun...
Arkadaşlar ben tekbaşıma (görevimden dolayı) 50 ile 70 arasında (ruşetler dahil )bakıyorum,SİZ MUĞLALI BİR ARICI İLE HİÇ KARŞILAŞTINIZMI ben çok karşılaştım hatta çok merak edenlere bu abilerden bir kaçının telefonlarını bile verebilirim adamların birinde 550 koloni,birinde 800 koloni,birdiğerinde 1200 koloni var adam tek başına bu iş yerinde oturup konuşmakla olmuyor ve insanlar ekip falan da değil sadece nakil zamanı ve hasat zamanı ekip oluyor onun haricinde bütün işleri kendileri yapıyor gözüyle görmek isteyenede masrafları çekecekse İSPAT EDİLİR!Ayrıca kimseyi inandırma gibi bir gayemiz yok en nihayetinde.Fakat yerinde oturup hüküm vermek bence doğru ve etik değil.
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #18 : Mart 15, 2010, 20:09:33 »
       Halil bey bir kişi en fazla kaç koloni arı bakabilır?

Ancak, kovanların önünde gezerek ha bu kovanım iyi bunu açmaya gerek yok, bir diğerine ise ha bu arının uçuşunu beğenmiyorum dur şuna bakayım diyerek değil. Yapılması gereken tüm işleri yapmak şartıyla.(ilaçlama, sıvı besleme, ilkbaharda sandık değiştirmek gibi)

Sizce bir kişinin tek başına yukarıda bazılarını saymış olduğum işleri yapmak kaydı ile 1000-1500 adet arıyı bakması mümkün müdür?

Sorunuzdaki Halil bey ben miyim? ::)

Sabahın köründe ne var ne yok diye bakarken gördüm bu konuyu.

Ben şimdi Sakarya nehri kıyısına arılarımın yanına gidiyorum. Eğer o soruya muhatap olan kişi ben isem, akşama ayrıntılı bu konuyu yazayım...
      Hala cevap yok.

Ben miyim? sorusuna cevap bekleniyor olmasın.

halilbilen2@hotmail.com

• Pupa
« Yanıtla #19 : Mart 15, 2010, 20:19:10 »

O zaman böyle yazıp sorayım.

Sayın Halil BİLEN bir kişi en fazla kaç koloni arı bakabilır?

Yol sormakla bulunur.
Bir işe kalkışan ama nasıl yapılacağını bilmeyen kişi, takip etmesi gereken yolu bilenlere sorarak öğrenip bulur.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
Yüksek Sayıda Koloni Yönetmek
« Yanıtla #20 : Mart 15, 2010, 20:43:32 »
Yüksek Sayıda Koloni Yönetmek

Burada benim yazacaklarım biz arıcıların kapasitelerini belirleyecek değil ya...

Ben desem 1.000 arıya oynaya oynaya bakar hemen kolonileri 1.000'e mi yükselteceğiz?

Öncelikle optimum büyüklük tespiti yapmak gerekiyor.

Birçok kaynakta 150 koloniden büyük arılığın sayı arttıkça verimin düştüğü yönünde. Yurtdışı örneklerinde de farklı yerlerde bulunan arılıklara sahip büyük işletmeler mevcut.

Koloni sayısının yüksek olması mı yoksa az sayıda yüksek verimli koloniler mi?

Bu konuda sizlere binlerce seçenek sunabilirim.

Muğlalılar daha doğrusu geçimini arıcılıkla sağlayan gezginci arıcılar genelde 1 kamyon arıyla gezgine çıkarlar ama tek başlarına bakım yapsalar da bazı özel durumlarda voltran yaparlar.

Muğlalılardan 1.000 koloni yani 3 kamyon arı bakanların varlığını da biliyoruz ki Hüseyin Avni abi iddialı biçimde bildiriyor olayı.

Ben bu bölgede 2 kamyon yani 700 civarı bakanı gördüm.

Bizim arıcılık uygulamalarımızın birçoğunu yapmıyorlar.

Ancak biz amatörler bu işin tatlısu balığıyız. Aynı zamanda tuzumuz kuru.

Bu forumda yazan birçok arkadaşımızın diğer meslekleri de var.

Sadece haftasonlarımızı ayırıyoruz arılarımıza.

Baharın sonlarına doğru ise mesai sonraları da takılıyoruz.

Kendi adıma dediğiniz tüm bakımları emekli olmadan ve mesai düzeninde çalışıyor iken 50 koloni üzerinde yapmayacağımı biliyorum.

Ancak emekli olursam boşa çıkan enerjimin arılara yönlendirilmesi ile 300 civarı koloniye hükmedebileceğimi düşünüyorum.

Bizim ekipte Yusuf Gürbüz abi'nin 125'ten fazla ve Birol Abi'nin 100'den fazla kolonisi var ve onlar da çalışıyorlar ve zamanları klasik hafta sonu.

Tabi ki bu sayıları yönetebilmek için işini erken bitirenler yardım ediyorlar işi devam edenlere...

Gelelim tek başına olayına...

Bugüne kadar gördüğüm şudur ki arıcılık tek başına yapılabilecek bir uğraş değildir.

Ya aileden birileri ya da arıcı arkadaşlarla yardımlaşma olmadan asla...

Kendi adıma eğer arkadaşlarım olmasa 30 koloniyi geçmeyi hiç düşünmem... Şu anda 100 kolonim olsa da düşünmem ki nasılsa bakar ekip, üstelik ben olmasam da...

Bu kadar çok veri girişi olan bir konuda hüküm belirtmemek gerekir. İşletme doygunluğunu arıcının kendisi belirleyecektir finalde.

Bende içimden bazen de dışımdam 300 koloni bakarım emeklilikte desem de dayım der ki iyi bir arıcı 50 koloni ile tüm hedeflerini karşılayabilir. Kendisinin 200 kolonisi olduğu konusunu gündeme getirdiğinizde kıyamıyoruz işte der.

Yani 50 yeter diyen de 200 var, 300 bakarım diyen de 50 var.

Bilmem anlatabildim mi...

Arıcılıkta iktisatta olan bir kural keşke geçerli olsa...

"Ceteris Paribus"

Bir sonuca varmak isterken diğer koşulların sabit olduğu durumu tanımlamakta kullanılır bu terim.

Ancak arıcılıkta koşulları sabitlemek mümkün değil.

Eşit değiliz hiçbirimiz...

halilbilen2@hotmail.com

• Pupa
« Yanıtla #21 : Mart 15, 2010, 20:54:14 »

Teşekkür ederim.
Yol sormakla bulunur.

Çevrimdışı YAREN

• Pupa
  • Yer: Düzce
« Yanıtla #22 : Mart 15, 2010, 23:35:03 »
Evet eşit değiliz hiç birimiz. Ama
Bu gün insanlık olarak geldiğimiz ekonomik, endüstriyel gelişim düzeyine tesadüfen gelinmedi. Birileri kum küreyen adamları seyrederken birisi çıktı ve zamanı ölçtü sonra bunu daha kolay ve daha verimli nasıl yapabiliriz diye kendisine sorup cevaplarını aradı/aradılar.

Arıcılık faaliyetleri ile ilgili zaman etüdü çalışması yapılmışmıdır bilmiyorum. Halil bey sabah arılığı gideyim akşam yazarım dediğinde şimdi etüd yapılmış olacak diye düşündüm.

Bu günkü bazı fast food restoranların zincir haline gelmesine imkan tanıyan alt yapının tabanında sanki herşeyi ilk defa yapacakmışız gibi yeniden yapmayı düşünmek ve ekipmanları tasarlamak olduğu öğretiliyor.

Bu durumda örneğin ilk bahar beslemesi için hangi ekipmanla kaç dakika süreye ihtiyaç var ölçmek gerekir. Bütünde tüm işlerin ve ekipmanları etkin ve verimli kullanımı ölçülebilir. Yani işlerin ve ekipmanların standardizasyon ve arıcının kalifikasyonu ile bence tam zamanlı çalışan bir arıcının gerektiğinde dışarıdan hizmet alması veya takım çalışmasının getirdiği sinerji ile 800-1000 civarı bir arıyı yönetebileceğini düşünüyorum.

Ancak bu durum ideal sayı manasına gelmez. İşin özü tüm kaynakların etkin kullanımı olduğuna göre ideal sayıyı arıcının hedefleri ve imkanları yanında tabiatın şartları belirleyecektir.
Bütün arıcı kardeşlerime bereketli bir yıl dilerim.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #23 : Mart 16, 2010, 09:33:18 »
Verimli arıcılık yapabilmek için arılığınızda en fazla 200 arı bulunması, arılıklar arasında da en az 1.5-2 kilometre mesafe bulunması gerekiyor.

Dünya bal piyasasında söz sahibi ülkelerden biri olan Arjantin'deki bir arıcılık sitesinde ise, ideal olanın her arılıkta en fazla 100 kovan, arılıklar arasında ise 5 km mesafe olması gerektiği yazıyor.

1000 koloniyle arıcılık yapmak demek, en az 5 ayrı arılık anlamına geliyor.

Tarımsal üretimde, binlerce dönüm ile ifade edilen geniş arazilere sahipsek, bu toprakları işlemek için mekanizasyona ve ekipmana yatıracağımız her kuruş bize verim olarak geri dönüyor.

Benim 5 bin dönüm işlenebilir arazim olsa, dünyadaki hiç bir mekanik yeniliği kaçırmam hemen uygulamak isterim.

Fakat benim köyümde en babayiğidin en fazla 200 dönüm arazisi olur, o da en az 20 ayrı tarladır.

Dünyadaki gelişmeleri takip edeyim, her türlü mekanizasyona sahip olayım derseniz, bu işe harcadığınız her kuruş size icra olarak geri döner.

Şu anda bizim köyümüzde, sadece köyden geliri olup da, bir kuruş borcu olmadan kendi kendini çevirebilen 2 aile var. Onlar da hala çiftlerini öküzle karasabanla sürüyor.

Lafı uzattım. Bir şeyin yapılma şeklini bizim tercihlerimiz kadar, ortam şartları da belirliyor.

Bazen ben de İstanbul'dan köyüme kaçıp büyük ölçekli bir arıcılık işletmesinin hayalini kuruyorum.

Ama senaryo daha işin başında, birbirinden 2 km uzakta 5 ayrı arılık kurma kısmında takılıyor.

Arazi yapısı, mülkiyet, ulaşım, yol vs vs, faktörlerin hepsini alt alta koyduğunuzda, bu işi yapabilmek için büyük bir yatırım gerektiği ortaya çıkıyor.

Ama Amerika ya da Arjantin'de arıcı olsam, ortam şartları zaten böyle bir büyüklüğe erişmeyi zorluyor.

Amerika'da çiftlik deyince binlerce dönüm araziyi anlıyoruz. Bir çiftlik içinde binlerle ifade edilen arıya bakmak mümkün. Çiftlik sahipleri zaten sıraya giriyor, arıyı oraya koymanız için size para veriyor. Geçen yıl arı kirası 150 dolardı sanırım.

Arjantin ise uçsuz bucaksız çayırlara sahip. Araziye çıktığın zaman, arıyı burdan kaldır kardeşim diyecek köy muhtarı da yok.

Elbette şartları zorlamalı, verimliliği artıracak yöntemler bulmalıyız. Buna hiç itiraz yok.

Fakat bunları yurtdışında gördüğümüz örneklere benzer şekilde yapamayışımızın nedenleri arasında, bize özgü şartlar var.

Çevrimdışı TALİHM

• Boş Petek
  • Yer: KARABÜK
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
« Yanıtla #24 : Mart 16, 2010, 10:15:59 »
YÜZLERCE ARIYANASIL BAKILABİLİR.BENİM ÇEVREMDE 350 KOLONİYE BAKAN TECRÜBELİ ARICI BÜYÜKLERİM VAR.EMEKLİ İNSANLAR.BÜTÜN GÜNLERİNİ ARILIKTA GEÇİRİYORLAR.İNSAN İSTEDİKTEN SONRA ZORDA OLSA BAŞARABİLİYOR DEMEK Kİ.BİRDE ŞU ARGO KELİMELER KONUSUNA GELİNCE BU İŞE YILLARINI VERMİŞ İNSANLARA BİRAZ DAHA SAYGILI OLUNMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.HALİL BİLEN HOCAMDAN ÖZÜR DİLENMESİ GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.SAYGILAR.

butquci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Mart 16, 2010, 16:08:20 »
koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler

Ata sözünün ne manaya geldiğini açıklayacak biri aranıyor

Çevrimdışı hayyam

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #26 : Mart 16, 2010, 16:58:52 »
Koyun ; Caprinae alt familyası içinde bir grup oluştururlar, ve keçilerle yakınlıklarından dolayı bazı sınıflandırmalarda hatta aynı familyada olarak tarif edilirler. Ev hayvanı olarak tanıdığımız koyunun yanında birçok yabani türleri vardır.Keçi; boynuzlugiller (Bovidae) familyasının sığırlar (Bovinae) alt familyasından Capra cinsini oluşturan memelilere verilen ad.Evliya çelebi;Osmanlı zamanında 40 yıl süreyle osmanlı topraklarını gezmiş bir seyyahtır.Koyunun olmadığı yerde keçilere neden evliya çelebi denirmiş bunu açalım istersen.Ya da bunu yazmakla bizlerin saygı duyduğu bu camiaya hizmet vermekten haz alan yazdıkları ile biz acemi arıcılara ışık tutan;gösterdiği ip uçları ile burada bu forumda yazan okuyan kişilerin taktirini kazanmış,bizim için saygın olmuş insanları küçümseyerek bir yere gelemeyeceğini bizlerin gözünde bir değerinin asla olmayacağını anlatmaya çalışayım.
      Küçümsemeye çalıştığın Murat Akın'ın hocamızın eli öpülesi biri olduğunu bizler için ne kadar saygın olduğunu ve bu kişinin affını dilemenizi saygıyla talep ettim sanırım o mesajı okudunuz,ardından bir arıcı dostu Halil bilen den özür dilenmesi gerektiğini yazmış sanırım onuda okudunuz .
     Bunlara rağmen siz hala koyun keçi muhabbeti ile bu insanları küçümsemeye çalışıyorsunuz davranışınız bunlara saygı duyan bizleri üzüyor.Özür dileme erdemini gösteremiyorsanız susunuz.
  Bu formun sahibi arı ve arıcı dostu Murat Çakır bey kurallarını koymuş ve bunu çok güzel bir şekilde dile getirmiş ondan alıntı yaparak tekrar yazıyorum
Kendi alanınızın uzmanı iseniz, bizim hocamızsınız başımız üstünde yeriniz var.

Ama üslubunuz bitirim delikanlıdan farksızsa, allame-i cihan olsanız gözümüzde değeri yok.

Önce gönlümüzü kazanın... Taş yerinde ağırdır...

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
« Yanıtla #27 : Mart 16, 2010, 17:08:23 »

Ama üslubunuz bitirim delikanlıdan farksızsa, allame-i cihan olsanız gözümüzde değeri yok.

Sayın büyük şef son sözü söylemiş daha inatlaşmanın anlamını anlayamıyorum. >:(
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

butquci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Mart 16, 2010, 18:11:57 »
Koyun ; Caprinae alt familyası içinde bir grup oluştururlar, ve keçilerle yakınlıklarından dolayı bazı sınıflandırmalarda hatta aynı familyada olarak tarif edilirler. Ev hayvanı olarak tanıdığımız koyunun yanında birçok yabani türleri vardır.Keçi; boynuzlugiller (Bovidae) familyasının sığırlar (Bovinae) alt familyasından Capra cinsini oluşturan memelilere verilen ad.Evliya çelebi;Osmanlı zamanında 40 yıl süreyle osmanlı topraklarını gezmiş bir seyyahtır.Koyunun olmadığı yerde keçilere neden evliya çelebi denirmiş bunu açalım istersen.Ya da bunu yazmakla bizlerin saygı duyduğu bu camiaya hizmet vermekten haz alan yazdıkları ile biz acemi arıcılara ışık tutan;gösterdiği ip uçları ile burada bu forumda yazan okuyan kişilerin taktirini kazanmış,bizim için saygın olmuş insanları küçümseyerek bir yere gelemeyeceğini bizlerin gözünde bir değerinin asla olmayacağını anlatmaya çalışayım.
      Küçümsemeye çalıştığın Murat Akın'ın hocamızın eli öpülesi biri olduğunu bizler için ne kadar saygın olduğunu ve bu kişinin affını dilemenizi saygıyla talep ettim sanırım o mesajı okudunuz,ardından bir arıcı dostu Halil bilen den özür dilenmesi gerektiğini yazmış sanırım onuda okudunuz .
     Bunlara rağmen siz hala koyun keçi muhabbeti ile bu insanları küçümsemeye çalışıyorsunuz davranışınız bunlara saygı duyan bizleri üzüyor.Özür dileme erdemini gösteremiyorsanız susunuz.
  Bu formun sahibi arı ve arıcı dostu Murat Çakır bey kurallarını koymuş ve bunu çok güzel bir şekilde dile getirmiş ondan alıntı yaparak tekrar yazıyorum

sayın Murat Akın hocayı küçümsediğimi yada bir başkasını küçümsediğimi Ata sözü ile bahsedilmek istenilen kişinin Murat Akın hoca olduğunu belirten açık cümle nerede
ben genel olarak fikrimi yazdım siz direk mesajımı  Murat hocaya verilen cevapmış gibi algıladınız
bahsetmek istediğim, konusu arıcılık olan bir forumda arıcılık dışında bir önemsiz konunun dikkate alınmaması gerektiğidir.
aynı bu konu gibi!!

Çevrimdışı hayyam

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #29 : Mart 16, 2010, 18:25:19 »
Konusu arıcılık olan forumda koyunun keçinin abduraman çelebinin işi ne?